Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Носко Микола Олексійович. Теоретичні та методичні основи формування рухової функції у молоді під час занять фізичною культурою та спортом: дисертація д-ра пед. наук: 13.00.09 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Носко М.О. Теоретичні та методичні основи формування рухової функції у молоді під час занять фізичною культурою та спортом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі розкривається роль і значення фізичної культури в житті молоді, її вплив на фізичний розвиток і стан здоров’я дошкільнят, школярів різних вікових груп.

Розгорнуто теоретичні напрацювання й авторські експериментальні дослідження стану розвитку моторики дітей і дорослих, а також умови розвитку і формування скелета, геометрії мас тіла (постави і статури тіла людини в процесі онтогенезу). Автором вивчено у порівняльному аспекті вікові особливості рухової діяльності та вплив різного рухового режиму на фізичний розвиток і стан здоров’я молоді, яка не займається та регулярно займається фізичною культурою і спортом.

Встановлено вплив різного рівня гравітаційного навантаження на стан серцево-судинної системи, скелетних м’язів тіла спортсменів і молоді, яка систематично займається фізичною культурою та спортом.

У дисертації подано дидактико-методичні рекомендації щодо застосування різного рівня гравітаційного навантаження залежно від цілей та завдань навчально-виховного процесу з фізичної культури та спортивного тренування молоді: зміцнення стану здоров’я, розвиток рухових якостей, удосконалення техніки рухів і спеціальної підготовленості спортсменів до участі у змаганнях.

Здобуті в процесі дослідження результати дають підстави для таких загальних висновків:

  1. Навчання рухам треба розглядати як процес передачі знань про рухи й формування спеціальних навичок, що відображають руховий досвід попередніх поколінь. У дидактиці цей процес розглядають як взаємодію діяльності вчителя-тренера й учня, спрямований на придбання нових знань, умінь і навичок, а також на розвиток розумових і духовних цінностей. Навчання – це характерна діяльність педагога-тренера; навчання, тренування – основа діяльності того, кого навчають. Ці дві сторони одного процесу нерозривно пов’язані між собою і відбуваються практично одночасно.

  2. Головні складові педагогічного процесу – це розвивальний та виховний характер навчання. Розвивальний характер навчання базується на глибокому взаємозв’язку розумового і фізичного розвитку та змісту навчання. Недотримання цієї закономірності в практиці фізичної культури знижує ефективність тренувального впливу, негативно впливає на стан здоров’я, розвиток функції окремих систем організму та фізичну підготовленість. Обов’язково треба знати й враховувати вікові та індивідуальні закономірності розвитку різних функціональних систем і організму в цілому. Якщо тренер-педагог володіє такими знаннями, то він може програмувати навчально-тренувальний процес розвиваючого характеру, не порушуючи при цьому закономірностей навчання.

Виховний характер навчання в педагогічному процесі полягає в формуванні позитивних якостей молоді з застосуванням засобів фізичної культури та спорту, тобто свідомої дисципліни, наполегливості, мужності, активності, ініціативності, чесності й справедливості, уміння діяти в колективі тощо.

  1. Протягом життя людини під впливом багатьох факторів формуються рухові дії й процес їх формування може мати різний характер. Оптимізація його досягається в умовах раціонально побудованого навчання. Внутрішню логіку процесу утворення й удосконалення рухової дії в таких умовах прийнято розглядати як послідовний перехід від знань та уявлень про дію до вміння виконати її, а потім – від уміння до навички. Можливість навчитись раціональним руховим діям (як і будь-яким іншим розумовим діям) залежить від набуття правильних знань про сутність, правила та умови їх виконання, але перетворення знань у дію може відбутися лише на основі його практичного здійснення.

  2. Гравітаційне тренування порівняно з усіма іншими засобами, методами оздоровлення й атлетичного розвитку особистості полягає в системно-енергетичному підході до здоров’я людини, прагненні до більшої організованості та упорядкованості відомих функціональних взаємодій його організму з навколишнім середовищем, довільно регульованих таким чином на основі біоенергетичних критеріїв якості обміну між ними.

  3. В умовах різного впливу гравітаційного навантаження хребет є основною твердою опорою тулуба й відіграє головну роль в підтримці та збереженні вертикальної пози людини, що пов’язано з антигравітаційною роботою кожного з елементів хребта.

Аналіз літературних джерел, а також наші дослідження, дозволяють констатувати той факт, що статика людини характеризується вертикальним положенням тіла в просторі, визначаючи його поставу. Вважається, що в процесі морфологічного розвитку період життя людини від 6 до 25 років є найвідповідальнішим у формуванні правильної постави. Вона залежить від ряду анатомічних і фізіологічних чинників й змінюється з віком через вплив багатьох факторів: заняття фізичною культурою та спортом, зміна режиму життя, статеве дозрівання тощо. Для формування правильної постави дітей та молоді велике значення має розвиток м'язів тулуба (м’язовий корсет), тонус яких формує та утримує поставу, а зменшення їх напруги порушує її. Одна з основних причин нестійкої постави у дітей – слабко розвинуті м’язи тулуба.

Збільшення рухової активності дітей та підлітків призводить до змін у кістковій системі та більш інтенсивного росту їх тіла. Під впливом занять фізичною культурою і спортом кістки стають міцнішими й стійкішими до навантажень і травм. Правильно організовані заняття фізичною культурою та спортивне тренування з урахуванням вікових особливостей позитивно впливають на формування постави й сприяють усуненню різних її порушень.

  1. На підставі проведених досліджень пропонується нова система класифікації фізичних вправ залежно від їх впливу на організм людини в гравітоніці: вправи в звичайних умовах гравітації (природних, без застосування вантажу); вправи, що моделюють умови гіпогравітації (в водному середовищі); вправи, що моделюють умови гіпергравітації (з застосуванням вантажів обмеженої ваги і обов’язково розташованих в центрах мас біоланок тіла); вправи супергравітації (з застосуванням максимального вагового навантаження не розташованого в центрах мас біоланок, які носять локальний характер і розвивають окремі групи м’язів).

  2. Застосування в фізичному вихованні та тренувальному процесі вправ, що моделюють гравітаційне навантаження, позитивно впливає на поставу дітей та молоді.

Заняття будь-якими видами спорту з різним рівнем гравітаційного навантаження позитивно впливають на стабілографічні показники коливань тіла людини, які характеризують високий розвиток скелета й м’язів тіла, що формують поставу та її стійкість. Висока стійкість постави є передумовою доброго здоров’я, фізичного розвитку та підготовленості до занять професійною діяльністю.

Засіб гіпергравітаційного навантаження, який лежить в основі біомеханічного моделювання, не порушує природних закономірностей побудови рухів людини і його широке застосування дозволяє більш ефективно формувати в учнів різноманітні рухові навички на всіх етапах цільової педагогічної програми фізичного виховання, завдяки чому всі групи м’язів отримують природне навантаження.

  1. Експериментальне вивчення впливу засобів гіпергравітаційного навантаження на координаційну структуру рухів спортсменів за допомогою методу стабілографії показало, що при виконанні деяких технічних дій (блокування) в гіпергравітаційному костюмі спостерігалися достовірні позитивні зміни (Р<0,05-0,01) досліджуваних стабілографічних характеристик.

При виконанні нападаючого удару волейболістами різного віку в природних умовах і в умовах гіпергравітації було зареєстровано, що досліджувані стабілографічні характеристики в сагітальній і фронтальній площинах також виявляли визначену тенденцію до відсоткового приросту значень досліджуваних показників. Асер.(х) збільшувалася від 8,8 до 27,23 %; fсер.(х) у молодіжній групі мала позитивний приріст на 18,41 %, а в усіх інших випробовуваних також було помітне зниження цих показників від 48,1 до 35,92 %. У юнацькій і юніорській групах максимальна амплітуда коливань ЗЦМ тіла Аmax(x) зменшилася на 19,67 % і на 10,7 %, у молодіжній і чоловічій групах – збільшилася на 9,86 і 16,3 %; t(х) зменшилося в чоловічій групі на 21,43 %, у всіх інших спостерігалося збільшення цього показника від 6,67 до 60,0 %; Асер.(у) у чоловічій групі випробуваних спостерігалося зниження цих показників на 23,41 %, а в усіх інших вікових групах спостерігався позитивний приріст показників від 9,83 до 120,34 %; fсер.(у) у юнацькій і юніорській групах спостерігалося зменшення приросту на 53,02 % і 60,42 %, а в молодіжній і чоловічій групах збільшення виявлялося тільки на 9,13 % і 9,58 %. У юнацькій, молодіжній і чоловічій групах спостерігався позитивний приріст Аmax(у) від 1,42 до 7,78 %, у юніорській – зменшення цього показника на 19,56 %. t(у) збільшувалося в юнацькій і юніорській групах на 93,75 % і на 24,0 %, у молодіжній і чоловічій групах відзначене зменшення цього показника на 22,85 % і на 25,0 %. fсер. мала позитивний відсотковий приріст у молодіжній групі на 8,6 %, а в інших групах спостерігався її негативний приріст від 3,43 % до 61,48 %. Асер. у юнацькій, юніорській і молодіжній групах знижувалася в діапазоні від 9,58 до 21,38 %, а в чоловічій спостерігався позитивний приріст на 12,7 %.

При виконанні ігрової стійки волейболістами різного віку в природних умовах і в умовах гіпергравітації координаційна структура статичної стійкості в сагітальній і фронтальній площинах характеризувалася значними змінами. У юнацькій і молодіжній групах спостерігалося збільшення Асер.(х) на 15,7 % і на 25,99 %, а в юніорській і чоловічій групах зменшення відсоткового вкладу цього показника на 18,16 % і на 21,22 %. У молодіжній і чоловічій групах мала позитивний приріст fсер.(х) на 34,94 % і на 76,27 %, а в юнацькій і юніорській групах спостерігався негативний приріст внеску цього показника на 16,2-
27,51 %. У юнацькій, юніорській і молодіжній групах максимальна амплітуда коливань ЗЦМ Аmax(x) тіла знижувалася на 11,2-40,63 %, у чоловічій групі збільшилася на 14,66 %. t(х) зменшилося в юнацькій, юніорській і молодіжній групах у межах від 16,66 % до 40,0 %, у чоловічій групі збільшувалося на 33,07 %. У юнацькій, юніорській і чоловічій групах Асер.(у) мала негативний приріст від 2,55 % до 10,09 %, а в молодіжній групі спостерігався позитивний приріст цього показника на 35,10 %.

  1. При навчанні техніці рухів за допомогою спеціальних фізичних вправ, спрямованих на досягнення конкретної проміжної цілі, стосовно якої вона може розглядатися як головна ціль і мати свою ієрархію завдань, спеціальні вправи повинні мати свій регламент біомеханічних характеристик, або якийсь інший елемент алгоритму рухів, що входять в конкретні підцілі. Учень, який успішно пройшов попереднє тренування з застосуванням спеціальних вправ, вважається підготовленим для виконання цільової програми, спрямованої на формування й удосконалення рухових навичок в автоматизованому режимі з використанням широкого комплексу технічних засобів керування.

  2. В основі дидактичного процесу пізнання, оцінки й побудови рухової дії спортсмен використовує модельні уявлення про об’єкт дослідження, його конкретність, ступінь складності, можливість здійснювати варіативні операції щодо його раціоналізації тощо. В теорії спортивної техніки моделювання визначається як процес відображення, уявлення рухової дії спортсмена, рухового завдання та його вирішення для виявлення суттєвих параметрів (просторових, часових і силових). У ході вирішення рухового завдання складається цілий комплекс дидактичних моделей – нормативних, біомеханічних, фізіологічних, психологічних та інших.

  3. Застосування науково-обґрунтованої методології в фізичному вихованні та спорті надає можливість знайти найпростіший, найбільш ефективний шлях досягнення достовірних знань, а також визначити місце цієї галузі знань і напрямки її розвитку. Враховуючи те, що стан здоров’я дітей і молоді значно погіршився під впливом чинників соціально-економічного й екологічного характеру, в тому числі й недостатньої фізичної активності, необхідно більш повно використовувати арсенал можливостей системи фізичного виховання для більш ефективного вирішення завдань зміцнення здоров’я, підвищення рухової активності й виховання здорового стилю життя школярів і молоді.

  4. Рухові можливості у хлопців та дівчат розвиваються нерівномірно і виявляються по-різному, але приблизно однаково до періоду статевого дозрівання. Після періоду статевого дозрівання відбуваються значні зміни в моториці, компоненти її значно відрізняються у юнаків і дівчат, а розвиток систем і органів має свою специфіку. Після цього вікового періоду рухові досягнення юнаків продовжують рости, а у дівчат, якщо вони не займаються фізкультурою та спортом, приріст результатів у фізичній підготовленості припиняється.

  5. Порівняльний аналіз динаміки фізичної підготовленості студентів протягом навчального року свідчить, що найвищий приріст результатів з показників розвитку рухових якостей та з фізичної підготовленості спостерігався в кінці І курсу, а на ІІ і ІІІ курсах простежувався їх подальший незначний приріст. Аналіз результатів тестування юнаків показав, що приріст показників витривалості найвищий в кінці І курсу, на ІІ і ІІІ курсах ця якість розвивається рівномірно. Приріст показників інших рухових якостей за трьохрічний період навчання незначний.

  6. При плануванні педагогічного процесу з фізичного виховання та спортивного тренування потрібно враховувати насамперед те, що ріст і біологічний розвиток школярів і молоді характеризуються глибокими внутрішніми й зовнішніми змінами, які відображаються як на окремих функціональних системах, так і на всьому організмі в цілому. Врахування цих змін необхідне як в організації, так і в змісті навчально-виховного процесу з фізичної культури та спорту.

  7. На підставі математичного аналізу статистичних показників, отриманих при виконанні вправ в умовах супергравітації, порівняно з показниками тих же характеристик студентів, які регулярно займаються фізичною культурою, було встановлено, що розвиток м’язової системи впливає на поставу і статуру значно краще, ніж будь-які інші навантаження. Але під час занять певними видами спорту з супергравітаційним навантаженням особливу увагу слід звертати на попередню спеціальну підготовку, вікову зрілість, відсутність вад в опорно-руховому апараті молоді. На всіх заняттях з фізичного виховання в школі і вищих навчальних закладах, незалежно від рівня гравітаційного навантаження, треба підвищувати рівень інтересу й мотивації молоді завдяки теоретичній та наочній інформації про позитивний вплив цих вправ на поставу, статуру, ходу, що позитивно впливає на організм, який формується.

У результаті проведеного дослідження дістала підтвердження висунута гіпотеза, розв'язані всі поставлені завдання й досягнута мета дослідження – обґрунтовано теоретичні й методичні засади формування рухової функції дітей та молоді у процесі занять фізичною культурою і спортом.

Результати дисертаційного дослідження можуть бути використані з метою реалізації Національної доктрини розвитку освіти, Цільової комплексної програми “Фізичне виховання – здоров'я нації”. У зв'язку з цим вважаємо за можливе сформулювати деякі рекомендації Міністерству освіти і науки України, його методичним органам, Державному Комітету України з фізичної культури і спорту, навчальним закладам спортивного профілю:

– застосовувати методику гравітаційного навантаження в процесі фізичного виховання для учнів різних вікових груп та з різним рівнем фізичної підготовленості;

– застосовувати методику гравітаційного навантаження в навчально-тренувальному процесі підготовки спортсменів різних вікових груп та різного рівня спортивної кваліфікації;

– застосовувати методику гравітаційного навантаження з молоддю, яка відноситься до спеціальних медичних груп.

У дисертації започатковані нові напрями подальших наукових досліджень зі спеціальної фізичної підготовки та удосконалення спортивної майстерності з застосуванням різних рівнів гравітаційного навантаження як для молоді, яка займається фізичною культурою, так і для спортсменів високої кваліфікації. Ці напрями наукових досліджень потребують подальшого вивчення й удосконалення під час занять фізичною культурою та спортом.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Носко Н.А. Педагогические основы обучения молодежи и взрослых движениям со сложной биомеханической структурой. – К.: Науковий світ, 2000. – 336 с.

Навчальні посібники, програми і науково-методичні рекомендації:

  1. Лапутін А.М., Носко М.О., Кашуба В.О. Біомеханічні основи техніки фізичних вправ. – К.: Науковий світ, 2001. – 201 с. (Розділи «Біомеханічні основи побудови фізичних вправ», «Легка атлетика», «Рухливі ігри», «Спортивні ігри»).

  2. Ермаков С.С., Мартышевский К.К., Носко Н.А. Тренажеры в волейболе. – К.: ИСМО, 1999. – 160 с. (Вступ. Розділи «Методические особенности использования технических средств обучения», «Специальные устройства»).

  3. Лапутин А.Н., Гамалий В.В., Архипов А.А., Кашуба В.А., Носко Н.А., Хаби-
    нец Т.А. Практическая биомеханика. – К.: Науковий світ, 2000. – 298 с. (Розділи «Биомеханический анализ», «Биомеханическая классификация опорно-двигательного аппарата», «Измерение геометрии масс тела человека», «Измерение биокинематических характеристик»).

  4. Лапутін А.М., Гамалій В.В., Архипов О.А., Кашуба В.О., Носко М.О., Хабінець Т.О. Біомеханіка спорту. – К.: Олімпійська література, 2001. – 320 с. (Розділи «Біомеханічний аналіз», «Перспективи розвитку біомеханічних технологій удосконалення технічної майстерності спортсменів»).

  5. Бельський О.М., Носко М.О., Ткач Е.М. Методичний посібник з організації і методики проведення уроків плавання в загальноосвітній школі. – Чернігів: ЧДПІ, 1996. – 51 с. (Вступ. Розділи «Урок – основна форма організації занять з плавання», «Примірний зміст 30 уроків для неуміючих плавати»).

  6. Лапутін А.М., Носко М.О., Кашуба В.А., Хабінець Т.А., Гамалій В.В. Програма з біомеханіки спорту. – К.: Науковий світ, 1999. – 16 с. (Пояснювальна записка. Розділи «Зміст дисципліни», «Дидактика дисципліни»).

  7. Лапутін А.М., Носко М.О., Архипов О.А. Програма з спортивної метрології. – К.: Науковий світ, 1999. – 13 с. (Пояснювальна записка. Розділ «Короткий виклад основних питань за темами»).

  8. Маслов В.Н., Крюков Ю.Г., Носко Н.А. Волейбол: Программа для тренировочного факультета университета физического воспитания и спорта. – К.: УГУФС, 1995. – 49 с. (Вступ. Розділи «Техника игры», «Тактика игры»).

  9. Носко Н.А., Синиговец В.И., Дейкун Н.П., Власенко С.А., Пеньковец В.И., Бурлака И.Н. Инструментальные методы контроля в физическом воспитании и спорте. – Чернигов: ЧГПИ, 1996. – 55 с. (Розділи «Значение методов контроля в спорте», «Классификация основных групп инструментальных методов контроля», «Измерение и измерительная система», «Характеристика узлов и элементов измерительной системы»).

  10. Ибраимова М.В., Махмуд А.Х., Носко Н.А. Особенности развития физических качеств юных теннисистов на начальном этапе подготовки. – К.: УГУФС, 1995.
    – 18 с. (Розділи «Особенности подготовки юных спортсменов в теннисе», «Содержание учебно-тренировочного процесса юных теннисистов по физической подготовке на начальном этапе подготовки»).

  11. Носко Н.А., Ибраимова М.В., Маслов В.Н., Махмуд А.Х. Теннис: Методические рекомендации для начинающих теннисистов. – Чернигов: ЧГПИ, 1996. – 33 с. (Розділ «Возрастные особенности юных теннисистов»).

  12. Ткач Е.М., Бельський О.М., Носко М.О. Методичні рекомендації з організації і методики занять плаванням в дитячому оздоровчому таборі. –Чернігів: ЧДПІ, 1997. – 17 с. (Вступ. Розділи «Методичні рекомендації з початкового навчання плаванню», «Примірні комплекси вправ, що використовуються під час навчання плаванню»).

  13. Власенко С.О., Носко М.О., Пеньковець В.І., Ткач Е.М., Ткач Н.М. Організація і методика проведення уроків з лижної підготовки в загальноосвітній школі.
    – Чернігів: ЧДПУ, 1998. – 47 с. (Розділ «Техніка пересування на лижах»).

Статті у провідних фахових виданнях:

  1. Носко Н.А. Методика комплексного вимірювання біомеханічних характеристик спортивних рухів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №10. – С. 9-12.

  2. Носко Н.А. Дослідження техніки нападаючих ударів у волейболістів різного віку методом акселерометрії // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №13. – С. 3-5.

  1. Носко М.О. Критерії технічної підготовленості волейболістів різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №14.
    – С. 6-10.

  2. Носко Н.А. Управление процессом совершенствования технического мастерства волейболистов с учетом возрастных особенностей формирования двигательных навыков // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999.
    – №17. – С. 43-49.

  3. Носко Н.А. Моделирование техники нападающих ударов волейболистов различных возрастных групп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 1999. – №18. – С. 40-44.

  4. Носко Н.А. Индивидуальные и среднестатистические, т.е. групповые, модели техники выполнения нападающего удара в волейболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №19. – С. 37-39.

  5. Носко Н.А. Пути совершенствования обучения ударным движениям волейболистов различных возрастных групп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №20. – С. 22-24.

  6. Носко Н.А. Разработка целевых дифференцированных педагогических программ обучения и контроля техники нападающих ударов // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №21. – С. 25-31.

  7. Носко Н.А. Влияние гравитационной тренировки на координационную структуру движений при обучении волейболистов сложным техническим действиям // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – №22.
    – С. 41-44.

  8. Носко Н.А. Определение воздействий средств гравитационной тренировки на технику выполнения основных технических действий в волейболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. - №1. – С. 35-38.

  9. Носко Н.А. Биомеханические свойства скелетных мышц волейболистов различных возрастных групп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2000. – №2. – С. 35-38.

  10. Носко Н.А. Педагогический контроль состояния скелетной мускулатуры волейболистов различных возрастных групп в гравитационной тренировке // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №3.
    – С. 41-44.

  11. Носко Н.А. Возрастные величины опорных реакций при выполнении основных технических приемов игры волейболистами различного возраста в различных условиях тренировочного процесса // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2000. - №4. – С. 35-38.

  12. Носко Н.А Теоретическое обоснование использования средств гравитационных взаимодействий тела спортсмена в тренировочном процессе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №5. – С. 23-26.

  13. Носко М.О. Гаркуша С.В. Статистичні показники основних технічних прийомів гри після введення нових правил суддівства у волейболі // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №6. – С. 3-6 (Статистична обробка результатів дослідження).

  14. Носко Н.А. Воздействие средств гравитационной тренировки на координационную структуру выполнения блокирования волейболистами различного возраста // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №7. – С. 55-58.

  15. Носко М.О., Гаркуша С.В. Вплив гіпергравітаційного навантаження на показники серцевих скорочень в тренуванні волейболістів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №8. – С. 9-12 (Опис результатів дослідження).

  16. Носко Н.А. Влияние средств специальной силовой нагрузки на подготовку студентов факультета физического воспитания (на примере игровых видов спорта) // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000.
    – №9. – С. 24-27.

  17. Пеньковець В.І., Носко М.О. Вплив фізкультурних занять на фізичний розвиток дітей 3-4-річного віку з урахуванням їх анатомо-фізіологічних особливостей // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №10.
    – С. 7-12 (Теоретичне обґрунтування моторики дошкільнят).

  18. Носко Н.А., Пеньковец В.И. Статистические показатели воздействия средств гравитации на координационную структуру динамической устойчивости у студентов факультета физического воспитания при занятиях волейболом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №11.
    – С. 9-12 (Проведення вимірів, їх обчислень і статистична обробка).

  19. Носко Н.А. Процентный вклад воздействия средств гипергравитации на координационную структуру технических действий у студентов-волейболистов различного возраста // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №12. – С. 58-62.

  20. Носко М.О., Панін А.І., Гаркуша С.В. Керування навчально-тренувальним та змагальним процесом волейболістів за допомогою системи педагогічних спостережень // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000.
    – №13. – С. 12-14 (Розробка схеми педагогічних спостережень).

  21. Носко Н.А. Педагогические аспекты управления силовой подготовкой у молодежи в процессе занятий физической культурой и спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №14. – С. 44-48.

  22. Носко Н.А., Сумак Е.Г. Влияние разного двигательного режима на физическое развитие и сердечно-сосудистую систему мальчиков 8-10 лет // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №15. – С. 24-26 (Фізичний розвиток школярів).

  23. Носко М.О., Гаркуша С.В. Педагогічні дослідження участі м’язів у рухах людини при виконанні фізичних вправ за методом міотонометрії // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №16. – С. 7-10 (Опис вимірів, отриманих при дослідженнях).

  24. Носко М.О., Гаркуша С.В. Біомеханічний аналіз роботи м’язів у рухах людини при заняттях фізичною культурою і спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №17. – С. 11-14 (Робота м’язів при заняттях фізичною культурою).

  25. Носко М.О. Підготовка студента факультету фізичного виховання як майбутнього носія загартованої і оздоровленої молоді // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №18. – С. 11-15.

  26. Носко М.О., Синіговець В.І. Дидактичне моделювання структури завдань рухової дії в спортивній практиці // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2000. – №19. – С. 3-7 (Розробка модельної структури рухової дії).

  27. Власенко С.О., Носко М.О. Адаптація і моделювання як засіб управління тренувальним процесом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №20. – С. 10-13 (Розробка моделей для тренувального процесу).

  28. Власенко С.О., Носко М.О. Завдання дії і режими чергування праці з відпочинком як регулюючі параметри тренувального уроку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №21. – С. 18-21 (Вплив режимів на фізичну підготовленість учнів).

  29. Носко М.О., Кривенко А.П. Вплив занять з фізичної культури на стан здоров’я та фізичну підготовленість студентської молоді // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №22. – С. 14-18 (Статистичні дані стану здоров’я студентської молоді).

  30. Носко Н.А., Власенко С.А. Реализация двигательных заданий волейболистов различных возрастных групп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2000. – №23. – С. 27-29 (Визначення спеціальної підготовленості волейболістів).

  31. Власенко С.А., Носко Н.А. Влияние задач действия № 1, 2, 3 с режимом "А" на изменение специальной работоспособности лыжников-гонщиков в процессе тренировочного урока // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №24. – С. 34-38 (Знаходження оптимального режиму навчально-тренувального процесу).

  32. Носко М.О., Власенко С.О. Педагогічні основи підготовки волейболістів високої кваліфікації // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №1. – С. 3-6 (Основні положення дидактики при підготовці волейболістів високої кваліфікації).

  1. Власенко С.А., Носко Н.А. Влияние задач действия № 1, 2, 3 с режимом "В" на изменение специальной работоспособности лыжников-гонщиков в процессе тренировочного урока // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №2. – С. 38-42 (Вплив режиму „В” на якість тренувального процесу).

  2. Носко М.О., Власенко С.О., Синіговець В.І. Управління педагогічним процесом підготовки волейболістів різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №3. – С. 3-6 (Важелі управління навчально-тренувальним процесом волейболістів).

  3. Носко М.О., Гаркуша С.В. Антропометричні показники гравців чемпіонату світу з волейболу серед чоловічих та жіночих команд (Японія 1998 р.) // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №4. – С. 18-21 (Статистична обробка результатів).

  4. Носко М.О. Проблеми навчання й удосконалення рухової функції людини // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №5.
    – С. 18-25.

  5. Носко М.О. Навчання й удосконалення ударних рухів у фізичному вихованні і спорті // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №6. – С. 32-34.

  6. Носко М.О., Власенко С.О., Осадчий О.В. Вікові особливості фізичного розвитку школярів різного віку, які займаються спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №7. – С. 3-7 (Стан фізичного розвитку школярів).

  7. Носко М.О., Кривенко А.П., Манєвич О.Р. Формування рухових навичок у фізичному вихованні і спорті // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2001. – №8. – С. 7-9 (Етапи формування рухових навичок).

  8. Носко М.О. Методологічні основи дослідження координаційної структури рухової активності людини // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2001. – №9. – С. 32-36.

  9. Носко М.О., Власенко С.О., Манєвич О.Р. Організація та методи досліджень координації рухів у волейболістів різного віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №10. – С. 21-25 (Методи досліджень координації рухів).

  10. Носко М.О., Лайуни Рида. Комплексна методика досліджень біомеханічних характеристик спортивних рухів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2001. – №11. – С. 21-27 (Методика досліджень біомеханічних характеристик спортивних рухів).

  11. Власенко С.А., Носко Н.А. Сравнительный анализ влияния уроков с режимами "А" и "В" и задачами действия № 1, 2, 3 на развитие отдельных показателей специальной работоспособности лыжников-гонщиков // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №12. – С. 27-32 (Вплив режимів „А” і „В” на спеціальну працездатність спортсменів).

  12. Носко М.О., Синіговець В.І. Модельно-рейтингова оцінка фізичної підготовленості юних волейболістів 10-12 років на етапі початкового спортивного відбору // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №13. – С. 25-31 (Оцінка фізичної підготовленості юних волейболістів).

  13. Носко М.О., Синіговець В.І. Модельна структура оцінки фізичної підготовленості хлопців 12-14 років // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №14. – С. 3-8 (Розробка структури оцінки фізичної підготовленості).

  14. Носко М.О., Синіговець В.І. Стретчінг як засіб розвитку гнучкості дівчат шкільного віку засобами ритмічної гімнастики // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №15. – С. 11-16 (Розвиток гнучкості у дівчат).

  15. Носко М.О., Власенко С.О., Синіговець В.І. Біомеханічна структура фізичних вправ // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №16. – С. 16-21 (Теоретичне обґрунтування біомеханічної структури фізичних вправ).

  16. Носко М.О. Навчання фізичним вправам // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №17. – С. 7-9.

  17. Носко М.О. Модельна структура оцінки фізичної підготовленості хлопців 12-14 років // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №18. – С. 10-15.

  18. Носко М.О. Гравітаційне навантаження під час занять фізичною культурою та спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №19. – С. 32-37.

  19. Носко М.О. Класифікація фізичних вправ відносно вектора гравітації // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №20.
    – С. 31-41.

  20. Носко М.О. Вплив гравітаційного навантаження на показники частоти серцевих скорочень при заняттях фізичною культурою та у тренуванні спортсменів високої кваліфікації різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2001. – №21. – С. 21-28.

  21. Носко М.О. Вплив різного рівня гравітаційного навантаження на стан моторики молоді // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001.
    – №22. – С. 3-7.

  22. Носко М.О. Теоретико-методологічні основи дослідження координаційної структури рухової активності молоді // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №23. – С. 13-18.

  23. Носко М.О. Проблема рухової активності молоді в сучасній літературі // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №24.
    – С. 15-24.

  24. Носко М.О. Вікові особливості онтогенезу моторики людини // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №25. – С. 25-29.

  25. Носко М.О. Скелет людини в процесі онтогенезу // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №26. – С. 12-17.

  26. Носко М.О. Формування геометрії маси тіла людини в онтогенезі // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №27. – С. 14-24.

  27. Носко М.О. Формування постави людини в процесі онтогенезу // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №28. – С. 36-40.

  28. Носко Н.А., Синиговец В.И. Построение педагогических моделей в процессе обучения двигательным действиям // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2001. – №29. – С. 59-62 (Побудова педагогічних моделей при навчанні руховим діям).

  29. Панін А.І., Носко М.О., Панін І.А. Рівень та якість фізичної підготовленості юнаків старших класів, які мешкають в умовах пострадіаційного забруднення і не займаються спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – №19. – С. 37-40 (Модельна оцінка фізичної підготовленості юнаків).

  30. Носко М.О. Проблема удосконалення рухової функції в процесі навчання // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 1. – С. 19-31.

  31. Носко М.О. Вплив занять фізичною культурою на розвиток дітей дошкільного віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 2. – С. 21-28.

  32. Носко М.О., Пасічник В.І., Синіговець В.І. Корекція ритмічної структури рухових дій при ходьбі дітей, хворих на церебральний параліч, на етапі пізньої реабілітації // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 3. – С. 3-9 (Навчання руховим діям дітей хворих на ДЦП).

  33. Носко М.О. Вплив рухового режиму на фізичний розвиток школярів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 4. – С. 13-19.

  34. Носко М.О. Стан фізичного розвитку школярів середнього і старшого віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 5. – С. 72-80.

  35. Носко М.О. Фізичний розвиток школярів різних вікових груп та молоді, які займаються спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 6. – С. 57-67.

  1. Носко М.О. Особливості техніко-тактичних дій у волейболістів різних вікових груп в умовах змагальної діяльності // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 7. – С. 60-68.

  2. Носко М.О. Біомеханічні основи методики формування рухів під час навчання і тренування молоді // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 8. – С. 35-41.

  3. Носко М.О. Вплив гіпергравітаційного навантаження на величину опорних взаємодій при виконанні технічних дій гри спортсменами високої кваліфікації різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 9. – С. 11-24.

  4. Носко М.О. Координаційна структура рухів при виконанні технічних дій спортсменами високої кваліфікації різних вікових груп до і після гіпергравітаційного навантаження // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 10. – С. 38-42.

  5. Носко Н.А. Возрастные особенности подготовки юных спортсменов в игровых видах спорта // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 11. – С. 63-70.

  6. Носко М.О. Біомеханічні характеристики рухів спортсменів різних вікових груп при виконанні технічних дій під впливом гіпергравітаційного навантаження // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 12. – С. 36-41.

  7. Носко М.О. Вплив гіпергравітаційного навантаження на спортсменів високої спортивної кваліфікації // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 13. – С. 27-32.

  8. Носко М.О. Визначення кореляційної залежності координаційної структури рухів при виконанні рухових завдань // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 14. – С. 47-52.

  9. Носко М.О., Синіговець В.І., Маслов В.М. Оцінка фізичної підготовленості гімнастів юнацьких розрядів на етапі початкового спортивного відбору // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 15. – С. 30-35 (Модельна оцінка фізичної підготовленості гімнастів).

  10. Носко М.О. Визначення біомеханічних показників технічних дій волейболістів за допомогою кореляційного аналізу // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 16. – С. 29-36.

  11. Носко Н.А., Маслов В.Н., Жула Л.П. Влияние различных спортивных специализаций на вертикальную позу человека // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 17. – С. 93-96 (Вплив спортивної спеціалізації на поставу людини).

  12. Носко М.О. Теоретичні основи формування рухової функції молоді на сучасному етапі // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 18. – С. 18-24.

  13. Носко М.О., Маслов В.М. Визначення критеріїв спеціальної працездатності волейболістів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 19. – С. 70-74 (Методика визначення спеціальної працездатності спортсменів).

  14. Носко М.О., Маслов В.М. Особливості реалізації рухових завдань у баскетболістів різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 20. – С. 34-41 (Оцінка реалізації рухових завдань у баскетболістів різних вікових груп).

  15. Маслов В.Н., Носко Н.А. Исследование факторной структуры специальной работоспособности высококвалифицированных волейболистов // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 21.
    – С. 88-92 (Визначення працездатності у висококваліфікованих волейболістів).

  16. Носко М.О., Маслов В.М. Обґрунтування вибору комплексу показників з метою контролю динаміки спеціальної працездатності волейболістів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 22.
    – С. 12-17 (Теорія і методика виміру працездатності волейболістів).

  17. Носко М.О. Показники питомої ваги тіла дітей в період онтогенезу // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.
    – № 23. – С. 9-13.

  18. Маслов В.М., Носко М.О., Дейкун М.П. Динаміка показників спеціальної працездатності волейболістів у експериментальних групах // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 24.
    – С. 8-14 (Статистична обробка даних показників працездатності волейболістів).

  19. Маслов В.М., Носко М.О., Дейкун М.П. Динаміка показників функціонального стану волейболістів в експериментальних групах // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 25.
    – С. 3-7 (Визначення функціонального стану волейболістів).

  20. Маслов В.М., Носко М.О., Дейкун М.П. Динаміка психофізіологічного стану волейболістів в експериментальних групах // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 26. – С. 23-26 (Визначення психофізіологічного стану волейболістів).

  21. Маслов В.Н., Носко Н.А., Дейкун Н.П. Совершенствование специальной работоспособности волейболистов // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. – № 28. – С. 74-79 (Удосконалення спеціальної працездатності волейболістів).

  22. Носко М.О. Особливості рухової діяльності волейболістів різного віку // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 1999. – №9. – С. 28-33.

  23. Носко М.О. Техніка ударних рухів волейболістів різних вікових груп // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 1999. – №10. – С. 23-26.

  24. Носко Н.А. Биокинематические особенности техники выполнения нападающего удара в волейболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 1999. – №11. – С. 16-19.

  25. Носко М.О. Техніко-тактичні особливості ударних рухів у волейболістів різного віку // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 1999. – №12.
    – С. 19-22.

  26. Носко Н.А. Роль и значение измеряемых биомеханических показателей опорных реакций в достижении максимального эффекта при обучении и совершенствовании технических движений у волейболистов различных возрастных групп // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2000. – №1. – С. 13-15.

  27. Носко Н.А. Вклад динамических и кинематических характеристик в величину опорных реакций волейболистов различного возраста при выполнении блокирования в гравитационных и естественных условиях тренировки // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2000. – №2. – С. 5-8.

  28. Панін А.І., Носко М.О., Панін І.А. До проблеми педагогічних досліджень по вивченню рівня фізичної підготовленості і стану здоров’я учнівської молоді, яка мешкає в умовах пострадіаційного забруднення // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2000. – №3. – С. 46-47 (Вивчення рівня фізичної підготовленості молоді).

  29. Носко Н.А., Власенко С.А., Ващенко И.М., Осадчий А.В. Педагогические основы управления силовой подготовкой молодежи при занятиях игровыми видами спорта // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2000. – №4.
    – С. 48-54 (Теоретичне обґрунтування управління силовою підготовкою молоді).

  30. Власенко С.А., Носко Н.А., Гавриш В.П. Особенности срочной адаптации организма лыжников-гонщиков к воздействию моделей тренировочных уроков и режимов чередования нагрузки с отдыхом "А" и "Б" // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2000. – №5. – С. 3-7 (Вплив режимів „А” і „В” на адаптацію організму спортсменів до тренувальних навантажень).

  31. Власенко С.А., Носко Н.А. Основные проблемы управления в спортивной тренировке // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №1.
    – С. 52-55 (Теоретичні основи управління в спортивному тренуванні).

  32. Носко Н.А., Власенко С.А. Биомеханические основы построения физических упражнений // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №2. – С. 3-8 (Моделювання в спортивному тренуванні).

  33. Носко Н.А., Власенко С.А., Синиговец В.И. Физические упражнения как кибернетические системы // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №3. – С. 3-7 (Моделювання в спортивному тренуванні).

  1. Власенко С.А., Носко Н.А. Особенности адаптации юношеского организма к тренировочным нагрузкам // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №4. – С. 12-15 (Теоретичні основи адаптації юнацького організму до тренувальних навантажень).

  2. Власенко С.А., Носко Н.А. Возрастные аспекты морфофункционального развития организма юных лыжников-гонщиков // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №5. – С. 3-5 (Вивчення морфофункціонального розвитку юних спортсменів).

  3. Носко Н.А., Синиговец В.И. Психолого-физиологические и дидактические особенности обучения движениям в процессе занятий физической культурой // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХХПИ, 2001. – №6. – С. 33-41 (Теоретичні основи навчання рухам).

  4. Носко Н.А. Антигравитационная система организма человека // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №1. – С. 21-25.

  5. Носко Н.А., Пасечник В.И., Синиговец В.И. Влияние средств гравитационных взаимодействий на состояние биомеханических свойств мышц больных церебральным параличом // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №2. – С. 70-75 (Вивчення впливу гравітаційного навантаження на хворих ДЦП).

  6. Носко Н.А. Систематизация физических упражнений относительно вектора гравитации // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №3. – С. 59-63.

  7. Лапутин А.Н., Носко Н.А. Современные проблемы совершенствования технического мастерства спортсменов в олимпийском и профессиональном спорте // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №4. – С. 3-17 (Теоретичні основи підготовки спортсменів).

  8. Носко Н.А. Изучение формирования позвоночного столба человека // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №5.
    – С. 53-57.

  9. Носко Н.А., Маслов В.Н., Жула Л.В. Соревновательная деятельность и техническая подготовленность баскетболистов различных росто-весовых групп // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – №6. – С. 3-8 (Аналіз змагальної діяльності і вивчення рівня технічної підготовленості).

  10. Носко Н.А., Маслов В.Н. Определение критериев функционального состояния волейболистов // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002.
    – №8. – С. 19-23 (Визначення критеріїв функціонального стану спортсменів).

  11. Носко М.О. Вплив гіпергравітаційного навантаження на молодь, яка займається фізичною культурою і спортом // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів: ЧДПУ, 2001. – № 7.
    – С. 51-54.

  12. Носко М.О. Фізичні вправи, моделюючі умови гіпергравітації // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка.
    – Чернігів: ЧДПУ, 2001. – № 9. – С. 42-45.

  13. Носко М.О. Побудова хребта людини в процесі онтогенезу // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка.
    – Чернігів: ЧДПУ, 2002. – № 16. – С. 40-43.

  14. Носко М.О. Теоретичні основи формування постави людини // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка.
    – Чернігів: ЧДПУ, 2002. – № 19. – С. 73-75.

  15. Лапутин А.Н., Архипов А.А., Лайуни Р., Носко Н.А., Бобровник В.И., Зубрилов Л.А., Ратов А.М., Хмельницкая И.В., Полищук Т.А. Моделирование спортивной техники и видеокомпьютерный контроль в технической подготовке спортсменов высшей квалификации // Наука в олимпийском спорте. – К., 1999.
    – Специальный выпуск. – С. 102-109 (Моделювання в спортивному тренуванні й контроль технічної підготовленості).

Тези, матеріали конференцій:

  1. Лапутин А.Н., Архипов А.А., Носко Н.А., Бобровник В.И., Хмельницкая И.В. Видеокомпьютерный анализ техники физических упражнений // Фізична підготовленість та здоров’я населення: Зб. матеріалів Міжнар. наук. симпозіуму. – Одеса: ТЕС, 1998. – С. 138-139 (Біомеханічні методи дослідження техніки фізичних вправ).

  2. Носко Н.А., Ляпин В.П., Вафаев Г.Ф. Техника ударных движений волейболистов различных возрастных групп // Тезисы докладов VII Всесоюзной научной конференции (Пенза, 3-6 октября 1991 г.) «Проблемы биомеханики спорта». – М., 1991. – С. 106-107 (Техніка ударних рухів у віковому аспекті).

  3. Носко М.О., Короп М.Ю., Гаврилко І.В., Богдан М.О., Франчук О.П. Біомеханічні особливості реалізації рухових задач у волейболістів різного віку // Тези доповідей міжвузівської науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т.Г.Шевченка.
    – Чернігів: ЧДПІ, 1991. – Ч. 2. – С. 98-99 (Вивчення біомеханічних особливостей реалізації рухових задач).

  4. Носко М.О. Дидактичні основи методики формування рухів у навчанні молоді // Наукові записи Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя. – Ніжин: НДПУ, 2001. – № 2. – С. 72-76.

  5. Носко М.О. Фізичне виховання у допоміжній школі // Матеріали ювілейної наукової конференції „Педагогічні і психологічні проблеми підготовки вчителів”, присвяченої 80-річчю Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т.Г.Шевченка. – Чернігів: ЧДПІ, 1996. – С. 146-148.

  6. Носко М.О. Ефективність реалізації рухових завдань з використанням тренажерів, тренажерних споруджень і додаткових мас на тіло людини // Тези доповідей міжвузівської науково-практичної конференції „Питання педагогіки та методики вищої школи”. – Чернігів, 1992. – С. 120.

  7. Короп М.Ю., Грибан Г.П., Носко Н.А., Голуб В.П. Исследование особенностей свойств личности студентов-волейболистов с целью повышения эффективности учебно-тренировочного процесса // Физическая культура и спорт в повышении социальной активности студентов. Сборник научных трудов.
    – Умань, 1990. – С. 60-64 (Статистична обробка отриманих даних).

  8. Синиговец В.И., Кашуба В.А., Носко Н.А. Методика комплексного биомеханического контроля построения движений на различных этапах двигательного развития детей, больных церебральным параличом (ДЦП) // Матеріали міжвузівської, міжнародної науково-практичної конференції.
    – Вінниця, 1994. – С. 145-148 (Методика комплексного контролю реєстрації рухів).

  9. Laputin A.N., Bobrovnik V.I., Nosko N.A. Gravitational training in jump locomotions during cosmonauts’ preparedness to orbital flights // 19th Annual International Gravitational Physiology Meeting. (May 31-June 5, 1998). – Rome, Italy. – P. 78 (Вплив гравітаційного навантаження при підготовці космонавтів).

  10. Nosko N.A. Teaching various strokes to professional volleyball players of different ages // The Modern Olympic Sports. International Scientific Congress. (May 16-19, 1997). – Kyiv: International Financial Agency Ltd, 1997. – P. 273.