Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Плодівництво


Бублик Микола Олександрович. Технологічні та методичні основи підвищення продуктивності сучасного садівництва : Дис... д-ра наук: 06.01.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Бублик М.О. Технологічні і методологічні основи підвищення продуктивності сучасного садівництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.07 – плодівництво. Національний аграрний університет, Київ, 2003.

На основі експериментальних даних розроблено нові підходи до методики і технології досліджень в садівництві. Запропоновано методику визначення основних параметрів польового досліду. Вироблено основні методичні принципи оптимального співвідношення наукових методів досліджень. Показано вплив якості та однорідності садивного матеріалу на варіювання ознак плодових рослин. Визначено напрямок їх переважного варіювання, та розроблено прийоми зниження останнього. На основі вивчення впливу якості садивного матеріалу на продуктивність плодових насаджень сформульовано сучасні технологічні вимоги до саджанців плодових порід.

Досліджено стан координації науково-дослідних робіт з садівництва в Україні, і запропоновано шляхи його покращення. Підготовлено методику застосування статистичних методів аналізу результатів досліджень з урахуванням типу розподілу експериментальних даних. Розроблено простий у використанні метод оцінки прояву біологічного потенціалу породи (сорту) в конкретних умовах.

Розраховано математичні моделі продуктивності сливи, вишні і черешні на основі погодних факторів. Проведено групування ґрунтів України за ступенем їх придатності для вирощування цих порід. Встановлено роль сорту і підщепи в адаптації кісточкових порід до умов вирощування.

Розроблено технологію раціонального розміщення плодових порід по регіонах України. Визначено придатні, обмежено придатні та непридатні за ґрунтово-кліматичними умовами регіони України для сливи, вишні і черешні та позначено їх на карті.

Результати наших досліджень дозволили сформулювати такі основні висновки.

1. Розроблені нові методичні основи ведення досліджень в садівництві здатні істотно прискорити науковий процес, підвищити актуальність, точність та надійність отримуваних результатів. Удосконалена методологія координації дослідних робіт з садівництва в Україні, оптимізації співвідношення наукових методів ведення досліджень, застосування сучасних методів варіаційної статистики, що дозволяє значно скоротити терміни розробки та впровадження нових технологій.

2. Для підвищення ефективності наукових досліджень розрахована формула визначення основних параметрів досліду, яка пов’язує між собою коефіцієнти варіації ознак, число повторень в досліді, кількість рослин на дослідній ділянці і кількість варіантів у досліді. За її допомогою можна розрахувати оптимальні об’єми вибірок з урахуванням якості наявного садивного матеріалу та вимог до точності отримуваних результатів.

3. Встановлено, що в саду серед господарсько цінних ознак найвищим варіюванням відрізняється урожайність дерев (коефіцієнт варіації 40...69 %), а в плодовому розсаднику – кількість гілок у плодових саджанців та їх довжина (коефіцієнт варіації 15...39 %). Доведено, що ступінь варіювання цих ознак можна істотно знизити шляхом добору однорідного за діаметром та масою садивного матеріалу.

4. Дослідженнями доведено, що об’єми вибірок в дослідах з плодовими породами можна зменшити в 7 – 9 разів шляхом розміщення повторень довшим боком в напрямку переважної мінливості та використання однорідного садивного матеріалу з відхиленням в 10 % за діаметром штамба та масою рослин. Досліджено, що напрямок переважної мінливості ознак плодових рослин на рівній земельній ділянці збігається з напрямком рядів.

5. Встановлено, що при зниженні варіювання ознаки до 10 ... 15 % у досліді може бути оптимальним 9 рослин-повторень або шість повторень по дві рослини в кожному. Загальноприйняті 24 дерева у варіанті прийнятні при варіабельності ознаки близько 25 %.

6. Запропоновано здійснювати постановку досліду на основі гіпотези та її компютерної моделі, орієнтуючи його на доказ правомірності цієї гіпотези та достовірності параметрів моделі. Розроблено основні методичні принципи ресурсозберігаючого ведення досліджень, що базуються на комплексному використанні загальнонаукових та спеціальних методів.

7. Зважаючи на невідповідність третини експериментальних даних в науковому садівництві законові нормального розподілу, запропоновано нову методику застосування методів математичної статистики, яка включає використання непараметричних критеріїв оцінки, методів моделювання та прогнозування. Розроблено методику застосування дисперсійного аналізу для обробки даних дослідів, проведених за стандартними схемами.

8. Координація науково-дослідних робіт з садівництва в Україні на рівні основних дослідів з оптимізацією їх актуальності, кількісного та якісного складу з застосуванням сучасних методик проведення експериментів та використанням інформаційних технологій дає можливість істотно прискорити науковий процес та підвищити якість і актуальність розробок. Для використання в процесі досліджень розроблено картку опису основних дослідів, що ведуться в садівництві, схему опису сортів плодових і ягідних порід, визначення функцій та алгоритму роботи автоматизованого робочого місця наукового співробітника.

9. Експериментально доведено, що товщина штамба та довжина кореневої системи підщеп при садінні істотно впливають на показники росту саджанців плодових культур в розсаднику. Кращими для садіння є підщепи діаметром 10-12 мм з довжиною кореневої системи 10 см. Високе окулірування яблуні на слабкорослих підщепах стимулює утворення крони. Саджанці в плодовому розсаднику проявляють свої сортові особливості, які виражаються в різній товщині штамба, здатності до гілкування в однорічному віці та параметрах утворюваної крони.

10. Урожайність яблуні в саду незалежно від підщепи та помологічного сорту знаходиться в прямій залежності від діаметра штамба висаджених саджанців. Для садіння в сад необхідно використовувати саджанці з діаметром штамба не менше 14 мм. Дворічні саджанці та кроновані однорічки здатні забезпечити на 25 – 40 % вищу урожайність в порівнянні з однорічками без крони.

11. Розроблена методика інтегральної оцінки реалізації біологічного потенціалу породи (сорту) в регіонах України, що ґрунтується на створенні регресійних моделей продуктивності цих порід в зв’язку з погодними умовами та визначенні зваженої суми нормованих відхилень погодних факторів від заданого ідеалу, дозволяє встановити регіони, в яких порода здатна забезпечити максимальну продуктивність і високу якість врожаю.

12. Встановлено тісні множинні кореляційні залежності між продуктивністю кісточкових порід та погодними умовами. Розраховано лінійні регресійні моделі залежності урожайності сливи, вишні і черешні від погодних факторів зон вирощування. Для кожного регіону країни виявлено певний перелік погодних факторів, що визначають тут урожайність вказаних порід. Окремі погодні фактори є актуальними для декількох регіонів України, однак дія їх на урожайність різна.

13. Несприятливим для культури вишні є режим природного зволоження на Поділлі та в північному Лісостепу. В умовах східного Степу збільшення середньої вологості повітря спричиняло ріст урожайності. Найкритичнішим фактором для вишні в умовах південного і східного Степу та Донбасу є низькі температури в фазу глибокого спокою, а для Придністровя – при цвітінні. Кожен помологічний сорт вишні має специфічний набір погодних факторів, що визначають його продуктивність.

14. Для сливи і черешні не виявлено груп погодних факторів, які б за своїм впливом на продуктивність переважали в тому чи іншому регіоні. Ступінь впливу погодних факторів на продуктивність визначається помологічним сортом та типом підщепи. Продуктивність сорту черешні в різних зонах його вирощування визначається в більшості випадків різними погодними факторами. Фактори, що впливають на продуктивність сорту в декількох регіонах завжди мають різний ступінь впливу, а в окремих випадках і різну його направленість.

15. За інтегральною оцінкою кращими для вишні регіонами є східний Лісостеп, Донбас, південний Степ і Придністров’я, для сливи - східний Лісостеп, Донбас і Поділля, а для черешні - південний Степ, Донбас, Поділля та Придністров’я.

16. На основі методики зонального районування культур встановлено, що для промислового вирощування вишні, сливи і черешні придатними в Україні є відповідно 29,5, 24,1 і 7,1 млн. га земель та створено карти-схеми їх розміщення.

Публікації автора:

Книги

  1. Бублик Н. А. Статистическая обработка данных полевого опыта на микро-ЭВМ. К.: Издательство УСХА, 1991. – 46 с.

  2. Кондратенко П.В. Методика проведення польових досліджень з плодовими культурами / П.В. Кондратенко, М.О. Бублик. – К.: Аграрна наука, 1996. – 95 c. (стор. 5 – 14, 59 – 93).

Рекомендації

  1. Методика изучения подвоев плодовых культур в Украинской ССР / Под ред. М.В.Андриенко, И.П.Гулько. – К., 1990. – 102 с. (Раздел "Методика применения статистических методов обработки даных при изучении подвоев").

  2. Методические указания по комплексной оценке качества посадочного материала на рост и продуктивность плодовых и ягодных культур. / Сост. И.М. Мережко, Н.А. Бублик, Л.Е. Глушак. – Симферополь, 1991. – 29 с. (Разделы 1, 2, 5).

  3. Методика економічної та енергетичної оцінки типів плодоягідних насаджень, помологічних сортів і результатів технологічних досліджень в садівництві / Підготували П.В. Кондратенко, Г.А. Борук, М.О. Бублик, під ред. О.М. Шестопаля. - Київ, 2002. – 133 с.(Розділи 4, 5, 6).

Статті у журналах, збірниках наукових праць та інших виданнях

  1. Мережко І.М. Удосконалення стандартів на садивний матеріал яблуні / І.М.Мережко, М.О.Бублик // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Урожай, 1982. – Вип. 30. – С. 91-92 (експериментальна частина).

  2. Бублик Н.А. Дисперсионный анализ двухфакторного опыта // Садоводство, виноградарство и виноделие Молдавии. – 1990. – №2. – С. 43-45.

  3. Андриенко М.В. Основы компьютеризации садоводства / М.В.Андриенко, Н.А.Бублик // Садоводство и виноградарство. – 1992. – №2. – С. 2-4 (підготовка фактичного матеріалу).

  4. Андрієнко М.В. Комп’ютеризація наукових досліджень в садівництві / М.В.Андрієнко, М.О.Бублик // Вісник аграрної науки. – 1993. – №8. – С. 69-73 (підготовка фактичного матеріалу і його аналіз).

  5. Бублик М.О. Що треба знати при закладанні плодового саду // Сад. – 1995. – №6. – С. 27.

  6. Бублик М.О. Про стандарти на садивний матеріал // Сад. – 1995. – №10-12. – С. 14-15.

  7. Бублик М.О. Прогнозування тривалості зберігання плодів зимових сортів яблуні за метеорологічними показниками при вирощуванні // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Аграрна наука, 1997. – Вип. 45. – С. 75-80.

  8. Бублик Н.А. Программное обеспечение для компьютеризации научного процесса в садоводстве // Информационный листок. – К., 1997. – 3 с.

  9. Бублик М.О. Основи раціонального ведення досліджень у садівництві // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Вид-во УАННП “Фенікс”, 1998. – Вип. 47. – С. 10-13.

  10. Бублик М.О. Використання деяких методів прогнозування в садівництві / М.О.Бублик, К.С.Дудка // Садівництво: Міжвід тематич. наук. зб. – К.: Вид-во УАННП “Фенікс”, 1998. – Вип. 47. – С. 34-38 (узагальнення матеріалу)..

  11. Бублик М.О. Способи отримання скороплідного садивного матеріалу яблуні / М.О.Бублик, О.І.Барабаш, Л.В.Богодьорова // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Вид-во УАННП “Фенікс”, 1998. – Вип. 47. – С. 164-167 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  12. Бублик М.О. Вплив попереднього добору підщеп на обсяг вибірки саджанців яблуні в дослідах у плодовому розсаднику // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К., Нора прінт, 1999. – Вип. 48. – С. 11-16.

  13. Бублик М.О. Роль інформаційних технологій у підвищенні результативності досліджень у садівництві / М.О.Бублик, Г.А.Чорна // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 1999. – Вип. 48. – С. 63-66 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  14. Бублик М.О. Роль якості клонових підщеп при вирощуванні саджанців яблуні для інтенсивних садів / М.О.Бублик, О.І.Барабаш // Садівництво: Міжвід тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 1999. – Вип. 48. – С. 95-99 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  15. Бублик М.О. Технологія вирощування садивного матеріалу для скороплідних яблуневих садів. Землеробство ХХІ століття – проблеми та шляхи вирішення. / Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. Київ – Чабани, 1999. - С. 146-147.

  16. Чорна Г.А. Інформатизація основних ланок наукового процесу в садівництві / Г.А.Чорна, М.О.Бублик // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві. – К., 1999. – С. 125-128 (підготовка статті).

  17. Бублик М.О. Застосування деяких методів варіаційної статистики в науковому садівництві // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 1999. – Вип. 49. – С. 10-14.

  18. Бублик М.О. Аналіз світових тенденцій у наукових розробках у садівництві / М.О.Бублик, Л.А.Фризюк // Наук. вісник НАУ. – К., 2000. – Вип. 31. – С. 153-155 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  19. Бублик М.О. Основні завдання щодо координації та методики наукових досліджень в садівництві // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 2000. – Вип. 51. – С. 5-17.

  20. Бублик М.О. Орієнтація напрямку найбільшої мінливості ділянки / М.О.Бублик, Ф.А.Волков // Сад, виноград і вино України. – 2000. – №10-12. – С. 34-35 (підготовка експериментальних даних).

  21. Бублик Н.А. Главные задачи координации научных исследований в садоводстве Украины // Формы и методы повышения экономической эффективности регионального садоводства и виноградарства. Организация исследований и их координация: Сб. науч. тр. – Краснодар, 2001. – Ч. 1. – С. 47-52.

  22. Бублик М.О. Вплив температурного режиму зон вирощування на урожайність вишні, черешні та сливи // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 2002. – Вип. 52. – С. 21-36.

  23. Бублик М.О. Продуктивність вишні на різних ґрунтах / М.О.Бублик, І.І.Середа // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 2002. – Вип. 52. – С. 161-165.

  24. Бублик М.О. Вплив температурного режиму зон вирощування на урожайність вишні, черешні та сливи // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 2002. – Вип. 52. – С. 21-36.

  25. Бублик М.О. Роль підщепи у зміні продуктивності черешні, викликаній дією погодних умов // Садівництво: Міжвід тематич. наук. зб. – К.:Нора прінт, 2002. – Вип. 53. – С. 41-48.

  26. Бублик М.О. Вплив погодних факторів північного Лісостепу на продуктивність сортів ліщини / М.О.Бублик, Н.В.Шевчук, О.В.Моргун // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. – К.: Нора прінт, 2002. – Вип. 53. – С. 320-329 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  27. Бублик М.О. Моделювання урожайності сливи на основі погодних чинників // Вісник Львів. держ. аграр. ун-ту: Агрономія. – 2002. – №6. – С. 183-188.

  28. Бублик М.О. Інтегральна оцінка придатності регіону за погодними факторами для вирощування плодових порід // Вісник аграрної науки. – 2002. – №6. – С. 31-33.

  29. Бублик М.О. Комп’ютерна база даних наукової та методичної інформації // Наук. вісник НАУ. – К., 2002. – Вип. 47. – С. 212-215.

  30. Бублик М.О. Продуктивність сортів сливи в зв’язку з погодними факторами / М.О.Бублик, Г.А.Чорна, Л.А.Фризюк // Сад, виноград і вино України. – 2002. – № 1-2. – С. 20-23 (експериментальна частина, і підготовка статті).

  31. Бублик М.О. Урожайність сортів вишні у зв’язку з погодними умовами / М.О.Бублик, Г.А.Чорна, Л.А.Фризюк // Сад, виноград і вино України. – 2002. – №3-4. – С. 12-15 (експериментальна частина, і підготовка статті).

  32. Бублик М.О. Як почувається черешня в різних регіонах України ?/ М.О.Бублик, Г.А.Чорна, Л.А.Фризюк // Сад, виноград і вино України. – 2002. – № 5-6. – С. 14-17.

  33. Бублик М.О. Порівняння вибірок за допомогою непараметричних критеріїв // Садівництво: Міжвід тематич. наук. зб. – К.:Нора прінт, 2002. – Вип. 54. – С. 41-48.

  34. Бублик М.О. Які саджанці – такий і майбутній урожай (роль якості садивного матеріалу в підвищенні продуктивності плодових насаджень / М.О.Бублик, Д.В. Потанін, І.М. Мережко, О.І. Барабаш // Сад, виноград і вино України. – 2003. – №3-4. – С. 16-23 (експериментальна частина, узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  35. Бублик М.О. Розміщення культури вишні в Україні // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. Київ, 2003. Випуск 1-2. - С.103 -106 .

Матеріали наукових конференцій

  1. Бублик М.О. Про розмір облікових ділянок у дослідах в садівництві / Тези доп. і виступів наук.-практич. конф., присвяченої 25-річчю від дня утворення Краснокутської дослідної станції садівництва (13-15 липня 1993 р.). – Х., 1993. – С. 56-58.

  2. Бублик М.О. Інформаційна підтримка розвитку садівництва // Проблеми інформатизації агропромислового виробництва України в умовах ринкових відносин: Матер. наук.-вироб. конф., червень 1995 р. – К., 1995. – С. 42-43.

  3. Бублик М.О. Інформаційно-довідкова система в садівництві / М.О.Бублик, Г.А.Чорна // Інтенсивні технології в садівництві Наддністрянщини та Передкарпаття України: Тези доп. наук.-практич. конф., присвяченої 30-річчю Придністровської ДС Ін-ту сад-ва. – Чернівці, 1995. – С. 10-11 (аналіз фактичного матеріалу і підготовка статті).

  4. Бублик М.О. Планування параметрів досліду в садівництві // Послідовники Л.П.Симиренка – садівництву України: Зб. наук. пр. до 140-річчя з дня народження Л.П.Симиренка. – Черкаси, 1995. – С. 249-255.

  5. Бублик Н.А. Определение объема выборки в опыте // Методика исследований и вариационная статистика в научном плодоводстве: Сб. докл. Междунар. науч.-метод. конф. 25-26 марта 1998 г. – Мичуринск, Изд-во МГСХА, 1998. – Т. 1. – С. 61-63.

  6. Бублик Н.А. Информатизация исследовательского процесса в садоводстве // Методика исследований и вариационная статистика в научном плодоводстве: Сб. докл. Междунар. науч.-метод. конф. 25-26 марта 1998 г. / Мичуринская ГСХА. – Мичуринск, 1998. – Т. 3. – С. 28-31.

  7. Бублик Н.А. Технология выращивания саженцев яблони для скороплодных садов Украины / Н.А.Бублик, Е.И.Барабаш // Садоводство и виноградарство 21 века: Матер. Междунар. науч.-практич. конф. 7-10 сентября 1999 г. – Краснодар, 1999. – Ч. 2. – С. 89-91.

  8. Бублик М.О. Основні завдання науково-методичної роботи в садівництві в сучасних умовах // Садівництво: Міжвід. тематич. наук. зб. “Садівництво на межі тисячоліть” (Матеріали всеукр. конф.). – К.: Нора прінт, 2000. – Вип. 50. – С. 56-65.

  9. Бублик Н.А. Компьютерные базы данных генофонда плодовых и ягодных культур в Украине / Н.А.Бублик, Г.А.Чорна // Тез. докл. и выступ. на междунар. науч.-практич. конф. – Крымск, 2000. – С. 103-105 (узагальнення матеріалу і підготовка статті).

  10. Бублик Н.А. Моделирование урожайности сливы на основе погодных факторов // Итоги и перспективы развития плодоводства и овощеводства: Материалы междунар. науч.-практич. конф., посвящ. 90-летию со дня рождения А.Н.Ипатьева (г. Горки, 21-23 августа 2001г.). – 2001. – С. 61-65.

  11. Бублик М.О. Вплив погодних чинників на продуктивність вишні в Україні // Аграрна наука і освіта на початку третього тисячоліття: Матеріали міжнар. наук.-практич. конф. 18-21 вересня 2001 р. /Львівський держ. аграрн. університет. – Львів, 2001. – Т. 1. – С. 371-380.

  12. Бублик Н.А. Моделирование продуктивности вишни в связи с условиями выращивания // Агропромышленный комплекс: проблемы и перспективы: Сб. науч. тр. Междунар. юбилейной науч.-практич. конф., посвящ. 70-летию образования Мичуринского гос. аграр. ун-та. – Мичуринск, 2001г. – Т. 5. – С. 139-143.

  13. Bublyk M. Dependance of the sample volume on the preliminary selection of rootstocks // Aspects of Applied Biology 61. IAMFE/AAB UK 2000: the 11th Intern. Conference and Exhibition on Mechanization of Field Experiments, 10-14 July, 2000. – Chelmsford: Writtle College, UK, 2000. – Р. 205-209.

  14. Bublyk M. Productivity of stone fruit crops in Ukraine depended on temperature factors // Referaty i doniesienia wygoszone na 12 oglnokrajowym seminarium Sekcji “Mrozoodporno” w dniach 17 i 18 maja 2001 roku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. – Pozna, 2001. – S. 65-74.

  15. Bublyk M. Influence of weather factors on the stone crops productivity in the Ukraine // Fruit, Nut and Vegetable Production Engineering. – Proceeding of the 6th International Symposium held in Potsdam, 2001. – Potsdam-Bornim, 2002. – P. 117-121.

  16. Bublyk M. Modelling of the sweet cherry productivity in the regions of Ukraine on the basis of weather factors // Biological and technological factors controlling quality of fruit and berries. – Abstracts of the International Scientific Conference. – Babtai, September 10-12. – Lithuanian Institute of Horticulture. – Babtai, 2002. – P. 90-91.