Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Ливарне виробництво


Триньова Тетяна Леонідівна. Технологічні процеси виготовлення ливарного оснащення з викори-станням методів швидкого : Дис... канд. наук: 05.16.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Триньова Т.Л. Технологічні процеси виготовлення ливарного оснащення з використанням методів швидкого прототипування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.16.04 - ливарне виробництво. - Національний технічний університет «Харківсь-кий політехнічний інститут», м. Харків, 2009 р.

У дисертації вирішена важлива науково-технічна проблема ливарного виробни-цтва - отримання точних і якісних виливків, шляхом використання високоточного ливарного оснащення виготовленого з матеріалів, що використовують технологгії швидкого прототипування завдяки можливостям даних технологій.

Запропоновано використання вставок, одержаних методом селективного лазер-ного спікання КМ, для кокільного оснащення литва алюмінієвих сплавів, що дозво-лить досягти отримання якісних виливків як по щільності, так і по розмірній точно-сті за рахунок здатності регулювання умов процесу твердіння виливків.

Введено поняття поправочного коефіцієнту відхилень - Кв, як впливаючого чин-

ника на точність і якість виготовлення ливарного оснащення, визначені його кіль-кісні значення до кожного засобу розглянутих технологій швидкого прототипуван-ня та їх матеріалів, а також, доведена необхідність його врахування на стадії проек-тування ливарного оснащення та його виготовлення. Зроблено застереження, до роз-ташування 3D моделей, елементів одніє збірки ливарного оснащення, котрі, обо-вязково, повинні розташовуватися в одній вісі координат Х, Y, Z столу побудови установки, мінімізуючи цим, відхилення обраного способу побудови.

Доведено доцільність виготовлення ливарного оснащення з використанням можливостей технологій швидкого прототипування, та їх матеріалів, на прикладі розроблених варіантів модельного оснащення - «Модельного модуля», на що отри-мано патент України, у співавторстві.

Також, наведені варіанти отримання точного ливарного оснащення, отриманно-

го іншими засобами, розглянутих технологій швидкого прототипування.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення і запропоноване нове рішення актуальної науково-технічної задачі розробки технологічних процесів виготовлення ливарного оснащення з використанням методів швидкого прототипування, яке поля-гає у встановлені умов і межі використання створених матеріалів та розробки нових варіантів виготовлення ливарного оснащення.

На основі проведених теоретичних та експериментальних досліджень зроблені наступні основні висновки:

1. Створено нові технології і матеріали для виготовлення за короткий термін високотехнологічного ливарного оснащення з складною формоутворювальною по-верхнею, здатного забезпечувати отримання якісних виливків за: розмірною точні- стю, щільністю, високою якістю поверхні з виходом придатного до 98% .

2. Дослідження термостійкості КМ в умовах термоциклування в межі експлу-атаційної температури роботи кокіля - 400С показали, що на зразках із КМFe-Cr після 100 термоциклів з'являються тріщини, а на зразках із КМFe-W вони відсутні і після 1000 циклів, що дає змогу використовувати КМFe-W виготовлення ливарного осна-щення при масовому виробництві виливків, в т. ч. з алюмінієвих сплавів та тонко-стінних виливків з чавуну, а КМFe-Cr - для форм при одержанні виливків з алюмі-нієвих сплавів та тонкостінних виливків з чавуну при разовому виробництві.

3. Досліджено механізм утворення тріщин термічної втоми КМ. Встановлено, що на початку термоциклування зразків під дією термічних напружень з'являються мікротріщини, які збільшуються від циклу до циклу і їх розвиток приводить до росту крупних магістральних тріщин втоми, які суттєво впливають на строк праце-здатності оснащення, тому для підвищення термостійкості форми запропоновано інфільтрацію металевого каркасу АФ провадити з матеріалів, які сприятимуть під-вищеню очікуваних властивостей КМ, запропонованих для виготовлення ливарного оснащення. В даному випадку для отримання ливарного оснащення з підвищенним строком працездатності запропоновано інфільтрацію проводити хромовою бронзою або алюмінієвозалізною бронзою як матеріалів, які мають високі експлуатаційні вла-стивості, що в 1,5 і 2 рази, відповідно, більше, ніж у оловяновій бронзи.

4. Встановлено можливість мінімізування припуску на механічну обробку ви-ливків з складною формоутворювальною поверхнею до 1мм, завдяки встановлено-му взаємозвязку між розмірними відхиленями виробів та їх розташуванням по осях X, Y, Z. Визначено, що числові значення розмірних відхилень по осях X, Y, Z не однакові і відрізняються в залежності від розміщення на столі побудови і матеріалу оснащення. Для корекції цих відхилень введено поняття поправочного коефіцієнту відхилення та встановлені його числові значення, використовуючи котрі при проек-туванні, можна досягти значного підвищення точності ливарного оснащення при йо-го виготовленні.

5. Встановлено вплив зміни температури ливарного оснащення на термічне розширення взаємодіючих матеріалів системи «форма-виливок», яке має екстремум в інтервалі від 560С до 580С, який відповідає: 12,0510-6 1/С - сірому чавуну СЧ-20; 19,5310-6 1/С - КМ; 26,0610-6 1/С - алюмінієвому сплаву, що дає змогу доціль-но використовувати матеріали дослідження в якості вставок у составному кокілі, а також визначення числових значень зазорів поміж матрицею і вставкою.

6. Визначено теплофізичні характеристики КМFe-W (теплопровідність, темпера-туропровідність, коефіцієнт термічного розширення), які показали, що збільшення вмісту МС: 10%, 20%, 30, 40% веде до зростання теплопровідності матеріалів з 32,05 Вт/мС до 62,27 Вт/мС, тобто у 2 рази, що суттєво вплине на час кристаліза-ці сплаву виливка (алюмінієвий сплав) та його щільність.

7. За допомогою комп'ютерного моделювання процесу кристалізації алюмініє- вого сплаву визначено, що кристалізація у формі виготовленій з КМFe-W проходить з виділенням твердо фази у 1,5 рази інтенсивніше, ніж у ливарного оснащення виго-товленого з чавуну СЧ-20.

8. Досліджена кінетика зміни фізичного стану фотополімерного матеріалу в ін-

тервалі темпетатур від 20С до 300С. Встановлено, що фізичний стан цього матеріа-лу залежить від температури і може бути: склоподібним (20С60С), високопла-стичним (60С150С), в'язкотекучим (150С200С) та крихким (200С 300С). Визначено, що при температурі нагрівання від 150С до 230С наступає термодест-рукція фотополімеру, а від 230С до 300С - його газифікація.

9. Оптимізовано технологічний режим випалювання фотополімерних моделей при одержанні виливків у керамічних формах з використанням термоудару з наступ-ним окисленням продуктів термодеструкції моделі, завдяки введенню реагенту-вода у камеру випалювання (замість температури випалювання 1100С запропоновано - 850С), що значно розширить можливості використання технології випалювання Quick Cast моделей.

10. Для одержання виливків з алюмінієвих сплавів створено технології вигото- влення кокілів та їх елементів, у т. ч. з водоохолоджувальними порожнинами, із КМFe-W і КМFe-Cr з використанням методів швидкого прототипування (селективного лазерного спікання.

11. Результати досліджень використані при проектуванні та виготовленні мо- дельного оснащення та кокілів і впроваджені на 8 підприємствах України , в т.ч.: ТОВ «НОТЕКС» (м. Бердянськ), ВАТ «АВТРАМАТ» (м. Харків), ТОВ «АВТОЗАЗ» ( м. Запоріжжя ), ТОВ « ДКТБ ім. Антонова » ( м. Київ ), ВО « ПІВДЕНМаш »

(м. Днєпропетровськ), ВАТ «ХТЗ» (м. Харків), ВАТ «АРМАПРОМ» (м. Суми), ДП ХМЗ «ФЕД» ( м. Харків) з економічним ефектом 100 тис. грн./р.

Публікації автора:

1.Таран Б.П., Витязев Ю.Б., Тринева Т.Л. Реальное применение стереолитогра-фии в литейном производстве // Процессы литья. - Киев. - 2003. - № 4. - С. 44-46.

2. Тринева Т.Л. Rapid Prototyping (RP). Технологии получения твердотельных 3D CAD моделей // Восточно-европейский журнал передовых технологий. - Харь-ков- 2004. - № 6. - С. 37-40.

3. Таран Б.П., Триньова Т.Л. Упровадження прогресивних технологій в ливар-не виробництво в поєднанні з традиційними // Вiсник Нацiонального технiчного унi-верситету «Харкiвський полiтехнiчний iнститут». Micro CAD-2005. - Харкiв. - 2005.- № 23. - С.181-185.

4. Таран Б.П., Триньова Т.Л., Малахов В.В. Розрахунок розмірів модельного модуля за допомогою розмірних ланцюгів // Вiсник Нацiонального технiчного унi-верситету «Харкiвський полiтехнiчний iнститут». Micro CAD-2005. - Харкiв. - 2005. - № 24. - С.191-196.

5. Таран C.Б., Таран Б.П., Триньова Т.Л. Перспективні матеріали формоутво-рюючих елементів прес-форм і кокілів // Вiсник Нацiонального технiчного унiверси-тету «Харківський політехнiчний iнститут». Micro CAD-2005. - Харкiв. - 2005. - № 24. - С. 35-37.

6. Пат. 74183 UA, Україна, В22С7/00, В22С7/04, В22С7/06. Пристрiй для осна- щення в технологiї утворення ливарної форми /його варіанти/ // Чернишов C.I., Вiтя-

зєв Ю.Б., Барков В.В., Триньова Т.Л.; ДМетАУ. - №2002108310; Заява 21.10.02; Опубл. 15.11.05, Бюл. № 11. - 8 с.

7. Пат. 74257 UA, Україна, В22С9/00, В28В11/00, В32В18/00. Спосіб виготов-

лення керамічної форми // Чернишов C.I., Вiтязєв Ю.Б., Триньов О.П., Триньо-

ва Т.Л., Конотопов В.С., Антипенко В.Ф.; ДМетАУ. - №20031110336; Заява 17.11.03;

Опубл.15.11.05, Бюл. № 11. - 5 с.

8. Пат. 77767 UA, Україна, МПК (2006) В22F3/12, В22F3/24, В22F3/26, В22С9/00. Спосіб виготовлення порожнистих прес-форм методом лазерного порош-кового спікання // Чернишов C.I., Вiтязєв Ю.Б., Таран Б.П., Акiмов О.В., Садовни- ченко Є.О., Триньова Т.Л.; ДМетАУ.-№20041007994; Заява 04.10.04; Опубл. 15.01.07, Бюл. № 1. - 9 с.

Додатково результати дисертації наведено у публікаціях:

9. Таран Б.П., Пономаренко О.И., Тринева Т.Л. Альтернативные технологи из- готовления литейной оснастки // Оборудование и инструмент. - Харьков.- 2007. -

№ 2 (87). - С. 16-18.

10. Таран Б.П., Тринева Т.Л., Сабо Л.Г., Василенко Ю.Ф. Перспективные мате- риалы и технологии для элементов формообразования пресс-форм и кокилей // Обо-

рудование и инструмент. -Харьков.- 2007. - № 2 (87). - С. 30-31.