Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ціхановська Вікторія Михайлівна. Територіальна організація зернопродуктового комплексу регіону та напрями її удосконалення (на матеріалах Вінницької області) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Ціхановська В.М. “Територіальна організація зернопродуктового комплексу регіону та напрями її удосконалення (на матеріалах Вінницької області)”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил та регіональна економіка – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – Київ, 2007р.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці теоретико-методологічних засад та практичних рекомендацій удосконалення територіальної організації регіонального зернопродуктового комплексу.

В роботі визначено економічну сутність, роль і значення зернопродуктового комплексу регіону, розкрито змістовні характеристики та сутнісні ознаки його територіальної організації. Визначено характер та специфіку територіальної структури, масштаби та динаміку просторової організації, удосконалено методичні підходи до оцінки ефективності територіальної організації зернопродуктового комплексу регіону. Дана оцінка ресурсного потенціалу комплексу, охарактеризовано стан та особливості розвитку його основних складових, здійснено районування території регіону по рівню розвитку зернопродуктового виробництва. Запропоновано організаційно-економічний механізм забезпечення оптимальної територіальної організації зернопродуктового комплексу регіону та джерела забезпечення його реалізації, розроблено напрями активізації інвестиційно-інноваційної та маркетингової діяльності для підвищення дієвості комплексу та ринку зерна і зернопродуктів. Обґрунтовано концептуальні підходи до розробки стратегії розвитку зернопродуктового комплексу регіону на основі удосконалення його територіальної організації з метою підвищення економічної ефективності його функціонування та рівню забезпечення населення продуктами комплексу.

В результаті системного дослідження теоретико-методологічних та практичних питань удосконалення територіальної організації регіонального зернопродуктового комплексу обґрунтовано стратегію його просторового розвитку та динамічної рівноваги з врахуванням особливостей трансформації економіки.

1. Ефективність функціонування національної економіки значною мірою залежить від рівня розвитку продовольчого комплексу та його складових, зокрема тих, які мають стратегічне значення. Таким комплексом є зернопродуктовий як сукупність видів економічної діяльності, які тісно пов’язані з виробництвом, зберіганням, трансформуванням, переробкою та збутом зерна, і який відіграє виключно важливу роль в забезпеченні нормальних умов життєдіяльності населення. Ефективність подальшого розвитку цього масштабного і ємкого територіально-виробничого утворення знаходиться в прямому зв’язку з удосконаленням його територіальної організації та просторової структури.

2. Територіальну організацію зернопродуктового комплексу визначено як процес налагодження та регулювання стійких зв’язків між його функціональними територіальними елементами, як систему соціально-економічних її організаційних заходів, спрямованих на забезпечення оптимальної продуктової структури зернового виробництва, підвищення ефективності функціонування ланок виробничо-господарчого призначення за рахунок раціоналізації регіональних пропорцій та створення нових перспективних територіально-виробничих утворень.

3. Науково обґрунтовано систему принципів територіальної організації зернопродуктового комплексу, де поряд із загальноекономічними виділена група принципів специфічного характеру, які набули актуальності та трансформовані в комплекс стосовно сучасних реалій. Виявлено передумови та фактори екзо- та ендогенного характеру, які мають суттєвий вплив на характер і масштаб територіальної організації зернопродуктового комплексу.

Розширено та удосконалено методичні підходи до оцінки ефективності функціонування та просторової організації зернопродуктового комплексу регіону на основі розробленої системи показників узагальненого і функціонального характеру. Розроблено схему послідовної оцінки просторової організації зернопродуктового комплексу з визначенням очікуваних результатів і розкриттям змісту пропонованих етапів – підготовчого, основного, заключного.

4. Об’єктивною передумовою розвитку регіонального зернопродуктового комплексу є ресурсний потенціал - виробничий, матеріальний, трудовий, природний. Земля є головним багатством досліджуваного регіону, загальна земельна площа Вінницької області складає 2,6 млн. га. В структурі наявних посівних площ окремих адміністративних районів 70% належить зерновим культурам (Жмеринський, Могилів-Подільський, Погребищенський райони). Валовий збір зерна складає 2,1 млн. т. Область виробляє 5,9% загальних обсягів зерна країни. Наявні проблеми в зернопродуктовому комплексі пов’язані з скороченням посівних площ під зерновими культурами, зниженням урожайності, недосконалістю фінансової і цінової політики, що потребує розробки та прийняття заходів по ліквідації негативних явищ.

5. Детально охарактеризовано територіальні пропорції та структурно-динамічні зрушення в переробній сфері зернопродуктового комплексу, зокрема в борошномельній, хлібопекарній, круп’яній, макаронній, кондитерській, спиртовій промисловості. Виявлені причини сповільнення виробництва та обґрунтовані напрями конкретного характеру та резерви підвищення ефективності їх діяльності.

6. Визначено основні напрями удосконалення системи інфраструктурного забезпечення оптимального функціонування зернопродуктового комплексу та його територіальної організації.

На основі проведеного дослідження стосовно розвитку основних сфер комплексу регіону та визначення показників ділової активності адміністративних районів здійснено економічне районування території по рівню розвитку зернопродуктового комплексу з розробкою шляхів активізації зернового виробництва в окремих його складових.

7. З метою підвищення ефективності функціонування регіонального зернопродуктового комплексу в роботі розроблено організаційно-економічний механізм забезпечення пропорційного галузево-функціонального розвитку та територіальної організації комплексу.

Основою формування організаційно-економічного механізму підвищення ефективності зернопродуктового комплексу є створення змістовної інституційної структури із забезпечення оптимальних зв'язків вертикального і горизонтального характеру. Така структура надана в роботі з розкриттям змісту основних економічних регуляторів по 5 блокам – ресурсному, правовому, економічному, організаційному та інфраструктурному.

8. Одним з найважливіших чинників вирішення найбільш гострих та суттєвих проблем комплексу є активізація інвестиційно-інноваційної діяльності. В результаті проведеного аналізу доведена необхідність мобілізації всіх форм та напрямів використання інвестицій, консолідації всіх джерел фінансування щодо підвищення дієвості цієї сфери діяльності. Необхідним є перегляд та удосконалення регіональної інвестиційної програми розвитку, яка повинна забезпечити досягнення обсягів виробництва відповідно до потреб споживача, підвищення конкурентоспроможності продукції комплексу, прискорення науково–технічного прогресу, розширення розвитку малого бізнесу, формування оптимальної виробничої структури. Потребує активізації робота створеного регіонального центру наукового забезпечення агропромислового виробництва.

9. Удосконалення територіальної організації зернопродуктового комплексу тісно пов'язано з посиленням маркетингової діяльності. В роботі визначено особливість маркетингової системи досліджуваного комплексу, охарактеризовано ринок зерна Вінницької області, який є найбільш конкурентним, ринок борошна, круп та борошняних кондитерських виробів, надані пропозиції по підвищенню їх активності. Розглянуто маркетинговий моніторинг, який як управлінська концепція направлений на досягнення ефективної реалізації продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках.

10. Обґрунтовано концептуальні підходи до формування стратегії територіальної організації та підвищення конкурентоспроможності продукції зернопродуктового комплексу регіону, визначено на основі аналізу тенденцій розвитку і просторової організації комплексу можливі варіанти його розвитку. Доведено доцільність створення і формування поряд з існуючими нових інтегрованих територіальних утворень. Визначено 2 стратегічних шляхи розвитку комплексу – глобальний та територіально-локальний з розкриттям змісту сутності кожного, та обґрунтовано пріоритетність другого. Наданий прогноз розвитку зернопродуктового комплексу до 2010 року, де обсяг виробництва зерна передбачається довести до 2,6 млн.т. Реалізація комплексу запланованих заходів по активізації діяльності зернопродуктового комплексу на основі удосконалення його територіальної структури та оптимізації просторової організації забезпечить зростання обсягів виробництва продукції комплексу та сприятиме підвищенню добробуту населення.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях:

  1. Ціхановська В.М. Аналіз залучення інвестиційних вкладів (на матеріалах промислових підприємств м. Вінниці) // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. пр. Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, 2003. - Вип. 8. - С. 119-121.

  2. Ціхановська В.М. Методи аналізу інвестиційної діяльності. // Наукові записки. Зб. наук. пр. Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, 2003. – С. 149-151.

  3. Ціхановська В.М. Стан та перспективи розвитку харчової промисловості України. // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С.229-235.

  4. Алямкін Р.М., Ціхановська В.М. Кластерна модель інвестиційної реструктуризації промислового комплексу регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія Економічні науки. Вип. 16. - Черкаси, 2006. – С. 139-143. (Особистий внесок: розроблено напрями інвестиційної діяльності у промисловому комплексі)

  5. Ціхановська В.М. Масштаби та структура зернопродуктового комплексу регіону.// Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. У 2ч. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. ІІ. – С.35-40.

  6. Ціхановська В.М. Методичні підходи до оцінки ефективності територіальної організації зернопродуктового комплексу // Зб. наук. пр. Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2006. – Вип. 30. – С. 185 - 191.

  7. Підвальна О.Г., Ціхановська В.М. Сучасний стан та тенденції розвитку зернопродуктового комплексу Вінниччини // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія Економічні науки. Вип. 17. - Черкаси, 2007. – С. 207 - 210 (Особистий внесок: обґрунтовано шляхи удосконалення розвитку зернопродуктового комплексу регіону)

Матеріали наукових конференцій:

  1. Цихановская В.М. Государственные регулирования экономики: основные пути повышения эффективности. // Кооперативная самобытность в новом тысячелетии. Сб. научных докладов, в 3ч. – Белград: Кооперативное образование, 2001. – ч І. – С.106-113.

  2. Ціхановська В.М. Напрями активізації інвестиційної діяльності у Вінницькій області // Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкової трансформації: Зб. матер. І Всеукраїнської наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників (26-27 лютого 2003р.) – Вінниця: «Універсум–Ландо ЛТД», 2003. – С.59-60.

  3. Ціхановська В.М. Характер та особливості розвитку зернопродуктових галузей регіону // Матер. наук.-практ. конф. “Стратегічні напрями розвитку Черкаської області”. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. - С.46-49.

  4. Ціхановська В.М. Сутність системи маркетингу на ринку хлібопродуктів // Матер. VI регіональної наук.-прак. конф. “Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємства” (м. Вінниця, 23 березня 2007р.). - Вінниця, 2007. - С.31-36.

  5. Ціхановська В.М. Територіальна організація зернопродуктового комплексу регіону // Матер. VI Всеукраїнської наук. конф. “Географічні проблеми розвитку продуктивних сил України” (м. Київ, 16-17 травня 2007р.). – К., 2007. - С.105-106.

  1. Ціхановська В.М. Транспортна функція в розвитку регіонального зернопродуктового комплексу // Матер. Другої міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми економіки і управління на залізничному транспорті» (м. Судак, 19-22 червня 2007 р.). – К.: КУЕТТ. – С. 227 – 228.