Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Геодезія


Мороз Олександр Іванович. Теоретичні основи вертикальної рефракції, способи її визначення, врахування і прогнозування: дисертація д-ра техн. наук: 05.24.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Мороз О.І. Теоретичні основи вертикальної рефракції, способи її визначення, врахування і прогнозування.

Дисертація є рукописом на здобуття вченого ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.24.01 – геодезія. Національний університет «Львівська політехніка».

Запропоновано якісно новий підхід до вирішення проблеми вертикальної рефракції під час геодезичних вимірювань, а, зокрема, її аномальної складової, яка обумовлена термічно турбулентним станом атмосфери. Сформульовані основні положення теорії аномальної вертикальної рефракції, яка базується на закономірностях флуктуацій аномальних вертикальних градієнтів температури. Теоретично обгрунтована єдність турбулентності атмосфери і аномальної вертикальної рефракції, викликаних одними й тими ж фізичними явищами, в основі яких лежать закони плавучості та земного тяжіння елементарних частинок повітря. Максимальні флуктуації зображень візирних цілей у зорових трубах геодезичних приладів залежать від максимальних флуктуацій аномальних вертикальних градієнтів температури. Доведено, що у термічно турбулентній атмосфері середня аномальна вертикальна рефракція дорівнює максимальній амплітуді коливань візирних цілей, величина якої прямопропорційна довжині лінії візування. Поставлені експерименти підтверджують правильність теоретичних положень. Обгрунтована можливість прогнозування аномальної вертикальної рефракції за коливаннями візирних цілей. Розроблено основи розрахунків способів та засобів визначення та врахування дії вертикальної рефракції під час вимірювань, які грунтуються на можливості керування лазерним променем за допомогою магнітоелектричних та п’єзоелектричних пристроїв, що живляться від фотоелектричних давачів. Роздільна здатність розроблених засобів відповідає вимогам точності фіксації енергетичної осі лазерного променя. Новизна розробок підтверджена чотирма патентами України.

У дисертації одержано такі основні результати:

1. Більшість традиційних наземних геодезичних вимірів (90%) виконують у приземному шарі атмосфери, що характерний значними змінами показника заломлення повітря на шляху променів світла. На зміну показника заломлення впливає циклічна зміни метеорологічних елементів, а також турбулентність атмосфери. Ці фактори є чинниками нормальної та аномальної вертикальної рефракції, яка більш ніж суттєво впливає на точність геодезичних вимірів, зменшуючи, наприклад, у 10-15 разів точність тригонометричного нівелювання порівняно з геометричним. На даний час склалася порогова невідповідність роздільної здатності сучасних геодезичних приладів та помилками, які виникають внаслідок дії вертикальної рефракції. Аномальна складова вертикальної рефракції відчутно проявляється у коливаннях зображень візирних цілей, обмежуючи до декількох годин на добу можливість виконання високоточних вимірів.

Існуюча на наш час теорія, що пов’язує метеорологічні параметри з турбулентністю атмосфери, зрештою, і з флуктуаціями показника заломлення, покликана розв’язувати глобальні проблеми фізики атмосфери, а також проблему підвищення точності геодезичних вимірів.

2. Дисперсійні та інтерференційні способи та засоби безпосереднього визначення рефракції не стали домінуючими через труднощі досягнення ними необхідної роздільної здатності. Використання в них лазерів, як випромінювачів, послугувало деякому вирішенню проблеми досягнення точності, але не в достатній мірі.

Пропозиції фіксації і визначення параметрів турбулентності, використовуючи сучасну техніку – ПЗЗ-камери, можна вважати перспективними. Зокрема, записи коливань цілей, на наш погляд, варто застосовувати для визначення величини рефракції.

Способи визначення вертикальної рефракції за результатами геодезичних вимірів, якщо не завжди є найдосконалішими, то є найчисленішими. Безумовна необхідність підвищення точності геодезичних вимірів неодмінно тягне за собою необхідність якнайточнішого визначення рефракції. Деякі із способів, зокрема, із взаємних одночасних вимірів, або з врахуванням рефракції по кожному з напрямків мережі можуть забезпечити необхідну точність визначення рефракції.

Визначення аномальної вертикальної рефракції за коливаннями зображень візирних цілей дотепер стримувалося через дискусію дослідників. Зокрема, дискутується гіпотеза про закономірність максимальних коливань зображень візирних цілей.

Заперечення грунтуються, начебто, на залежностях, отриманих В.І.Татарським, хоча його висновки однозначно стосуються середньоквадратичних величин флуктуацій. Дослідження В.І.Татарського і, загалом, теорія подібності Моніна-Обухова встановлюють закономірності турбулентності у залежності від температурних розшарувань атмосфери і направленності потоків тепла. Це ж підтверджують і дослідження лазерного випромінювання у турбулентній атмосфері.

Дослідження, виконані у дисертації повинні слугувати вирішенню не розв’язаних проблем та дати відповідь на поставлені питання.

3. Сформульовані основні положення теорії аномальної вертикальної рефракції, яка базується на закономірностях флуктуацій аномального вертикального градієнта температури. Теоретично обгрунтовано єдність турбулентності атмосфери та аномальної вертикальної рефракції. Термічна турбулентність і аномальна вертикальна рефракція існують тільки одночасно, оскільки вони викликані одними й тими ж фізичними процесами, в основі яких лежать закони плавучості та земного тяжіння, яким підкоряються елементарні частинки повітря.

У термічно турбулентній атмосфері максимальні флуктуації зображень візирних цілей залежать від максимальних флуктуацій аномальних вертикальних градієнтів температури, які підпорядковуються закону плавучості елементарних частинок повітря в атмосфері. Аномальні точкові та еквівалентні вертикальні градієнти температури у періоди нестійкої стратифікації атмосфери флуктують у межах від до .

Максимальні амплітуди флуктуацій еквівалентних аномальних вертикальних градієнтів температури дорівнюють середньому еквівалентному градієнтові.

4. Доведено, що у термічно турбулентній атмосфері середня аномальна вертикальна рефракція дорівнює максимальній амплітуді коливань зображень візирних цілей. Максимальні амплітуди коливань зображень візирних цілей пропорційні довжині шляху променя світла . Про це свідчить геометрична інтерпретація явища вертикальної рефракції.

Пропорційність залежності максимальних амплітуд коливань променя світла від його довжини підтверджена експериментально у різних кліматичних умовах під час проходження променя над різноманітними підстелюючими поверхнями. Степінь довіри пропорційності максимальних амплітуд довжині променя у 10 разів більша порівняно з гіпотезою, що ці ж амплітуди пропорційні . Встановлено, що, вимірявши коливання зображень візирних цілей під час геометричного нівелювання, можна визначити поправки за рефракцію з точністю до .

5. Встановлення закономірності максимальних амплітуд коливань зображень візирних цілей, дало можливість розробити безпосередній спосіб визначення середньої аномальної вертикальної рефракції, вимірюючи ці амплітуди. Точність визначення аномальної вертикальної рефракції за виміряними максимальними амплітудами коливань зображень візирних цілей складає близько для ліній довжиною до . Виключення аномальної вертикальної рефракції наведенням зорової труби на максимальне верхнє положення зображення візирної цілі, що коливається, можна виконати з точністю близько для ліній тієї ж довжини.

6. Доведено можливість прогнозування вертикальної рефракції. Аномальні вертикальні градієнти температури з необхідною для прогнозування вертикальної рефракції точністю визначають за коливаннями зображень візирних цілей. Стабільність вертикальної рефракції над однорідними підстелюючими поверхнями дає можливість надійно моделювати рефракційні поля та прогнозувати вертикальну рефракцію.

Встановлено, що згідно записаної розгортки коливань візирних цілей ПЗЗ камерою можна визначити аномальну вертикальну рефракцію.

Величини середньої рефракції, обчислені за значеннями максимальних коливань, відрізняються від таких же, обчислених за миттєвими значеннями коливань, не більше, ніж на , що підтверджує теоретичне обгрунтування можливості визначення аномальної рефракції за максимальними коливаннями візирних цілей.

7. Встановлено, що врахувати дію вертикальної рефракції під час вимірювань, зокрема, її аномальної складової, можна, керуючи лазерним променем. Положення лазерного променя фіксують за допомогою фотоелектричних давачів. Вони перетворюють енергію світла у електричну, яка передає інформацію про коливання променя внаслідок турбулентності атмосфери до дефлектора магнітоелектричного або п’єзоелектричного принципу дії. Дефлектор керує напрямком променя, трансформуючи його коливання у власний коливальний рух. Промінь, відбитий дефлектором, може стати короткочасно нерухомим.

Розроблені основи розрахунків дефлекторів у динамічному та статистичному режимах, що відповідає дії аномальної та нормальної рефракції. Виходячи з частот коливань, одержані залежності для визначення амплітуди кута відхилення променя для обох режимів. Для п’эзоелектричних дефлекторів платівкового типу геометричні параметри та амплітуди кутів відхилень визначають на основі теорії пружності та міцності для матеріалів платівок. Величини допустимих напружень електричного поля у п'єзоелектричних платівках є вихідними даними для розроблення електричних схем фотоелектричних давачів.

8. Засоби реалізації способів визначення та врахування дії аномальної складової вертикальної рефракції у процесі вимірювань повинні включати, як мінімум, випромінювач, дефлектор та фотоелектричний давач, який слугує генератором-збудником коливань рухомого елемента дефлектора. Розроблено конструкції однокоординатних фотоелектричних давачів, що мають приймальну площину із сегментних діодів.

Крім відлікового давача у склад пристрою може бути включений опорний давач, такої ж конструкції, як і відліковий. Енергетичну вісь лазерного променя суміщують із центром опорного давача у той час, коли вертикальна рефракція відсутня , тобто , або коли величина відома. Для визначення величини аномальної складової вертикальної рефракції відслідковують рух чутливого елемента відлікового давача. Для врахування дії аномальної складової вертикальної рефракції під час вимірювань пристрій, що керує напрямком променя, тобто, дефлектор, під’єднано до виходу схеми відлікового фотоелектричного давача. Якщо енергетична вісь лазерного випромінювання внаслідок турбулентності атмосфери зміститься з центру відлікового давача, його електрична схема розбалансовується і на дефлектор поступає електричний сигнал, що викликає зміну положення відбивача, який повертає пучок випромінювання у попереднє положення. Пучок стає короткочасно нерухомим і з’являється можливість фіксувати відлік.

Робочі схеми і конструкції давачів працездатні, а їх роздільна здатність задовольняє вимоги точності визначення та врахування дії аномальної складової вертикальної рефракції. За умов застосування фотоелектричних давачів на основі квадрантних або сегментних фотодіодів досягнуто амплітуди кута відхилень до для магнітоелектричних та платівкових дефлекторів з роздільною здатністю до десятих часток кутової сек. Виконано дослідження особливостей дефлекторів, які впливають на врахування дії аномальної складової вертикальної рефракції.

Новизна способів визначення вертикальної рефракції захищена чотирма патентами України

Публікації автора:

Статті у наукових виданнях

  1. Мороз О.І. Визначення та врахування вертикальної рефракції під час геодезичних вимірювань: Монографія.- Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2003.-224 с.

  2. Мороз О.І. До питання врахування впливу вертикальної рефракції у термічно турбулентній атмосфері//Геодезія, картографія і аерофотознімання. – 2001. - №61. – С.85-88.

  3. Мороз О. До питання рефракції в термічно турбулентній атмосфері//Інженерна геодезія. – Київ: КНУБА. – 2000. - № 43. – С.157-163.

  4. Мороз О. Визначення вертикальної рефракції в термічно турбулентній атмосфері // Вісник геодезії та картографії. – 2000. - № 4. – С.9-12.

  5. Мороз А.И. Исследование нивелирной рефракции в приземном слое атмосферы на основе колебаний изображения. – Фермессунгтехник. – ГДР.- №4(36).-1988.-с.157-163.

  6. Мороз А.И. О связи вертикальной рефракции и амплитуды колебаний визирной цели// Известия вузов. Геодезия и аєрофотосъемка. – 2001. - № 1.- С.18-21.

  7. Мороз О.І. Врахування дії вертикальної рефракції з використанням платівкових пристроїв керування променем// Інженерна геодезія.- Київ: КНУБА.- 2002 - № 48.- С. 173-180.

  8. Мороз О.І. Визначення та врахування дії аномальної складової вертикальної рефракції застосуванням магнітоелектричних пристроїв// Вісник Рівненського державного технічного університету. – Рівне. - 2002. № 3 - С.332-338.

  1. Мороз О.І. Деякі особливості експлуатації пристроїв визначення та врахування вертикальної рефракціїї//Геодезія, картографія і аерофотознімання. – 2002. - № 62. – С.47-50.

  2. Спосіб визначення вертикальної рефракції: Деклараційний патент на винахід 38640А. Україна, МПК 7 G01С 5/00/ О.І.Мороз (Україна) - №2000084717; заявлено 08.08.2000; Опубл. 15.05.2001. Бюл. № 4. – 4 с.

  3. Спосіб визначення аномальної вертикальної рефракції:Деклараційний патент на винахід 46968А. Україна, МПК 7 G01С 5/00/ О.І.Мороз (Україна) - №2000127217; заявлено 15.12.2000; Опубл. 17.06.2002. Бюл. № 6. – 4 с.

  4. Спосіб визначення аномальної вертикальної рефракції та пристрій для здійснення його: Патент на винахід 51779. Україна, МПК 7 G01С 5/00, G01В 11/24, 11/26/ О.І.Мороз (Україна) - №99095144; Заявлено 16.09.1999,опубл. 16.12.2002. Бюл. № 12. – 8 с.

  5. Мороз О.І., Островська О.А. Спроба визначення вертикальної рефракції за миттєвими змінами температур//Геодезія, картографія і аерофотознімання. – 2002. - № 62. – С.50-54.

  6. Мороз О.І., Островський А.Л. Прогнозування вертикальної рефракції//Вісник геодезії та картографії. - 1999. - № 1(12). – С.14-17.

  7. Мороз О.І., Островський А.Л., Терещук О.І. Експериментальні дослідження залежності максимальних коливань зображень візирних цілей від віддалі//Геодезія, картографія і аерофотознімання. – 2001. - № 61. – С.89-100.

  8. Мороз О.І., Перій С.С. До залежності вертикальної рефракції від метеорологічних елементів // Вісник геодезії та картографії. - 1996. - № 2(6). – С.25-28.

  9. Спосіб визначення вертикальної рефракції: Деклараційний патент на винахід 38641А, МПК 7 G01C5/00/Мороз О.І., Островський А.Л. (Україна) - №200084719; заявлено 08.08.2000; Опубл. 15.05.2001. Бюл. № 4. – 4 с.

  10. Мороз О.І., Островський А.Л. Основні положення теорії флуктуаційного методу визначення аномальної вертикальної рефракції//Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. – Львів: Ліга-Прес.- 2002. – С.110-120.

  11. Мороз О.І., Шевченко Т.Г. Визначення вертикальної рефракції та врахування її впливу// Інженерна геодезія. – Київ: КНУБА. – 2001 . - № 46. – С.186-193.

  12. Мороз О.І., Шевченко Т.Г. Врахування аномальної вертикальної рефракції лазерного променя з використанням фотоелектричного датчика//Вісник геодезії та картографії.-2002. - № 2.-С.17-18.

  13. Островський А.Л., Мороз О.І. Геометрична інтерпертація флуктуаційного методу визначення аномальної вертикальної рефракції//Сучасні досягнення геодезії, геодинаміки та геодезичного виробництва. - Львів: Ліга – Прес .– 1999. – С.11-13.

  14. Островский А.Л., Мороз А.И. Теория и практика флуктуационного метода определения вертикальной рефракции//Известия вузов. Геодезия и аэрофотосъемка. – 2000. - № 3.- С.11-29.

  15. Островський А., Мороз О., Новосад В. Метод безпосереднього визначення нівелірної рефракціїї//Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. – Львів: Ліга-Прес. – 2000.– С.78-83.

  16. Островський А.Л., Мороз О.І., Третяк К.Р. Деякі проблеми сучасної геодезії//Вісник геодезії та картографії. – 1997. - № 1. – С.32-36.

  17. O.Moroz, A.Ostrovskyi Gentralized theory of refraction and turbulence. Repots of geodesy// Proceedings of the EGS Symposium G12 “Geogetic and geodynamic programmes of the CEI (Central European Initiative)”. - Nice, France. – 2000. - № 6(52). – P.217-226.

  18. Мороз О.І., Островський А.Л. Флуктуаційний метод визначення середніх, квадратичних та миттєвих значень аномальної вертикальної рефракції//ZESZYTY NAUKOWE Politechniki Rzeszowskiej № 195, z. 34. Rzeszow-200. - 2002. - С.163-167.

Праці в збірниках наукових доповідей симпозіумів та конференцій

  1. Мороз О.І. Визначення та врахування впливу вертикальної рефракції//Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS-технології. Збірник наукових доповідей шостого міжнародного науково-технічного симпозіуму. – Алушта-Львів. – 2001. – С.32-37.

  2. О.Мороз, А.Островський. Моделювання рефракційних полів. Прогнозування вертикальної рефракції//Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища. Збірник наукових доповідей третього міжнародного науково-технічного симпозіуму. – Алушта. - Львів. – 1998. -С.107-112.

  3. Мороз О.І., Островський А.Л. Узагальнена теорія турбулентності та рефракції. //Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS-технології. Збірник наукових доповідей четвертого науково-технічного симпозіуму. Алушта - Львів. – 1999. – С.118-125.

  4. Мороз О., Островський А. Про єдність теорії рефракції та турбулентності.// Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS-технології. Збірник наукових доповідей п’ятого науково-технічного симпозіуму. – Алушта-Львів. – 2000. – С.49-55.

  5. Островський А., Мороз О. Питання оцінки точності геометричного нівелювання , класів//Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS- технології. Збірник наукових доповідей шостого міжнародного науково-технічного симпозіуму. – Алушта-Львів. – 2001. – С.21-25.

  6. Островський А., Мороз О. Геомоніторинг у геодинаміці та підвищення точності геодезичних вимірів знешкодженням атмосферних впливів//Праці науково-технічного симпозіуму “Геомоніторинг 2002”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”. – 2002. – С.12-15.

  7. Клим С.А., Мороз О.І., Черняга П.Г. Експериментальні дослідження точності флуктуаційного методу визначення аномальної рефракції//Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS-технології. Збірник наукових доповідей четвертого науково-технічного симпозіуму. – Алушта–Львів. – 1999. – С.137-143.

  8. Мороз О.І., Островський А.Л. Диференційний метод врахування впливу атмосфери на радіовіддалемірні виміри//Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS i GIS-технології. Збірник наукових доповідей VII Міжнародного науково-технічного симпозіуму. – Алушта–Львів. – 2002. – С.73-76.

  9. О.Мороз, А.Островський. Закономірності максимальних вертикальних коливань зображень візирних цілей в термічно турбулентній атмосфері і можливості їх практичного використання в геодезії//Геодинаміка. – Львів. – 1999. - № 1(2). – С.37-48.

  10. А.Островський, О.Мороз, П.Черняга. Нові сучасні можливості геодинаміки// Геодинаміка. – Львів. – 1998. - № 1. – С.25-29.