Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія полімерних і композиційних матеріалів


Левицький Володимир Євстахович. Теоретичні основи технологій гетерофазної модифікації термопластів полівінілпіролідоном : Дис... д-ра наук: 05.17.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Левицький В. Є. Теоретичні основи технологій гетерофазної модифікації термопластів полівінілпіролідоном. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.06 – технологія полімерних та композиційних матеріалів. –Національний університет “Львівська політехніка”, Львів 2008 р.

Дисертація присвячена розробленню теоретичних засад технологій одержання модифікованих полівінілпіролідоном термопластів у гетерофазних умовах: полімеризацією гідрофобних вінілових мономерів в емульсійних та дисперсійних середовищах, суміщенням у в’язкотекучому стані з промисловими термопластами, що відрізняються за своєю хімічною природою, текучістю та надмолекулярною структурою, а також модифікацією з розчину термопластів, зокрема спіненого полістиролу, у набряклому стані.

Встановлено вплив фізико-хімічних чинників за безпосередньої активної участі макромолекул полівінілпіролідону на міжфазні характеристики систем, способи та умови модифікації, співвідношення компонентів, технологічні режими переробки та надмолекулярну структуру і властивості одержуваних матеріалів різного призначення.

На основі розроблених технологій одержані литтєві вироби конструкційного та електротехнічного призначення, волокна з підвищеною антистатичністю та водопоглинанням, високоселективні сорбенти, полімер-неорганічні композити для флексографських фарб.

1. Вирішена важлива науково-технічна проблема одержання функціональноактивних матеріалів на основі ПВП внаслідок розроблення теоретичних основ технологій процесів гетерофазної модифікації полівінілпіролідоном різних за хімічним складом і фізичним станом термопластів в емульсійних та дисперсійних умовах, а також у в’язкотекучому та твердому набряклому стані, з широкими можливостями регулювання складу, структури та властивостей модифікованих матеріалів через направлений вплив на орієнтаційні, сольватаційні, адсорбційні явища на межі фаз за участю макромолекул ПВП.

2. Виявлені фізико-хімічні чинники впливу на технологічні особливості одержання кополімерів на основі ПВП і вінілових мономерів в емульсійних та дисперсійних умовах, серед яких визначальними є характер і природа міжмолекулярних взаємодій між компонентами системи, адсорбційні характеристики макромолекул ПВП на межі фаз, величина міжфазного потенціалу, солюбілізаційна здатність ПВП відносно молекул мономерів, а також його безпосередня участь в ініціюванні реакції, що обґрунтувало оптимальну концентрацію ПВП з молекулярною масою 12–28.103, яка становить 0,09-0,15 осн.-моль/л у водній фазі.

3. Вперше встановлений вплив таких показників конформаційного стану макромолекул ПВП у водних та спиртових розчинах, як константа Хагінса, коефіцієнти з рівняння Марка-Куна-Хаувінка, а також характеристики адсорбованих шарів, на кінетичні та технологічні закономірності полімерної модифікації в гетерофазних умовах та визначено концентрації мономерів та ініціатора в реакційній масі під час одержання відповідних кополімерів методом емульсійної та дисперсійної полімеризації.

4. Вперше розроблені фізико-хімічні та технологічні засади одержання полімер-неорганічних композитів на основі ПВП, гідрофобних вінілових мономерів та оксидів цинку і титану полімеризацією в дисперсійних умовах і обґрунтована необхідність попередньої термічної обробки оксиду титану при 1023-1073 К та доведена послідовність стадій процесу з підготовчою стадією адсорбції ПВП впродовж 50-60 хв. на поверхні оксидів із водного розчину з подальшим введенням ініціатора та мономерної фази, що, внаслідок зміни поверхневих характеристик оксидів, призводить до інтенсифікації процесу, зменшення вмісту залишкового мономеру в кінцевому продукті до 0,5-0,8 % та підвищення седиментаційної стійкості дисперсії у 2,5 рази. Встановлено, що активність реакційної суміші вища в присутності оксиду цинку, а розбілююча та покривна здатність одержаних дисперсій значно вища у випадку оксиду титану.

5. Розроблені фізико-хімічні основи технології полімерної модифікації пінополістирольних пластиків полівінілпіролідоном з його розчину при одночасному вивільненні газової фази пінопласту. Виявлено, що основними чинниками впливу на процес адсорбції макромолекул ПВП на поверхні ППС та його дегазації є природа середовища і температура. Встановлені оптимальні температурно-часові та концентраційні технологічні параметри процесу модифікації (розчинник – бутанол, температура – 363 К, час – 1-1,5 хв., концентрація ПВП – 0,5 осн.-моль/л) та визначений їх вплив на структуру і властивості полістирольного модифікату, а також обґрунтовано рекомендації щодо здійснення технологічного процесу за неперервною схемою.

6. Вперше розроблений метод одержання однорідних сумішей аліфатичних поліамідів та модифікованого пінополістиролу. Встановлено, що модифікований ППС у кількості 1-5 % підвищує міцність при розриванні та поверхневу твердість сумішей на 8-10 %, теплостійкість на 10-15 К та понижує технологічну усадку при литті під тиском поліамідів у 2,5-4 рази при одночасному зменшенні водопоглинальної здатності виробів.

7. Вперше встановлені закономірності гетерофазної модифікації полівінілпіролідоном у в’язкотекучому стані промислових термопластів, які відрізняються за своєю хімічною природою, текучістю та надмолекулярною структурою. Показано, що під впливом ПВП ефективна в’язкість та енергія активації в’язкої течії усіх сумішей зменшується, а аномалії в’язкості при швидкостях зсуву більших за 10 с-1 зростають для сумішей з ПА на відміну від ПС, а також встановлена термодинамічна сумісність між ПА-6 і ПВП та підвищена здатність до кристалізації ПА-6 під впливом ПВП (Ткр. 473-483 К) з утворенням структури, яка відповідає структурі термообробленого ПА-6, що обґрунтувало лиття під тиском сумішей при понижених, порівняно з ПА-6, температурі розтопу та форми. Встановлені оптимальні технологічні параметри переробки сумішей методом лиття під тиском для ПА-6 – ПВП: ТР = 503 К, Тф = 313 К, фохол. = 15 с і екструзією з глибокою витяжкою при 393 К.

8. Показано, що властивості сумішей ПА-6 – ПВП залежать від умов приготування компонентів до змішування. Суміші полімерів, які одержують з компонентів, що сушаться сумісно перед змішуванням у в’язкотекучому стані, мають вищу здатність до кристалізації. Обґрунтована послідовність стадій та умови і параметри змішування (механічне змішування компонентів з подальшим сумісним сушінням при 358 К впродовж 2 год.; стоплюванням в поршневому циліндрі з наступним перетисканням розтопу через сопло малого діаметру при 503 К і швидкості течії 2 г/с; подрібненням екструдату з наступним змішуванням у шнековому пластикаторі при 503 К впродовж 15 хв.); розроблена технологічна схема гетерофазної модифікації у розтопі ПА та норми технологічного процесу.

9. Науково обґрунтована можливість регулювання сорбційних властивостей модифікованих полівінілпіролідоном ПММА і ПС направленою зміною компонентних складів та технологічних параметрів їх одержання в полімеризаційних процесах залежно від функціональності та рКa сорбованих речовин та встановлено, що залежність сорбції від рКa носить бімодальний характер із максимумами при значенні рКa 1,3 та 5, що корелює зі структурними параметрами макромолекул ПВП у водних розчинах; причому сумарна сорбційна здатність вища для кополі(ВП-пр-стирол), порівняно з кополі(ВП-пр-ММА).

10. Розроблені матеріали на основі сумішей ПА6/66 – ПВП мають високу адсорбційну здатність зі зменшенням вмісту у повітрі в 1,8-4 рази за вуглекислим газом, ацетиленом, водяною парою і повністю вловлюють пари літію та ртуті; а емульсійні дрібнодисперсні кополімери ПВП-пр-ПММА і ПВП-пр-ПС – за компонентами суміші на основі толуїлендиізоціанату, хлористого метилену і СО зі зменшенням їх вмісту на виході у 2,5-4 рази та досягненням вмісту у повітрі, меншим за ГДК.

11. Розроблені ефективні технології дозволили одержати матеріали зі спеціальними властивостями на основі термопластів, модифікованих полівінілпіролідоном, які пройшли випробування в промислових умовах і рекомендовані для використання: а) литтям під тиском при виготовленні виробів електротехнічного та конструкційного призначення з підвищеними експлуатаційними показниками, пониженим водопоглинанням і малою усадкою (суміш ПА-6 – ППС модифікований); б) текстильних волокон з підвищеною антистатичністю та водопоглинанням екструзійним методом (суміші поліамідів з ПВП); в) високоселективних сорбентів для розділення парогазових сумішей шкідливих речовин при очищенні викидів промислових виробництв (суміш ПА 6/66 – ПВП, а також кополі(ВП-пр-стирол) і кополі(ВП-пр-ММА); г) полімер-неорганічних композитів для стійких до седиментації та коагуляції флексографських фарб (кополі(ВП-пр-ММА)). Одночасно, поряд з створенням технології одержання функціонально-активних матеріалів з відходів ППС, розширюються можливості утилізації полімерних відходів. Розроблені тимчасові регламенти технологій одержання полімер-мінерального композиту для поліграфічних фарб та модифікованого полістирольного пластику на основі ППС.

Основні положення дисертації опубліковані в таких наукових працях:

  1. Суберляк О.В. Ефект межі фаз в прищепленій полімеризації взаємонерозчинних високомолекулярних реагентів / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Фізика конденс. високомол. систем.–1997.–С.88-90. (розроблення методики та дослідження міжфазного потенціалу, оброблення та інтерпретація отриманих результатів).

    Copolymers of polyvinylpyrrolidone and products for medicine / О. Suberlyak, V. Skorokhodа, V. Levytskyj, I. Gavlo // В кн.: Plastics in machine design. - Krakow, Poland.- 1997. - P.419-422. ( дослідження сорбційних властивостей кополімерів).

    Кінетичні особливості формування адсорбційного шару макромолекул полівінілпіролідону / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, Н.Б. Бенедик, В.М. Антонюк // Вісник ДУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".- 1997.- №316.-С.49-50. (встановлення впливу природи мономеру на міжфазний натяг, обґрунтування одержаних результатів).

    Левицький В.Є. Вплив міжфазних характеристик у системі вінільний мономер – полівінілпіролідон на будову та властивості співполімерів / В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Вісник ДУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос." – 1997. - №332. - С.117-120. (постановка мети та завдань досліджень, теоретичне обґрунтування результатів).

    Фізико-хімічні явища на межі фаз вінільний мономер – водний розчин полівінілпіролідону / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, В.Й. Скорохода, А.Б. Годій // Укр. хім. ж.- 1998. - Т.64, №6. - С. 122-125. (постановка завдання, встановлення адсорбційних характеристик ПВП, інтерпретація дрезультатів).

    Левицький В.Є. Дослідження міжфазного потенціалу в системі гідрофобний вінільний мономер – водний розчин полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, О.В. Суберляк, А.Б. Годій //Вісник ДУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос." -1998. - № 339. - С. 55 - 57. (постановка завдання, теоретичне обґрунтування результатів досліджень).

    Левицький В.Є. Дослідження молекулярних характеристик полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, А.Б. Годій, О.А. Фірман // Вісник ДУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос." – 1999.- № 361. - С.35-37. (постановка мети та завдань досліджень, інтерпретація результатів).

    Левицький В.Є. Особливості взаємодії полівінілпіролідону з водою / В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Вісник ДУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос. " – 1999. - № 374. - С.45-48. (постановка завдання, проведення потенціометричних досліджень, інтерпретація результатів).

    Суберляк О.В. Особливості властивостей полівінілпіролідону в водних розчинах вінільних мономерів / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Доповіді НАН України. - 2000. - № 1. - С. 141-146. (встановлення впливу природи розчинника на структурні параметри макромолекул ПВП, теоретична інтерпретація одержаних результатів).

    Суберляк О.В. Структурні параметри макромолекул полівінілпіролідону у водних розчинах / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Укр. хім. ж.- 2000. - Т.66, №11-12.-С.114-117. (встановлення впливу природи мономеру на структурні параметри макромолекул, інтерпретація результатів).

    Дослідження колоїдної розчинності вінільних мономерів у водному розчині полівінілпіролідону / А.Б. Годій, Я.С. Назарук, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.". – 2000. - №395. - С. 121-124. (постановка завдання, дослідження солюбілізаційної здатності ПВП).

    Суберляк О.В. Дослідження адсорбційних властивостей макромолекул полівінілпіролідону / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Годій // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.". – 2000. - №414, С. 49-51. (встановлення адсорбційних характеристик макромолекул ПВП).

    Дослідження розмірів та дисперсності частинок полівінілпіролідонвмісних латексів / А.Б. Годій, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк, Р.М. Лещак // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.". – 2001. - №426. - С. 78-80. (проведення фотоколориметричних досліджень, встановлення впливу технологічних параметрів на розміри частинок).

    Емульсійна полімеризація вінільних мономерів в присутності полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, А.Б. Годій, І.Д. Сподар, О.В. Суберляк // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".–2002 . – №447. – С.79–81. (постановка завдання, дослідження кінетики полімеризації стиролу).

    Левицький В.Є. Реологічні властивості суміші поліамід – полівінілпіролідон / В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2003. – №488. – С.294–296. (постановка мети та завдань досліджень, встановлення коефіцієнтів реологічного рівняння).

    Левицький В.Є. Дисперсійна полімеризація стиролу в присутності полівінілпіролідону і оксиду цинку / В.Є. Левицький, І.Д. Сподар, С.В. Шибанов // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2004. – №497. – С.144–147. (постановка мети та завдань досліджень, розроблення методики дослідження кінетики полімеризації, інтерпретація результатів).

    Struktura nadcz№steczkowa a wіaciwoci technologiczne mieсzanin poliamid-poliwinylopirolidon / O. Suberlak, V. Levytskyj, A. Tarnawski, A. Gnatowski, J. Koszkul // В кн.: Materiaіy polimerowe i ich przetwфrstwo. – Czкstochowa, Poland. – 2004. - Р. 289-295. (дослідження технологічних властивостей сумішей, теоретичне обґрунтування результатів досліджень).

    Левицький В.Є. Термомеханічні властивості сумішей поліамід – полівінілпіролідон / В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський, О.В. Суберляк // "Вісник НУ ЛП «Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2004. – №497. – С.141–143. (постановка завдання, теоретичне обґрунтування одержаних результатів).

    Левицький В.Є. Вплив полівінілпіролідону на сорбційні властивості поліамідів / В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський, О.В. Суберляк // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2004. - №516.– С. 184-187. (дослідження змочуваності поверхні, теоретичне обґрунтування результатів).

    Левицький В.Є. Міжмолекулярні взаємодії в гетерофазних полівінілпіролідонвмісних системах / В.Є. Левицький, І.Д. Сподар, О.В. Суберляк // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2005. – №529. – С.250–253. (проведення потенціометричних досліджень, інтерпретація результатів).

    Левицький В.Є. Вплив полівінілпіролідону на текучість сумішей на основі полістиролу / В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2005. – №529. – С.253–257. (постановка завдання, теоретичне обґрунтування одержаних результатів).

    Тарнавський А.Б. Фізико-механічні властивості термопластів модифікованих полівінілпіролідоном / А.Б. Тарнавський, У.В. Жуковська, В.Є. Левицький // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.".– 2005. – №536. – С.261–264. (постановка мети та завдань досліджень, теоретичне обґрунтування результатів).

    Поліамід-6. Зміна температурних і технологічних властивостей під впливом полівінілпіролідону / О.В. Суберляк, А.Б. Тарнавський, В.Є. Левицький, А. Гнатовські // Хім. промисловість України. -2005. -№ 5 (70). -С. 39-43. (дослідження механічних властивостей сумішей, теоретична інтерпретація результатів).

    Левицький В.Є. Кополімери полівінілпіролідону, одержані емульсійною полімеризацією. Сорбційні властивості / В.Є. Левицький, І.Д. Сподар, О.В. Суберляк // Хім. пром. України. -2005. -№ 6 (71). -с. 42-45. (постановка завдання, дослідження сорбційних властивостей кополімерів).

    Левицький В.Є. Реологічні особливості сумішей на основі полістиролу / В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський, О.В. Суберляк // Вопросы химии и хим. технологии. -2005. -№ 5. - С. 149-152. (постановка завдання, встановлення коефіцієнтів реологічного рівняння та значення енергії активації в`язкої течії розтопів).

    Левицький В.Є. Особливості сорбційних властивостей копополімерів полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, І.Д. Сподар, О.В. Суберляк // Вопросы химии и хим. технологии. -2005. -№ 6. - С. 110-113. (встановлення взаємозв’язку сорбційних властивостей кополімерів та технологічних параметрів їх синтезу, інтерпретація результатів).

    Тарнавський А.Б. Вплив природи поліаміду на реологічні властивості полівінілпіролідонвмісних сумішей / А.Б. Тарнавський, В.Є. Левицький // Вісник НУ ЛП «Хімія, технологія р-н та їх застос.».– 2006. - № 553. – С. 299-303. (постановка завдання, дослідження реологічних властивостей).

    Наконечний О. Модифікований поліетилен високої густини як компатибілізатор для сумішей поліетилен/поліамід / О. Наконечний, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк // Вопросы химии и хим. технологии. -2006. -№ 4. - С. 140-142. (обґрунтування вибору та синтез компатибілізатора, дослідження технологічних властивостей сумішей).

    Wpіyw mieszania na wіaciwoci mechaniczne mieszanin polimerowych kompatybilizowanych poliwinylopirolidonem / A. Gnatowsky, O. Suberlak, D. Kwiatkowski, W. Lewytskyj, А. Tarnawski // В кн..: “Plastics in Macshine”. – Krakьw, Poland. – 2006. – S. 193-200. (вибір способу змішування компонентів, теоретичне обґрунтування результатів).

    Modyfikacja fizyczna polistyrenu i perspektywy recyklingu jego odpadуw / O. Suberlak, W. Lewytskyj, P. Postawa, A. Tarnawski // В кн.: “Plastics in Macshine”. – Krakьw, Poland. - 2006. – S. 459-462. (постановка завдання, встановлення технологічних параметрів процесу модифікації).

    Вплив компатибілізаторів на властивості полістиролвмісних сумішей / А.Б. Тарнавський, В.С. Моравський, В.Є. Левицький, М.Л. Шекета // Вісник НУ ЛП "Хімія, технологія р-н та їх застос.". - 2006. -№ 553. – С. 303-306. (постановка завдання, теоретичне обґрунтування результатів досліджень).

    Aspekty technologiczne procesu recyklingu odpadow z materialow spienionych na przykladzie PS / O. Suberlak, W. Lewicki, W. Morawski, A. Tarnawski, P. Postawa // В кн.:Postep w przetworstwie materialow polimerowych. - 2006. – Czestochowa, Poland. - S. 263-267. (розроблення і обґрунтування технологічних стадій модифікації).

    Полімерні композиції з відходів полістиролу. Технологічні особливості одержання / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, В.С. Моравський, А.Б. Тарнавський // Хім. пром. України. – 2006. – №6. – С. 13-16. (постановка завдання, розроблення технології одержання модифікованого полістиролу).

    1. Морфологія сумішей поліамід - полівінілпіролідон / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, Р. Собчак, Ю. Кошкуль, А. Гнатовскі, А.Б. Тарнавський // Доповіді НАН України. – 2007.- № 3. – С.160-167.(інтерпретація рентгенофазового аналізу, теоретична обробка результатів).

    2. Левицький В.Є. Модифікація пінополістиролу полівінілпіролідоном у водних та спиртових розчинах / В.Є. Левицький, В.С. Моравський, О.В. Суберляк // Вопросы химии и хим. технологии. – 2007. – № 3. – С. 100-103.(постановка завдання, вибір оптимальних технологічних параметрів, інтерпретація результатів).

    3. Морфологічні особливості сумішей полістирол – полівінілпіролідон / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський, В.С. Моравський // Вісник КНУТтаД. – 2007. – № 4 – С.134-139. (оброблення і інтерпретація результатів інструментальних методів дослідження структури сумішей).

    4. Моравський В.С. Вплив природи розчинника на модифікацію пінополістиролу полівінілпіролідоном в розчинах / В.С. Моравський, В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський // Вісник НУ ЛП «Хімія, технологія р-н та їх застос.».– 2007. - № 590. – С. 360-363. (постановка завдання, встановлення технологічних параметрів модифікації).

    5. Вплив фізико-хімічних факторів на агрегативну стійкість воднодисперсійних матеріалів / О.В.Суберляк, В.Є. Левицький, А.М. Шибанова, В.С. Моравський // Вісник НУ ЛП «Хімія, технологія р-н та їх застос.».– 2007. - № 590. – С. 384-388. (постановка завдання, седиментаційний аналіз дисперсій, інтерпретація результатів).

    6. Воднодисперсійні полівінілпіролідонвмісні матеріали. Експлуатаційні властивості / В.Є. Левицький, О.В. Суберляк, А.М. Шибанова, І.Д. Сподар // Хім. пром. України. – 2007. – №3. – С. 34-37. ( дослідження покривної здатності матеріалів, оброблення та інтерпретація отриманих результатів).

    7. Суберляк О.В. Полівінілпіролідон - 2-гідроксіетилметакрилатні кополімери. Особливості одержання фотополімеризацією з використанням солей металів / О.В. Суберляк, М.Л. Шекета, В.Є. Левицький // Хім. пром. України. – 2007. – №4. – С. 37-41. (встановлення впливу йонів металів на кінетику полімеризації)

    8. Пат. 9656А України, МПК С 08 F 271/02 Суберляк О.В., Скорохода В.Й., Левицький В.Є. Спосіб одержання співполімерів ПВП з вінільними мономерами; Заявл. 04.01.1994; Опубл. 30.09.1996, Бюл. № 3, 1996. (дослідження кінетичних закономірностей полімеризації).

    9. Пат. 80518 Україна, МПК С 08 J 11/08 Суберляк О.В., Левицький В.Є., Моравський В.С. Спосіб підготовки пінополістиролу до вторинного використання; Заявл. 12.12.2006; Опубл. 25.09.2007, Бюл. № 15, 2007. (формула винаходу, дослідження фізико-хімічних властивостей ущільненого пінополістиролу).

    10. Пат. 32621 Україна, МПК С 09 С 1/36 Суберляк О.В., Левицький В.Є., Шибанова А.М. Спосіб модифікації двооксиду титану; Заявл. 02.01.2008; Опубл. 26.05.2008, Бюл. № 10, 2008. (формула винаходу, дослідження закономірностей адсорбції полівінілпіролідону).

    11. Левицький В.Є. Закономірності полімеризації вінільних мономерів на межі фаз у присутності полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, Н.Б. Бенедик, В.М. Антонюк : матеріали VIII Української конференції з високомолекулярних сполук, (Київ, 24-26 вересня 1996) / Міністерство освіти України, Національна академія наук України, Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. – К.: Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України, 1996. – 25 с. (постановка завдання, інтерпретація кінетичних досліджень полімеризації).

    12. Левицький В.Є. Особливості формування адсорбційного шару макромолекул ПВП на межі зі стиролом / В.Є. Левицький, А.Б. Годій, О.В. Суберляк : матеріали шостої наукової конференції ”Львівські хімічні читання - 97”, (Львів, 29-30 травня 1997) / Наукове товариство ім. Шевченка, Львівський державний університет ім. І. Франка. – Л.: Львівський державний університет ім. І. Франка, 1997. – 157 с. (постановка завдання, дослідження міжфазного натягу).

    13. Suderlyak O.V. Matrix polymerization appropriateness of vinyl monomers on polyvinylpyrrolidone / O.V. Suberlyak, V.J. Levytskyj, V.J. Skorokhoda : матеріали 13th International Congress of Chemical and Process Engineering “CHISA 98”, (Praga, 23-28 august 1998) / Czech Society of Chemical Engineering. – P. : Czech Society of Chemical Engineering, 1998. – 7.44 p.(дослідження кінетичних закономірностей полімеризації метилметакрилату та стиролу в присутності ПВП).

    14. Комплекно-радикальна полімеризація за участю полівінілпіролідону / В.Є. Левицький, А.Б. Годій, В.Й. Скорохода, О.В. Суберляк : матеріали II НТК ”Поступ в нафтогазопереробній і нафтохімічній промисловості”, (Львів, 14-17 вересня 1999) / Державний університет ''Львівська політехніка''. – Л. : Державний університет ''Львівська політехніка'', 1999. – 169 с. (постановка завдання, встановлення впливу природи мономеру на кінетику та механізм полімеризації).

    15. Synthesis and using of copolymers polyvinylpyrrolidone with additional functions / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, А.Б. Годій, Я.C. Назарук : матеріали Polish-Ukrainian conferense “Polymers of special application”, (Radom, 6-8 july 2000), 2000. – 134 p.(встановлення взаємозв’язку між кінетичними закономірностями та структурою кополімерів, інтерпретація результатів).

    16. Suberlyak O.V. The obtaining of pigmented polymer dispertions on the basis of polyvilpyrrolidone copolymers / O.V. Suberlyak, V.J. Levytskyj, I. D. Spodar : матеріали International conference “Polymer in XXI century”, (Kyiv, 27-30 october 2003), 2003. – 77 p. (теоретична інтерпретація результатів досліджень).

    17. Левицький В.Є. Закономірності синтезу кополімерів полівінілпіролідону в гетерофазних системах / В.Є. Левицький, І.Д. Сподар, О.В. Суберляк : матеріали X Української конференції з високомолекулярних сполук, (Київ, 12-14 жовтня 2004) / Міністерство освіти України, Національна академія наук України, Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. – К. : Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України, 2004. – 122 с.(обґрунтування технологічних стадій одержання кополімерів).

    18. Взаємозв'язок структури і властивостей термопластів модифікованих полівінілпіролідоном / А.Б. Тарнавський, У.В. Жуковська, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк : матеріали десятої наукової конференції ”Львівські хімічні читання - 2005”, (Львів, 25-27 травня 2005) / Наукове товариство ім. Шевченка, Львівський національний університет ім. І. Франка. – Л. : Львівський національний університет ім. І. Франка, 2005. – Ф11 с. (дослідження фізико-механічних властивостей термопластів, інтерпретація одержаних результатів).

    19. Тарнавський А.Б. Технологічні та експлуатаційні властивості сумішей на основі полістиролу / А.Б. Тарнавський, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк : матеріали міжнародної науково-практичної коференції ”Дні науки-2005”, (Дніпропетровськ, 15-27 квітня 2005), 2005. – 15-16 с. (дослідження фізико-механічних властивостей сумішей, теоретичне обгрунтування результатів досліджень).

    20. Сподар І.Д. Синтез прищеплених кополімерів полівінілпіролідону в присутності оксидів металів / І.Д. Сподар, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк : матеріали 25 міжнар. конф. “Композиционные материалы в промышленности”, (Ялта, 30 трав.-3 черв. 2005) / М-во промислової політики України, Укр. інфор. Центр “Наука. Техніка. Технологія”. – Я.: Укр. інфор. Центр “Наука. Техніка. Технологія”, 2005. – 451 с. (обґрунтування стадій одержання кополімерів).

    21. The creation of materials with special properties on the basis of primary polystyrenes and its waste / V. Levytskyj, V. Moravsky, A. Tarnavsky, O. Suberlyak : матеріали IV Ukrainian-Polish scientific conference “Polymers of special applications”, (Дніпропетровськ, 11-14 вересня 2006) / М-во освіти і науки України, Укр. держ. хіміко-технол. ун-т. – Д.: Укр. держ. хіміко-технол. ун-т, 2006. – 96 с. (теоретичне обгунтування результатів досліджень).

    22. Моравський В.С. Закономірності модифікації пінополістирольних відходів в розчині / В.С. Моравський, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк : матеріали наук. конф. професорсько-викладацького складу інституту прикладної математики та фундаментальних наук, (Львів, 5-6 жовт. 2006) / М-во освіти і науки України, НУ “Львівська політехніка”. – Л: НУ“Львівська політехніка”, 2006. – 106 с. (встановлення впливу природи розчинника на закономірності адсорбції ПВП).

    23. Левицький В.Є. Улучшение технологических свойств отходов пенополистирола / В.Є. Левицький, В.С. Моравський : материалы междунар. науч. конф. “Ломоносов-2007”, (Москва,11-14 апр. 2007) / М-во образования и науки Российской Федерации, Московский гос. ун-т им. М.В. Ломоносова. – М.: Московський гос. ун-т им. М.В. Ломоносова, 2007. – 509 с. (постановка завдання, інтерпретація результатів).

    24. Моравський В.С. Особливості сорбції функційноактивних полімерів на пінополістиролі / В.С. Моравський, В.Є. Левицький, А.Б. Тарнавський, О.В. Суберляк: матеріали одинадцятої наук. конф “Львівські хімічні читання – 2007”, (Львів, 30 трв.-1 черв. 2007)./ М-во освіти і науки України, Львівський нац. ун-т. ім. І. Франка. – Л.: Львівський нац. ун-т. ім. І. Франка, 2007. – Т11 с. (постановка завдання, дослідження закономірностей адсорбції ПВП).

    25. Моравський В.С. Вплив полімерних додатків на структурні особливості полістирольних сумішей / В.С. Моравський, А.Б. Тарнавський, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк: маттеріали 27 міжнар. конф. “Композиционные материалы в промышленности”, (Ялта, 28 трав.-1 черв. 2007 р.) / М-во промислової політики України, Укр. інфор. Центр “Наука. Техніка. Технологія”. – Ялта: Укр. інфор. Центр “Наука. Техніка. Технологія”, 2007. – 229-230 с. (мікроскопічний аналіз, теоретичне обґрунтування результатів досліджень).

    26. Моравський В.С. Шляхи вторинного використання пінополістирольних відходів / В.С. Моравський, В.Є. Левицький, О.В. Суберляк: матеріали четвертої наук.-техн. конф “Поступ в нафтогазопереробній та нафтохімічній промисловості”, (Львів, 11-14 верес. 2007) / НУ “Львівська політехніка”. – Л.: НУ “Львівська політехніка”, 2007. – 254-255 с.(обґрунтування технологічних стадій модифікації відходів, теоретична обробка результатів)

    27. Суберляк О.В. Вплив ПВП як технологічного додатку на властивості та структуру полістиролу / О.В. Суберляк, В.Є. Левицький, В.С. Моравський, А.Б. Тарнавський: матеріали одинадцятої укр. конф. з високомолекулярних сполук, (Дніпропетровськ, 1-5 жовт. 2007 р.) / Нац. Акад. Наук України, М-во освіти і науки України. – Д.: Держ. виший навчальний заклад “Український державний хіміко-технологічний університет”, 2007. – 194 с. (постановка завдання, дослідження фізико-механічних властивостей модифікованого полістиролу).