Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Корх Ігор Володимирович. Технологічні прийоми при вирощуванні бугайців на м'ясо в умовах радіонуклідного забруднення сільськогосподарських угідь : Дис... канд. наук: 06.02.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Корх І.В. Технологічні прийоми при вирощуванні бугайців на м'ясо в умо-

вах радіонуклідного забруднення сільськогосподарських угідь. Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 - технологія виробництва продуктів тваринництва. Інститут тваринництва УААН, Харків, 2002.

В умовах радіонуклідного забруднення території з метою підвищення ефективності виробництва яловичини, природньої резистентності організму бугайців та зниження рівня забрудненості м'яса 137Cs пропонується технологічна система вирощування молодняку на м'ясо, яка передбачає використання пасовищ на ранніх етапах розвитку тварин та заключну відгодівлю на стійловому утриманні з використанням менш забруднених кормів і введення у раціон експериментального преміксу, який включає в себе дефіцитні в кормах макро-, мікроелементи та вітаміни. У процесі досліджень визначені етологічні реакції організму тварин, гематологічні, клінічні та забійні показники і якість м’яса бугайців, забрудненість м'яса 137Cs. Виявлена ефективність використання кормів на виробництво приросту живої маси, визначена конверсія протеїну й енергії корму в білок і енергію м’ясної продукції, дана біоенергетична і економічна оцінка виробництва яловичини.

1. Науково обгрунтовано технологію вирощування бугайців на м'ясо в молочному скотарстві з використанням преміксів, що забезпечує в межах повного виробничого циклу підвищення продуктивності тварин і зниження коефіцієнта переходу 137Cs з кормів в м'ясо. Подвійний позитивний ефект, що отримано, дозволяє розглядати підвищення ефективності галузі виробництва яловичини, як генеральний напрямок подальшого удосконалення технології вирощування бугайців на м'ясо в умовах радіонуклідного забруднення.

2. В результаті проведення порівняльної оцінки стандартного та експериментального преміксів установлено, що більш ефективним виявився експериментальний премікс, який сприяв зниженню забрудненості яловичини 137Cs на 37,5%, збільшенню середньодобових приростів - на 13,6%, передзабійної живої маси - на 4,4%, маси парних туш - на 5,1%, маси м'якоті - на 6,4%, підвищенню рівня рентабельності - на 6,0% та зниженню витрат кормових одиниць на 1 ц приросту живої маси - на 11,9% в порівнянні з контрольною групою. Це стало підставою для подальшого використання розробленого преміксу в досліді по обгрунтуванню технології вирощування бугайців на м'ясо за повний виробничий цикл.

3. Вирощування бугайців на м'ясо, на території забрудненій радіонуклідами (III зона), супроводжується надходженням 137Cs з кормами в організм, накопиченням радіонуклідів в м'ясі, зниженням проліфіративної активності гемопоетичної системи, що проявляється вираженою лейко- і еритропенією (в 4 міс. віці кількість лейкоцитів та еритроцитів складала 4,21 - 4,58109/л та 4,39 - 4,761012/л відповідно).

4. Пасовищне утримання бугайців в порівнянні зі стійловим, незважаючи на більше надходження в організм радіонуклідів з кормами, сприяє більш вираженому нормалізуючому впливу на параметри еритро- і лейкопоезу. В результаті кількість лейкоцитів та еритроцитів периферичної крові бугайців пасовищних груп склала 8,63 і 8,86109/л та 6,42 і 6,801012/л відповідно, що на 28,0 і 31,4% та 8,0 і 14,4% більше в порівнянні з аналогічними показниками ровесників стійлового утримання. Більш високі показники резистентності тварин пасовищних груп можна розглядати, як один із додаткових біологічних аргументів на користь включення в систему вирощування тварин технологічного елементу - пасовищного утримання.

5. В умовах пасовищного утримання добове надходження 137Cs з кормами в організм бугайців було на 41,8% більшим в порівнянні з ровесниками, які знаходились на стійловому утриманні і отримували зелені корми з польової сівозміни. Внаслідок цього рівень забруднення м'язової тканини 137Cs в групі пасовищного утримання був на 54,4% вищим.

6. Використання технологічного прийому - переведення бугайців в заключний період вирощування з пасовищного утримання на стійлове дозволило знизити вміст радіоцезію в м'ясі бугайців в порівнянні з пасовищним періодом на 23,2%.

7. Згодовування бугайцям в заключний період досліду розробленого преміксу сприяє зниженню забрудненості яловичини 137Cs на 20,2 - 24,0% та дозволяє отримувати живу масу в 18-міс. віці - 415,1 кг.

8. За результатами контрольного забою встановлено, що бугайці, які отримували премікс, перевишували контрольних ровесників за більшістю основних показників. У 18-місячному віці маса парних туш в них склала 200,6 кг, забійний вихід - 54,2%, маса м'якоті - 157,4 кг, вихід м'якоті - 79,1% та вихід м'якоті на 1 кг кісток 3,79.

9. За хімічним складом м'ясо бугайців усіх груп відповідало вимогам сучасного споживача і характеризувалось високою якістю і оптимальним співвідношенням білка, жиру і вологи. Пасовищне утримання бугайців сприяло меншому накопиченню жиру в середній пробі м'яса на 2,54 і 3,39% та збільшенню вмісту білка на 2,22 і 1,84% в порівнянні з ровесниками стійлової групи.

10. Балансування раціонів бугайців за рахунок експериментального преміксу як на білковому, так і на енергетичному рівні забезпечує підвищення їх конверсійної здатності: за коефіцієнтом конверсії протеїну - на 1,10 і 1,22% та енергії - на 0,06 і 0,90% відповідно до ровесників контрольних груп.

11. Пасовищне утримання бугайців сприяє підвищенню коефіцієнта енергетичної ефективності основної частини продукції на 0,25 і 0,18% у порівнянні з ровесниками стійлової групи. Це свідчить про більш ефективне використання сукупної енергії на виробництво одиниці продукції.

12. Технологія виробництва яловичини, в забрудненій радіонуклідами зоні, яка основана на поєднанні пасовищного утримання молодняку зі стійловим в заключний період вирощування і використанням експериментального преміксу, при рівні годівлі 28,3 ц корм. од. за 18 міс. вирощування і забрудненості радіонуклідами території до 555 кБк/м2, забезпечує продуктивність молодняку в межах 680-770 г середньодобових приростів при витратах 7,34 ц корм. од. на 1 ц приросту живої маси і вміст 137Cs в м'ясі не більше 67,8 Бк/кг.

Публікації автора:

  1. Корх І., Кебко В., Сорока Н. Виробництво екологічно чистої яловичини в умовах радіаційного забруднення // Тваринництво України.-1998.- №1. - С.9-10. (Здобувачу належить проведення досліду, статистичне опрацювання результатів, написання статті).

  2. Корх І.В. Ефективність згодування преміксів у літніх раціонах бичків у забрудненій радіонуклідами зоні Полісся // Научно-технический бюллетень.- ИЖ УААН.- Х.,- 1998.-№73.- С.33-37.

  3. Корх И.В. Сбалансированное кормление молодняка в загрязненной радионуклидами зоне - залог успеха // Наук. техн. бюлетень.- ІТ УААН.- Х., 2000.- №78.- С.47-49.

  4. Корх І., Сорока Н., Вертійчук А., Кебко М. М'ясна продуктивність бичків у зоні радіоактивного забруднення // Тваринництво України.-2001.- №11-12. - С.21-23 (Здобувачу належить проведення досліду, забою, визначення якісних показників м'яса, написання статті).

  5. Корх І.В. Економічна ефективність вирощування бугайців на м'ясо з використанням у раціонах преміксів // Наук.-техн. бюлетень ІТ УААН. - Х., 2001.- №80.- С.76-78.

  6. Корх И.В. Эффективность использования кормов при выращивании бычков на мясо // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Збір. наук. праць Харківської державної зооветеринарної академії.- Х.: РВВ ХЗВІ., 2001.- Вип. 9.- Ч. 3.- С.48-52.

  7. Корх І.В. Поведінка бугайців при вирощуванні їх на м'ясо в різних умовах утримання // Наук. техн. бюлетень.- ІТ УААН.- Х., 2001.- №81.- С.61-63.

  8. Кандиба В.М., Маменко О.М., Корх І.В. та інш. Премікс для молодняка великої рогатої худоби молочних і комбінованих порід, старшого 8-місячного віку, в зонах радіонуклідного забруднення кормів Полісся України: Деклараційний патент на винахід 28980 А. Держдепартамент інтелектуальної власності, 2000 (Здобувачу належить експериментальна перевірка ефективності преміксу).

  9. Маменко О.М., Корх І.В. Виробництво продукції тваринництва в екстремальних умовах. // Проблеми індивідуального розвитку сільськогосподарських тварин: Тези доповідей міжнар. конф., прис. 90-річчю від дня народження засл. діяча науки України, доктора с/г наук, професора Свєчина К. Б. - К., 1997. - с.151-153. (Здобувач провів дослід, написав статтю).

  10. Чигринов Е.И., Юрченко С.Г., Прудников В.Г., Муравьев Л.Ф., Сыромятникова Н.А., Ковтун С.Б., Пономаренко О.В., Корх И.В. Методики опытов по технологии мясного скотоводства (Методич. рекомендации) / ИЖ УААН. - Х., 1998. - 37 с. (Здобувачу належить написання підрозділу 2.6).

  11. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г., Юрченко С.Г., Муравйов Л.Ф., Кутіков Є.С., Гнатушенко О.В., Ковтун С.Б., Сова О.А., Сиромятникова Н.А., Пономаренко О.В., Корх І.В., Надворняк Я.М. Методичні основи науково-виробничих дослідів по технології м'ясного скотарства: Методичні рекомендації / ІТ УААН. - Х.,- 1998.- 60с (Здобувачу належить написання підрозділів 3.4.1 та 3.4.3).

  12. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г., Юрченко С.Г., Муравйов Л.Ф., Кутіков Є.С., Гнатушенко О.В., Ковтун С.Б., Сова О.А., Сиромятникова Н.А., Пономаренко О.В., Корх І.В., Надворняк Я.М. Методичні основи досліджень по технології м'ясного скотарства: Методичні рекомендації. - 2-е вид. перероб. і допов. / ІТ УААН. - Х.,- 2001. - 60с (Здобувачу належить написання підрозділів 3.4.1 та 3.4.3).

  13. Корх І. Що дають премікси / Сільський журнал: Міжрегіон. агропром. видання. - Х., 1998.- №9.- С.24.

  14. Чигринов Є.І., Радченко В.В., Кандиба В.М., Юрченко С.Г., Муравйов Л.Ф., Марченко В.А., Кутіков Є.С., Ярмак В.С., Лютий Ю.М., Сиромятникова Н.А., Гнатушенко О.В., Ковтун С.Б., Гриненко Г.О., Корх І.В., Пономаренко О.В., Надворняк Я.М., Сова О.А. Основні технологічні напрями наукової концепції збереження ресурсів у молочному і м'ясному скотарстві: Науково-виробничий посібник. ІТ УААН, - Х., 2001.- 99с (Здобувачу належить участь в підрозділі 7.5).

15. Кандиба В.М., Корх І.В., Чигринов Є.І. Мінерально-вітамінний премікс для молодняку великої рогатої худоби старше 8 місячного віку // Інформаційний бюллетень центру наук. забезпеч. агропром. вироб. Харк. області. -Х.- 2001,- №4.- С.34 (Здобувачу належить експериментальне обгрунтування застосування преміксу при відгодівлі бугайців).