Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кучерявий Олександр Георгійович. Теоетичні і методичні основи організації професійного самовиховання майбутніх вихователів дошкільних закладів і вчителів початкових класів : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Кучерявий О.Г. Теоретичні і методичні основи організації професійного самовиховання майбутніх вихователів дошкільних закладів і вчителів початкових класів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2002.

У дисертації теоретично обґрунтовуються концепція й модель організації професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти в аспекті їх цілісної підготовки. Визначаються: сутність професійного самовиховання, готовності до його організації, культури самовиховання; структура активності студентів у самовиховній роботі і структура їх інтегральної готовності до педагогічної діяльності; зміст моделі спеціаліста-педагога як цільового орієнтиру самовиховних дій. Сформульовані базові закономірності і принципи організації професійного самовиховання студентів. Розкривається і обґрунтовується система педагогічного забезпечення активності майбутніх спеціалістів у самовихованні, сукупність умов, важливих для її ефективного функціонування (необхідних і достатніх для: а) розвитку інтересу до роботи над собою; б) формування особистісного смислу і мотивів професійного самовиховання; в) забезпечення регулюючого впливу позитивних емоцій і адекватної самооцінки на активність студентів у самовиховній діяльності; г) успішності використання викладачами методів стимулювання самовиховної активності). Експериментально доведено залежність між рівнями активності студентів у професійному самовихованні й рівнями їх інтегральної готовності до педагогічної діяльності. Розроблена методика організації професійного самовиховання майбутніх спеціалістів-педагогів у вищих педагогічних закладах освіти.

  1. У результаті дослідження було розв’язано проблему загального і специфічного у формуванні особистості педагога засобами організації професійного самовиховання студентів. У розробленій концепції показано шлях її розв’язання – створення умов для самоформування майбутніми фахівцями в єдності і специфічних, і загальних для педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти якостей, важливих для забезпечення неперервного розвитку дітей. Теоретично та експериментально обґрунтовану концепцію організації професійного самовиховання майбутніх вихователів дошкільних закладів і вчителів початкових класів слід розглядати як центральний компонент перебудови процесу їх фахової підготовки на основі особистісного та цілісного підходів до неї.

2. Професійне самовиховання – це саморух особистості до професійної самореалізації, усвідомлений процес здійснення майбутнім педагогом сукупності творчих дій, який базується на єдності його свідомості й самосвідомості і спрямований на оволодіння ним інтегральною готовністю до педагогічної діяльності – психологічною, практичною, готовністю до самовдосконалення після закінчення навчального закладу. З інтегральною готовністю випускника ВНЗ до самостійної праці пов’язаний соціальний аспект професійного самовиховання, культура якого розглядається як засіб його професійно-духовного розвитку і передумова національного культуротворення: опанування майбутніми фахівцями цією готовністю сприяє розв’язанню соціального завдання щодо забезпечення педагогами наступності дошкільної й початкової шкільної освіти, формуванню дітьми досвіду творчої діяльності.

У результаті професійного самовиховання в структурі особистості з’являються новоутворення, серед яких провідне місце посідають нові фахові якості як особистісні цінності, нові смислотвірні мотиви навчальної діяльності, які інтегрують в собі завдання подальшого професійного розвитку і саморозвитку, нові цілі навчання у вищому навчальному закладі і нові життєві прагнення. Готовність студента до виконання професійних функцій переходить на новий якісний рівень і стає інтегральною. У цілому особистість студента як суб’єкта самовиховання починає характеризуватися новизною, оригінальністю, здатністю до творчих досягнень.

3. Стрижнем розроблених теоретичних основ організації професійного самовиховання майбутніх педагогів є виявлені такі її закономірності, які функціонують на двох взаємопов’язаних рівнях – соціальному та особистісному.

На першому (соціальному) – процес організації професійного самовиховання студентів закономірно зумовлений потребою українського суспільства у спеціалістах дошкільних закладів і початкових шкіл, готових забезпечити неперервний розвиток дітей, наступність дошкільної і початкової шкільної освіти; він закономірно пов’язаний з процесами виховання, навчання й розвитку майбутніх педагогів у духовному і професійному планах.

На другому (особистісному) – цей процес закономірно залежить від рівня усвідомленості студентами власних потреб у самоактуалізації і самореалізації через здійснення професійної діяльності, необхідності оволодіння для цього інтегральною готовністю до виконання всіх професійних функцій, від їх реальних і потенційних можливостей виконувати самовиховні дії. На особистісному рівні процес організації професійного самовиховання закономірно впливає на забезпечення єдності і розвитку свідомості і самосвідомості кожного майбутнього педагога, на появу і розвиток у нього самовиховної активності. У свою чергу розвиток самовиховної активності студента закономірно залежить від підвищення ним за допомогою педагога ефективності смислової (рефлексивно-особистісної) регуляції змістовного (предметно-операційного) досвіду своїх самовиховних зусиль. За результатами проведеного емпіричного дослідження, самовиховна активність майбутнього педагога закономірно підвищує рівень його інтегральної готовності до самостійної діяльності.

4. Із зазначених вище закономірностей випливають вихідні вимоги до процесу організації професійного самовиховання студентів: 1) принцип цільової орієнтації професійного самовиховання на оволодіння загальними і специфічними для педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти вміннями та якостями, інтегральною готовністю до педагогічної праці; 2) принцип спрямованості процесу організації професійного самовиховання на розкриття можливостей навчання і виховання для професійно-духовного розвитку майбутніх педагогів; 3) принцип постановки і реалізації завдань самовиховання з урахуванням індивідуальних особливостей, реальних і потенційних можливостей студента, вихідного рівня усвідомлення ним потреби в самореалізації як фахівця і потреби в роботі над собою, ступеня сформованості інтересу до неї; 4) принципи систематичного створення умов для якісних перетворень у свідомості й самосвідомості майбутнього фахівця різних станів предмета потреби у професійному самовихованні: всебічного педагогічного забезпечення процесів емоційного переживання й осмислення майбутнім педагогом знань про цінності самовиховання і професійно-духовні цінності як особистісно значущі; базового стимулювання процесів народження й розвитку мотивів самовиховання студентів на основі забезпечення сформованості в них особистісного смислу роботи над собою, появи пов’язаних з нею актів цілепокладання; поступового й систематичного введення студента в позицію створювача узагальненого образу “Я” педагога і “Я”-концепції особистості; 5) принцип поточного своєчасного стимулювання поглиблення емоційного переживання та осмислення студентом цілей, методів і засобів самовиховання шляхом підвищення на позитивному емоційному фоні смислової (рефлексивно-особистісної) регуляції ним змістовного (предметно-операціонального) досвіду самовиховної діяльності; 6) принцип цілісного підходу до управління впливом самовиховної активності майбутнього педагога на формування його інтегральної готовності до педагогічної праці.

5. У моделі педагога інтегруються загальні та специфічні для педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти вміння та якості. Орієнтація на таку модель педагога сприяла у межах експерименту цілісності підготовки майбутніх фахівців засобами організації їх професійного самовиховання. Її необхідно проектувати на основі аналізу структури педагогічної діяльності, сучасних потреб суспільства і його вимог до вчителя, особливостей розв’язання проблеми професіографії педагогічної праці в історичному контексті, обґрунтуванні функції педагога – діагностико-прогностичних, ціннісно-орієнтаційних, організаційно-розвивальних, професійно-творчих, управлінсько-комунікативних, соціально-педагогічних. Побудована на засадах цілісного підходу до структури педагогічної діяльності і процесу формування особистості педагога, модель педагога виконує функцію науково обґрунтованого орієнтира при розробці моделі організації самовиховання студентів, у ході пошуку змісту її цілепокладального, ресурсного та організаційно-впроваджувального компонентів.

6. Інтегральна готовність студента до педагогічної діяльності як система (її структурні компоненти – психологічна готовність, практична готовність і готовність до самовдосконалення після закінчення ВНЗ) виконує функцію не лише орієнтира його професійного самовиховання, але й функцію загальної умови самоактуалізації як майбутнього педагога, так і дітей. Ефективність її функціонування залежить від рівня сформованості в майбутнього фахівця складових практичної готовності – комплексу вмінь і якостей, важливих для виконання всіх професійних функцій: а) специфічних, важливих лише для педагогів певної ланки освіти; б) особливих, пов’язаних із потребою реалізації фахівцями мети педагогічної діяльності в єдиній та неповторній за своїм розвивальним потенціалом сукупності ланок системи освіти “Дошкільний заклад – початкова школа” (у цій сукупності певні вміння та якості виконують функцію загальних, важливих для педагогів двох суміжних ланок освіти у плані забезпечення їх наступності); в) загальнопедагогічних, необхідних педагогам усіх ланок системи неперервної освіти. На рівень сформованості практичної готовності студента до педагогічної діяльності впливають такі складові психологічної готовності, як настанова на професіоналізм, мотиви якісного виконання професійних функцій, спрямованість свідомості студента на своє професійно-духовне “Я” та ін. У системі інтегральної готовності студента до праці сутність готовності до самовдосконалення (культури самовиховання), яка є результатом сформованості в нього її психологічного і практично-технологічного компонентів, у вузькому розумінні полягає в здатності майбутнього спеціаліста самостійно і творчо здійснювати весь комплекс самовиховних дій; у широкому – поняття культури самовиховання пов’язане з виділенням у ньому соціально-культурного, професійно-духовного та особистісно-розвивального компонентів, не лише з власними потребами студента в самореалізації на робочому місці як особистості, але й з потребами суспільства в національному культуротворенні.

7. Важливою умовою активності майбутніх педагогів у професійному самовихованні виявилася наявність у навчальному закладі системи її педагогічного забезпечення, побудованій на основі такої обґрунтованої структури самовиховної активності, як: 1) знання студента про зміст моделі спеціаліста-педагога, теорію і технологію самовиховання на інформативному рівні (передумова самовиховної активності); 2) самоцінні, внутрішньо прийняті знання майбутнього фахівця в сфері теорії й технології самовиховання та змісту моделі спеціаліста (знання як особистісні цінності); 3) смислотвірні мотиви самовиховної активності студента, сформовані за умов наявності її особистісного смислу й актів цілепокладання; 4) активність у визначенні напряму, завдань-самозобов’язань у самовихованні на основі зіставлення змісту професіограми спеціаліста з реальною сукупністю вже сформованих одиничних елементів узагальненого образу “Я” як фахівця; 5) активність у реалізації процедур самовиховної роботи, що базується на самоцінних та опанованих на практичному рівні способах, формах і засобах планування, виконання та самокорекції завдань-самозобов’язань; 6) самостимулювання професійного самовиховання студентом і стимулювання його самовиховних дій викладачем як консультантом у справі виконання особистого плану роботи над собою; 7) результати самовиховної активності.

8. Структурними компонентами системи педагогічного забезпечення активності майбутніх педагогів у самовихованні є: 1) створення умов для появи й розвитку в студентів інтересу до професійного самовиховання, для перетворення в свідомості знань про сутність професійного самовиховання та зміст моделі спеціаліста в особистісні цінності; 2) всебічне сприяння процесу формування в студентів особистісного смислу й мотивів професійного самовиховання; 3) забезпечення процесів самоформування майбутніми фахівцями образу “Я” професіонала та “Я”-концепції професійного становлення, безпосереднього самоформування всього комплексу загальних і специфічних умінь спеціаліста-педагога; 4) стимулювання самовиховної активності майбутніх педагогів; 5) надання допомоги студентам у корекції самовиховної діяльності на основі аналізу її проміжних результатів і потреб у подальшому професійному саморозвитку.

9. Визначений комплекс умов ефективного функціонування організації професійного самовиховання майбутніх педагогів як системи відіграє роль засобу перебудови процесу їх фахової підготовки на засадах його гуманізації й демократизації і відповідає основним завданням Державної програми “Вчитель”. Реалізація цих завдань Міністерством освіти і науки України вимагає перегляду змісту методологічної, педагогічної і психологічної підготовки спеціалістів в аспекті її спрямованості на розвиток професійної свідомості і самосвідомості студентів, забезпечення саморегуляції їх становлення як фахівців. Підвищенню якості підготовки педагогів сприятиме введення до навчальних планів спеціальних курсів, орієнтованих на професійний розвиток студента як активного співучасника педагогічного процесу у ВНЗ, на привчання його до самоаналізу рівня фахової готовності й на цій основі – до самовиховання.

Проведене дослідження не охопило всіх аспектів проблеми загального і специфічного в організації професійного самовиховання майбутніх педагогів. Подальший науковий пошук потрібно здійснювати в напрямі додаткового вивчення закономірностей процесу формування у студентів спрямованості особистості на професійне самовиховання, вдосконалення психолого-педагогічної діагностики їх активності в самовиховній роботі, уточнення умов її оптимізації та показників результативності тощо.

Основні матеріали дисертації викладено у роботах:

Монографія

  1. Кучерявий О.Г. Професійне самовиховання майбутніх педагогів у процесі їх цілісної підготовки: Монографія. – К.: Вища школа, 1999. – 224 с. – 13,14 авт. арк.

Навчальні та методичні посібники

  1. Кучерявий О.Г. Організація самовиховання майбутніх дошкільних педагогів і вчителів початкової школи: Навч.посібник. – К.: ІЗМН, 1997. – 152 с. – 8,0 авт. арк.

  2. Кучерявий О.Г. Педагогіка і психологія дитячої творчості (Аспект самоформування вмінь організовувати творчість дітей): Навч.посібник. – К.: ІЗМН, 1998. – 156 с. – 9,07 авт. арк.

  3. Кучерявый А.Г. Головоломки для детей (“Сказочная школа”). – Донецк: Сталкер, 1998. – 326с. – 17,6 авт. арк.

  4. Кучерявый А.Г. Сказки дедушки Дидактика (“Сказочная школа”). – Донецк: Сталкер, 1997. – 320 с. – 16,8 авт. арк.

Методичні рекомендації та навчально-методичні матеріали

  1. Кучерявый А.Г. Внутренняя жизнь Харьковской женской воскресной школы Х.Д. Алчевской, или раздумья над страницами старого годового отчета. – Донецк: ДОЦССМ, 2000. – 24 с. – 1,2 авт. арк.

  2. Товстик В.А., Кучерявый А.Г. Формирование личности школьника по месту жительства: Книга для социальных педагогов. – Макеевка: МЭГИ, 1996. – 110 с. – 5,73 авт. арк. (авторські – С. 48 – 72. – 1,43 авт. арк.)

  3. Бондарев Л.Я., Кучерявый А.Г., Руденко А.В. Методические рекомендации по организации модульного обучения на занятиях по педагогике с использованием компьтерной техники (аспект характеристики и реализации программы, разработанной по модульному принципу). – Донецк: ДонГУ, 1993. – 47 с. – 2,31 авт. арк. (авторські – С. 3 – 11, 17 – 47. – 2,06 авт. арк.).

  4. Кучерявый А.Г. Учебная программа курса “Педагогика”: Метод.рекомендации. – Донецк: ДОУ, 1992. – 35 с. – 1,8 авт.арк.

  5. Бондарев Л.Я., Кучерявый А.Г. Методические рекомендации по руководству подготовкой школьников к учительской профессии (для студентов педагогических специальностей, начинающих классных руководителей). – Донецк: ДонГУ, 1990. – 23 с. – 1,04 авт. арк. (авторські – С. 3 – 14. – 0,63 авт. арк.).

  6. Кучерявый А.Г., Товстик В.А. Методические рекомендации по руководству самовоспитанием школьников (для организаторов внеклассной работы, классных руководителей, студентов педагогических специальностей). – Донецк: ДонГУ, 1990. – 23 с. – 1,17 авт. арк. (авторські – С. 4 – 21. – 0,98 авт. арк.).

Наукові статті:

  1. Кучерявий О.Г. Професійне самовиховання майбутнього педагога як творчий саморух до самореалізації особистості // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: КДЛУ. – 2002. – №19. – С. 62 – 64. – 0,32 авт. арк.

  2. Кучерявий О.Г. Інтегральна готовність до педагогічної діяльності як орієнтир професійного самовиховання майбутніх педагогів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – 2001. – Вип.18. – С. 19 – 22. – 0,28 авт. арк.

  3. Кучерявий О.Г. Адекватна самооцінка як умова активності майбутніх педагогів у професійному самовихованні // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – 2000. – Вип.16. – С. 23 – 27. – 0,26 авт. арк.

  4. Кучерявий О.Г. Професійне самовиховання студентами вмінь виконувати соціально-педагогічну функцію // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова. – К.: Логос. – 2000. – Вип.1. – Ч.1. – С. 34 – 40. – 0,33 авт. арк.

  5. Кучерявий О.Г. Структура самовиховної активності майбутніх педагогів початкової школи і дошкільних закладів та її розвиток // Наукові записки: Зб. наук. статей Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова. – К.: НПУ. – 2000. – Ч.2. – С. 65 – 72. – 0,34 авт. арк.

  6. Кучерявий О.Г. Формування у майбутніх педагогів особистісного смислу професійного самовиховання // Постметодика. – 2000. – №6(32). – Полтава. – С. 14 – 19. – 0,47 авт. арк.

  7. Кучерявий О.Г. Особливості процесу самовиховання вмінь організовувати творчу діяльність дітей // Педагогіка та психологія: Зб. наук. пр. – Харків: ХДПУ. – 2000. – Вип.16. – С. 40 – 44. – 0,24 авт. арк.

  8. Кучерявий О.Г. Потреба майбутнього педагога в професійному самовихованні у вимірах теорії особистісно зорієнтованого виховання // Теоретичні питання освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: КДЛУ. – 2000. – №7. – С. 30 – 32. – 0,30 авт. арк.

  9. Кучерявий О.Г. Закономірності і принципи організації професійного самовиховання майбутніх педагогів // Теоретичні питання освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: КДЛУ. – 2000. – №8. – С. 115 – 117. – 0,26 авт. арк.

  10. Кучерявий О.Г. Взаємозв’зок самовиховної активності майбутнього педагога і його інтегральної готовності до самостійної праці // Наукові записки: Зб. наук. статей Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова. – К.: НПУ. – 2000. – 4.3. – С.73 – 78. – 0,30 авт. арк.

  11. Кучерявий О.Г. Модель організації професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти // Теоретичні питання освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: КДЛУ. –2000. – №11. – С. 141 – 142. – 0,28 авт. арк.

  12. Кучерявий О.Г. Професійне самовиховання як засіб розвитку творчого потенціалу особистості майбутнього педагога // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – К.: НПУ. – 1999. – Вип.2. – С. 222 – 227. – 0,34 авт. арк.

  13. Кучерявий О.Г. Г.Сковорода про самовиховання і самоосвіту як вагомі чинники розвитку особистості // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.Драгоманова. – К.: НПУ. – 1999. – С. 89 – 95. – 0,29 авт. арк.

  14. Кучерявий О.Г. Самовиховання вмінь системного аналізу педагогічних ситуацій як засіб професійного становлення студента // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук.-метод. зб. – Слов’янськ: ІЗМН – СДПІ. – 1999. – Вип.5. – С. 50 – 54. – 0,25 авт. арк.

  15. Кучерявий О.Г. Концептуальна схема психології професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти // Практична психологія та соціальна робота. – К. – 1999. – №1. – С. 45 – 46. – 0,25 авт. арк.

  16. Кучерявий О.Г. Технологія самовиховання вмінь виконувати ціннісно-орієнтаційні функції педагога // Соціалізація особистості: Міжкафедральний збірник наукових статей. – К.: НПУ. – 1999. – Вип.3. – С. 79 – 86. – 0,34 авт. арк.

  17. Кучерявий О.Г. Засади організації професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільних закладів і початкової школи // Освіта і управління. – К. – 1999. – №2. – С. 116 – 121. – 0,35 авт. арк.

  1. Кучерявий О.Г. Оцінка готовності майбутнього педагога дошкільного закладу та початкової школи до виконання дій професійного самовиховання // Соціалізація особистості: Зб. наук. статей. – К.: НПУ. – 1999. – Вип.2. – С. 259 – 265. – 0,25 авт. арк.

  2. Кучерявий О.Г. Роль емоцій у вирішенні завдань професійного самовиховання майбутніми педагогами дошкільних закладів та початкових шкіл // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова. – К.: Логос. – 1999. – Вип.2. – Ч.1. – С. 90 – 95. – 0,30 авт. арк.

  3. Кучерявий О.Г. Особливості формування у майбутніх педагогів дошкільних закладів і початкових класів інтересу до професійного самовиховання // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – К.: НПУ. – 1999. – Вип.3. – С. 239 – 242. – 0,22 авт. арк.

  4. Кучерявий О.Г. Педагогічне стимулювання професійного самовиховання майбутніх педагогів // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Суми: Редак.-видав. відділ. СДПУ ім. А.Макаренка, 1999. – С. 157 – 162. – 0,30 авт. арк.

  5. Кучерявый А.Г. Целостная подготовка будущих педагогов и непрерывность дошкольного и начального школьного образования // Вісник Сумського державного університету. – 1994. – №2. – С.133-136. – 0,29 авт. арк.

  6. Кучерявий О.Г. Особливості цільової програми організації професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільної і початкової шкільної ланок освіти // Соціалізація особистості: Зб. наук. статей. – Вип.3. – К.: НПУ. – 1998. – С. 79 – 82. – 0,17 авт. арк.

  7. Кучерявий О.Г. Функції викладачів в організаціії професійного самовиховання майбутніх педагогів // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук.-метод. збірник. – Слов’янськ: ІЗМН – СДПІ. – 1998. – Вип.4. – С. 6 – 10. – 0,20 авт. арк.

  8. Кучерявий О.Г. Три сигнали світлофора, або технологія організації самовиховання і розвитку особистості школяра // Рідна школа. – 1993. – №7. – С. 12 – 13. – 0,19 авт. арк.

  9. Кучерявый А.Г. Формирование у студентов целостной готовности к труду социального педагога // Теория и практика социальной педагогики и социальной работы. – Донецк. – 1997. – Вып.1. – С.102 - 105. – 0,14 авт. арк.

  10. Бондарев Л.Я., Кучерявый А.Г., Молчанова Г.И. Особенности современного процесса обучения //Педагогічна скарбниця Донеччини. – Донецк. – 1995. – №1. – С. 30-31. – 0,22 авт. арк. – (авторські – С. 30. – 0,07 авт. арк.).

  11. Кучерявый А.Г. Развитие личности ребенка как результат раскрытия возможностей воспитания в конкретном социально-экономическом регионе // Философские и естественнонаучные аспекты антропологии: Сб. науч. матер. – Санкт-Петербург – Донецк. – 1992. – С.50-53. – 0,22 авт. арк.

Матеріали конференцій:

  1. Кучерявий О.Г. Культура самовиховання майбутніх педагогів як самотворчість і передумова національного культуротворення // Філософія освіти ХХІ століття: Проблеми і перспективи: Матеріали Методологічного семінару: Зб. наук. праць. – Вип.3. – К.: Знання. – 2000. – С. 325– 330. – 0,27 авт. арк.

  2. Кучерявий О.Г. Самовиховний потенціал змісту психолого-педагогічної і фахової підготовки майбутніх педагогів // Психолого-педагогічні проблеми підготовки вчительських кадрів в умовах трансформації суспільства: Матеріали Міжнар. наук.-теоретичн. конф. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – 2000. – С.125 – 129. – 0,10 авт. арк.

  3. Кучерявий О.Г. Місце самовиховання у поглядах Р. Штейнера на професію вчителя і виховання // Объединение Германии в контексте мировой истории и культуры: Материалы Междунар. конф. посвященной 10-летию объединения Германии. – Донецк: CSB. – 2000. – С.92 – 95. – 0,17 авт. арк.

  4. Кучерявий О.Г. Особистісно розвивальна спрямованість процесу забезпечення наступності дошкільної і початкової шкільної ланок освіти // Проблеми переходу початкової школи на нову структуру і зміст навчання: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф.– Донецьк: ВАТ “УкрНТЕК”. – 2000. – С.192 – 194. – 0,15 авт. арк.

  5. Кучерявий О.Г. Професійне самовиховання як засіб розвитку творчого потенціалу педагогів // Розвиток творчого потенціалу педагогів і школярів Донеччини: Матеріали Всеукраїнської наук.-метод. конф. – Донецьк: КІТІС. – 1999. – С.19 – 26. – 0,45 авт. арк.

  6. Кучерявий О.Г. Завдання роботи з обдарованими учнями в навчальних закладах нового типу як похідні спеціальної загальнодержавної програми // Гуманитаризация образования и развитие творческой личности в учебных заведениях нового типа: Сб. матер. городской научн.-практ. конф. – Донецк: ДТУ. – 1999. – С.35 – 37. – 0,12 авт. арк.

  7. Кучерявий О.Г. Особистісно розвиваючі потенціали професійного самовиховання майбутніх педагогів дошкільних закладів і початкових шкіл // Проблеми національного виховання в системі неперервної освіти: Матеріали третьої міжн. наук.-практ. конф. – Чернівці: ЧДПУ. – 1999. – С. 61 – 65. – 0,25 авт. арк.

  8. Кучерявий О.Г. Принципи побудови і особливості реалізації програми курсу “Професійне самовиховання майбутнього вчителя початкової школи” // Гуманізація навчально-вихованого процесу у вищій школі: Наукові праці міжн. наук.-практ. конф.– Слов’янськ: Слов’янський держ. пед. ін-т. – 1999. – С.84-85. – 0,18 авт. арк.

  9. Кучерявый А.Г. Исследование особенностей динамики профессионального самовоспитания будущих педагогов // Матеріали вузівськ. наук. конф. професорсько-викладацького складу. – Донецьк: ДонДУ. – 1997. – С.59. – 0,05 авт. арк.

  10. Кучерявий О.Г., Чекараміт Л.В., Молчанова Г.І. Підготовка студентів до ведення курсів шкільного компонента (Аспект організації професійного самовиховання) // Регіональний і шкільний компоненти змісту загальної середньої освіти: здобутки, проблеми, перспективи: Матеріали другої Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Київ-Донецьк. – 1997. – С. 170 – 172. – 0,27 авт. арк. (авторські – С. 171. – 0,09 авт. арк.).

  11. Кучерявый А.Г. Педагогические ситуации и задачи как важное подспорье преподавателей в организации профессионального самовоспитания студентов //Университетское педагогическое образование:опыт, проблемы и перспективы развития: Материалы Всеукр. научн.-практ.конф. – Симферополь. – 1996. – С.81– 82. – 0,09 авт. арк.

  12. Кучерявый А.Г. Моделирование процесса организации профессионального самовоспитания студентов университета // Тезисы докладов вузовск. конф. профессорско-преподавательского состава. – Донецк: ДонГУ. – 1995. – С. 35 – 36. – 0,12 авт. арк.

  13. Кучерявий О.Г. Орієнтація на наступність ланок освіти як особливість формування шкільного компонента її змісту для початкової школи // Формування та впровадження шкільного компонента змісту загальної середньої освіти: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф.– Донецьк: ІПО. – 1995. – С.30 – 32. – 0,1 авт. арк.

  14. Кучерявий О.Г. До питання про вивчення ступеня наступності дошкільної та початкової шкільної освіти // Формування громадянської самосвідомості молоді: Тези і матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., присвяченої роковинам Олега Ольжича. – Донецьк: ДонДУ. – 1995. – С. 288 – 290. – 0,11 авт. арк.

  15. Кучерявый А.Г. Пути обеспечения непрерывности дошкольного и начального школьного образования в Донецком регионе // Донбасс: прошлое, настоящее, будущее. К 160-летию известного педагога и просветителя Н.А. Корфа: Тезисы докл. и сообщ. ІІІ региональной научн.-практ. конф. – Донецк: Лебедь. – 1994. – С.246 – 248. – 0,12 авт. арк.

  16. Бондарєв Л.Я., Кучерявий О.Г., Руденко О.В. Модульна форма організації професійної підготовки майбутніх вчителів // Формування творчої особистості вчителя для оновлюваної національної школи: Тези доповідей Всеукраїнської наук.-практ.конф.– Умань: УДПІ ім. П.Г.Тичини. – 1993. – С.86 – 87. – 0,03 авт. арк.

  17. Кучерявый А.Г. Проектирование методов воспитания с позиции раскрытия его возможностей для развития ребенка // Проблемы обучения в вузе и школе: Тезисы докл. и выступ. регионал.научн.-метод. конф. – Донецк: ДонГУ. – 1992. – С.120 – 121. – 0,07 авт. арк.

  18. Бондарев Л.Я., Кучерявый А.Г. Эвристическая беседа с самим собой по заданной программе как средство разрешения интеллектуального затруднения // Методологические, дидактические и психологические аспекты проблемного обучения физике: Тезисы докладов 2-й Всесоюзной научн.-метод. конф. – Донецк. – ДонГУ. – 1991. – С.28-29. – 0,03 авт. арк.

  19. Кучерявый А.Г. Проблемное обучение как средство развития мышления учащихся// Методологические, дидактические и психологические аспекты проблемного обучения физике: Тезисы докладов 2-й Всесоюзной научн.-метод.конференции. – Донецк: ДонГУ. – 1990. – С.60-62. – 0,09 авт.арк.

  20. Кучерявый А.Г. К вопросу о постановке целей управления учебно-воспитательным процессом в школах-комплексах// Управление учебно-воспитательным процессом в школах-комплексах: Тезисы научн.-практ.конференции. – Белгород: БГПИ. – 1990. – С.18-20. – 0,15 авт.арк.

  21. Кучерявый А.Г. К вопросу о модели процесса целостного использования возможностей воспитания детей в микрорайоне// Перестройка и школа: Тезисы докл. городской научн.-метод.конф. – Донецк: ДонГУ. – 1990. – С.83-84. – 0,1 авт.арк.

  22. Бондарев Л.Я., Кучерявый А.Г. Разрешение “внутрисубъектных”противоречий как основа формирования потребности учащихся в выборе учительской профессии// Профессиональная ориентация молодежи в условиях непрерывного образования: Материалы Всесоюзной научн.-метод.конф. – Караганда: Изд-во КарГУ. – 1990. – С.34-37. – 0,09 авт.арк.

  23. Кучерявый А.Г. Формирование потребностей в творческом мышлении у студента-практиканта //Развитие творческого мышления студентов на основе диалоговых методов обучения: Тезисы докладов третьей межвузовской научн.-метод.конф. – Калинин: Изд-во Калин.гос.ун-та. – 1990. – С.73-75. – 0,09 авт. арк.