Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Пальчевський Степан Сергійович. Теорія і практика сугестопедичного навчання школярів середніх загальноосвітніх навчальних закладів: дисертація д-ра пед. наук: 13.00.09 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Пальчевський С.С. Теорія і практика сугестопедичного навчання школярів середніх загальносвітніх навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2003.

У дисертації розкрито теоретичні та практичні основи сугестопедичного навчання школярів. На основі розгляду сугестопедії у трьох площинах: компонентно-структурній, функціональній та історичного аналізу – у порівнянні із складовими сугестопедагогіки: гіпнопедією, ритмопедією, релаксопедією – визначені місце і роль цієї навчальної системи у загальному процесі розвитку сугестопедагогіки.

Установлені основні етапи цього розвитку, що дало можливість визнати сугестопедію найсучаснішим і найефективнішим напрямом сугестопедагогіки. Вивчення вітчизняного сугестопедагогічного досвіду, порівняння сугестопедії у згаданих трьох площинах її розгляду з традиційною навчальною системою допомогло виявити її можливості для вирішення назрілих соціальних завдань. З цією метою розглянуто проблеми цілепокладання сугестопедії в практиці роботи вітчизняних загальноосвітніх шкіл, визначено психолого-фізіологічні та дидактико-методичні основи сучасних сугестопедичних підходів до навчання школярів.

Обумовлено необхідність створення авторської моделі сугестопедичного навчання. Експериментальні дослідження дозволили підтвердити її ефективність, довести відносно низьку собівартість сугестопедичних технологій, продемонструвати розширення можливостей якісного засвоєння учнями усіх компонентів змісту шкільної освіти.

У дисертації наведене нове вирішення наукової задачі, що виявляється у визначенні теоретичних та практичних основ сугестопедії і вивчення можливостей їх застосування для виконання соціальних завдань, поставлених перед сучасною освітою.

У дослідженні доведено, що за умови застосування напрацьованого вітчизняного сугестопедичного досвіду появляється можливість швидко і глибоко засвоювати великі обсяги репродуктивного навчального матеріалу, що вивільняє час для реалізації нетрадиційних компонентів змісту шкільної освіти, з якими безпосередньо пов’язані поставлені перед сучасною освітою завдання.

На основі теоретичного аналізу джерел сугестопедії, аналізу вітчизняного сугестопедичного досвіду, проведеної експериментальної роботи встановлено таке:

  1. Сугестопедія є одним із напрямів сугестопедагогіки, який передбачає розширення мнестичних можливостей учнів за рахунок цілеспрямованих сугестивних впливів у звичайному стані свідомості. У структурі сугестопедагогіки, як педагогічного напряму вищого порядку, вона представляє завершальні етапи розвитку. Розгляд сугестопедії як навчальної системи в трьох площинах: предметно-структурній, функціональній та історичній – дозволив зробити висновок, що вона має глибокі дидактичні, фізіологічні, психологічні, психотерапевтичні корені. Відкриті І.П.Павловим, І.М.Сеченовим, О.О. Ухтомським, І.Є.Введенським фізіологічні механізми, покладені в її основу, забезпечують підвищену працездатність під час навчання за умови відсутності втоми і появи враження відпочинку.

  2. Огляд сугестологічних основ сугестопедичної теорії Г. К. Лозанова привів до висновку, що сугестивні явища у звичайному стані свідомості – невід’ємний компонент як процесу спілкування між людьми, так і навчання. Однак стихійне нецілеспрямоване їх використання в умовах традиційного навчання не веде до розкриття внутрішніх психічних резервів учня. У протилежному випадку таке розкриття відбувається, що стимулює не тільки пам’ять, а й інтереси, інтелектуальну активність, мотивацію, творчий розвиток школяра.

3. Розгляд сугестопедичної навчальної системи у її порівнянні з традиційною та іншими сугестопедагогічними системами в предметній, функціональній та історичній площинах, дослідження умов, можливостей та характеру сугестопедичних підходів до вивчення різноманітних шкільних навчальних дисциплін у вітчизняній педагогічній практиці дав можливість сформувати авторську теоретичну концепцію використання засобів сугестопедії для розв’язання поставлених перед сучасною загальноосвітньою школою завдань.

Основу цієї концепції склали такі положення:

- Засоби сугестопедії потрібно використовувати не лише для засвоєння знань, умінь та навичок, а й для засвоєння досвіду творчої діяльності, досвіду емоційно-чуттєвого ставлення до світу, формування духовності. Це створить можливість для виконання соціальних завдань, поставлених перед сучасною освітою.

- Оскільки розв’язання головної суперечності педагогічного процесу, що є основним його завданням, залишається проблематичним в умовах традиційного навчання, то за допомогою цілеспрямованого використання засобів сугестопедії можна створювати такі психолого-фізіологічні та педагогічні умови навчання, які б краще сприяли розв’язанню її.

- Успішне використання засобів сугестопедії для розв’язання назрілих освітніх завдань неможливе без їх поєднання з досягненнями сучасної педагогічної теорії та практики.

4. Теоретичні положення авторської концепції конкретизуються у технології та моделі сугестопедичного навчання школярів середніх загальноосвітніх навчальних закладів, розроблених на базі вітчизняного сугестопедичного досвіду.

Модель, складаючи ядро авторської теоретичної концепції, передбачає формування в учнів на основі діагностики їхніх задатків та уподобань відповідного рефлексу цілі, що й покликано гармонізувати їхні внутрішньоособистісні та суспільні інтереси, допомогти з цікавістю та захопленням вивчати новий навчальний матеріал. Психолого-фізіологічні основи її складають теорія імпресингу В.П. Ефроїмсона, функціональної системи домінанти О.О. Ухтомського, установки Д. М. Узнадзе, позиції Й. Лінгарта, діяльності особистості та особистісних смислів О. М. Леонтьєва, фреймів М. Мінського, психогігієнної ролі образності в навчанні Е.М.Каструбіна.

Педагогічні основи включають напрацьовані у вітчизняній науці та практиці підходи до вивчення навчального матеріалу великими блоками і глобалізації його на графічній, фреймовій та літературно-художній основах; досвід проведення так званих нетрадиційних уроків; положення особистісно-орієнтованого навчання; синергетичні підходи до учня як нестабільної системи, з якої необхідно виводити шляхи її розвитку.

5. Результати дослідної перевірки сугестопедичної технології навчання підтвердили сформульовану гіпотезу дослідження. Доведено, що засоби сугестопедії, благотворно впливаючи на самопочуття учнів, допомагають їм краще засвоювати знання, уміння та навички не лише на уроках іноземної мови, а й на уроках природознавства та географії. Крім цього вони вивільняють час на уроках і створюють сприятливі умови для успішного засвоєння досвіду творчої діяльності, досвіду емоційно-чуттєвого ставлення до світу, формування духовності.

Завдяки використанню методу зворотної вибірки, який дозволив прослідкувати не тільки за умовами народження в учнів захоплення улюбленим навчальним предметом, особливостями його, а й долею цих учнів упродовж тривалого часу, було підтверджено правильність психолого-фізіологічних основ формування рефлексу цілі та введення учня в зону домінанти, що створює умови для розв’язування головної суперечності педагогічного процесу.

  1. На основі здобутих експериментальних даних виявлені такі труднощі в організації та проведенні сугестопедичного навчання в умовах роботи вітчизняних шкіл: відсутність у початкуючих сугестопедів сугестологічних умінь та навичок для розкриття так званого резервного комплексу учня; невміння частини вчителів глобалізувати та структурувати навчальний матеріал на основі головних закономірностей навчальних предметів; психологічна і методична непідготовленість багатьох педагогів до нівеляції так званих казуїстичних випадків, які трапляються під час проведення сеансів запам’ятовування. З метою подолання цих недоліків, правильної організації сугестопедичного навчання школярів були розроблені методичні рекомендації, які стосуються насамперед: глобалізації навчального матеріалу шкільних предметів на графічній та фреймовій основах, а також на базі аналогій; проведення сеансів запам’ятовування; естетизації навчального матеріалу засобами мистецтва під час його етюдних розробок; двоплановості поведінки вчителя, його уміння розкривати глибинні резерви розумової діяльності школяра; характеру підготовки та організації сугестопедичних занять.

Зважаючи на дані експериментального дослідження, пропонуємо Міністерству освіти і науки України з метою широкого використання у вітчизняній педагогічній практиці засобів сугестопедії для розв'язання завдань, які стоять перед сучасною освітою, організувати на базі кількох закладів середньої та вищої ланок освіти сугестопедичний навчальний центр. У ньому вчителі загальноосвітніх навчальних закладів змогли б не лише здобувати необхідні сугестопедичні знання, а й оволодівати вміннями та навичками організації сугестопедичної навчальної діяльності.

Академії педагогічних наук України пропонуємо цілеспрямовувати подальші дослідження теоретичних і практичних основ сугестопедичного навчання не лише школярів, а й студентів, слухачів різноманітних навчальних курсів. Зокрема необхідно зосередити увагу на підготовці методичної літератури з проблем глобалізації та структурування змісту навчального матеріалу на базі основних закономірностей навчальних предметів. Принципи структурування і глобалізації навчального матеріалу повинні знайти своє відображення у навчальних програмах та шкільних підручниках.

Подальших наукових досліджень потребує низка проблем: поглибленого вивчення особливостей глобалізації навчального матеріалу різноманітних шкільних дисциплін, особливо математичного циклу; розробки основ автосугестопедичної діяльності школярів старших класів; характеру взаємозв’язків між сугестопедією і автосугестопедією.

Цей перелік ми не обмежуємо, оскільки дослідження проблем сугестопедичного навчання у вітчизняній педагогічній науці знаходиться на початковому етапі.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

1. Пальчевський С.С. Елементи сугестопедичного навчання в курсі “Природа рідного краю” у 3-му (2-му) класі.” – Р.: Рівненське обласне відділення Педагогічного товариства України, 1996. – 40с.

2. Пальчевський С. С. Сугестопедагогіка. – Р.: Рівненський державний гуманітарний університет, 2002. – 393 с.

Статті у провідних фахових виданнях

  1. Пальчевський С.С. Суґестопедичні підходи в дидактичній системі К.Д.Ушинського // Дидактична система К.Д.Ушинського в сучасній загальноосвітній школі: Наукові записки Рівненського державного педагогічного інституту. – 1998. – С.45-51.

  2. Пальчевський С.С. Роль образотворчого мистецтва в авторській навчальній системі ХЕТвоД // Оновлення змісту, методів та організаційних форм художньо-естетичного виховання учнівської та студентської молоді: Наукові записки Рівненського державного педагогічного інституту. – 1998. – №3. – С.10-13.

  3. Пальчевський С.С.Формування духовності людини сучасної епохи засобами суґестопедичного навчання // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2000. - №9. – С.137-141.

  4. Пальчевський С.С. Синергетичні підходи до застосування суґестопедії у школі // Рідна школа. – К., 2000. - №7. – С.62-63.

  5. Пальчевський С.С. Суґестопедичні підходи до фізичного виховання на уроках фізичної культури // Фізичне виховання в школі. – К., 2000. - №3. – С.43-45.

  6. Пальчевський С.С. До питання про мотиваційний комплекс у навчанні учнів // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін: Збірник науково-методичних праць Рівненського державного гуманітарного університету. – 2000. – №2. – С.67-71.

  7. Пальчевський С.С. Від дидактичної художності до суґестопедії // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2000. – №12. – С.175-178.

  8. Пальчевський С.С. Формування системності знань засобами суґестопедії // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2000. - №11. – С.123-125.

  9. Пальчевський С.С. З досвіду використання нетрадиційних підходів до навчання // Біологія і хімія в школі. – К., 2001. - №2. – С.19-22.

  10. Пальчевський С.С. Суґестопедичний підхід до навчання англійської мови в гімназії лінгвістичного профілю // Іноземні мови. – К., 2001. - №1. – С.9-12.

  11. Пальчевський С.С. Суґестопедичне мистецтво на уроках математики в початковій школі Болгарії // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2001. - №15. – С.136-138.

  12. Пальчевський С.С. Суґестопедична роль поезії на уроках географії // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2001. - №16. – С.37-40.

  13. Пальчевський С.С. Суґестопедичні підходи до навчання в діяльності та поглядах зарубіжних педагогів-класиків // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2001. – №14. – С.71-75.

  14. Пальчевський С.С. Віра як педагогічна категорія // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2001. – №15. – С.32-35.

  15. Пальчевський С.С. Суґестопедичний метод навчання Г.К.Лозанова // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2001. – №16. – С.75-80.

  16. Пальчевський С.С. Знання, уміння та навички в суґестопедичній моделі ХЕТвоД // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2001. - №17. – С.13-16.

  17. Пальчевський С.С. Цілі та завдання суґестопедичного навчання // Нова педагогічна думка: Науково-методичний журнал. – Рівне, 2001. - №1-2. – С.37-44.

  18. Пальчевський С.С. Методи інтенсивного вивчення іноземних мов І.Ю.Шехтера та Г.О.Китайгородської // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – 2001. - №17. – С. 165-169.

  19. Пальчевський С.С. Виховання морально-духовної зрілості особистості у світлі завдань філософії сучасної освіти // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць Інституту проблем виховання АПН України. – К., 2001. – №І. – С. 67-71.

  20. Пальчевський С.С. Метод зворотної вибірки в експериментальних дослідженнях формування рефлексу цілі в учнів шкіл // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2001. - №18. – С 36-39.

  21. Пальчевський С.С. Експериментальні дослідження рівня духовно-катарсизної діяльності учнів // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Збірник наукових праць. – К.: КНЛУ, 2002. - №19. – С. 16-18.

  22. Пальчевський С. С. Засоби сугестопедичного навчання // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін: Збірник науково-методичних праць. — Рівне: РДГУ, 2002. – №4. – С. 166 – 171.

Тези доповідей, матеріали конференцій

  1. Пальчевський С.С. Фрагментарність суґестопедичної технології навчання на уроках математики та фізики у практиці роботи вітчизняних шкіл // Діяльнісний підхід у навчально-пошуковому процесі з фізики і математики: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Рівне, 1996. – Ч.2. – С.23-24.

  2. Пальчевський С.С. Авторська навчальна система ХЕТвоД на уроках географії // Взаємозв’язок психолого-педагогічної науки і шкільної практики як фактор вдосконалення педагогічної діяльності: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Рівне, 1998. – С.118-119.

  3. Пальчевський С.С. Роль та місце географічної карти в системі суґестопедичного навчання географії в школах із поглибленим її вивченням // Науково-методичне забезпечення навчального процесу з топографії і картографії на географічних факультетах університетів та в школах з поглибленим вивченням географії: Матеріали ІV-го Міжнародного науково-методичного семінару з топографії та картографії. – Харків, 1999. – С.77-78.