Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Гай Олександр Миколайович. Система моделей управління депозитним портфелем домогосподарства : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Кіровоградський національний технічний ун-т. — Кіровоград, 2005. — 175, [4]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 160-171.



Анотація до роботи:

Гай О.М. Система моделей управління депозитним портфелем домогосподарства. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено проблемам стимулювання організованих заощаджень населення у формі банківських депозитів. У роботі досліджено чинники, що впливають на рівень організованих заощаджень домогосподарств, розроблено багатокрокову процедуру формування та управління оптимальною структурою депозитного портфеля домогосподарства, побудовану на оптимальному співвідношенні доходності і ризикованості.

Запропоновано концептуальні положення, алгоритм, оптимізаційні економіко-математичні моделі і відповідний програмний комплекс щодо формування та управління оптимальною структурою депозитного портфеля домогосподарства, що дає можливість визначити конкретні банки з певної множини для розміщення вільних коштів домогосподарства, враховуючи банківські рейтинги, ступінь ризику банкрутства банку та відсоткові ставки за депозитами.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в подальшому розвитку теоретичних положень та розробці нових економіко-математичних моделей управління тимчасово вільними коштами домашніх господарств, які дають змогу враховувати ставлення фізичних осіб до ризику у прийнятті рішень та формувати раціональні стратегії фінансової поведінки, що є важливим аспектом стимулювання організованих заощаджень фізичних осіб у формі банківських депозитів.

На методологічному, теоретичному та інструментальному рівнях у дисертації проведено розробку методики формування та управління депозитним портфелем домогосподарства. Основні наукові і практичні результати роботи полягають у наступному:

  1. В умовах переходу України до ринкових відносин та відносно слабкого розвитку фінансових ринків населення має досить обмежений вибір інструментів для капіталізації гривневих заощаджень. Банківські депозити є поки що найдоступнішим із них, але й цим інструментом населення активно користуватиметься лише за умови достатньої довіри до банків. Однією з ключових проблем є можливість доступу, особливо для домогосподарств і дрібних власників, до інформації про поточний фінансовий стан банків. Інформація на фінансових ринках характеризується значною асиметрією, що притаманне усім країнам, а особливо є характерним для перехідної, трансформаційної економіки України. Забезпечення населення адекватною і зрозумілою інформацією є основою для прийняття домогосподарствами виважених, обґрунтованих рішень щодо розміщення вільних грошових коштів на депозитних рахунках та вимагає проведення досліджень і розробки відповідних економіко-математичних моделей, що враховують невизначеність та ризик.

  2. У дисертації пропонується створення необхідних умов і надання державної підтримки щодо розбудови інфраструктури відповідних секторів фінансових ринків, зокрема розвитку широкої мережі рейтингових агентств та консалтингових фірм, котрі, використовуючи адекватні економіко-математичні моделі та інформаційні технології, могли б надавати кваліфіковані й недорогі послуги домогосподарствам стосовно оптимального розміщення тимчасово вільних коштів на депозитних рахунках.

  3. Схильність фізичних осіб до організованих заощаджень залежить від багатьох об’єктивних і суб’єктивних чинників, важливе місце серед яких посідає ставлення до ризику, особливо в умовах нестабільної економіки. Використання диверсифікації депозитів дозволяє суттєво знизити ризик втрати заощаджень через банкрутство банківської установи. Запропоновано задачу оптимального, з точки зору співвідношення ризик/доходність, розміщення тимчасово вільних коштів домогосподарства вирішувати побудовою депозитного портфеля.

  4. Запропоновано концепцію, згідно з якою критеріями ефективності депозитного портфеля домогосподарства використовуються оцінки доходності, рейтингу та багатокомпонентного критерію ризику можливих збитків. Обґрунтовано застосування відносної величини - „ефективної депозитної ставки відсотка”, яка дозволяє адекватно здійснити оцінку „якості” банківських послуг.

  5. Побудовано інтегрований критерій ризику можливих збитків, яким обтяжений депозитний портфель домогосподарства.

  6. Відповідно до запропонованої концепції розроблено економіко-математичні моделі формування оптимальної структури депозитного портфеля домогосподарства. Сформовано багатокритеріальну оптимізаційну задачу та побудовано інтегровану функцію згортки, що дає можливість перейти до однокритеріальної задачі математичного програмування, розв’язок якої дозволяє отримати оптимальну структуру депозитного портфеля домогосподарства.

  7. Враховуючи можливість змін на фінансовому ринку і відповідну необхідність реструктуризації депозитного портфеля домогосподарства, розроблено економіко-математичні моделі управління цим портфелем.

  8. Запропоновано концептуальні положення, багатокрокову формалізовану процедуру та відповідний алгоритм формування оптимальної структури депозитного портфеля домогосподарства, які передбачають багатоваріантне формування рішень і враховують ставлення фізичної особи до ризику.

  9. Відповідно до запропонованих концептуальних положень і розроблених економіко-математичних моделей формування та управління депозитним портфелем домогосподарства розроблено програмний комплекс і доведено його до практичної реалізації засобами системи автоматизованих математичних розрахунків MathCAD.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Гай О.М. Оцінка ризику вкладення заощаджень у комерційному банку // Фінанси України. – 2004. – № 3. – С. 118-122. – 0,32 друк. арк.

  2. Вітлінський В.В., Гай О.М. Моделювання раціональної структури депозитного портфеля домогосподарства // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 190. – С. 901-916. – 1,01 друк. арк. (особисто автору належить 0,5 друк. арк., формування критеріїв ефективності депозитного портфеля).

  3. Гай О.М. Формування депозитного портфеля домогосподарства з урахуванням ставлення до ризику // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип.193. – С. 984-992. – 0,57 друк. арк.

  4. Гай О.М. Стимулювання організованих заощаджень домогосподарств // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 195. – С.1005-1012. – 0,57 друк. арк.

  5. Вітлінський В.В., Гай О.М. Управління депозитним портфелем домогосподарства // Фінанси України. – 2004. – № 10. – С. 131-140. – 0,64 друк. арк. (особисто автору належить 0,32 друк. арк., формування критеріїв ефективності реструктуризованого депозитного портфеля).

  6. Гай О.М. Застосування інформаційних технологій в управлінні депозитним портфелем домогосподарства // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 201. – С. 272-281. – 0,63 друк. арк.

За матеріалами конференцій

  1. Гай О.М. Визначення схильності до заощадження з урахуванням ризику // Матеріали Міжнар. конф. „Ризикологія в економіці та підприємництві”. – К. : КНЕУ. – 2001. – С. 92-94. – 0,1 друк. арк.

  2. Гай О.М. Ризик у прийнятті рішень приватними вкладниками // Модели управления в рыночной экономике. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 324-327. – 0,14 друк. арк.

  3. Гай О.М. Аналіз та аспекти моделювання схильності домашніх господарств до заощаджень // Модели управления в рыночной экономике. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 331-333. – 0,19 друк. арк.