Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Приходько Юрій Іванович. Система особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів вищих військових навчальних закладів : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Приходько Ю.І. Система особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів вищих військових навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти АПН України. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено науковому обґрунтуванню системи особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів вищих військових навчальних закладів (ВВНЗ) та експериментальній перевірці її ефективності.

Проаналізовано стан дослідження самостійної роботи у педагогічній теорії і практиці, визначено концептуальні засади особистісно орієнтованої самостійної навчально-пізнавальної діяльності курсантів. Уведено та обґрунтовано поняття “особистісно орієнтована самостійна робота” (ООСР), здійснено його визначення для чотирьох рівнів рефлексії.

Обґрунтовано структуру педагогічної системи ООСР курсантів ВВНЗ. Розроблено інноваційну технологію ООСР, розкрито сутність її основних складових. Визначено основні принципи ООСР курсантів, застосовано системний підхід до її планування.

Аналіз результатів формувального експерименту показав ефективність обґрунтованої системи і технології ООСР. Установлено її позитивний вплив на такі показники: якість знань, умінь, навичок курсантів з професійно- орієнтованих навчальних дисциплін; розвиток і формування пізнавальної активності, самостійності; сформованість креативного мислення; спрямованість до оптимізації особистісної навчально-пізнавальної діяльності.

Розроблено основні засади і напрями діяльності науково-педагогічних працівників і командування ВВНЗ щодо підвищення ефективності ВПП, самостійної роботи курсантів. Визначено теоретичні та методичні проблеми ООСР, які мають стати предметом подальших досліджень.

У дисертації обґрунтовано теоретичні та методичні основи ООСР курсантів ВВНЗ, її систему, запропоновано інноваційну технологію ООСР, здійснено експериментальне дослідження ефективності ООСР. Результати дослідження підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають можливість зробити висновки і рекомендації, що мають теоретичне та практичне значення.

1. Науковий аналіз проблеми самостійної роботи у вищій цивільній та військовій школі показав, що вона є пріоритетною в дослідженнях як вітчизняних, так і зарубіжних учених, і має сприяти перегляду теоретичних і методичних засад підготовки фахівців у ВВНЗ. Обґрунтовано, що особистісна орієнтація самостійної роботи спирається на принципи гуманістичної філософії освіти, розвиваючого, персоналізованого та особистісно орієнтованого навчання, передбачає врахування індивідуальних особливостей, потреб курсантів, створення організаційних, дидактичних, матеріально-технічних, санітарно-гігієнічних, соціокультурних і морально-психологічних умов для їх інтелектуального, творчого, духовного розвитку. Показано, що самостійна робота як важлива складова навчання, виховання, розвитку, психологічної підготовки майбутніх військових фахівців, засіб здобуття знань, умінь, навичок набуває в сучасних умовах ще й внутрішньо-особистісного сенсу, системного характеру. Доведено, що особистісно орієнтована самостійна робота як система навчальної діяльність курсантів забезпечує оволодіння уміннями і навичками самостійного набуття знань, якісну підготовку майбутнього військового фахівця, сприяє формуванню самодостатньої особистості.

2. На основі розроблених концептуальних засад особистісно орієнтованої підготовки і самостійної роботи курсантів у ВВНЗ запропонована та обґрунтована система самоуправління особистісним розвитком суб’єкта учіння в процесі самостійної навчально-пізнавальної діяльності, а саме: суб’єкт діяльності (психологічні якості та обмеження, рівень інтелекту); процес самоуправління особистісним розвитком (цілі, завдання, програма дій, організація та методика, самоконтроль, самокоригування); ресурси, умови, результати, зовнішні середовища прямої і непрямої дії.

3. Обгрунтовано поняття ”особистісно орієнтована самостійна робота” (ООСР) курсантів ВВНЗ, здійснено його визначення для чотирьох рівнів рефлексії, що відповідно притаманні: індивідуальному стилю мислення, самодіяльності та самокоригування; встановленню, розвитку та розширенню зв’язків з колегами по навчанню; прагненню ідеально представити власні особливості та ін.

ООСР курсантів як системна категорія (інформаційний, процесуальний, часовий, просторовий виміри) досліджується та аналізується з урахуванням форм, методів, організаційних засад, здібностей, якостей особистості та ін. У логіці дослідження послідовно запропоновано: організаційно-інформаційну структуру та систему організаційних форм і методів ООСР курсантів.

4. Особистісно орієнтована самостійна робота в дослідженні розглядається як підсистема цілісної професійної підготовки курсантів у ВВНЗ і водночас, за природою та сутністю, є педагогічною системою, самостійним утворенням і характеризується: властивостями (цілісність, сумісність або несумісність з іншими системами, стабільність, адаптованість, здатність до самовдосконалення, саморозвитку та ін.), закономірностями (психологічна структура особистості, рівень розвитку здібностей і освітніх потреб особистості, об’єктивні та суб’єктивні фактори організації і методики підготовки особистості та ін.), принципами (пріоритет кінцевої мети, єдність системи ООСР як цілого і сукупності складових, оптимізація управління на всіх ієрархічних рівнях системи та ін.), групою суперечностей (інформаційні, процесуальні, часові, просторові).

Запропонована та обґрунтована в дослідженні структура педагогічної системи ООСР курсантів ВВНЗ відображає сутність і прикладні аспекти ООСР майбутніх військових фахівців.

5. Розроблено інноваційну технологію ООСР курсантів у ВВНЗ. Інтегративна єдність її компонентів відображається в системі зв’язків, що розкриваються через визначення трьох основних складових технології: проективно-планувальної, організаційно-процесуальної, діагностично-коригувальної. Показано, що реалізація сучасної технологій ООСР курсантів передбачає внесення змін до нормативно-організаційної, змістової, процесуальної та інших складових ВПП ВВНЗ і має сприяти підвищенню ефективності навчання, виховання, підтримці та розвитку індивідуальних здібностей особистості, становленню її суб’єктності.

6. У ході експериментального дослідження виявлено позитивний вплив розробленої системи і технології ООСР курсантів у ВВНЗ на такі показники: якість знань, умінь, навичок з професійно-орієнтованих навчальних дисциплін, розвиток і формування пізнавальної активності, самостійності, мотиваційна сфера, сформованість креативного мислення, спрямованість до оптимізації особистісної навчально-пізнавальної діяльності. У курсантів експериментальних груп, у порівнянні з контрольними, є суттєві здобутки щодо вдосконалення організаційних основ самостійної роботи, її планування, коригування, використання інформаційних джерел. Аналіз отриманих результатів показав ефективність розробленої системи і технології ООСР: курсанти експериментальних груп, у порівнянні з контрольними, мають кращі показники успішності (осіб, що мають оцінки “добре” в середньому більше на 12%, “відмінно” – на 5,5% і менше тих, хто має задовільні та незадовільні оцінки – у середньому на 11%) і вищі показники якостей, що характеризують їх як активних суб’єктів ВПП (більше курсантів з середнім критеріальним балом – 6-8 і високим – 9-10, менше – з критичним – 1-2 бали і достатнім – 3-4 бали).

7. На основі виконаного дослідження розроблено та обґрунтовано засади (самостійності, системності, гуманістичної спрямованості, самоуправління особистісним розвитком та ін.) і напрями (проектування, технологізація, інформатизація, науково-методичне та матеріально-технічне забезпечення ВПП, впровадження постійного моніторингу якості освіти та ін.) діяльності науково-педагогічних працівників і командування ВВНЗ щодо підвищення ефективності ВПП, самостійної роботи курсантів.

Основні результати дисертаційного дослідження дають підстави запропонувати органам управління військовою освітою, ВВНЗ такі рекомендації: активізувати роботу щодо запровадження в навчально-виховний процес особистісно орієнтованих, інформаційно-комунікаційних технологій; підвищити рівень науково-методичного забезпечення ООСР, її планування та організації; забезпечити дієвість моніторингу якості засвоєння курсантами знань, умінь, навичок.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем щодо організації, методики, підвищення ефективності самостійної роботи курсантів у ВВНЗ. Подальші дослідження теоретичних і практичних проблем ООСР курсантів можливі у таких напрямах: науково-методичне забезпечення процесу підготовки майбутніх військових фахівців; інформаційно-комунікаційні технології ООСР; залежність результатів ООСР курсантів від умов організації навчально-виховного процесу; психологічні основи самоуправління засвоєнням знань; планування та організація ООСР.

Публікації автора:

1. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтована самостійна навчально-пізнавальна діяльність як педагогічна проблема // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2001. – № 9. – С. 65–75.

2. Приходько Ю.І. Дидактичні основи розвитку у курсантів (слухачів) пізнавального інтересу в процесі самостійної роботи // Зб. наук. пр. Військ. гуманіт. інституту Нац. акад. оборони України. – К.: ВГІ НАОУ, 2001. – Вип. 1(14). – С. 60–64.

3. Приходько Ю.І. Технологія особистісно орієнтованого навчання військових фахівців // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2002. – № 10. – С. 121–129.

4. Приходько Ю.І. Діалог у системі особистісно орієнтованої самостійної навчально-пізнавальної діяльності // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2003. – № 11. – С. 19–31.

5. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтована самостійна робота як система

навчальної діяльності військових фахівців // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. НПУ ім. М.П. Драгоманова. – К.: Логос, 2003. – Том XLI. – С. 176–184.

6. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтоване навчання і розвиток творчого потенціалу особистості // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2003. – № 12. – С. 94–104.

7. Приходько Ю.І. Дидактичні проблеми особистісно орієнтованої самостійної роботи у вищій військовій школі // Зб. наук. пр. Нац. акад. Прикорд. військ України. – Хмельницький: Вид. Нац. акад. ДПС України, 2004. – № 30, ч. II. Спец. вип. – С. 183–186.

8. Приходько Ю.І. Системний підхід у дослідженні особистісно орієнтованої самостійної роботи у вищій військовій школі // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2004. – № 1 (13). – С. 119–127.

9. Приходько Ю.І. Методологічні засади особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів // Зб. наук. пр. Нац. акад. Прикорд. військ України. – Хмельницький: Вид. Нац. акад. ДПС України, 2005. – № 34, ч. II. – С. 50–54.

10. Приходько Ю.І. Проблема самоуправління суб’єкта учіння в процесі особистісно орієнтованої самостійної роботи // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К.: МО України, 2005. – № 2 (16). – С. 165–175.

11. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтована самостійна робота курсантів ВВНЗ // Зб. наук. пр. Військ. гуманіт. інституту Нац. акад. оборони України. – К.: НАОУ, 2006. – Вип. 5(42). – С. 45–54.

12. Приходько Ю.І. Самоорганізація навчально-пізнавальної діяльності майбутніх військових фахівців // Наук. вісн. Чернівецького університету. Серія “Педагогіка та психологія”. – Чернівці: Рута, 2007. – Вип. 330. – С. 132–138.

13. Приходько Ю.И. О некоторых приемах и способах создания и развития мотивационных состояний курсантов // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС, 1988. – Вып. 2. – С. 31–35.

14. Приходько Ю.И. О структуре и содержании учебно-методических материалов для самостоятельной работы курсантов // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС, 1988. – Вып. 3. – С. 26–31.

15. Приходько Ю.И. Педагогические условия управления учебно-познавательной деятельностью курсантов в процессе самостоятельной работы над учебным материалом // Информационный бюллетень опыта обучения и воспитания. – К.: КВВИУС, 1989. – № 10. – С. 20–27.

16. Приходько Ю.И. Самостоятельная работа как эффективное средство формирования у курсантов интереса к учению и усиления индивидуального подхода в обучении // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС, 1989. – Вып. 5. – С. 16–22.

17. Приходько Ю.И. Самостоятельная работа в системе учебной деятельности курсантов // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС, 1989. – Вып. 8. – С. 21–24.

18. Приходько Ю.И. К вопросу о психолого-педагогических принципах преподавания и учения // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС,

1989. – Вып. 8. – С. 12–16.

19. Приходько Ю.И. К вопросу о принципах обучения в современной высшей школе // Учебно-метод. сб. – К.: КВТИУ, 1990. – № 13. – С. 32–35.

20. Приходько Ю.И. Некоторые физиологические и психолого-педагогические условия повышения эффективности самостоятельной познавательной деятельности курсантов // Опыт учебно-воспитательной работы. – К.: КВВИУС, 1990. – Вып. 11. – С. 26–30.

21. Приходько Ю.И. Факторы формирования интереса к учению в процессе самостоятельной работы над учебным материалом и некоторые критерии его оценки // Проблемы подготовки курсантов к исполнению должностных обязанностей в процессе проведения занятий по военно-техническим дисциплинам: Сб. матер. науч.-метод. семин. по актуальн. пробл. обучения и воспитания, 19 декабря 1990 г. – К.: КВВИУС, 1991. – Вып. 12. – С. 34–36.

22. Приходько Ю.И. Экспериментальное исследование некоторых аспектов формирования у курсантов интереса к учебе в процессе самостоятельной учебно-познавательной деятельности // Применение игровых методов для проведения практических и групповых упражнений по тактическим, тактико-специальным и общевоенным дисциплинам: Сб.матер. науч.-метод. семин. по актуальн. пробл. обучения и воспитания, 26 апреля 1991 г. – К.: КВВИУС, 1991. – Вып. 14. – С. 27–31.

23. Приходько Ю.И. Основные принципы самостоятельной учебно-познавательной деятельности курсантов. – К.: КВВИУС, 1990. – 6 с.

24. Приходько Ю.И. Некоторые общие методы самостоятельной учебно-познавательной деятельности курсантов под руководством преподавателя // Результаты перестройки учебно-воспитательного процесса в военном вузе и направления его дальнейшего развития: Тез. докл. на XV науч.-метод. конф. Киев, 21 сентября 1989 г. – К.: КВИРТУ ПВО, 1989. – С. 103–104.

25. Приходько Ю.И. К вопросу о реформировании технологии педагогического процесса в военно-учебных заведениях // Проблеми реформування організації і методики підготовки офіцерських кадрів: Матер. наук.-практ. конф. Київ, 10-11 листопада 1992 р. – К.: МО України, 1992. – С. 19–21.

26. Приходько Ю.І. Самостійна робота в системі навчальної діяльності курсантів // Система військової освіти як школа виховання української військової інтелігенції: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. Київ, 29 травня 2001 р. – К.: МО України, КВІУЗ, 2001. – Ч. 1. – С. 99–104.

27. Приходько Ю.І. Проблема технологізації особистісно орієнтованої самостійної навчально-пізнавальної діяльності // Проблеми та шляхи вдосконалення професіоналізації підготовки слухачів і курсантів в університеті, виходячи з вимог Державної програми реформування та розвитку Збройних Сил України на період до 2005 року: Матер. наук.-метод. конф. Харківського військ. університету, 13-15 лютого 2002 р. – Харків: МО України, ХВУ, 2001. – № 2-4 (63-65). – С. 38–40.

28. Приходько Ю.І. Деякі проблеми проектування особистісно орієнтованої самостійної навчально-пізнавальної діяльності // Проблеми та шляхи розвитку вищої технічної освіти: VI Міжнар. наук.-метод. конф. НТУУ “КПІ”. Київ, 6-7 червня 2002 р. – К.: ІВЦ “Вид. «Політехніка»”, 2002. – С. 44–46.

29. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтоване навчання як засіб гуманізації військової освіти // Патріотичне і гуманістичне виховання військової інтелігенції: сутність, взаємозв'язок, стан, проблеми: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. Київ, 12 грудня 2002 р. – К.: ВЦ ,,Просвіта“, 2003. – С. 59–66.

30. Приходько Ю.І. Особистісно орієнтована самостійна робота як система навчальної діяльності майбутніх офіцерів //Проблеми удосконалення системи підготовки та перепідготовки військових і цивільних фахівців в умовах подальшого реформування Збройних Сил України та інтеграції вітчизняної системи вищої освіти у європейський освітній простір: Тези доп. XIII міжвуз. наук.-метод. конф. Житомир, 21-22 квітня 2005 р. – Житомир: МО України, ЖВІРЕ, 2005. – Ч. 1. – С. 35.

31. Приходько Ю.І. Дослідження ефективності особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів ВВНЗ // Кредитно-модульна технологія навчання та методичне забезпечення контролю якості успішності: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. Полтава, 24-25 січня 2006 р. – Полтава, 2006. – С. 180–182.

32. Приходько Ю.І. Експериментальне дослідження особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів // Сучасні тенденції та перспективи розвитку освіти і науки у вищих навчальних закладах України: Матер. Всеукр. наук.-теор. конф. Хмельницький, 12 травня 2006 р. – Хмельницький: Вид. Нац. акад. ДПС України, 2006. – С. 56–59.

33. Приходько Ю.І. Модель технології особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів ВВНЗ // Болонський процес: трансформація навчального процесу у технологію навчання: Матер. III Міжнар. наук.-метод. конф. Київ, 26-27 жовтня 2006 р. – К.: Вид-во ДУІКТ, 2006. – С. 265–268.

34. Приходько Ю.І. Самоосвітня діяльність військового викладача // Інноваційні технології навчання в сучасній дидактиці вищої школи: Матер. Другої всеукр. наук.-практ. конф. Полтава, 13-16 березня 2007 р. – Полтава, 2007. – С. 144–147.