Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Хоменко Віктор Миколайович. Теоретичне обґрунтування та реалізація сучасних принципів державного управління фармацією : Дис... д-ра наук: 15.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Хоменко В.М. Теоретичне обґрунтування та реалізація сучасних принципів державного управління фармацією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2008.

Вперше визначені основні теоретичні положення організаційних засад державного управління галуззю за „горизонталлю” та „вертикаллю”, запропоновано концептуальну модель державного й регіонального управління фармацією, головне місце в якій відводиться центральному органу зі здійснення управління, координації, організації та контролю за фармацевтичною діяльністю.

Теоретично обґрунтовано основні поняття державного управління у фармації: принципи, механізми державного управління та регулювання, державно-управлінські відносини. Розроблено механізм державного управління процесом формування національної лікарської (фармацевтичної) політики.

Проведено Всеукраїнське анкетування спеціалістів з проблем удосконалення державного управління фармацевтичною галуззю, визначені основні проблеми та принципи реформування фармації в Україні. Обґрунтовані пріоритетні напрямки створення в Україні державної системи забезпечення якості ЛЗ та розроблено її перспективну модель згідно з міжнародними стандартами.

Запропоновані методологічні підходи до удосконалення державного управління фармацією на регіональному рівні, а також алгоритм проведення моніторингу та система показників для оцінки рівня фармацевтичного забезпечення населення.

  1. Теоретично обґрунтовано та представлено результати вирішення наукової проблеми – реформування вітчизняної фармації на принципово нових засадах державної політики з метою реалізації пріоритетів НЛ(Ф)П шляхом розробки теоретичних положень, методологічних підходів та методичних рекомендацій щодо удосконалення системи державного управління фармацевтичною галуззю, які враховують національні особливості та міжнародний досвід.

  2. На основі аналізу наукових праць за тематикою дисертації показано, що серед загальноприйнятих теорій фармацевтичного управління (стратегічне управління, менеджмент, маркетинг та логістика) значне місце наразі посідає державне управління; як новітня теорія вона сформувалась наприкінці минулого століття. З’ясовано, що до основних факторів, які сприяють розвитку цього наукового напрямку у фармації, слід віднести посилення ролі держави в гарантії надання якісної та доступної фармацевтичної допомоги, вплив на вітчизняну фармацію інтеграційних процесів, необхідність гармонізації національного фармацевтичного законодавства та міжнародних норм.

  3. Узагальнення тенденцій в історії реформування вітчизняної фармації, починаючи з радянських часів, дозволив виділити дев’ять етапів розвитку організаційних структур управління галуззю, у т.ч. чотири етапи за роки незалежності України, а також показати їх причини. З’ясовано, що в результаті цих змін було втрачено „вертикаль” в управлінні, виникли суттєві проблеми в державному управлінні галуззю та, як наслідок, це негативно позначилось на організації лікарського забезпечення населення. Разом з цим як за радянських часів, так й за роки незалежності мало місце створення та функціонування організаційних структур управління фармацевтичною галуззю, які мали певну незалежність, автономію та самостійність по відношенню до МОЗ України.

  4. Опрацювання основних понять теорії державного управління, що використовуються у фармації, показало їх відмінність від зарубіжної практики та правову невизначеність, перш за все терміну „регіональне управління”, що стало причиною виникнення проблем державного управління галуззю на регіональному рівні. Враховуючи те, що сучасним предметом державного управління виступає державно-управлінська політика, показано сутність та взаємозв’язок двох термінів – державна політика у фармації та національна лікарська (фармацевтична) політика. Державна політика у розвитку фармації має важливе соціально-економічне значення, оскільки визначає роль держави та державні засади у формуванні НЛ(Ф)П, котра повинна розглядатись як глобальна суспільна мета згідно з рекомендаціями ВООЗ. Встановлено, що основною причиною проблем розвитку фармації є відсутність системного підходу до обґрунтування принципів та механізмів державного управління галуззю.

  1. Проведене дослідження стратегічних засад державної політики у фармацевтичному законодавстві 28 країн світу, згідно зі спеціально розробленою методикою, дозволило обґрунтувати класифікацію принципів державного управління (за ступенем централізації функцій і повноважень органів влади та за характером і рівнем впливу державного та суспільного регулювання фармацевтичної діяльності), а також виділити базові країни для змістовного аналізу державницьких засад (Франція, Данія, Швейцарія, Великобританія, Німеччина та Польща). Узагальнення цих засад у фармацевтичному законодавстві базових країн свідчить про розбіжність в процедурі ліцензування ЛЗ, виробництва, оптової та роздрібної реалізації ведення реєстрів та регулюючих переліків, моніторингу ЛЗ в постліцензійний період.

  2. На основі поглибленого аналізу фармацевтичного законодавства базових країн встановлено, що ефективність національних систем державного управління галуззю вимагає обґрунтованого поєднання принципів централізму та децентралізму, а також раціонального впливу державного та суспільного регулювання фармацевтичної діяльності. Зарубіжний досвід державного управління галуззю у Великобританії та Німеччині свідчить, що фармація, як розвинена галузь економіки, може бути джерелом фінансування регуляторних органів та галузевих науково-дослідних інститутів, що працюють виключно на її замовлення.

  3. Вперше організоване Всеукраїнське опитування керівників державних органів, аптечних закладів, фармацевтичних підприємств та представників фармацевтичної громадськості дозволило окреслити основні труднощі, що виникають у процесі реформування фармації (відсутність необхідної нормативно-правої бази, дублювання повноважень державними органами влади, відсутність ефективної взаємодії між рівнями управління в галузі та державі), а також визначити ключові проблеми у системі державного управління (формальне ставлення органів влади до громадської думки фахівців та відсутність науково-методичних досліджень). Експертна оцінка органів державного управління показала, що робота Державної інспекції з контролю якості ЛЗ та їх територіальних підрозділів, на думку усіх респондентів, є в цілому ефективною; діяльність Державної служби ЛЗ та ВМП МОЗ України опитуваними оцінюється переважно як ефективна; найнижчі оцінки щодо ефективності роботи отримали органи регіонального управління фармацією.

  4. Вперше з використання експертного опитування фахівців визначені найголовніші пріоритети державної політики розвитку фармації: законодавче забезпечення і встановлення реальних державних гарантій доступної та якісної лікарської допомоги населенню; удосконалення системи державного та регіонального управління фармацією; розробка та впровадження ефективної НЛ(Ф)П. Процес реформування управління фармацією, на думку респондентів, значною мірою ускладнюється зміною кожні 1-2 роки програмних документів. Разом з цим найвищу експертну оцінку у всіх фахівців одержала Концепція розвитку фармацевтичної галузі, яка прийнята VІ Національним з’їздом фармацевтів (2005 р.). Аналіз результатів опитування свідчить про доцільність створення єдиного регуляторного органу, який би здійснював управління, координацію, організацію та контроль за фармацевтичною діяльністю суб’єктів підприємництва. Серед пріоритетів у реформуванні системи державного та регіонального управління значне місце за відповідями респондентів, відводиться також: удосконаленню роботи органів регіонального управління фармацією; перерозподілу функцій та повноважень між органами державного та регіонального управління та професійними асоціаціями; покращання роботи діючих органів державного управління галуззю; відновлення „вертикалі” державного управління галуззю.

  5. Узагальнення світового досвіду розвитку систем забезпечення якості ЛЗ показало, що рівень централізації цих систем, їх організаційна структура, характер взаємодії з іншими органами влади залежать від соціально-економічного стану країни, розвитку фармації та її інтеграції в міжнародні організації. Проведений організаційний та структурно-функціональний аналіз вітчизняної системи контролю якості ЛЗ показав, що вона знаходиться у стадії формування, реорганізації та функціонує в умовах законодавчо-нормативної невизначеності, дублювання функцій та неузгодженості дій державних структур і органів управління, дефіциту фінансових і кадрових ресурсів, відсутності чіткої та послідовної державної політики в сфері забезпечення якості ЛЗ. Разом з цим з’ясовано, що вітчизняна система контролю якості ліків має чітку „вертикаль” в управлінні; це є значною перевагою по відношенню до системи державного управління галуззю в цілому.

  6. Результати проведеного Всеукраїнського опитування фахівців фармацевтичної галузі дозволили ранжувати пріоритетні напрямки створення державної системи забезпечення якості ЛЗ. За результатами опитування, напрямок „створення системи управління якістю усього циклу ЛЗ шляхом впровадження належних практик” серед усіх груп респондентів мав найбільший рейтинг. За результатами досліджень розроблено перспективну модель системи забезпечення якості ЛЗ, яка у своєму складі має вже існуючі структури (спеціальний уповноважений орган, інспекторська служба тощо) та складові, які повинні бути сформовані в Україні згідно з міжнародними вимогами (сертифікація, стандартизація тощо).

  7. Вперше, виходячи зі з’ясованих суперечностей та необхідності докорінних змін в регіональному управління, перш за все, таких соціально зорієнтованих галузей, як фармація, обґрунтовано методологічні підходи до удосконалення державного управління на регіональному рівні. Серед визначених типових функціональних повноважень регіональних структур управління галуззю важливе значення повинен знайти моніторинг показників фармацевтичного забезпечення населення, для реалізації якого розроблено алгоритм проведення та відповідна система показників.

  8. З метою визначення тенденцій розвитку регіональних аптечних мереж, як основи державної політики у сфері обігу ЛЗ, розроблено методику комплексного дослідження цих мереж на основі двох показників: крім загальноприйнятого – кількість жителів, що обслуговуються одним аптечним закладом, додатково ще й кількість аптечних закладів, розташованих на одній тисячі квадратних кілометрів. За допомогою кластерного аналізу проведене та обґрунтоване типологічне групування областей (виділено 4 кластери) згідно з вибраними показниками розвитку та розміщення аптечної мережі за 2002 – 2006 рр. За результатами регіональної кластеризації встановлено, що тільки в незначній кількості областей (усього 5) мала місце стабільна тенденція розвитку аптечної мережі.

  9. Теоретично визначено зміст державно-управлінських відносин суб’єктів та об’єктів управління фармацевтичною галуззю як особливий вид суспільних відносин. Проведене наукове узагальнення найбільш розповсюджених типів державно-управлінських відносин у фармації та аналіз їх змісту показали, що найбільш ефективною є типологія цих відносин за територіально-галузевим принципом. Науково обґрунтовано, що ключовими в державно-управлінських відносинах є відносини власності; виділено три визначальні етапи їх трансформації за роки незалежності України. З метою визначення ключових пріоритетів державної політики у фармації розроблено механізм державного управління процесом формування НЛ(Ф)П.

  10. Вперше на основі запропонованих основних теоретичних положень організаційних засад управління галуззю з урахування світового досвіду та нормативно-правових протиріч українського законодавства запропонована концептуальна модель державного та регіонального управління фармацією, що передбачає створення Державної агенції як єдиного органу виконавчої влади зі статусом центрального, що об’єднує відповідні структури управління в галузі за „горизонталлю” та „вертикаллю”.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Хоменко В.М. Методологічні підходи до визначення пріоритетів у формуванні національної лікарської політики / В.М. Хоменко, А.С. Немченко,
    І.К. Ярмола // Фармацевтичний журнал. – 2004. – № 6. – С. 3-8. (Особистий внесок: узагальнення матеріалу з формування НЛ(Ф)П в Україні, розробка методології визначення перспективних пріоритетів НЛ(Ф)П).

  2. Хоменко В.М. Теорія та практика державного управління фармацією за умов реформування галузі / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, І.К. Ярмола // Вісник фармації. – 2006. – № 2 (46) – С. 35-40. (Особистий внесок: теоретичне обґрунтування сучасних категорій принципів державного управління фармацією та розробка загальної схеми їх реалізації).

  3. Хоменко В.М. Наукове обґрунтування системи регіонального управління лікарським забезпеченням населення / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, І.К. Ярмола // Фармацевтичний журнал. – 2006. – № 3 – С. 8-16. (Особистий внесок: визначення основних функціональних повноважень державних структур регіонального управління фармацією, розробка алгоритму проведення моніторингу показників лікарського забезпечення населення).

  4. Толочко В.М. Нормування посад державних інспекторів з контролю якості лікарських засобів на регіональному рівні / В.М. Толочко, О.А. Хмельницька, В.М. Хоменко // Вісник фармації. – 2006. – № 3 (47) – С. 63-65. (Особистий внесок: участь у дослідженні фактичного стану організації контролю якості лікарських засобів на регіональному рівні, обґрунтуванні засад нормування посад державних інспекторів).

  5. Хоменко В.М. Аналіз чинників державного управління в законодавчих актах про лікарські засоби та фармацевтичну діяльність у країнах СНД / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, І.К. Ярмола // Вісник фармації. – 2006. – № 4 (48) –
    С. 13-18. (Особистий внесок: участь у визначенні основних недоліків діючого Закону України „Про лікарські засоби”, проведенні порівняльного аналізу діючого закону з проектами змін у новій редакції, дослідженні функцій органів влади щодо державного регулювання обігу ЛЗ та фармацевтичної діяльності у законодавстві країн СНД).

  6. Хоменко В.М. До питання про теоретичне обґрунтування змісту державно-управлінських відносин у фармацевтичній галузі України / В.М. Хоменко // Фармаком. – 2007. – № 1. – С. 89-93.

  1. Хоменко В.М. Проблеми формування регуляторної політики у фармацевтичній галузі / В.М. Хоменко // Вісник фармації. – 2007. – № 2 (50) – С. 45-48.

  2. Немченко А.С. Аналіз фармацевтичного законодавства в країнах світу: принципи державного управління галуззю / А.С. Немченко, В.М. Хоменко, І.К. Ярмола // Клінічна фармація – 2007. – № 3 (т. 11). – С. 36-40. (Особистий внесок: участь в аналізі державницьких засад у фармацевтичному законодавстві 28 країн, виділенні групи критеріїв класифікації систем державного управління фармацією, проведенні змістовного аналізу принципових засад і повноважень органів державного управління фармацією у різних країнах).

  3. Хоменко В.М. Дослідження сучасних механізмів державного та суспільного регулювання у фармації / В.М. Хоменко // Вісник фармації. – 2007. – № 3 (51) – С. 38-42.

  4. Хоменко В.М. Наукове узагальнення міжнародних норм державного регулювання у фармацевтичному законодавстві країн ЄС / В.М. Хоменко,
    А.С. Немченко, І.К. Ярмола // Фармацевтичний часопис – 2007. – № 3 (3). – С. 6-10. (Особистий внесок: участь в аналізі міжнародних норм державного регулювання у фармацевтичному законодавстві країн ЄС).

  5. Хоменко В.М. Державний контроль у фармації: адміністративно-правові засади діяльності державних інспекцій з контролю якості лікарських засобів / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, Н.В. Донченко // Фармаком. – 2007. – № 4. – С. 69-74. (Особистий внесок: участь у проведенні аналізу діяльності Державних інспекцій з контролю якості ЛЗ відповідно до норм адміністративного права, на прикладі Донецької області доведено ефективність заходів адміністративного впливу у сфері забезпечення якості ЛЗ).

  6. Хоменко В.М. Типологія державно-управлінських відносин у фармації: питання теорії та практика / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, К.Л. Косяченко // Фармацевтичний журнал. – 2007. – № 4 – С. 3-9. (Особистий внесок: узагальнення найбільш розповсюджених типів державно-управлінських відносин у фармації та аналіз їх змісту).

  7. Хоменко В.М. Структурно-функціональний аналіз державної системи забезпечення якості ЛЗ та визначення пріоритетів її розвитку в Україні /
    В.М. Хоменко // Фармаком – 2008. – № 1 – С. 29-35.

  8. Немченко А.С. Експертна оцінка проблем державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю / А.С. Немченко, В.М. Хоменко,
    І.К. Ярмола // Фармацевтичний журнал. – 2008. – № 1. – С. 3-9. (Особистий внесок: організація Всеукраїнського опитування з проблем державного управління фармацією в Україні, участь в аналізі його результатів, розробка ідеї про доцільність створення єдиного державного органу по здійсненню управління, координації, організації та контролю за фармацевтичною діяльністю суб’єктів підприємництва).

  9. Немченко А.С. Наукове узагальнення закордонного досвіду функціонування державних систем забезпечення якості лікарських засобів / А.С. Немченко, В.М. Хоменко // Клінічна фармація. – 2008. – № 1(Т.12) – С. 28-32. (Особистий внесок: проведення аналізу систем забезпечення якості ЛЗ різних країн світу, запропоновано комплекс заходів, реалізація яких сприятиме ефективному функціонуванню системи забезпечення якості ЛЗ).

  10. Немченко А.С. Визначення пріоритетів державної політики розвитку фармацевтичної галузі на основі експертних оцінок / А.С.Немченко, В.М. Хоменко, І.К. Ярмола // Фармацевтичний журнал. – 2008. – № 2 – С. 3-8. (Особистий внесок: схема організації проведення Всеукраїнського опитування фахівців фармацевтичної галузі за результатами якого охарактеризовано сучасний стан фармації в Україні, виявлені основні труднощі, що виникають у процесі її реформування та визначені найважливіші пріоритети її розвитку).

  11. Немченко А.С. Проблеми розвитку фармацевтичної галузі: експертна оцінка фахівців / А.С. Немченко, В.М. Хоменко, І.К. Ярмола // Фармацевтичний часопис. – 2008. – № 2(6). – С. 11-13. (Особистий внесок: результати експертного опитування фахівців фармацевтичної галузі щодо рівня розвитку галузі та проблем, характерних для неї).

  12. Хоменко В.М. Визначення основних тенденцій розвитку аптечної мережі та лікарського забезпечення в Україні на основі методів кластерного аналізу / В.М. Хоменко // Фармаком. – 2008. – № 2 – С. 82-87.

  13. Хоменко В.М. Дослідження відношення фахівців до проблем централізації та децентралізації державного управління фармацевтичної галузі /
    В.М. Хоменко // Запорожский медицинский журнал. – 2008.– № 2 (47),
    Том 1. – С. 162-164.

  14. Немченко А.С. Організаційні засади державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю: актуальні проблеми теорії та практики / А.С. Немченко, В.М. Хоменко, І.К Ярмола // Вісник фармації. – 2008. –
    № 2 (54). – С. 30-33. (Особистий внесок: участь у проведенні дослідження зарубіжного досвіду ефективних систем державного управління охороною здоров’я та фармацією, запропоновано концептуальну модель державного та регіонального управління фармацією в Україні).

  15. Хоменко В.М. Експертне опитування фахівців з пріоритетних проблем державного управління фармацією: забезпечення репрезентативності результатів та оцінка узгодженості відповідей / В.М. Хоменко // Запорожский медицинский журнал. – № 3(48). – С 108-110.

Підручники та інші видання

  1. Організація фармацевтичного забезпечення населення: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. [А.С.Немченко, А.А. Котвіцька, Г.Л. Панфілова, В.М. Хоменко, В.М. Чернуха, С.В. Хіменко, Р.І. Подколзіна, С.В. Огарь, О.К. Єрко, Л.Ю. Дьякова, І.В. Жирова, С.Г. Калайчева, І.В. Кубарєва,
    М.В. Подколзіна, В.М. Назаркіна, О.Є. Макарова, О.А. Носенко, О.О. Суріков]; За ред. А.С. Немченко. – Х.: Авіста-ВЛТ, 2007. – 488 с. (Особистий внесок: Узагальнення результатів дослідження та їх використання у написанні підрозділів 1.1-1.5 та підрозділу 2.1).

  2. Основы компьютерной биостатистики: анализ информации в биологии, медицине и фармации статистическим пакетом MedStat / Ю.Е. Лях,
    В.Г. Гурьянов, В.Н. Хоменко, О.А. Панченко. Донецк: Папакица Е.К., 2006. – 214 с. (Особистий внесок: відбір статистичних методів, які доцільно використовувати у фармації, розробка прикладів для обробки фармацевтичної інформації).

  3. Часопис „Фармація України: від з’їзду до з’їзду / Автори-укладачі:
    В.П. Черних, А.С. Немченко, С.В. Хіменко та ін. – Х.: Фактор, 2005. – 344 с. (Особистий внесок: Підготовка матеріалів з розвитку фармацевтичної галузі в Донецькій області).

  4. Хоменко В.Н. История развития фармации Донбасса в экспонатах музея кафедры управления и экономики фармации Донецкого национального медицинского университета / В.Н. Хоменко, И.И. Грищенко, Е.И. Бульда. / Медицина в художніх образах: Статті. Вип. 6. – Донецьк: Норд-прес, 2008. – С. 272-277. (Особистий внесок: Підготовка матеріалів про початок розвитку аптечної справи у Юзівці (Донецьк) та про музей кафедри УЕФ).

  5. Хоменко В.Н. На уровне требований / В.Н. Хоменко // Вісник фармакології та фармації. – 2003. – №1. – С.22-25.

  6. Хоменко В.Н. Что делать? / В.Н. Хоменко // Вісник фармакології та фармації. – 2003. – №3. – С. 38-39.

  7. Гунько В.Н. Экономические предпосылки борьбы с оборотом фальсифицированных лекарственных средств / В.Н. Гунько, А.С. Немченко, В.Н. Хоменко // Ліки України. 2007. № 112 (додаток). С. 80-81. (Особистий внесок: участь в обґрунтуванні економічного механізму боротьби з фальсифікованими ліками, підбір необхідних матеріалів).

Методичні рекомендації

  1. Немченко А.С. Наукове обґрунтування механізмів державного управління процесом формування національної лікарської політики: метод. рек. /
    А.С. Немченко, В.М. Хоменко. – К., 2006. – 30 с. (Особистий внесок: теоретично обґрунтовано визначення категорії „механізм та об’єкти державного управління фармацією”, проведено аналіз зарубіжних підходів до визначення пріоритетів розвитку національних систем охорони здоров’я).

  2. Хоменко В.М. Оцінка лікарського забезпечення населення в системі регіонального управління: метод. рек. / В.М. Хоменко, А.С. Немченко. К., 2007. – 26 с. (Особистий внесок: визначення повноважень регіональних органів управління фармацією, обґрунтування системи регіонального управління лікарським забезпеченням населення, розробка системи показників з оцінки ефективності лікарського забезпечення населення на регіональному рівні, аналіз цих показників по Донецькій, Сумській та Полтавській областях).

  3. Хоменко В.М. Всеукраїнське експертне опитування фахівців: оцінка проблем державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю: метод. рек. / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, І.К. Ярмола. – К., 2008. – 27с. (Особистий внесок: опис процесу організації опитування фахівців фармацевтичної галузі, розроблені анкети для керівників аптечних закладів і фармацевтичних підприємств та представників фармацевтичної громадськості, участь у визначенні основних проблем державного управління фармацією).

  4. Хоменко В.М. Всеукраїнське експертне опитування фахівців фармацевтичної галузі: Оцінка проблем та пріоритетів розвитку фармації: метод. рек. / В.М. Хоменко, А.С. Немченко. К., 2008. – 25с. (Особистий внесок: розробка рекомендацій до проведення опитування фахівців фармацевтичної галузі, узагальнення результатів щодо основних проблеми та труднощів, які виникають у процесі реформування фармацевтичної галузі, участь у визначенні пріоритетів розвитку та термінів реформування фармацевтичної галузі).

  5. Хоменко В.М. Кластерний аналіз основних показників розвитку аптечної мережі в регіонах України: метод. рек. / В.М. Хоменко. К., 2008. – 28 с.

Тези доповідей

  1. Організаційно-економічна освіта та наука: історія, тенденції, проблеми / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, А.А. Котвіцька, В.М. Хоменко: матеріали наук.-практ. конф. „Проблеми організаційно-економічної науки та освіти у розвитку вітчизняної фармації” (м. Харків, 3 – 4 березня 2005 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2005. – С. 3-10. (Особистий внесок: визначені проблеми державного управління фармацією, у вирішенні яких важлива роль належить організаційно-економічній науці).

  2. Немченко А.С. Доступність лікарських засобів як визначальний напрям національної лікарської політики в Україні / А.С. Немченко, Л.В. Галій, В.М. Хоменко // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: матеріали VI Національного з’їзду фармацевтів України (28-30 вересня 2005 р., м. Харків) / Редкол.: В.П. Черних та ін. – Х.: Вид-во НФаУ, 2005. – С. 884. (Особистий внесок: визначені основні засади державної політики, що спрямовані на досягнення економічної доступності ОЛЗ).

  1. Актуальність державної політики щодо виготовлення екстемпоральних ліків / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, О.М. Глущенко,
    В.М. Чернуха: тези доповідей II Міжнародної наук.-практ. конф. „Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок.” – Х., 2006. – С. 281-283. (Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо розробки державної політики для забезпечення збереження і розвитку виробничих аптек).

  2. Хоменко В.М. Аналіз розвитку вітчизняної аптечної мережі як об’єкта державного управління / В.М. Хоменко: тези доповідей II Міжнародної наук.-практ. конф. „Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок.” – Х., 2006.– С. 279-281.

  3. Хоменко В.М. Аналіз принципів державного управління фармацевтичною галуззю за кордоном / В.М. Хоменко, І.К. Ярмола: матеріали наук.-практ. конф. „Фармацевтичне право в системі правовідносин: виробник–лікар–пацієнт–провізор–ліки–контролюючі та правозахисні органи” (м Харків,
    3 листопада 2006 р.) /за ред. В.П. Черних, В.О. Шаповалової, В.В. Шаповалова. – Х., 2006. – С. 157-158. (Особистий внесок: аналіз змісту сучасних норм діяльності підприємств на фармацевтичному ринку країн СНД, розробка напрямків удосконалення засад державного регулювання різних видів фармацевтичної діяльності в Україні).

  4. Основні тенденції та проблеми розвитку організаційно – економічної освіти та науки / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, А.А. Котвіцька, В.М. Хоменко: матеріали наук.-практ. конф. „Економічна освіта та наука: досвід та перспективи розвитку.” / МОЗ України, МОН України, НФаУ. – Х., 2007. – С. 18-19. (Особистий внесок: визначена необхідність вирішення проблем ефективного державного управління фармацією та НЛ(Ф)П).

  5. Розробка концепції інформаційної безпеки як актуальне питання при наданні якісної фармацевтичної допомоги / А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, В.М. Хоменко, С.В. Хіменко: материалы первой науч.-практ. конф. „Безопасность лекарств: от разработки до медицинского применения” (Киев, 2007 г.). К., 2007. – С. 103-104. (Особистий внесок: обґрунтування показників оцінки якості в наданні фармацевтичної допомоги).

  6. Хоменко В.М. Всеукраїнське анкетування: експертна оцінка проблем державного та регіонального управління фармацією / В.М. Хоменко, А.С. Немченко, І.К. Ярмола: матеріали Всеукраїнської фармацевтичної конференції „Аптека – 2007” (м. Яремча, 6-9 листопада 2007 р.). – К., 2007. – С. 49-52. (Особистий внесок: узагальнення основних результатів анкетування, аналіз ключових проблем державного та регіонального управління фармацією).

  7. Немченко А.С. Науково-практичне обґрунтування підходів до формування національної лікарської політики в Україні / А.С. Немченко, В.М. Хоменко, І.К. Ярмола: матеріали Всесвітнього конгресу „Сьогодення та майбутнє фармації.” (м. Харків, 16-19 квітня 2008 р.). – Х., 2008. – С. 479. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності моніторингу показників якості лікарського забезпечення населення).

  8. Хоменко В.М. Оцінка репрезентативності результатів Всеукраїнського експертного опитування фахівців з проблем державного управління фармацевтичною галуззю / В.М. Хоменко, І.К. Ярмола: матеріали Всесвітнього конгресу „Сьогодення та майбутнє фармації.” (м. Харків, 16-19 квітня
    2008 р.). – Х., 2008. – С. 480. (Особистий внесок: проведене обґрунтування обсягу вибірки респондентів для забезпечення репрезентативності результатів опитування).

  9. Сучасні організаційно-економічні напрямки формування національної лікарської (фармацевтичної) політики: термінологія, наука, освіта / Немченко А.С., Панфілова Г.Л., Котвіцька А.А., Хоменко В.М.: матеріали наук.-практ. конф. „Формування Національної лікарської (фармацевтичної) політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики.” / МОЗ України, МОН України, НФаУ. – Х., 2008. – С. 3-12. (Особистий внесок: сформульовані основні теоретичні положення організаційних засад управління галуззю).

  10. Немченко А.С. Обґрунтування основних напрямків реформування державного та регіонального управляння фармацією / А.С. Немченко, В.М. Хоменко, І.К. Ярмола: тези доповідей VIII Міжнародного наук. Конгресу „Державне управління та місцеве самоврядування” (м. Харків, 27-28 березня 2008 р.). – Х., 2008. – С. 285-286. (Особистий внесок: визначення найсуттєвіших проблем у системі державного управління фармацією, головних пріоритетів розвитку та термінів її реформування).