Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Чмига Віра Олександрівна. Система підготовки державних службовців у Франції: Дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.05 / Українська Академія держ. управління при Президентові України. - К., 2002. - 205арк. - Бібліогр.: арк. 175-197.



Анотація до роботи:

Чмига В.О. Система підготовки державних службовців у Франції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.05 – галузеве управління. - Українська Академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми підготовки державних службовців у Франції. У роботі визначені найсуттєвіші характеристики, притаманні сучасній системі підготовки державних службовців, здійснено аналіз її цілей і структури. Визначено місце й роль підготовки державних службовців у системі державної служби Франції, обгрунтовано її системний і безперервний характер.

Досліджено взаємозв’язок між навчанням і службовим просуванням у французькій державній службі та обгрунтовано необхідність здійснення безперервної професійної підготовки державних службовців у межах безперервної освіти з метою підвищення їх професіоналізму й компетентності, які виступають необхідним елементом процесу модернізації державної служби.

Виявлено основні тенденції розвитку системи підготовки державних службовців у Франції. За результатами проведеного дослідження розроблено пропозиції і практичні рекомендації щодо використання французького досвіду в умовах реформування системи підготовки державних службовців в Україні.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що полягає в розкритті сутності й особливостей функціонування підготовки державних службовців у Франції як підсистеми державної служби. Це здійснено шляхом вирішення основних завдань дисертаційного дослідження. У цьому контексті отримані основні наукові результати, що характеризуються науковою новизною, практичним значенням і підтверджують гіпотезу дослідження.

Таким чином, результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість зробити низку узагальнюючих висновків і рекомендацій, які мають теоретичне й практичне значення.

    1. На основі системного підходу проаналізовано результати досліджень, здійснених зарубіжними й вітчизняними науковцями з проблем професійної підготовки державних службовців у Франції. Незважаючи на значну кількість наукових праць, присвячених різноманітним аспектам професійної підготовки державних службовців у Франції, ця проблема не достатньо вивчена, оскільки теоретичні й концептуальні розробки науковців присвячені лише окремим аспектам даної проблематики. Це підтверджує необхідність проведення грунтовного аналізу підготовки державних службовців у Франції як цілісної системи і визначення основних напрямів дослідження (вплив системи підготовки державних службовців на стабільність державної служби, взаємозв’язок конкурсного відбору й підготовки у системі державної служби Франції, роль безперервної професійної підготовки державних службовців у контексті здійснення реформи держави тощо).

    1. Професійна підготовка державних службовців відіграє провідну роль у системі державної служби Франції, оскільки розглядається органами державного управління й державними службовцями як основний важіль динаміки змін у системі державного управління країни. Основними складовими системи професійної підготовки виступають базова й безперервна професійна підготовка. Організаційна структура системи професійної підготовки французьких державних службовців включає: міжміністерські заклади загального управління центрального й регіонального рівнів, призначені для підготовки управлінських кадрів державної служби, і спеціалізовані галузеві заклади. Міністерство державної служби, реформи держави й децентралізації Франції координує освітню діяльність закладів міжміністерського спрямування. Спеціалізовані адміністративні заклади підпорядковуються відповідним галузевим міністерствам.

    2. Система кар’єрної державної служби, утверджена у Франції, гарантує державним службовцям зайнятість упродовж їхньої службової діяльності й кар’єрне просування на основі особистих заслуг, а також професійну мобільність. Водночас, у сучасних умовах здійснення реформи держави й упровадження інновацій в усіх сферах суспільного життя відбувається адаптація системи державної служби до нових реалій, що зумовлює необхідність постійного професійного розвитку державних службовців. В основу кар’єри покладено професійний рівень державних службовців, що визначає вид і якість виконуваних функціональних повноважень. Це зумовлює зростання ролі безперервної професійної підготовки державних службовців упродовж їхньої службової кар’єри. Така підготовка включає пріоритети:

    справедливість і рівність у наданні кожному державному службовцю можливості використовувати своє законне право на безперервну підготовку впродовж своєї кар’єри на державній службі;

    забезпечення високої якості навчання державних службовців;

    врахування результатів навчання в розвитку службової кар’єри кожного державного службовця.

    1. На сучасному етапі розвитку централізованої французької держави система підготовки державних службовців спрямовується на формування професійного управлінця - універсала широкого профілю, здатного розробляти й реалізовувати основні напрями державної політики. Полівалентна підготовка, характерна для всіх міжміністерських закладів загального управління, визначає здатність кадрів успішно працювати в різних професійних середовищах. Це забезпечується високою якістю навчання. Націленість на досягнення конкретних практичних результатів зумовлює використання ефективних наукових, педагогічних методик, що грунтуються на застосуванні інтерактивних методів. Вони дозволяють активно залучати слухачів до навчального процесу, використовуючи можливості новітніх інформаційних і комунікаційних технологій. Навчання державних службовців базується на широкому залученні до процесу навчання практиків – високих посадових осіб державної служби Франції.

    2. Ефективна конкурсна політика у сфері державної служби Франції є важливим фактором забезпечення її якісного функціонування. Конкурсний відбір використовується при прийомі на державну службу й службовому просуванні. Він забезпечує залучення й просування по службі на основі ділових якостей і кваліфікації державних службовців, виступає засобом стимулювання безперервної професійної підготовки, спрямованої на постійне підвищення професіоналізму і якісного виконання функціональних повноважень державними службовцями впродовж усієї службової кар’єри.

    3. Цілісність і стабільність державної служби Франції є основою стабільності держави й забезпечується за рахунок збереження й удосконалення професійних кадрів, які мають високий професійний рівень і значний досвід роботи. Їх високий професіоналізм і компетентність є результатом ефективного функціонування системи професійної підготовки. Для зайняття вищих посад державної служби Франції необхідно отримати відповідну підготовку у вищих школах, які в умовах жорсткого відбору готують кадри вищих корпусів. Це забезпечує високу компетентність державних службовців і престиж органів державного управління, основним засобом збереження якого є обмеження кількості службовців і доцільність їх використання. Діяльність державних службовців Франції не залежить від результатів парламентських виборів і змін у політичному житті країни. Завдяки стабільності державні службовці мають змогу розкривати свої здібності, професійний потенціал, набувати достатнього досвіду, працювати з повною віддачею на перспективу, вирішувати стратегічні завдання.

    4. Важливим напрямом політики у сфері державної служби Франції є забезпечення узгодженого взаємозв’язку службового просування (ротації) і відповідної підготовки. Загальновизнаним є принцип, за яким професійне навчання французьких державних службовців - необхідна для цього умова. Призначення на керівні посади будь-якого ієрархічного рівня має супроводжуватися підтвердженням того, що призначуваний кандидат пройшов чи проходитиме підготовку, пов’язану з виконанням ним професійних обов’язків на цій посаді. В основу здійснюваної кадрової політики у сфері державної служби Франції покладено наступну парадигму: безперервна професійна підготовка повинна мати стимулюючий характер для розвитку кар’єри державних службовців шляхом забезпечення тісного зв’язку між навчанням і службовим просуванням.

    5. Основними тенденціями розвитку системи підготовки державних службовців Франції нами визначені:

    усвідомлення органами державного управління ролі безперервної професійної підготовки впродовж службової кар’єри як необхідної умови ефективної діяльності кадрів державної служби на сучасному етапі розвитку французької держави;

    створення інтегральної ієрархії адміністративної діяльності, що передбачає спільну діяльність універсалів і спеціалістів;

    інтеграція безперервної професійної підготовки з кар’єрним розвитком кожного державного службовця;

    зосередження основних зусиль органів державної влади, відповідальних за розробку освітньої політики французької державної служби, на забезпеченні відповідності, наступності й послідовності між базовою і безперервною професійною підготовкою державних службовців у межах освіти впродовж життя;

    запровадження інтенсивних короткотермінових програм підвищення кваліфікації, які забезпечують швидку віддачу.

    Отримані результати дослідження особливостей функціонування системи підготовки державних службовців у Франції дають можливість сформулювати рекомендації щодо їх практичного використання в Україні на сучасному етапі реформування системи державної служби. На наш погляд, доцільно здійснити такі заходи, спрямовані на підвищення ефективності навчання державних службовців в Україні:

      1. Внести зміни й доповнення до Закону України “Про державну службу” щодо запровадження єдиного порядку проведення конкурсів на основі складання відповідних професійних іспитів. Зокрема, необхідно започаткувати спеціальні технології відбору і підготовки фахівців для роботи на державній службі з подальшою перепідготовкою та підвищенням їх кваліфікації відповідно до розвитку науково-технічного прогресу. Такі ефективні критерії відбору кандидатів на посади державної служби сприятимуть формуванню професійної управлінської еліти в Україні.

      2. Здійснювати цілеспрямовану конкурсну політику у сфері державної служби України, що базуватиметься на комплексній, об’єктивній оцінці незалежної, а відтак, неупередженої, конкурсної комісії з метою забезпечення демократичних засад проведення конкурсів, їх відкритості й прозорості.

      3. Забезпечити доступність і відкритість інформації про наявні вакантні посади на всіх рівнях державної служби шляхом публікацій у спеціальному друкованому виданні, а також на веб-сайті Головного управління державної служби України в мережі Internet.

      4. Покращити підготовку управлінського складу центрального рівня державної служби України з метою формування керівника як центрального суб’єкта системи державного управління. З цією метою Українській Академії державного управління при Президентові України для забезпечення високої якості підготовки керівних кадрів доцільно:

      удосконалювати зміст підготовки державних службовців, віддаючи перевагу прикладному аспекту навчання за рахунок залучення до навчального процесу практиків - високих посадових осіб державної служби України та введення предметів практичного спрямування;

      поліпшувати якість стажування, здійснюючи його впродовж навчального періоду й узгоджуючи з тематикою магістерських робіт, а логічним завершенням стажування має бути аналітичний звіт із пропозиціями й висновками щодо розв’язання практичних проблем з адміністративної практики.

      1. Розробити механізм залучення керівних посадових осіб органів державної влади й управлінців-практиків до організації професійного навчання з метою забезпечення різноманітної цільової та індивідуальної, насамперед прикладної, підготовки різних категорій державних службовців центральних і місцевих органів державної влади в Україні.

      2. Основними критеріями просування державних службовців по службі, оплати праці й пенсійного забезпечення мають бути результати успішної професійної підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації кадрів державної служби України. Враховуючи динамічний розвиток усіх суспільних процесів, зміст фахового навчання повинен бути випереджаючим.

      3. Реалізовувати технологічні програми діяльності системи державного управління одночасно з безперервною професійною підготовкою управлінських кадрів упродовж службової кар’єри. З цією метою доцільно запровадити практику надання державним службовцям спеціальних навчальних відпусток.

      8. Розробити механізм проходження професійної підготовки кандидатами на вищі керівні посади перед їх призначенням. Оволодіння відповідними навчальними програмами має стати обов’язковою умовою просування по службі.

      Таким чином, підготовка фахівців з державного управління повинна включати розробку сучасних технологій державного управління на основі врахування як світового досвіду, зокрема Франції, історичних і культурних традицій, так і вивчення процесів, що відбуваються в Україні на сучасному етапі суспільного розвитку.

      З урахуванням складності й багатогранності даної проблематики виникає необхідність продовження вивчення її в майбутньому. Перспективними напрямами подальшого дослідження цієї тематики мають стати: управління системою підготовки державних службовців у Франції, механізм атестації державних службовців, порівняльний аналіз функціонування систем підготовки державних службовців Франції та України тощо.

Публікації автора:

  1. Чмига В. Підготовка державних службовців – складовий елемент адміністративної реформи // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 1999. – Вип. 2: В 2 ч. – Ч. ІІ. – С. 140-145.

  2. Чмига В. Конкурсна політика як складова частина ефективності державної служби (з досвіду організації та проведення конкурсів на заміщення посад у державній службі Франції) // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 1. – С. 279-287.

  3. Чмига В. Національна школа адміністрації в Парижі як основний заклад підготовки керівних кадрів державної служби у Франції // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 2. – С. 317-325.

  4. Чмига В. До питання вдосконалення підготовки державних службовців в Україні // Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід: Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – С. 229-234.

  5. Чмига В. Методологічні засади здійснення безперервної підготовки державних службовців місцевих органів влади // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2.: В 4 ч. – Ч. ІV. –
    С. 497-501.

  6. Чмига В. Основні напрями здійснення реформування держави у Франції // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-прак. конф. за міжнар. участю. Київ, 30 трав. 2001 р. – Т. 2. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – С. 322-325.

  1. Чмига В.О. Використання французького досвіду для вдосконалення системи підготовки державних службовців в Україні // Проблеми інтеграції науково-освітнього потенціалу в державотворчому процесі = Problems of integration of scientific–educational in the process of state creation: Зб. наук. пр. – Вип.2 / Відпов. ред. д.т.н., акад. Т.І. Рибак – Т.-Севастополь-Суми, 2002. – С. 375-378.