Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Грановська Людмила Миколаївна. Теоретико-методологічні основи природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяняі) : Дис... д-ра наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Грановська Л.М. Теоретико-методологічні основи природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяння). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06 - економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. - Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2007.

Дисертаційна робота присвячена питанням обґрунтування теоретико-концептуальних засад моделі еколого-збалансованого природокористування в регіональному розрізі як підґрунтя формування національної екологічної доктрини. Сформульовано методологію дослідження, визначено та поглиблено сутність поняття еколого-збалансованого природокористування в зонах поліфункціонального призначення, яке базується на критеріях сталого та просторового розвитку, послабленні деструктивних тенденцій та досягненні балансу інтересів між ресурсокористувачами. Обґрунтовано комплексний методологічний підхід щодо концептуальних засад визначення еколого-економічного ризику на прикладі зони рисосіяння України з урахуванням особливостей природно-ресурсного потенціалу та стану існуючої біосоціоекономічної системи, що передбачає застосування системо-обгрунтованих управлінських рішень у сфері природокористування. Розроблено концепцію раціонального природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяння України), сутність якої полягає в обґрунтуванні теоретико-методологічних засад та організаційно - економічного механізму в реалізації поетапного переходу до регіональної моделі еколого-збалансованого природокористування, критерієм якої є визначення пріоритетів реалізації державної політики в сфері управління якістю навколишнього середовища з урахуванням екодепресивних особливостей регіону.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в системному дослідженні теоретико-методологічних основ природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяння України), присвячена вирішенню важливої науково-практичної проблеми, а саме: розвитку та поглибленню теоретико-методологічних основ еколого-збалансованого природокористуван-ня в зонах поліфункціонального призначення та обґрунтуванню пропозицій щодо організаційно-економічного механізму забезпечення дієвості цієї моделі як ефективного важелю досягнення адекватності суспільних інтересів збереження навколишнього середовища, економічного розвитку Причорно-морського регіону (на прикладі зони рисосіяння України).

Наукове і практичне значення мають наступні аспекти розв’язання проблеми.

Теоретико-методологічний аспект включає концептуальні засади формування еколого-збалансованого природокористування як якісно нової ідеології управління біосоціоекономічною системою управління в умовах ринкових перетворень в Україні, визначення і розробку теоретичних та методичних основ формування організаційно-економічного механізму та стратегії досягнення балансу інтересів у сфері природокористування в зоні потенційного еколого-економічного ризику.

Методичний аспект включає: розробку методичних засад інтегральної оцінки економіко-екологічної ситуації в зоні еколого-економічного ризику як підґрунтя для вирішення протиріч та забезпечення адекватності інтересів збереження навколишнього середовища в регіональному контексті.

Прикладний аспект дослідження: визначення векторів формування стратегічних напрямків вирішення еколого-економічних протиріч регіону, обґрунтування пропозицій відносно покращення ресурсних можливостей, збереження і відтворення природно-ресурсного потенціалу та реалізації моделі еколого-збалансованого природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяння України).

Завдяки дослідженням теоретико-методологічних та організаційних основ еколого-збалансованого природокористування в зонах поліфункціонального призначення (на прикладі зони рисосіяння) було отримано такі результати:

1. В дисертаційній роботі науково обґрунтовано перехід України на шлях сталого розвитку через поглиблення ринкових перетворень неможливий без визначення якісно нової моделі управління та формування ідеологічної платформи еколого-збалансованого природокористування (ЕЗП) з урахуванням особливостей кожного регіону. Важливим напрямком успішних перетворень, на думку здобувача, є розробка комплексного методологічного підходу щодо концептуальних засад формування ЕЗП в зонах поліфункціонального призначення, який передбачає застосування системо-обгрунтованих управлінських рішень для досягнення балансу інтересів на всіх ієрархічних рівнях. Вперше сформульовані принципи моделі еколого-збалансованого природокористування, що базуються на системному підході та пріоритеті еколого-економічних чинників просторового розвитку.

2. В дослідженні автором доведено, що зона рисосіяння України є типовим прикладом біосоціоекономічної відкритої системи, яка під впливом антропогенних факторів порушує свою рівновагу. Аналіз діючої ситуації дає підстави удосконалити комплексний методичний підхід щодо формування взаємозв’язків складових надійності еколого-економічної системи та визначення допустимого еколого-економічного ризику в порушенні її рівноваги. При цьому територія зони рисосіяння була класифікована на зони різного рівня конфліктності, а звідси і можливого еколого-економічного ризику.

3. В дисертації науково обґрунтовані важелі формування ресурсо- і природозберігаючої макроекономічної та макроекологічної політики регіону, при здійсненні нової стратегії реформ в напрямі реалізації програм сталого розвитку. Основним з яких має бути - розробка концептуальних принципів та критеріїв формування моделі еколого-збалансованого природокористування в зоні рисосіяння України з урахуванням її особливостей та рівня депресивності території. Розроблений методичний підхід базується на інтегральній оцінці існуючої ресурсно-екологічної ситуації в територіальному вимірі. Концептуальний підхід передбачає застосування системо-обгрунтованих управлінських рішень на всіх рівнях просторового розвитку та слугує важелем забезпечення балансу інтересів у сфері природокористування.

Сутність концепції полягає у визначенні та обґрунтовані основних пріоритетних напрямків організаційно-економічного механізму в контексті трансформаційних перетворень в Україні. Основними концептуальними напрямами є: створення оптимальної збалансованої моделі еколого-економічного природокористування, розробка інвестиційно-інноваційної моделі регіонального розвитку з метою підвищення конкурентоспроможності регіону; перехід до політики співвідношення функцій щодо регіонального розвитку між центральними та місцевими гілками влади з урахуванням процесів, що відбуваються у світовому вимірі.

4. На основі наукового обґрунтування доведено, що ключовим моментів управління природокористуванням в зоні рисосіяння України, виходячи з природно-ресурсного потенціалу та особливостей регіону, є обґрунтування концептуального базису щодо вирішення протиріч між аграрним сектором економіки, зокрема галуззю рисівництва і станом рекреаційних ресурсів. Доведено, що нівелювання цих протиріч можливо завдяки розробці механізму державного управління екологічної спрямованості, підтримці та стимулюванні екологічно безпечного розвитку аграрного сектора, з врахуванням критеріїв раціональності, оптимальності та поліфункціональності.

5. Автором дослідження науково обґрунтовано, що вдосконалення дієвого організаційно-економічного механізму природокористування та формування регіональних і місцевих природоохоронних програм, в умовах переходу до ринкових відносин, повинно стати органічною складовою регіональної системи еколого-економічного управління природокористуванням в зоні потенційного еколого-економічного ризику. При цьому одним з визначальних чинників створення привабливого інвестиційного клімату в умовах ринкових перетворень для подолання екологічної депресивності територій є стимулювання екологізації підприємств та інноваційної активності у сфері природокористування в регіональному вимірі.

6. В дисертаційній роботі доведено, що політика економічного зростання в Україні може стати результативною лише за умов створення приблизно однакових умов проживання, життєдіяльності та добробуту населення всіх регіонів. Аналіз функціонування еколого-економічної системи зони рисосіяння та її підсистем: економічної, соціальної та екологічної обумовив необхідність визначення сильних і слабких сторін регіону, які характеризують її відмінності, можливості та загрози. На підставі проведеного аналізу функціонування підсистем проведено розрахунок інтегральної оцінки ресурсно-екологічної ситуації в регіоні.

7. Умовою досягнення балансу інтересів у сфері природокористування зони рисосіяння, як визначено автором дослідження, є всебічне зрівноваження інтересів економічного, соціального та екологічного розвитку за максимально можливою кількістю параметрів. З цією метою в дисертації розроблено стратегічні напрями вирішення еколого-економічних протиріч регіону та забезпечення його економічного зростання на потенційних природно-ресурсних можливостях.

8. Необхідність забезпечення продовольчої безпеки регіону та країни не втрачає своєї актуальності навіть в умовах трансформаційних і глобалізаційних процесів завдяки чому, важливим стратегічним напрямом розвитку господарсько-виробничого комплексу регіону є розвиток аграрного сектора економіки, зокрема сегменту рисосіяння. При визначенні раціональних параметрів сільськогосподарського природокористування та керуючись принципами територіального управління розвитком аграрного сектора економіки регіону, в дисертаційній роботі розроблено еколого-збалансовану модель природокористування. Отримана модель базується на головних постулатах Концепції еколого-збалансованого природокористування, а також сценарію комплексного розвитку аграрного та рекреаційно-туристичного комплексу в акваторії Чорного й Азовського морів.

Модель передбачає поділ прибережної зони на підзони сільськогосподарського виробництва та рекреації і визначає місію кожної з підзон щодо розвитку ринку екологічних, рекреаційних та природоохоронних послуг; забезпечення економічного зростання та вирішення продовольчої безпеки регіону.

9. Запропоновані автором дослідження теоретично-методологічні та методичні розробки дозволять значно поглибити сутність та розширити понятійний апарат, щодо визначення деяких ключових дефініцій економіки природокористування, що свідчить про належний рівень інноваційності проведених досліджень. Крім того, обґрунтування компенсаційної моделі еколого-збалансованого природокористування значно наповнює економічну теорію новими ідеями, визначеннями та організаційними схемами, а це, в свою чергу, відображається в формуванні якісно нової ідеології природокористування в зонах поліфункціонального призначення, які є водночас зонами потенційного еколого-економічного ризику. Обґрунтування плану дій щодо реалізації стратегічних організаційно-економічних рішень гармонічно доповнює теоретичну модель еколого-збалансованого природокористування, запропоновану автором, фокусуючись, перш за все, на важелях адміністративної підтримки та економічного стимулювання.

СПИСОК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Монографії

  1. Грановська Л.М. Раціональне природокористування в зоні еколого-економічного ризику / Херсонський. держ. аграрн. універс.- Херсон.: Видавництво ХДУ, 2007. – 372 с.- Бібліогр.: с.349-371.

  2. Екологічний менеджмент та аудит рекреаційних територій (концептуальні засади та організаційний механізм) /. ІПРЕЕД НАН України; Т.П. Галушкіна, Новосельська Л.І., Грановська Л.М. та ін. – Одеса: Видавництво ТОВ «ІНВАЦ», 2006. – 184с.:іл., табл.- Бібліогр.: с.158-149. Особистий внесок здобувача: визначено екологічний аудит як інструмент екологічної безпеки в регіональному вимірі.

  3. Технологія вирощування рису з врахуванням вимог охорони навколишнього середовища в господарствах України. / Інститут рису УААН; А.А. Ванцовський,. С.Г. Вожегов Л.М., Грановська та ін.-Херсон: Наддніпряночка, 2004. – 78 с.: іл.., табл. - Бібліогр.: с.74-77. Особистий внесок здобувача: оцінка еколого-меліоративного стану рисових зрошувальних систем та заходи щодо його покращення.

  4. Грановська Л.М. Економіка природокористування в зоні рисосіяння України /Херсонський держ. аграрн. універс.- Херсон: Наддніпряночка, 2004. - 300 с. – Бібліогр.: с.286-297.

Брошури та навчальні посібники

  1. Логвиненко Г.Ф., Гречко А.П., Грановська Л.М. та ін. Цільова комплексна програма розвитку галузі рисівництва “Рис Херсонщини”. – Херсон: РВЦ “Колос”, 2000. – 44 с. Особистий внесок здобувача: розроблено схему управління впровадженням програми “Рис Херсонщини”.

  2. Ванцовський А.А.. Шапар І.І., Грановська Л.М. Концепція державної підтримки галузі рисівництва в Україні. - Інститут гідротехніки і меліорації УААН. – Київ, 2003. – 17 с. Особистий внесок здобувача: проаналізовано сучасний стан рисосіяння в світі та Україні та пропоновані складові державного регулювання і підтримки галузі рисівництва як складової аграрного сектора економіки Півдня України.

  3. Ванцовський А.А., Вожегов С.Г., Вожегова Р.А., Грановська Л.М.та ін. Рекомендації по вирощуванню рису з врахуванням вимог охорони навколишнього середовища в господарствах України. - Дослідна станція рису УААН. - Скадовськ, 2003. – 59 с. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано економічну ефективність ресурсозберігаючої технології вирощування рису і супутніх сільськогосподарських культур.

  4. Грановська Л.М. Економіка природокористування та формування еколого-економічних підзон розвитку аграрного сектора економіки // Стратегія економічного та соціального розвитку Херсонської області до 2015 року. Управління процесами розвитку регіону до 2020 року. – Херсон: Херсонська обласна державна адміністрація, 2006. – С. 83-88. Особистий внесок здобувача: розроблено теоретико-методологічній підхід щодо розподілу зони рисосіяння на підзони розвитку аграрного сектора економіки Херсонської області.

  5. Морозов В.В., Грановська Л.М., Поляков М.Г. Умови раціонального природокористування на зрошуваних ландшафтах України: Навч. посібник. - Херсон: Айлант, 2002. - 110с. Особистий внесок здобувача: викладено гідрогеолого-меліоративні умови зрошуваних масивів Південного регіону України; проведено аналіз умов і факторів формування меліоративного режиму ґрунтів; розроблена система еколого-меліоративних заходів і раціонального природокористування в умовах зрошення.

  6. Морозов В.В., Грановська Л.М., Поляков М.Г. Еколого-меліоративні умови природокористування на зрошуваних ландшафтах України: Навч. посібник. - Херсон: Айлант, 2003. – 206 с. Особистий внесок здобувача: вивчення екологічних і гідрогеолого-меліоративних умов зрошуваних ландшафтів; оцінка впливу зрошення на еколого-меліоративні умови; розробка системи еколого-меліоративних заходів і раціонального природокористування в умовах зрошення; розробка практичних завдань по визначенню впливу зрошення на еколого-меліоративний стан ландшафтів.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Морозов В.В., Грановська Л.М., І.В.Іутинський. Вплив аерогенних викидів промислових підприємств м. Херсона на еколого-токсикологічний стан ґрунтового покриву // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 1998. – Вип. 8. - С.56-61. Особистий внесок здобувача: екологічне обстеження та визначення біодіагностичних показників екологічного стану ґрунтів.

  2. Морозов В.В., Грановська Л.М., Прудська А.О. Використання стічних вод - важливий фактор в системі раціонального природокористування // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2002. – Вип. 2. - С.134-135. Особистий внесок здобувача: науково-теоретичне обґрунтування використання стічних вод як фактора раціонального природокористування.

  3. Ванцовський А.А., Грановська Л.М., Шапар І.І. Концептуальні засади стратегії розвитку галузі рисівництва в Україні // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. - Херсон, 2003. – Вип. 27. - С.101-105. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз екологічних, економічних, організаційних і соціальних проблем зони рисосіяння; обґрунтовано основні напрями стратегії розвитку аграрного сектора економіки Південного регіону України.

  4. Грановська Л.М. Шляхи підвищення ефективності управління природокористуванням в умовах земельної реформи в зоні рисосіяння України // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2004. – Вип.31. - С.190-197.

  5. Руснак П.П., Грановська Л.М. Теоретичні основи еколого-економічного природокористування в зоні рисосіяння України // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2004. Вип. 33. - С.222-229. Особистий внесок здобувача: визначено і обґрунтовано теоретично основні принципи та напрями формування державного механізму управління природокористуванням в зоні рисосіяння України.

  6. Грановська Л.М. Аналіз економічної ефективності галузі рисівництва в умовах ринкової трансформації в Україні // Научные труды Крымского агротехнологического университета. Экономические науки: Сб. науч. трудов. – Симферополь, 2005. – Вып. 87. - С.32-35.

  7. Грановська Л.М. Шляхи підвищення інвестиційної привабливості рисосіючих підприємств Херсонщини // Науково-виробничий журнал: Бізнес - навігатор: Зб. наук. праць. – Херсон, 2004. – Вип. 5. - С.140-144.

  8. Грановська Л.М. Науково-методологічні основи раціонального природокористування в зоні рисосіяння України // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2004. – Вип. 34. - С. 134-142.

  9. Грановська Л.М. Теоретичні основи формування державного управління еколого-економічним природокористуванням в зоні рисосіяння України //Аграрний вісник Причорномор’я. Економічні науки: Зб. наук. праць. – Одеса, 2005. – Вип. 27. - С.101-103.

  10. Грановська Л.М. Еколого-економічні аспекти розвитку галузі рисівництва. // Вісник Харківського нац. техн., універс. сільськ. господ. Ім. Петра Василенка: Зб. наук. праць. – Харків, 2004. – Вип. 31. - С.54-57.

  11. Грановська Л.М. Теоретичне обґрунтування основних напрямів переходу до раціонального природокористування в зоні рисосіяння України // Вісник нац. університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. - Рівне, 2005. – Вип. 4 (32).,Ч.1. - С.79-85.

  12. Грановська Л.М. Регіональні особливості раціонального природокористування в зоні рисосіяння України // Вісник Сумського нац. аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”: Зб. наук. праць. – Суми, 2004. – Вип. 8 (15). - С.30-33.

  13. Грановська Л.М. Теоретичні аспекти формування механізму управління еколого-економічним природокористуванням в зоні рисосіяння України //Збірник наукових праць Уманського аграрного університету: Зб. наук. праць. - Умань, 2005. – Вип. 59. - С.616-621.

  14. Грановська Л.М. Еколого-економічні аспекти раціонального використання і охорони водних ресурсів в умовах рисових зрошувальних систем Півдня України //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2005. – Вип. 37. - С.274-279.

  15. Грановська Л.М. Еколого-економічні проблеми рекреаційної зони Півдня України та шляхи їх вирішення /Збірник науково-технічних праць Національного лісотехнічного університету: Зб. наук. праць. – Львів, 2005. – Вип. 15.7. - С.288-295.

  16. Грановська Л.М., Грановська В.Г. Еколого-економічний моніторинг стану навколишнього середовища Південного регіону України на шляху до сталого розвитку //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2005. – Вип. 38. - С.210-215. Особистий внесок здобувача: визначені основні складові та принципи еколого-економічного моніторингу, розроблені шляхи переходу Південного регіону України до сталого розвитку.

  17. Грановська Л.М., Дудяк Н.В. Роль суспільства в розв’язанні проблем водогосподарського комплексу Півдня України //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2005. – Вип. 40. - С.228-231. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз наукової літератури щодо розв’язання проблем взаємовідносин суспільства і навколишнього середовища, визначено напрями і принципи екологізації суспільства в умовах ринкових трансформацій.

  18. Грановська Л.М. Трансформація земельних відносин та еколого-економічні проблеми Південного регіону України //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2005. – Вип. 41. - С.260-265.

  19. Грановська Л.М. Концептуальні принципи і критерії збалансованого природокористування в зоні рисосіяння України // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2006. – Вип. 43. - С.216-221.

  20. Грановська Л.М. Перспективи використання геоінформаційних технологій в системі раціонального управління водними ресурсами (на прикладі зони рисосіяння України) // Вісник аграрної науки Причорномор’я: Зб. наук. праць. - Миколаїв, 2006. – Вип. 4(37, ч.2. - С.28-33.

  21. Грановська Л.М. Організаційний механізм регулювання регіонального розвитку при умові забезпечення адекватності інтересів у сфері природокористування Херсонщини // Науково-виробничий журнал: Бізнес - навігатор: Зб. наук. праць. – Херсон, 2006. – Вип. 10. - С.60-67.

  22. Грановська Л.М. Методика інтегральної оцінки економіко-соціально-екологічного розвитку регіону (на прикладі зони рисосіяння України) // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2006. – Вип. 47. - С.28-33.

  23. Грановська Л.М., Тягур В.К., Саган Р.В. Геоінформаційні технології як інструмент управління природокористуванням у зоні еколого-економічного ризику (на прикладі зони рисосіяння України) // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2006. – Вип. 45. - С.131-138. Особистий внесок здобувача: розроблено теоретичні основи та методика застосування геоінформаційних систем і сучасних інформаційних технологій для прийняття ефективних управлінських рішень в сфері управління природокористуванням в зоні еколого-економічного ризику.

  24. Грановська Л.М., Ботвіна Н.А. Концептуальні принципи і критерії формування моделі збалансованого природокористування в зоні рисосіяння України // Науково-виробничий журнал “Бізнес-навігатор”: Зб. наук. праць. - Херсон, 2007. – Вип. 11. - С.83-89. Особистий внесок здобувача: розроблено і обґрунтовано концептуальні принципи формування моделі збалансованого природокористування в зоні рисосіяння України.

  25. Грановська Л.М. Принципи формування еколого-економічної моделі природокористування в зоні рисосіяння України. // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон, 2007. – Вип. 48. - С.229-234.

  26. Грановська Л.М. Теоретичні передумови стратегічного управління регіональною еколого-економічною системою // Таврійський науковий вісник. Вип. 49: Зб. наук. праць. – Херсон, 2007. – Вип. 49. - С. 212-220.

  27. Галушкіна Т.П., Грановська Л.М. Теоретичні основи управління еколого-економічною системою. // Экономические инновации. Современный инструментарий экологизации природопользования и хозяйствования: Сб. научн. Трудов. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2007. – Вип. 26. – С.145 -158. Особистий внесок здобувача: проаналізовано теоретико – концептуально засади управління еколого-економічними системами на прикладі зони рисосіяння, як зони потенційного еколого-економічного ризику.

  28. Галушкіна Т.П., Грановська Л.М. Теоретичні аспекти еколого-орієнованих управлінських рішень у сфері природокористування (на прикладі територій поліфункціонального призначення) // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Економіка: Зб. наук. праць. – Рівне, 2007. – Вип. 4(40)., Ч.2. - С.95-101. Особистий внесок здобувача: визначені можливості застосування ГІС-технологій для прийняття еколого-орієнтованих управлінських рішень при управлінні розвитком поліфункціональних територій.

  29. Грановська Л.М. Інституційне забезпечення та механізм економічного стимулювання еколого-збалансованого природокористування в зонах поліфункціонального призначення // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім.. Петра Василенка. Економічні науки: Зб. Наук. праць. – Харків, 2007. –Вип. 64. - С.29-34.


Тези доповідей

  1. Ушкаренко В.А., Морозов В.В., Грановская Л.Н. Пути улучшения эколого-мелиоративного состояния ландшафта Причерноморской зоны рисосеяния // Проблемы мелиорации и водного хозяйства на современном этапе: Междунар. научно-практ. Конференція. Горки, 4-5 июня 1999 г. - Горки, 1999. – Ч.1. - С.61-63.

  2. Грановская Л.Н., Морозов В.В. Экологическое обоснование мелиоративных технологий в природопользовании зоны рисосеяния Украины // Экологическое состояние природной среды и научно-практические аспекты современных мелиоративных технологий 2004 р.: Материалы научно-практической конференци. Рязань, 19-20 ноября 2004 г. – Рязань, 2004. – С. 425-427.

  3. Грановська Л.М. Еколого-економічна ефективність водозберігаючих технологій у природокористуванні Південного регіону України // Нормування водовикористання в зрошувальному землеробстві: Між нар. наук.-метод. Конференція. Херсон, 15-17 вересня 2005 р. – Херсон, 2005. – С.36.

  4. Грановська Л.М. Еколого-економічні проблеми рекреаційної зони Півдня України та шляхи їх вирішення // Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища: Міжнар. наук.-практ. Конферен. Львів, 21-23 вересня 2005 р. – Львів, 2005. – С.38-39.

  1. Грановська Л.М. Проблеми інституціонального регулювання земельних відносин і розвитку територій в зоні рисосіяння України // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: Між народ. наук.-практ. Конферен. Київ, 13-14 квітня 2006 р. – РВПС України НАНУ, Київ, 2006. – Ч.2. – С. 247-249.

  2. Грановська Л.М. Принципи формування інвестиційно-інноваційної моделі розвитку регіону в умовах трансформації економіки // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки: Регіон. наук.-практ. конфер. Рівне, 13-14 квітня 2006 р. – Рівне, 2006. – С. 95.

  3. Грановська Л.М., Дудяк Н.В. Перспективи використання ГІС-технологій в системі управління водосподарським комплексом півдня України // Географічні інформаційні системи в аграрних університетах: Міжнар. наук.-практ. конферен. Херсон, 17-18 травня 2006 р. – Херсон, 2006. – С.21.

  4. Грановська Л.М. Геоінформаційні технології як інструмент управління природокористуванням у зоні еколого-економічного ризику (на прикладі зони рисосіяння України) // Географічні інформаційні системи в аграрних університетах: Міжнар наук. - практ. конфер. Херсон, 17-18 травня 2006 р. – Херсон, 2006. – С.22.

  5. Грановська Л.М. Стратегічні напрями досягнення балансу інтересів у сфері природокористування в зоні рисосіяння України // Методологічні засади стратегічного планування розвитку регіону: Наук.-практ. конфер. Облдержадміністрації. Херсон, 15 січня 2007 р. – Херсон, 2007. - С.16-17.

  6. Грановська Л.М. Особливості формування еколого-економічних підзон розвитку аграрного сектора економіки Херсонського регіону // Методологічні засади стратегічного планування розвитку регіону: Наук.-практ. конфер. Облдержадміністрації. Херсон, 15 січня 2007 р. – Херсон, 2007– С.30-31.

  7. Грановська Л.М. Територія рисосіяння України як зона еколого-економічного ризику // Підвищення ефективності ведення галузі рисівництва в ринкових умовах: Міжнар. наук.-практ. конферен. Херсон, 9-10 вересня 2006 р.- Інститут рису УААН: Скадовськ,2006. – С.81.