Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Зайчикова Віталіна Вікторівна. Системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в європейських країнах: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Зайчикова В.В. Системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в європейських країнах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія Державної податкової служби України, Ірпінь, 2003.

У дисертаційній роботі науково обґрунтовано теоретичні засади організації системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в європейських країнах, з’ясовано її економічну сутність, основні фінансові інститути та інструменти, виявлено особливості правового регулювання та фінансових відносин. На основі порівняльного аналізу досліджено тенденції її розвитку в двох групах країн – країнах-членах Європейського Союзу та в постсоціалістичних країнах, у тому числі в Україні. Визначено основні проблеми становлення системи фінансового забезпечення в Україні та розроблено рекомендації щодо шляхів її подальшого розвитку з урахуванням зарубіжного досвіду.

Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки і пропозиції.

1. Поняття “система фінансового забезпечення місцевого самоврядування” визначається з урахуванням суспільного значення та природи суспільного сектора економіки, а також основних теорій і поглядів на роль і місце публічного сектора: теорії суспільного вибору, економіки суспільного сектора, публічних і місцевих фінансів, суспільних благ і місцевих суспільних благ тощо. Особливості системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування обумовлені державним і адміністративним устроєм, рівнем соціально-економічного розвитку, розподілом функцій та повноважень між центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, системою суспільних послуг, що надаються цими органами, роллю приватного та громадського секторів у ресурсному забезпеченні надання цих послуг. Оскільки система фінансового забезпечення місцевого самоврядування є складовою публічного сектора, то вона визначає модель організації місцевих фінансів.

2. Системою фінансового забезпечення місцевого самоврядування є сукупність правових норм, фінансових інститутів, інструментів та фінансових відносин між органами державної влади, суб’єктами місцевого самоврядування та підприємницької діяльності й громадянами в процесі надання суспільних благ та його ресурсного забезпечення. Основними складовими організації цієї системи є фінансові інститути як форми організації фінансування виконання органами місцевого самоврядування покладених на них функцій, що включають громадські послуги, самостійний місцевий бюджет, бюджет розвитку, місцеві податки і збори, комунальний кредит, комунальну власність та ін.; фінансові інструменти як способи формування доходів і здійснення видатків, які включають муніципальні цінні папери, кредити, державні соціальні стандарти, нормативи видатків, коефіцієнти формул фінансового вирівнювання, трансферти та ін; правове забезпечення, що встановлює узгоджені принципи ресурсного забезпечення надання суспільних послуг з функціями і повноваженнями органів місцевого самоврядування, центральних і місцевих органів виконавчої влади, а також особливості залучення приватного сектора та громадян.

3. У ході дослідження встановлено, що система фінансового забезпечення місцевого самоврядування є особливим об’єктом порівняльного аналізу, оскільки їй притаманні складні внутрішні взаємозв’язки в середині системи, поєднання структурних елементів різної природи (фінансових і нефінансових інститутів), обумовленість державним, політичним, адміністративно-територіальним устроєм країни. Тому для порівняльного аналізу систем фінансового забезпечення місцевого самоврядування обрано компаративний метод, сутність якого полягає у виборі еквівалентних вимірів для всіх даних країн, що забезпечує однорідність і порівнюваність показників; у відборі країн, який здійснюється за принципом відповідності державного устрою; у групуванні країн за критерієм відповідності європейським стандартам, ефективності фінансового забезпечення. З урахуванням цих положень у дисертаційній роботі здійснено відбір унітарних європейських країн, їх групування в дві групи, а також розраховано показники рівня централізації цих систем: частки доходів і видатків місцевих бюджетів у ВВП, частку трансфертів з бюджету центрального уряду в доходах бюджетів місцевих урядів, а також показники структури поточних, податкових і неподаткових доходів, структури видатків бюджетів місцевих урядів, що відтворюють особливості застосування фінансових інститутів та інструментів.

4. У результаті проведення порівняльного аналізу виявлено, що не існує єдиної системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в унітарних європейських країнах. Основні системи фінансового забезпечення можуть бути класифіковані як централізовані та децентралізовані, класифікаційними ознаками при цьому є залежність від трансфертів з бюджету центрального уряду, інституційні засади, сформульовані у конституціях та законодавстві. В групі країн-членів ЄС виділено централізовану британську модель та децентралізовані – французьку та скандинавську моделі; у групі постсоціалістичних країн – централізовану албанську модель та децентралізовані – у північних та центральноєвропейських країнах. У ході дослідження з’ясовано, що характер централізації в двох групах країн різний, він обумовлений еволюційним розвитком систем фінансового забезпечення місцевого самоврядування, причому якісне надання суспільних послуг громадянам у першій групі не залежить від рівня централізації, а визначається формуванням нових фінансових відносин на засадах партисипативної демократії та партнерства з приватним сектором, що втілюється у нових формах застосування інститутів та інструментів фінансового забезпечення місцевого самоврядування. Встановлено, що система фінансового забезпечення місцевого самоврядування в Україні є централізованою. Це обумовлено: низьким рівнем фінансової автономії бюджетів місцевого самоврядування, незначними надходженнями від місцевих податків і зборів, слабкою власною дохідною базою, залежністю від трансфертів з бюджету центрального уряду, а також невизначеністю основних фінансових інститутів в Конституції та законах України та незадіяністю основних інструментів фінансового забезпечення місцевого самоврядування; нерозвиненістю фінансових відносин між органами державної влади, суб’єктами місцевого самоврядування та підприємницької діяльності й громадянами в процесі надання суспільних благ та його ресурсного забезпечення.

5. Проведений в дисертаційному дослідженні аналіз дозволив встановити, що система фінансового забезпечення місцевого самоврядування в Україні знаходиться на початковій стадії становлення. Для розвитку і зміцнення системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в Україні необхідно: по-перше, в частині інституціалізації цієї системи запровадити два види бюджетів на місцевому рівні – бюджети місцевих державних адміністрацій як складові державного бюджету та бюджети місцевого самоврядування як бюджети територіальних громад, районних та обласних бюджетів органів місцевого самоврядування шляхом внесення змін до Бюджетного кодексу та Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні” і “Про місцеві державні адміністрації”, а також врегулювати правовий статус інституту комунальної власності, чому сприятиме ухвалення Закону України “Про комунальну власність”, та інститутів бюджету розвитку, місцевих податків і зборів; по-друге, в частині удосконалення інструментарію фінансового забезпечення місцевого самоврядування доцільно розвинути муніципальні запозичення у формі банківських кредитів та облігаційних позик, збільшити неподаткові доходи, доходи від операцій з капіталом; по-третє, з метою поліпшення організації системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування в Україні необхідно визначити як низову адміністративну одиницю територіальну громаду, що пов’язано з ухваленням Закону України “Про адміністративно-територіальний устрій” та відкриває можливості для утворення ефективної базової бюджетної одиниці з відповідним закріпленням у Бюджетному кодексі України поняття “бюджетний устрій”.

Публікації автора:

у фахових виданнях

1. Кравченко В.І., Зайчикова В.В., Лилик О.Я. Законодавчі проблеми бюджетної реформи в Україні // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 2000. – Вип. 9. – С. 3–11. (Здобувачем обґрунтовано організаційно-правові засади здійснення бюджетної реформи, визначено особливості використання зарубіжного досвіду в Україні) (0,2 друк.арк.).

2. Зайчикова В.В. Фінансово-економічні особливості діяльності підприємств місцевого самоврядування // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 1998. – Вип. 6. – С. 61–67 (0,5 друк.арк.).

3. Зайчикова В.В. Формула фінансового вирівнювання: досвід зарубіжних країн та можливості його використання в Україні // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 1999. – Вип. 7. – С. 39–47 (0,7 друк.арк.).

4. Зайчикова В.В. Відносини держави і місцевого самоврядування в зарубіжних країнах // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 2000. – Вип. 10. – С. 44–50 (0,5 друк.арк.).

5. Зайчикова В.В. Шляхи зміцнення власної дохідної бази місцевого самоврядування // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 2003. – Вип. 1 (20). – С. 61–68 (0,6 друк.арк.).

6. Зайчикова В.В. Інституційні засади формування європейської моделі міжбюджетних відносин в Україні // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 2003. – Вип. 2 (21). – С. 103–112 (0,8 друк.арк.).

в інших виданнях

7. Зайчикова В.В. Місцеві позики // Енциклопедія банківської справи України. – К.: Ін-Юре, 2001. – С. 365–366 (0,1 друк.арк.).

8. Зайчикова В.В. Фінансове вирівнювання // Енциклопедія банківської справи України. – К.: Ін Юре, 2001. – С. 534–535 (0,2 друк.арк.).

9. Зайчикова В.В. Муніципальний (комунальний) банк // Енциклопедія банківської справи України. – К.: Ін Юре, 2001. – С. 372–373 (0,1 друк.арк.).

10. Зайчикова В.В. Особливості політики фіскальної децентралізації постсоціалістичних країн і України // Матеріали VII Міжнар. наук.-теорет. конф. “Особливості економічної політики постсоціалістичних країн в умовах глобалізації світової економіки (приклад України)”. – К.: Ін-т міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка, Центр Європейських студій, 1999. – С. 54–57 (0,2 друк.арк.).

11. Зайчикова В.В. Особливості становлення фінансів місцевого самоврядування в Україні. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації”. – Львів.: Ін-т регіональних досліджень НАН України, 2000. – Вип. XII. – С. 179–184 (0,3 друк.арк.).

12. Зайчикова В.В. Вплив бюджетної реформи на становлення фінансів місцевого самоврядування в Україні // Міжнар. наук.-практ. конф. “ Бюджетна реформа в Україні: проблеми та шляхи їх розв’язання”. – К.: НДФІ, 2001. – С. 317–321 (0,3 друк.арк.).

13. Бюджетні слухання: методичні рекомендації щодо організації та проведення бюджетних слухань в органах місцевого самоврядування України / В.І.Кравченко (кер. авт. кол.) О.Ю.Кучеренко, І.І. Гейдор, В.В. Зайчикова, О.Я. Лилик. – К.: НДФІ, 2000. – С. 15–28, 42. (Здобувачем визначено: форми участі громадян у бюджетному процесі, їх правові засади, стандарти прозорості бюджетного процесу) (0,6 друк.арк.).

14. Бураківський І.В., Зайчикова В.В. Фінансова політика органів місцевого самоврядування: Навч. посіб. – К.: Нора-принт, 2003. – С. 56–82. (Здобувачем визначено: особливості запровадження фінансової політики в органах місцевого самоврядування України) (1,5 друк.арк.).