Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


29. Сятиня Михайло Лукович. Теоретичні та організаційно-технологічні основи лікарського забезпечення населення за умов реформування фармацевтичної галузі: дис... д-ра фармацевт. наук: 15.00.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004. - 38 с.



Анотація до роботи:

Сятиня М.Л. Теоретичні та організаційно-технологічні основи лікарського забезпечення населення за умов реформування фармацевтичної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01. – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2004.

Вперше проведено дослідження динаміки змін в управлінні фармацією у залежності від соціально-економічного стану держави, що дозволило окреслити основні напрямки розвитку фармацевтичної галузі за сучасних умов. Серед них – удосконалення управління формуванням фармацевтичного ринку та створення вітчизняних лікарських засобів.

Досліджені можливі варіанти угрупування аптек, що дозволило обґрунтувати їх класифікацію та методику практичного її використання.

Проведений комплекс теоретичних, експериментальних, маркетингових і фармакоекономічних досліджень наявності на вітчизняному ринку лікарських засобів для лікування поширених запальних захворювань слизової оболонки носа та гастроентерологічних захворювань дозволив вперше обґрунтований технологічний регламент інтраназальних крапель "Пропоринол-N" та сиропу "Пропомедин-N" на основі відходу виробництва – водного витягу прополісу. За результатами клінічних досліджень інтраназальні краплі "Пропоринол-N" рекомендовані до медичного застосування.

  1. На підставі глибокого історичного аналізу динаміки змін у суспільстві встановлено, що на кожному етапі розвитку соціально-економічних умов виникали певні особливості в управлінні охороною здоров’я, що відбивалось на розвитку вітчизняної фармацевтичної галузі. Для сучасних умов показана важливість розробки, проведено теоретичне обгрунтування та експериментально опрацьовані організаційно-технологічні напрямки покращення забезпечення населення ліками шляхом удосконалення управління і створення вітчизняних лікарських засобів на основі безвихідних технологій виробництва, що реалізовані у створенні і впровадженні у медичну практику препаратів "Пропоринол-N" та "Пропомедин – N".

  2. Обґрунтована програма та методологія комплексного підходу до вирішення проблем управління фармацевтичною галуззю шляхом впровадження результатів організаційно-технологічних досліджень з метою створення механізмів керованого впливу на неї і виробництва вітчизняних ліків на основі безвідходних технологій.

  3. Досліджені характерні ознаки фармацевтичних підприємств на сучасному етапі розвитку вітчизняного фармацевтичного ринку. Встановлені проблеми в організаційній побудові ринку за теперішніх умов реформування фармацевтичної галузі, бо відсутня можливість врахування відмінностей у діяльності фармацевтичних підприємств, зокрема аптек, за її обсягом, матеріально-технічним і кадровим забезпеченням фахівцями.

  4. Базуючись на результатах дослідження стану вітчизняного фармацевтичного ринку, науково обґрунтована класифікація аптек, яка ґрунтується на їх розподілі по 6 групах у залежності від обсягу середньомісячного товарообігу. Отримані результати затверджені й рекомендовані до практичного використання на рівні МОЗ і АМН України і внесені до галузевого реєстру нововведень.

  5. Вперше створена методика використання класифікації аптек за сучасних умов у фармацевтичній галузі. Встановлено, що завдяки запропонованій класифікації вирішується проблема формування мережі аптек, їх матеріально-технічного і кадрового забезпечення, в тому числі у сільській місцевості, оптимізуються контрольні функції за їх діяльністю з боку держави.

  6. Встановлено, що захворювання слизової оболонки носа і навколоносових пазух посідають значне місце серед загальної захворюваності населення України. Разом з тим радикальних лікарських засобів для їх лікування, які б мали комбіновану терапевтичну дію, а саме протимікробну, противірусну, протизапальну, репаративну і нормалізуючу метаболізм, немає. Тому необхідний науковий пошук напрямків створення таких препаратів. Фармакоекономічні дослідження показали, що значний інтерес у цьому напрямі викликають продукти бджільництва – прополіс і мед, які мають багатий спектр фармакологічної дії і є джерелами природних біологічно активних сполук. Серед них найдоступнішим є фенольний гідрофільний препарат прополісу (ФГПП) вітчизняного виробництва.

  7. Вивчення захворювань шлунково-кишкового тракту у дитячого населення дозволило виявити, що найпоширенішими серед них є гастроентерити, ентероколіти, ентерити ті інші, збудниками яких є вірусні інфекції. Маркетинговими та фармакоекономічними дослідженнями вітчизняного ринку лікарських препаратів для їх лікування встановлено, що арсенал ефективних лікарських засобів вітчизняного виробництва дуже обмежений. Певної уваги заслуговують фітопрепарати для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, номенклатуру яких доцільно збільшувати шляхом впровадження у виробництво вітчизняних ліків, в тому числі у вигляді дитячих лікарських форм з використанням продуктів бджільництва і меду.

  8. Теоретично і експериментально обґрунтована доцільність використання відходу виробництва настоянки прополісу – водного витягу прополісу у виробництві рідких лікарських засобів, зокрема інтраназальних крапель "Пропоринол-N". Встановлено, що за фізико-хімічними, мікробіологічними і фармакологічними властивостями інтраназальні краплі "Пропоринол-N" за рівнем антимікробної, протизапальної, мембраностабілізуючої активності не поступаються препарату "Пропоринол", який отримують із фенольного гідрофільного препарату прополісу. За таких умов виробництво створеного препарату "Пропоринол-N" має значні економічні переваги, бо зменшується собівартість виробництва. За цими ознаками запропонована технологічна схема як варіант безвідходної технології виробництва апіпрепаратів. Отримані результати покладені в основу досліджень щодо оптимізації технологічного процесу промислового виробництва інтраназальних крапель "Пропоринол" та "Пропоринол-N". Розроблено технологічний і технічний регламенти та АНД.

Отримані результати покладені в основу винаходу (патент України за №47159А).

  1. Проведені порівняльні клінічні дослідження препаратів. Встановлено, що вони чинять місцевий протизапальний вплив, адекватний препарату порівняння – інтраназальним краплям "Піносол" (Словенія). Разом з тим, препарати "Пропоринол" і "Пропоринол-N" добре переносяться хворими, не викликають у них патологічних змін. На підставі результатів клінічних випробувань вони рекомендовані до застосування у медчній практиці.

  2. Проведені теоретичні і експериментальні дослідження по створенню складу і безвідходної технології сиропу "Пропомедин-N" на основі відходу – водного витягу прополісу, з впровадженням результатів у промислове виробництво. Фізико-хімічними, мікробіологічними і фармакологічними методами досліджень встановлено, що сироп "Пропомедин-N" має однакові властивості з сиропом "Пропомедин" із ФГПП і не поступається йому за рівнем антимікробної, противірусної і імуномодулюючої активності.

Фармакоекономічними дослідженнями доведено, що виробництво сиропу "Пропомедин-N" із водного витягу прополісу має значні економічні переваги і дозволяє значно скоротити трудовитрати і собівартість препарату. Розроблено технологічний і технічний регламенти та АНД на запропонований лікарський препарат.

Обґрунтовані методики стандартизації сиропу "Пропомедин-N", на яких ґрунтується створена і затверджена тимчасова фармакопейна стаття (ТФС 42У-42/34-1695-99).

  1. За результатами досліджень розроблено і впроваджено у діяльність обласних фармацевтичних управлінь, ОКВП "Фармація", ВАТ "Фармація", ДАК "Ліки України", Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця, Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Національного фармацевтичного університету, Української військової медичної академії методичні рекомендації та інформаційні листи, навчальну програму, монографії, навчальні посібники.

Безвідходна технологія одержання інтраназальних крапель "Пропоринол-N", а також сиропу "Пропомедин-N" впроваджена на фармацевтичному підприємстві ДНЦЛЗ.