Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Прокопенко Ольга Володимирівна. Теоретико-методологічні засади соціально-економічної мотивації екологізації інноваційної діяльності : Дис... д-ра наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Прокопенко О.В. Теоретико-методологічні засади соціально-економічної мотивації екологізації інноваційної діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2009.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-прикладної проблеми розроблення і обґрунтування теоретико-методологічних засад і методичних підходів до формування взаємоузгодженої соціально-економічної мотивації екологізації інноваційної діяльності.

Запропоновано нові теоретико-методологічні підходи до управління екологізацією інноваційної діяльності на державному рівні та рівні підприємств-інноваторів, які ґрунтуються на оцінках мотиваційного потенціалу, показниках соціально-еколого-економічної ефективності та ефекту (сукупного та граничного) екологізації інноваційної діяльності, а також на визначенні можливостей коригування сприйняття екологічних інновацій споживачами.

Результати дослідження є основою формування ефективного мотиваційного механізму екологізації інноваційної діяльності.

Інтегральним результатом дисертаційної роботи є теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-прикладної проблеми розроблення та обґрунтування теоретико-методологічних засад і методичних підходів до формування взаємоузгодженої соціально-економічної мотивації ЕІД, яка забезпечує орієнтування інноваційної діяльності підприємств та економіки в цілому на дотримання вимог екологічної безпеки і сталого розвитку в ринкових умовах господарювання.

Одержані результати дозволили зробити такі висновки теоретико-методологічного, методичного та практичного характеру.

  1. Автором обґрунтовано, що пріоритетність екологічно спрямованої інноваційної діяльності зумовлена безальтернативністю інноваційного розвитку України в умовах глобалізації світової економіки та поглиблення екологічної кризи. Необхідність забезпечення високого рівня екологічності інноваційного розвитку зумовлюють потребу у формуванні соціально-економічних засад мотивації діяльності суб’єктів інноваційного процесу. Теоретично обґрунтовано сутність таких понять, як передумови мотивації ЕІД, мотивація, екологічна мотивація, мотивація ЕІД, екодеструктивні та екоконструктивні процеси, ЕІД, ЕІ, що дозволяє обґрунтовано управляти процесами ЕІД.

  2. Встановлено, що разом з еволюцією екологічної мотивації послідовно змінюються концепції ЕІД: 1) концепція ліквідування наслідків екодеструктивного впливу процесів виробництва та споживання; 2) концепція екологічного удосконалення технологій виробництва; 3) концепція зниження матеріаломісткості та енергоємності виробництва та споживання; 4) концепція екологізації усіх етапів еколого-економічного циклу інновацій. Реалізація кожної наступної концепції все більшою мірою екологізує еколого-економічний цикл товару. Це свідчить про необхідність формування екологічної мотивації з метою переходу на наступні концепції ЕІД для підвищення рівня екологічності інноваційної діяльності.

  3. Удосконалено теоретико-методичний підхід до порівняльної економічної оцінки рівня екологічності інновації, в основу якого покладено еколого-економічну оцінку кумулятивного пореципієнтного впливу товару на довкілля (як екоконструктивного, так і екодеструктивного) на всіх етапах еколого-економічного циклу товару, що припадає на одиницю товарної споживчої вартості. Цей підхід дозволяє обґрунтовано визначати напрями зовнішнього мотивування ЕІД, а також напрями інноваційної діяльності підприємств, реалізація яких сприяє впровадженню підприємствами інновацій високого рівня екологічності, що сприятиме поширенню екоконструктивних процесів і уповільненню екодеструктивних, а як результат – підвищенню екологічної безпеки суспільного виробництва і споживання.

  4. Розроблено методичні підходи до обґрунтування вибору інструментів державного мотивування, що ґрунтуються на співвіднесенні результатів впливу негативного і позитивного мотивування на ефективність інноваційної діяльності і забезпечують формування такої системи інструментів мотивування ЕІД, реалізація якої сприяє збільшенню частки екологічно спрямованої інноваційної діяльності в загальному її обсязі водночас із підвищенням сукупного соціально-еколого-економічного ефекту інноваційної діяльності в Україні.

  5. Запропоновано новий теоретико-методичний підхід до оцінки мотиваційного потенціалу ЕІД підприємств галузі, що ґрунтується на визначенні можливостей зовнішнього мотивування ЕІД залежно від величини та характеру нерівномірності екодеструктивного впливу підприємств галузі, що свідчить про абсолютну чи відносну рівномірність розподілу екодеструктивного впливу, наявність екологічно відсталих підприємств або лідерів екологічності, значну або незначну диференціацію екологічності. Його застосування у діяльності органів державного та регіонального управління дозволяє уникнути неефективних державних (суспільних) витрат на мотивування процесів екологізації, а також запобігти застосуванню економічних методів негативного мотивування, які замість отримання соціально-еколого-економічного ефекту можуть призвести до скорочення виробництва по галузі внаслідок зниження його прибутковості і відсутності техніко-технологічних можливостей ЕІД.

  6. Розроблено теоретико-методологічні засади державного мотивування процесів ЕІД, в основу яких покладено оцінку соціально-еколого-економічної ефективності мотивування ЕІД підприємств державними та суспільними інститутами, що дозволяють максимізувати соціально-еколого-економічний ефект мотивування, обираючи напрями його здійснення найбільшої соціально-еколого-економічної ефективності. Запропонований науковий підхід до оцінки ефективності мотивування відрізняється від існуючих врахуванням факторів зворотного впливу, екологічного поліпшення та ринкових факторів, урахуванням позитивного впливу ЕІ на довкілля, який в ідеалі має місце, а також відмежуванням позитивних зрушень, пов’язаних з екологізацією, на результати та витрати. Застосування цих підходів ґрунтується на прогнозуванні реакції ринку та суб’єктів господарювання на процеси мотивування ЕІД.

  1. Науково обґрунтовано суть понять комунікованої корисності як корисності, що змінена в уявленні споживача засобами комунікацій, та екоатрибутивного споживчого вибору як споживчого вибору, при якому екологічні атрибути товару визнаються споживачем як значущі; за кількістю екоатрибутів, які беруться до уваги, виділено нульовий, одиничний, подвійний та множинний типи екоатрибутивного споживчого вибору.

  2. Виявлено особливості сприйняття корисності екоатрибутів товарів споживачами з різною силою мотиву екологічно орієнтованого споживання. З’ясовано, що більшість споживачів мають попит на екопродукцію, яка не заподіює шкоди їхньому здоров’ю, і водночас майже не готова платити за продукцію, виробництво, використання і утилізація якої не чинять екодеструктивного впливу, переважними причинами чого є низький рівень життя, і відповідно нестача коштів на сприяння вирішенню екологічних проблем суспільства. Якщо рівень життя людей зросте, можна прогнозувати зростання попиту на ЕІ. Запропоновано нову категорію екоатрибутивного споживчого вибору, при якому екологічні атрибути товару визнаються споживачем як значущі; виділено його типи за кількістю екоатрибутів, які беруться до уваги.

  3. Удосконалено теоретико-методичні підходи до вибору ЕІ найбільшої споживчої привабливості, які модифікуються залежно від ступенів новизни товару і цільового ринку та комунікаційного впливу на споживача, дозволяючи оптимізувати витрати на розроблення та просування на ринку ЕІ. Запропоновано теоретико-методичний підхід до прогнозування зміни споживчої привабливості ЕІ у результаті комунікаційного впливу на споживача, що дозволяє розробляти ефективні системи маркетингових комунікацій з урахуванням реакції споживача на формування відчуття корисності товарних атрибутів різної важливості. Розроблено наукові основи моделювання процесу прийняття рішень щодо доцільності просування на ринку ЕІ залежно від стану екологічної мотивації споживача та можливостей її коригування, що дозволяють запобігати неефективному вкладенню інноваційного капіталу.

  4. Розроблено теоретико-методичний підхід до визначення достатності інтелектуального потенціалу підприємства для впровадження ЕІ, що дозволяє оптимізувати його рівень, запобігаючи штучному завищенню рівня потенціалу і, що найголовніше, неправильному визначенню стратегічних напрямів його розвитку та неефективному вкладанню коштів у його підвищення. Застосування оптимальних показників інтелектуального потенціалу усуває необхідність формування бази порівняння, що є необхідною при застосуванні існуючих підходів до його оцінки. Поглиблено наукові основи мотивування екологічно спрямованої інноваційної діяльності персоналу підприємств шляхом конкретизації характеру залежності результатів інноваційної праці від співвідношення складності поставлених завдань і здібностей працівника, що дозволяють більш ефективно управляти мотивацією інноваційної екологічно спрямованої діяльності персоналу підприємств.

  5. Удосконалено теоретико-методичні підходи до оцінки ефективності впровадження ЕІ і ЕІД підприємств, в яких враховано визначені автором фактори зворотного впливу та екологічного поліпшення, ринкові фактори, а також фактори позитивного і негативного мотивування і які дозволяють максимізувати соціально-еколого-економічний ефект ЕІД підприємств при виборі напрямів її здійснення найбільшої соціально-еколого-економічної ефективності з позицій підприємства-інноватора. Доведено, що за умов зовнішнього мотивування екологізації соціально-еколого-економічна ефективність екологічних перетворень підприємств-інноваторів, які чинять значний деструктивний вплив на довкілля, є значно більшою, ніж без мотиваційного впливу.

  6. Удосконалено наукові засади мотивування формування ринку ЕІ на різних рівнях управління (а саме на державному рівні, рівні виробників і споживачів) шляхом конкретизації мотивуючих заходів за суб’єктами-мотиваторами, спрямуванням їхніх дій на формування екологічних інтересів і результатів мотивування, що дозволяють формувати мотиваційний механізм ЕІД. Запропоновано теоретико-методичний підхід до формування структури мотиваційного механізму розвитку екологічно спрямованої інноваційної діяльності залежно від видів ринку ЕІ, що дозволяє прискорювати розвиток кожної складової ринку ЕІ: первинного ринку проміжних результатів ЕІД в інформаційній формі та вторинного ринку кінцевих результатів впровадження ЕІ.

  7. Розроблено науково-методичний підхід до аналізу актуальності екологічної мотивації суб’єктів інноваційної діяльності, що на відміну від існуючих ґрунтується на використанні двофакторних моделей процесів формування мотивації ЕІД та надає можливість обирати найбільш прийнятні напрями їх актуалізації з метою підвищення потенціалу ЕІД.

  8. Науково обґрунтовано випереджання актуалізації раціональної екологічної мотивації з позицій суспільства порівняно з мотивацією суб’єктів інноваційної діяльності, яке збільшується в процесі еволюції концепцій ЕІД, зумовлюючи зростання необхідності й соціально-еколого-економічної доцільність зовнішнього мотивування підприємств до впровадження ЕІ.

  9. Удосконалено науково-методичний підхід до оптимізації рівня ЕІД підприємств на основі критерію граничного соціально-еколого-економічного ефекту, що дозволяє визначати доцільність подальших суспільних витрат на мотивування, а також подальших витрат підприємства на екологізацію залежно від рівня зовнішнього мотивування.

Результати дослідження дозволяють формувати мотиваційну основу державного регулювання екологізації інноваційного розвитку вітчизняної економіки, ЕІД підприємствами та екологізувати споживання інновацій з максимальним соціально-еколого-економічним ефектом із позицій кожного суб’єкта інноваційного процесу, що в сукупності надає можливість формування ефективного мотиваційного механізму ЕІД. Авторська методологія формування соціально-економічної мотивації ЕІД вирішує низку проблем управління у сфері охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безпеки, а також є основою ідеології вирішення комплексу економічних, екологічних і соціальних проблем екологічно сталого розвитку.

Публікації автора:

Монографії

  1. Прокопенко О.В. Екологізація інноваційної діяльності: мотиваційний підхід : [монографія] / Прокопенко О.В. – Суми : ВТД “Університетська книга”, 2008. – 392 с.

  2. Прокопенко О.В. Механізм мотивації екологічно-спрямованої інноваційної діяльності / Прокопенко О.В. // Менеджмент та маркетинг інновацій : [монографія] / [Ілляшенко С.М., Прокопенко О.В., Мельник Л.Г. та ін.] ; за ред. С.М. Ілляшенка. – Суми : ВТД “Університетська книга”, 2004. – С. 333–343.

  3. Прокопенко О.В. Мотиваційний менеджмент автотранспортних перевезень / Прокопенко О.В. // Проблеми управління інноваційним розвитком підприємств у транзитивній економіці : [монографія] / [Ілляшенко С.М., Прокопенко О.В., Мельник Л.Г. та ін.] ; за ред. С.М. Ілляшенка. – Суми : ВТД “Університетська книга”, 2005. – С. 391–399.

  4. Прокопенко О.В. Возможности мотивации энергосбережения в быту / Прокопенко О.В. // Малая энергетика в системе обеспечения экономической безопасности государства / [под ред. Г.К. Вороновского, И.В. Недина]. – К. : Знания Украины, 2006. – С. 251–256.

  5. Прокопенко О.В. Мотивація споживачів екологічно чистих харчових продуктів з різним ставленням до екологічності / Прокопенко О.В. // Маркетинг і менеджмент інноваційного розвитку : [монографія] / [Ілляшенко С.М., Мельник Л.Г., Божкова В.В. та ін.] ; за ред. С.М. Ілляшенка. – Суми : ВТД "Університетська книга", 2006. – С. 482–488.

  6. Прокопенко О.В. Теоретичні основи мотивації енерго- та ресурсозбереження / Прокопенко О.В. // Ресурсозбереження та економічний розвиток України: формування механізмів переходу суб’єктів господарювання України до економічного розвитку на базі ресурсозберігаючих технологій : [монографія] / [Мельник Л.Г., Шапочка М.К., Божкова В.В. та ін.] ; за ред. І.М. Сотник. – Суми : ВТД "Університетська книга", 2006. – С. 71–104.

  7. Прокопенко О.В. Потенціал екологізації інноваційного підприємництва: оцінка і можливості підвищення / Прокопенко О.В. // Проблеми управління інноваційним підприємництвом екологічного спрямування : [монографія] / [Бистряков І.К., Галиця І.О., Данилишин Б.М. та ін.] ; за ред. О.В. Прокопенко. – Суми : ВТД «Університетська книга», 2007. – С. 106–130.

  8. Прокопенко О.В. Особливості створення інновацій і формування попиту на них / С.М. Ілляшенко, О.В. Прокопенко // Інвестиційно-інноваційна діяльність: теорія, практика, досвід : [монографія] / [Денисенко М.П., Михайлова Л.І., Грищенко І.М. та ін.] ; за ред. А.М. Денисенка, Л.І. Михайлової. – Суми : ВТД «Університетська книга», 2008. – С. 516–552. Особистий внесок здобувача: досліджено специфіку аналізу мотивації суб’єктів інноваційного процесу, визначено основні фактори споживчої мотивації.

  9. Прокопенко О.В. Мотивація екоатрибутивного споживання / Прокопенко О.В. // Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу : [монографія] / [Ілляшенко С.М., Заруба В.Я., Мельник Л.Г. та ін.] ; за ред. С.М. Ілляшенка. – Суми : ВТД “Університетська книга”, 2008. – С . 589–602.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Прокопенко О.В. Защита окружающей природной среды населением: мотивы и способы осуществления / Прокопенко О.В. // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми : Університетська книга, 2002. – Вип. 1–2. – С. 55–62.

  2. Прокопенко О.В. Оцінка суб’єктом господарювання варіантів формування ринку екологічних товарів / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2002. – № 7 (40). – С. 40–49.

  3. Прокопенко О.В. Теоретичні основи мотивації екологізації інноваційного розвитку / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2002. – Вип. 3–4’2002. – С. 160–167.

  4. Прокопенко О.В. Екологічний маркетинг / С.М. Ілляшенко, О.В. Прокопенко // Економіка України. – 2003. – № 12. – С. 56–61. Особистий внесок здобувача: запропоновано визначення категорії екологічних потреб, класифіковано за рівнем екологічності товари, що їх задовольняють.

  1. Прокопенко О.В. Економічні інструменти мотивації екологізації виробництва / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2003. – Вип. 3–4. – С. 125–134.

  2. Прокопенко О.В. Стан і складові мотиваційного механізму розвитку екологічно орієнтованої інноваційної діяльності / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2003. – № 6 (52). – С. 28–35.

  3. Прокопенко О.В. Теоретико-методичні основи управління розвитком потенціалу підприємства відповідно до потреб ринку / Прокопенко О.В. // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2003. – № 3. – С. 75–83.

  4. Прокопенко О.В. Вибір варіантів використання інвестиційного потенціалу підприємств відповідно до мотивації суб’єктів ринку / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2004. – № 9 (68). – С. 130–139.

  5. Прокопенко О.В. Оцінка ризику екологічних платежів та доцільності екологізації хімічного виробництва в ринкових умовах / Прокопенко О.В. // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2004. – Вип. 4. – С. 68–72.

  6. Прокопенко О.В. Оцінка рівня екологічності товарів і мотивація його підвищення / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2004. – № 6 (65). – С. 26–38.

  7. Прокопенко О.В. Теоретичні основи мотивації творчої праці / Прокопенко О.В. // Труды Одесского политехнического университета : Науч. и произв.-практ. сб. по техн. и естеств. наукам. – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3 т. – Т. 3. – С. 286–291.

  8. Прокопенко О.В. Особливості комплексу маркетингу екологічних інновацій / С.М. Ілляшенко, О.В. Прокопенко // Управління розвитком : зб. наук. ст. – Харків: Вид–во ХНЕУ, 2005. – № 3: Спецвипуск. – С. 83–84. Особистий внесок здобувача: запропоновано класифікацію екологічних інновацій за споживчими витратами та екологічними перевагами.

  9. Прокопенко О.В. Механізм дії споживчої мотивації / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2005. – Вип. 6–7. – С. 225–231.

  10. Прокопенко О.В. Підходи до удосконалення економічного мотивування екологізації виробництва / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2005. – № 10 (82). – С. 23–31.

  11. Прокопенко О.В. Складові мотивації екологічно орієнтованого споживання / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2005. – № 2 (74). – С. 60–71.

  12. Прокопенко О.В. Аналіз визначення мотивації та її складових / Прокопенко О.В. // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". – 2006. – № 3. – С. 144–149.

  13. Прокопенко О.В. Методические подходы к управлению интеллектуальным потенциалом предприятия / Ильяшенко С.Н., Прокопенко О.В., Журавлев М.Н. // Управління розвитком : зб. наук. ст. – Харків : Вид–во ХНЕУ, 2006. – № 3: Спецвипуск. – С. 12–15. Особистий внесок здобувача: удосконалено теоретико-методичний підхід до оцінки рівня інтелектуального потенціалу підприємства.

  14. Прокопенко О.В. Теоретичні підходи до визначення нових товарів, що найбільш відповідають запитам споживачів / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2006. – № 3–4 (20–21). – С. 237–241.

  15. Прокопенко О.В. Екоатрибутивне споживання: типи за мотивацією, психологічні методи стимулювання / Прокопенко О.В. // Механізм регулювання економіки. – 2007. – № 1. – С. 91–103.

  16. Прокопенко О.В. Методологічні засади мотивації екоатрибутивного споживання / Прокопенко О.В. // Економіка природокористування і охорони довкілля : зб. наук. пр. – К. : РВПС України НАН України, 2007. – С. 203–210.

  17. Прокопенко О.В. Методологічні підходи до екологізації діяльності підприємств / Прокопенко О.В. // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. пр. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – Вип. 22. – С. 22–30.

  18. Прокопенко О.В. Теоретико-методичний підхід до визначення мотиваційного потенціалу екологізації інноваційної діяльності галузі / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2007. – № 4–5 (24–25). – С. 72–78.

  19. Прокопенко О.В. Теоретико-методичні основи визначення стратегічних напрямків формування мотивації інноваційної екоспрямованої діяльності / Прокопенко О.В. // Механізм регулювання економіки. – 2007. – № 4. – С. 171–184.

  20. Прокопенко О.В. Ефективність впровадження екологічних інновацій і екологізації діяльності підприємств-інноваторів / Прокопенко О.В. // Проблеми науки. – 2008. – № 10. – С. 28–32.

  21. Прокопенко О.В. Оцінка споживчої привабливості нового товару / Прокопенко О.В. // Економічні науки. – Серія «Економіка та менеджмент» : зб. наук. пр., Луцький національний технічний університет. – Вип. 5 (18). – Ч. 2. [редкол.: відп. ред. Герасимчук З.В.]. – Луцьк, 2008. – С. 125–133.

  22. Прокопенко О.В. Раціональна мотивація екологізації інноваційної діяльності підприємств з урахуванням факторів мотивування / Прокопенко О.В. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Серія “Економіка та менеджмент”. – 2008. – № 7/2 (30). – С. 110–118.

Матеріали міжнародних наукових конференцій

  1. Прокопенко О.В. Проблеми переходу України на інноваційний шлях розвитку / Прокопенко О.В. // Сучасні проблеми науки та освіти : матер. 3–ї Міжн. міждисц. наук.-практ. конф. 1–9 травня 2002 р., м. Ужгород / Харків : Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет
    ім. В.Н. Каразіна, Ужгородський національний університет, 2002. – С. 71.

  2. Прокопенко О.В. Формирование рынка экологических товаров как способ обеспечения экологической безопасности: методы управления / С.Н. Ильяшенко, О.В. Прокопенко // Межрегиональные проблемы экологической безопасности: Тр. междун. науч.-техн. конф. (15–16 мая 2002 г.); Сумы – Санкт-Петербург / Под ред. А.М. Царенко, Л.Г. Филатова. – Сумы : Изд–во “Слобожанщина”, 2002. – Т. 1. – С. 101–111. Особистий внесок здобувача: визначено місце і роль мотиваційного механізму в системі формування цільових ринків екологічних товарів.

  3. Прокопенко О.В. Мотиви споживання екологічних виробів і послуг / Прокопенко О.В., Петренко В.В. // Зб. тез доп. учасників Міжн. наук.-практ. конф. “Соціально-економічні проблеми сталого розвитку Українського суспільства”, 13 травня 2004 р. – Мелітополь : НКП ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – С. 77–78. Особистий внесок здобувача: дано характеристику тенденціям динаміки мотивів споживання екологічних виробів і послуг.

  4. Прокопенко О.В. Мотиваційні дослідження в системі екологічного маркетингу / Прокопенко О.В. // Зб. тез доп. Другої міжн. наук.-практ. конф. молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Тернопіль : Економічна думка, 2005. – Ч. 2. – С. 301–303.

  5. Прокопенко О.В. Дослідження мотивації споживання екобезпечної продукції як напрямок визначення тенденцій розвитку ринку екотоварів / О.В. Прокопенко, О.Д. Алексеєнко // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів : матер. Третьої міжн. наук.-практ. конф. Ч. ІІ; м. Дніпропетровськ, Україна, 3–8 жовтня 2005 р. / [редкол.: А.Г. Шапар (голов. ред.) та ін.]. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 38–39. Особистий внесок здобувача: показано велике значення мотиваційних досліджень для прогнозування розвитку ринку екотоварів.

  6. Прокопенко О.В. Теоретичні основи економічної мотивації збалансованого природокористування / Прокопенко О.В. // Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія : матер. IV Міжн. наук.-практ. конф., 23–24 травня 2006 р., ХДУХТ. У 2–х ч. / [редкол.: О.І. Черевко (відпов. ред.) та ін.]. – Харків, 2006. – Ч. 2. – С. 166–168.

  7. Prokopenko О. The problems of transition of domestic enterprises to economically effective and ecologically safe innovation development / O. Prokopenko, N. Illiashenko // Economic for ecology: Papers presented at 13–th International Scientific Conference. – Sumy, 2007. – P. 143–145. Особистий внесок здобувача: досліджено проблеми переходу вітчизняних підприємств до екологічно безпечного інноваційного розвитку, пов’язані з недосконалістю механізму мотивації впровадження екологічних інновацій.

  8. Прокопенко О.В. Стратегічні напрямки маркетингу екологічно чистих продуктів харчування / Прокопенко О.В. // Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв, ресторанного господарства і торгівлі : тези доп. міжнар. наук.-практ. конф., 17 жовтня 2007 року / [редкол.: О.І. Черевко (відпов. ред.) та ін.] : у 2 ч. – Харків, 2007. – Ч. 2. – С. 141.

  9. Прокопенко О.В. Визначення економічно безпечного рівня екологізації інноваційної діяльності / Прокопенко О.В. // Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки України : зб. тез доп. ІІ Наук.-практ. семінару з міжн. участю (Тернопіль, 16–18 грудня 2008 р.). – Тернопіль, 2008. – С. 189–191.

  10. Прокопенко О.В. Визначення напрямків інноваційного розвитку на основі мотиваційних досліджень / Прокопенко О.В. // Маркетингові дослідження в Україні : тези доп. / Матер. ІІІ Міжн. наук.-практ. конф. «Маркетингові дослідження в Україні» 22–23 травня 2008 р., м. Луганськ. – Луганськ: Вид–во СНУ ім. В. Даля, 2008. – С. 211–214.

  11. Прокопенко О.В. Концепції забезпечення екологічної безпеки на етапах розвитку екологічних інтересів / Прокопенко О.В. // Матер. Міжн. наук.-практ. конф. «Стратегія забезпечення сталого розвитку України» (м. Київ, 20 травня 2008 р) : у 3 ч. – К. : РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 3. – С. 261–263.

  12. Прокопенко О.В. Мотивація споживання екологічних інновацій / Прокопенко О.В. // Матер. Міжн. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених «Маркетинг у третьому тисячолітті» (15–16 травня 2008 р.). – Донецьк, 2008. – Т. 3, ч. 3. – С. 181–182.

  13. Прокопенко О.В. Экологизация мотивации личности в системе управления экологической безопасностью / Прокопенко О.В. // Система управления экологической безопасностью: сб. тр. Второй заоч. междун. науч.-практ. конф. : в 2 т. – Екатеринбург : УГТУ – УПИ, 2008. – Т. 2. – С. 311–317.

Статті в інших наукових виданнях

  1. Прокопенко О.В. Поширення екологічних інновацій як передумова забезпечення сталого розвитку / Прокопенко О.В. // Зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. – Серія “Державне управління”, т. 5, вип. 33. – Донецьк, 2004. – С. 45–56.

  2. Прокопенко О.В. Исследование мотивации потребителей на рынке экологических инноваций / Прокопенко О.В. // Стратегія маркетингу. – Донецьк, 2006. – № 2. – С. 85–91.

  3. Прокопенко О.В. Моделирование процесса принятия решения о покупке на рынке инноваций / О.В. Прокопенко, М.Ю. Троян // Маркетинг и реклама. – 2006. – № 11 (123). – С. 46–51. Особистий внесок здобувача: досліджено вплив мотиваційних характеристик споживача на процес прийняття споживчого рішення.