Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія, методика і організація культурно-просвітньої діяльності


Калініна Людмила Миколаївна. Система інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом. : Дис... д-ра наук: 13.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Калініна Л.М. Система інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.06. – «Теорія та методика управління освітою». –ДВНЗ «Університет менеджменту освіти». – м. Київ, 2008.

Дисертація репрезентує теорію та методологію управління загальноосвітніми навчальним закладом (ЗНЗ) на основі використання сучасних наукових підходів, ІКТ і технічних засобів. На основі системного аналізу розкрито сутність основних дефініцій, виокремлено сутність і специфіку інформаційної діяльності, проблеми її організації та здійснення; розкрито генезис загального менеджменту і його вплив на становлення інформаційного як нову галузь освітнього менеджменту в умовах розвитку інформаційного суспільства в Україні; визначено і конкретизовано загальну структуру принципів управління ЗНЗ, яка містить три основні групи: загальні, структурні та спеціальні – інформаційного забезпечення управління ЗНЗ, які обґрунтовані. Узагальнено характерні ознаки категорії «інформація», виділено її основні концепти та 22 категоріальні модифікації на основі атрибутивної та функціональної концепції інформації, філософії інформаційної цивілізації та низки наукових підходів; окреслено поняттєво-термінологічне коло проблеми дослідження як сукупності базових («інформація», «інформаційне забезпечення», «інформаційне управління ЗНЗ») і похідних понять; класифіковано види соціальної та управлінської інформації, розкрито їх сутність та охарактеризовані джерела інформації, що циркулюють в ЗНЗ; обґрунтовано зміст і структуру інформаційної компетентності керівників ЗНЗ і за розробленою методикою і критеріями визначено стан її сформованості. Теоретично обґрунтовані і експериментально апробовані моделі: системи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ; факторно-критеріальна модель ефективності управління, модель джерел інформації.

У дисертаційному дослідженні відображено нове вирішення проблеми створення теоретико-методологічних основ інформаційного менеджменту в сфері освіти. Об’єкт дослідження розглядався на методологічному, науковому і процесуальному рівнях, що підтверджено результатами педагогічного експерименту. Теоретичний аналіз проблеми дав можливість визначити концептуальні засади для моделювання та створення системи інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом із застосуванням ІР, ІС, НІТ і засобів ІКТ, автоматизованої системи управління на засадах інформаційного менеджменту та соціальної інформатики, як галузей наукового знання, виявити ефективність їх функціонування та зробити відповідні висновки.

Аналіз праць з теорії загального, педагогічного менеджменту та соціального управління доводить, що існуючі теоретичні засади інформаційного забезпечення управління ЗНЗ, обґрунтовані переважно з позицій психолого-педагогічних наук і школознавства, які були вироблені за різних соціально-економічних умов функціонування систем освіти в країні, є недостатніми.

На сучасному етапі інформатизації управління в галузі освіти існує проблема неадекватного випереджального розвитку ІР, НІТ, ІС управлінського призначення, повільним впровадженням їх у практику управління ЗНЗ, що зумовлює актуальність фундаментальних і прикладних досліджень з інформаційного менеджменту та інтеграції знань суміжних галузей наук, відповідає національним пріоритетам розвитку інформаційного суспільства в Україні. Це дає підстави для висновку, що наукова розробка цієї проблеми потребує системного розгалуженого вивчення, і тому вибрана як предмет теоретико-експериментального дослідження.

Проведений ретроспективний аналіз наукових праць з теорії і технологій менеджменту довів, що накопичений фундаментальний доробок і досвід став базисом для обґрунтування різних концептуальних підходів і теорій менеджменту, генезис яких відбувався впродовж минулих століть на основі розвитку наукових шкіл; менеджмент як цивілізаційний феномен є іманентно притаманним для будь-якої цивілізації незалежно від концептуальних фундацій, а інформація є невід’ємною, суттєвою властивістю різних видів менеджменту і складовою їх системоутворюючих компонентів; зміна типу суспільства й інформаційної структури впродовж ХХ ст. – від сільськогосподарського, індустріального до інформаційного – детермінувала виокремлення і обґрунтування інформаційного менеджменту наприкінці 70-х р. ХХ ст. в США; провідні положення різних концепцій менеджменту постійно трансформувалися в управління освітою відповідно до соціально-економічних умов, парадигм в теоретичному та освітньому просторі педагогічної науки й ідеології конкретного суспільства.

Обґрунтовано, що інформаційний менеджмент у сфері ЗСО як складна система має свої специфічні особливості, це зумовлює доцільність виокремлення його в самостійний об’єкт фундаментальних і прикладних досліджень та наукової розробки теоретико-методологічних засад і понятійно-категоріального апарату.

Аналіз використання керівниками ЗНЗ існуючих положень теорії соціального і внутрішньошкільного управління, інформатики і інформаційних технологій, зроблений нами у процесі констатувального експерименту, доводить, що запропоновані в науково-педагогічній літературі теоретико-методологічні основи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ використовують у практиці лише 3,9% респондентів, що певною мірою сприяє визначенню джерел інформації, каналів її надходження до суб’єктів управління або структурних підрозділів ЗНЗ, систематизації змісту інформації, впорядкуванню таких інформаційних процесів як збір, аналіз, опрацювання та збереження інформації. У решти закладів робота з інформацією здійснюється респондентами на емпіричному рівні, тобто поєднанні інтуїції та управлінського досвіду без опори на теоретико-методологічне підґрунтя.

Виявлено, що в 13,21% ЗНЗ існують управлінські інформаційні системи різного виду та структурованості, а 73,21% респондентами підтверджено їх відсутність у ЗНЗ, якими вони керують; встановлено помірну причинно-наслідкову залежність між наявністю УІС та ступенем задоволення інформаційних потреб суб’єктів управління ЗНЗ за коефіцієнтом кореляції К.Пірсона, що становить = 0,35.

У процесі дослідження сфокусована увага на тому, що інформаційна компетентність керівника ЗНЗ є базовим компонентом інформаційної діяльності, цілісним інтегративним утворенням, яке пов’язане з розгалуженістю комунікативної сфери, інформаційних потоків як системоутворюючих інформаційно-комунікаційних зв’язків між суб’єкт-суб’єктами та суб’єкт-об’єктами в архітектурі системи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ та розкрито сутність цієї категорії.

Проведене дослідження дозволило вибудувати структуру інформаційної компетентності керівника, що змодельована як сукупність взаємопов’язаних компонентів: когнітивно-цільового, процесуально-технологічного, особистісного і результативного. Запропоновано комплексні критерії і показники діагностики рівнів сформованості інформаційної компетентності керівників у складі її структурних складових, де когнітивно-цільова – характеризує усвідомлення керівниками мети і завдань, систему знань з інформаційного менеджменту; процесуально-технологічна – репрезентує здатність керівника застосовувати ІР, сучасні НІТ, УІС, засоби ІКТ; особистісна – утворена з аксіологічного, мотиваційно-креативного, комунікативно-рефлексійного складників, які репрезентують домінантність та вмотивованість позитивного ставлення до використання ІР, НІТ, засобів ІКТ в системі інформаційно-знаннєвих цінностей керівника і цілеспрямованість у професійно-особистісному самовдосконаленні керівника, що відображають теоретичну та операціональну основи інформаційної діяльності.

Динаміка розвитку утворення має кумулятивний характер і відбувається шляхом переходу від одного стану сформованості до іншого. За принципом компліментарності та кумулятивної характеристики інформаційної діяльності визначені та охарактеризовані критерії та показники діагностування стану сформованості інформаційної компетентності керівників ЗНЗ – творчий, високий, достатній, задовільний і низький. На констатувальному експерименті у переважної більшості респондентів (71,81%) визначено сформованість інформаційної компетентності на задовільному рівні, у 14,84% респондентів – на достатньому і у 13,35% – на низькому рівнях. Встановлено, що низький рівень прояву інформаційної компетентності пов’язаний з недооцінкою керівниками значущості інформаційної складової управлінської діяльності, використання ІР, НІТ, засобів ІКТ, апаратного, системного та прикладного програмного забезпечення у професійній діяльності, несформованістю базових умінь користування персональним комп’ютером.

Експериментально доведено, що для забезпечення ефективного управління ЗНЗ на високому та достатньому рівнях, бажаним є досягнення керівниками достатнього, високого і творчого рівнів сформованості інформаційної компетентності за умов використання сучасних НІТ, економічних і ефективних засобів ІКТ, відповідного інформаційного, фінансового, кадрового, ресурсного, ліцензійного програмного забезпечення, розвинутої інформаційної інфраструктури ЗНЗ.

Запропонована методологія структурного і системного аналізу моделювання досліджуваної системи дозволила:

– розкрити в авторській інтерпретації сутність поняття «система інформаційного забезпечення управління ЗНЗ» як цілісного і інтегративного утворення, що поєднує сукупність кількісно-якісних показників і ознаки інформації, які адекватно характеризують у часі систему управління й ефективність її функціонування, діяльність суб’єктів управління щодо реалізації інформаційних процесів, раціонального використання інформації, НІТ, специфічних методів і технологій опрацювання інформації, засобів ІКТ з метою реалізації цілей управління;

– визначити субстратні властивості системи у взаємозв’язку цільового, суб’єктно-діяльнісного, змістового, техніко-технологічного і результативного компонентів, системоутворюючих факторів, які інтегрують систему у цілісність;

– обґрунтувати структуру системи диференціації інформаційних потоків за суб’єктно-цільовою і змістовою ознаками як мережі інформаційно-комунікаційних зв’язків між компонентами та їх взаємозалежність, особливості ієрархічної взаємодії суб’єктів управління.

Теоретична основа побудови і функціонування моделі системи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ ґрунтується на методологічних засадах інформаційного менеджменту та соціальної інформатики, закономірностях управління соціальними системами, діяльнісному, системно-кібернетичному, інформаційному, синергетичному наукових підходах, принципах державного й соціального управління, загальних принципах менеджменту, специфічних принципах інформаційного забезпечення управління ЗНЗ, які в процесі дослідження нами науково обґрунтовані. Це – принципи інформаційної безпеки в управлінні ЗНЗ; регулювання інформаційних відносин; законності та правової пріоритетності інформаційного забезпечення управління ЗНЗ; єдності цілей; оптимізації інформаційного забезпечення управління ЗНЗ; функціональної структуризації; використання інформаційних технологій в управлінні ЗНЗ; достатності інформаційного забезпечення управління ЗНЗ. Кожен із визначених нами принципів має свої особливості і технології реалізації, їх сукупність утворює теоретичне підґрунтя, притаманне функціонуванню системи управління ЗНЗ.

Експериментально доведено, що ця модель функціонує як підсистема системи управління ЗНЗ, а суб’єкти управління, самоуправління та державно-громадського самоврядування забезпечують цілеспрямований та опосередкований впливи на підвищення ефективності управління ЗНЗ.

Виходячи з науково-методологічних засад – системно-кібернетичний, діяльнісний, системно-компонентний, інформаційний наукові підходи, комунікативна та тезаурусна концепції інформації, реляційна парадигма БД,– визначених у процесі формувального експерименту, здійснено концептуальне обґрунтування програмного продукту АСУ із застосуванням сучасних інформаційних мережевих технологій.

Визначено організаційну основу створення АСУ як поєднання ієрархічної та мережевої структури БД, що забезпечує децентралізацію і організацію розподіленої БД, підтримку їх актуальності та доцільності, застосування протоколів синхронізації транзакцій, зменшення витрат часу на пересилання даних між вузлами обчислювальної мережі в ході виконання розподіленого запиту користувачами через реплікацію даних, наскрізне узгоджене управління інформаційними та матеріальними потоками в ЗНЗ як об’єкті керування та техніко-технологічну основу як сукупність логічно організованих технічних, програмних, алгоритмічних й інформаційних засобів, які призначені для створення, опрацювання, збереження та подання даних.

Обґрунтовано доцільність модульної структури АСУ та репрезентовано її модулі – «Загальний», «Документообіг», «Наукова інформація»,– для яких характерними є специфічна структура, змістове наповнення, функціональне призначення, структурованість інформаційних потоків і зв’язків, багаторангова система доступу користувачів, відкритість інформації для різних користувачів системи, керованість і можливість корегування параметрів процесу управління завдяки двосторонньому обміну інформацією між суб’єктами-виробниками та суб’єктами-користувачами й своєчасному надходженню інформації на відповідний ієрархічний рівень системи, наявність Інтернет-сайту супроводу з форумом для обговорення питань експлуатації АСУ та налаштувань.

Застосування методів експертного оцінювання, двофакторного дисперсійного аналізу, статистичних функцій електронних таблиць Excel з офісного пакету Microsoft Office XP дозволило встановити сильну причинно-наслідкову залежність результативності освітнього процесу від інтегральних факторів ефективності управління ЗНЗ; виявити тенденцію зростання ефективності управління в експериментальних і контрольних ЗНЗ і підтвердити педагогічну доцільність розробленої системи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ та АСУ «Школа».

Розроблено й апробовано технологію визначення рівнів організації інформаційного забезпечення управління ЗНЗ (високий, достатній, задовільний і низький), введено інтеграційний показник Коіз як кількісно-якісну характеристику, що репрезентує відношення між раціонально-емпіричним і теоретично обґрунтованим здійсненням процесу організації і знаходиться у відсоткових одиницях вимірювання за абсолютною шкалою. Із застосуванням методів математичної статистики встановлено і експериментально доведено підвищення процесу організації інформаційного забезпечення управління ЗНЗ за інтеграційним показником, значення якого відповідає високому рівню у 10, достатньому – у 41 і задовільному – у 30 ЗНЗ на формувальному експерименті, які зросли у 25 (30,86%) ЗНЗ порівняно з констатувальним етапом, де інтервал рівнів організації коливався від низької до середньої межі значень достатнього.

За результатами дослідження розроблено науково-методичні рекомендації до застосування теоретичних положень і технологій інформаційного управління у сфері освіти, структурно утворені з навчальних модулів «Інформаційне управління в сфері освіти», «Стратегічне управління освітньою організацією», «Управління людськими ресурсами», робочих зошитів для слухачів і методичних рекомендацій для майстер-тренерів директорів шкіл у рамках субкомпонента «Підготовка керівників шкіл з питань управлінської діяльності» проекту МОН України «Рівний доступ до якісної освіти».

Аналіз і узагальнення результатів дослідження проблеми дають підстави вважати, що вихідна методологія вибрана правильно, гіпотеза статистично підтверджена, поставлені завдання повністю виконані, мета дослідження досягнута. Достовірність зроблених нами висновків забезпечується репрезентативністю генеральної сукупності експериментальної вибірки в межах запровадження моделі системи інформаційного забезпечення управління ЗНЗ і АСУ, застосуванням методів математичної статистики та відповідними значеннями коефіцієнтів кореляції за критерієм К.Пірсона, величиною достовірності апроксимації, двофакторного дисперсійного аналізу.

У цілому теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження вважаємо доцільно використовувати в практичній діяльності керівників системи ЗСО різних ієрархічних рівнів, керівникам ЗНЗ під час розробки власних систем інформаційного забезпечення та АСУ з урахуванням специфіки закладу, який вони очолюють та інфраструктури регіону, інституціям післядипломної освіти під час підготовки і підвищення кваліфікації керівних кадрів системи освіти, науковцям.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми інформаційного забезпечення управління ЗСО в Україні. До перспективних напрямів наукових досліджень належать: удосконалення нормативно-правової бази управління інформаційними ресурсами в ЗСО; теоретико-методичні основи розвитку інформаційної компетентності керівних кадрів на субрегіональному рівні і в умовах системи післядипломної освіти; системне управління інформаційними ресурсами ЗНЗ; теоретичні і практичні основи формування освітньо-інформаційного середовища та інформаційної політики в регіоні; система інформаційного забезпечення управління якістю освіти в регіоні, організаційно-правові основи інформаційної діяльності керівника закладу; використання сучасних засобів ІКТ в управлінні ЗНЗ; інформаційно-аналітичне забезпечення управління розвитком школи; теоретичні та методичні основи створення і використання управлінських інформаційних систем в регіоні; аналіз соціально-педагогічних основ інформаційного управління в освіті.

Публікації автора:

1.Калініна Л. М. Система інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом: моногр. / Л. М. Калініна. – К.: Айлант, 2005. – 275 с. (Диплом ІІ ступеня АПН України за кращу наукову роботу в номінації монографій за книгу «Система інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом», 2006р.)

2.Вдовиченко Р. П. Система організаційно-педагогічної діяльності міського управління освіти з підвищення компетентності керівників загальноосвітніх навчальних закладів: моногр. / Р. П. Вдовиченко, Л. М. Калініна, В. Д. Чайка ; за ред. Л. М. Калініної. – К.; Миколаїв: Вид-во «Іліон», 2007. – 528 с. (Авт. внесок – 2,0 др.арк.)

3.Калініна Л. М. Теорія і практика функціонування обласного ліцею інтернатного типу: наук.-метод. посіб. / Л. М. Калініна, Н. В. Кнорр, М. І. Рябуха. – К.; Херсон : Айлант, 2004. – 304 с.

4.Калініна Л. М. Технологія інформаційного управління закладом освіти : наук.-метод. посіб. / Л. М. Калініна. – Х.: Видавнича група «Основа», 2005. – 159 с.

5.Калініна Л. М. Проблеми вимірювання у процесі внутрішкільного контролю / Л. М. Калініна // Рідна шк. – 1999. – № 2. – С.71–73.

6.Калініна Л. М. Сучасні моделі діяльності керівника школи / Л. М. Калініна // Вересень. – 1999. – № 2. – С.7–12.

7.Калініна Л. М. Оцінка ефективності навчальної діяльності учнів / Л. М. Калініна // Укр. літ. в загальноосвіт. шк. – 2000. – № 2. – С.51–52.

8.Калініна Л. М. Феномен управління: суть і специфіка: (міждисциплінарний аналіз) / Л. М. Калініна // Вересень. – 2000. – № 1 (11). – С.10–19.

9.Калініна Л. М. Лабораторія управління – керівнику школи / Л. М. Калініна // Дир. шк., ліцею, гімназії. – 2000. – № 1. – С.11–20.

10.Калініна Л. М. Управлінська діяльність сучасного керівника школи / Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. Сер. Пед. науки – Херсон: Вид-во «ХДУ», 2000. – Вип. 16. – С.24–32.

11.Калініна Л. М. Приватна школа: становлення і розвиток / Л. М. Калініна // Дир. шк., ліцею, гімназії. – 2001. – № 1. – С.70–78.

12.Калініна Л. М. Засади соціально-педагогічної інформації / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 1999 (2001). – Т. 3, № 4. – С.19–27.

13.Калініна Л. М. Моделі управлінської діяльності керівника школи / Л. М. Калініна // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи: зб. наук. пр. – К. : Логос, 2000. – С.35–42.

14.Калініна Л. М. Інформаційне забезпечення управління Херсонського обласного ліцею / Л. М. Калініна // Імідж сучасного педагога. – 2001. – № 6 (17). – С.16–20.

15.Калініна Л. М. Соціально-педагогічна інформація як основа ефективного управління навчальним закладом / Л. М. Калініна // Вересень. – 2001. – № 1 (15). – С.27–34.

16.Калініна Л. М. Інформація: суть і специфіка / Л. М. Калініна // Комп’ютер у шк. та сім’ї. – 2002. – № 3. – С.13–17.

17.Калініна Л. М. Ідеї екзистенціалізму в управлінні закладом освіти / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2002. – Т. 5, № 2. – С.77–86.

18.Калініна Л. М. Соціально-педагогічна інформація в управлінні закладами освіти / Л. М. Калініна // Вересень. – 2001. – № 4 (18). – С.83–88.

19.Калініна Л. М. Інформатизація управління соціально-педагогічними системами / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2002. – Т. 5, № 3. – С. 55–63.

20.Калініна Л. М. Інформатизація управління закладами освіти / Л. М. Калініна // Нова пед. думка. – 2002. – № 3/4. – С.238–246.

21.Калініна Л. М. Функціональний підхід до управління закладом освіти / Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. Сер. Пед. науки. – Херсон: Вид-во «ХДУ», 2002. – Вип. 32, Ч. 1. – С.25–31.

22.Калініна Л. М. Специфіка інформаційного управління закладами освіти / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2003. – Т. 6, № 1. – С.47–66.

23.Калініна Л. М. Використання інформаційних ресурсів комп’ютерної мережі Інтернет в управлінській діяльності керівника закладу / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2003. – Т. 6, № 3. – С.23–28.

24.Калініна Л. М. Функціональний підхід до управління 12-річною школою: аспекти розкриття теми у підручнику менеджера освіти / Л. М. Калініна // Проблеми сучасного підручника: зб. наук. пр. – К. : Пед. думка, 2003. – Вип. 4. – С.246–256.

25.Калініна Л. М. Стратегії управління школою в сучасних умовах / Л. М. Калініна // Наук. вісн. Ізмаїльського держ. гуманіт. ун-ту. – Ізмаїл, 2004. – Спецвип. – С.56–62.

26.Калініна Л. М. Сутність і специфіка стратегічного управління школою / Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. Сер. Пед. науки. – Херсон: Вид-во «ХДУ», 2004. – Вип. ХХХVІ. – С.28–35.

27.Вдовиченко Р. П. Комп’ютерна підтримка діяльності установ і закладів як стратегія управління / Р. П. Вдовиченко, Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. Сер. Пед. науки. – Херсон: Вид-во «ХДУ», 2004. – Вип. ХХХVІІ. – С.19–25.

28.Калініна Л. М. Концептуальна модель системи управління ЗНЗ з позицій системно-кібернетичного підходу / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2004. – Т. 7, № 3/4. – С.7–18.

29.Калініна Л. М. Теоретичне обґрунтування інтегрованої моделі автоматизованої системи керування ліцеєм / Л. М. Калініна // Вересень. – 2004. – Спецвип. – С.119–126.

30.Калініна Л. М. Інформаційні процеси в управлінській діяльності керівника закладу: сутність, специфіка та характерні ознаки / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2005. – Т. 8, № 2. – С.35–44.

31.Калініна Л. М. Інформаційне забезпечення управління в практиці функціонування загальноосвітніх навчальних закладів: стан і реалії / Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. Сер. Пед. науки. – Вип. ХХХІХ. – Херсон: Вид-во «ХДУ», 2005. – С.14–21.

32.Калініна Л. М. Автоматизована система управління «Школа»: моделювання і технологія використання / Л. М. Калініна // Освіта і упр. – 2006. – Т. 9, Ч. 1. – С.61–70.

33.Калініна Л. М. Якість інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом із використанням технічних засобів / Л. М. Калініна // Наук. зап. Ніжин. держ. ун-ту ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2005. – № 6. – С.14–18.

34. Калініна Л. М. Наукові підходи і методи вивчення особистості учня: аспекти розкриття теми у підручнику менеджера / Л. М. Калініна // Проблеми сучасного підручника : зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки АПН України. – К.: Пед. думка, 2006. – Вип. 6. – С.250–258.

35.Калініна Л. М. Види соціальної інформації в процесі управління загальноосвітнім навчальним закладом / Л. М. Калініна // Наук. зап. Тернопіль. нац. пед. ун-ту ім. В. Гнатюка. Сер. Педагогіка. – 2007. – № 6. – С.165–167.

36.Калініна Л. М. Феномен нелінійності у сфері управління освітою / Л. М. Калініна // Наук. зап. Ніжин. держ. ун-ту ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2007. – № 2. – С.51–56.

37.Калініна Л. М. Зміст і види правової інформації в управлінні загальноосвітнім навчальним закладом / Л. М. Калініна // Нова пед. думка. – 2008. – № 1. – С.12–16.

38.Калініна Л. М. Програмно-методичне забезпечення навчального модуля «Стратегічне управління освітньою організацією» для керівників шкіл / Л. М. Калініна // Проблеми сучасного підручника: зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки АПН України. – К. ; Луцьк: РРВ «Вежа» ВНУ, 2007. – Вип. 7. – С.267–279.

39.Калініна Л. М. Вихідні методологічні принципи системи інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом / Л. М. Калініна // Вісн. Чернігів. держ. пед. ун-ту: зб. наук. пр. Сер. Пед. науки. – Чернігів, 2008.– Вип. 53. – С.201–205.

40.Калініна Л. М. Сутність і специфіка власне стратегічного управління / Л. М. Калініна // Освітній менеджмент: навч. посіб. / за ред. Л. І. Даниленко, Л. М. Карамушки. – К.: Шкіл. світ, 2003. – С.60–93.

41.Калініна Л. М. Теоретичні засади соціально-педагогічної інформації / Л. М. Калініна, М. П. Легкий // Школа на рубежі століть: управлінський аспект: наук.-метод. посіб. / редкол. Л. М. Калініна, М. П. Лукашевич [та ін.]. – К.: ПП Компанія «Актуальна освіта», 2000. – С.115–138.

42.Калініна Л. М. Методика визначення пріоритетних видів діяльності керівника закладу освіти / Л. М. Калініна // Методика дослідження умов функціонування обласного ліцею для обдарованих учнів сільської місцевості: наук.–метод. посіб. / редкол. Л. М. Калініна, Н. В. Кнорр, Е. В. Громова [та ін.]. – Херсон : Айлант, 2002. – С.28–35.

43.Калініна Л. М. Методика обробки й аналізу даних констатуючого експерименту щодо оцінювання діяльності вчителів ліцеїстами / Л. М. Калініна // Методики обробки й аналізу результатів констатуючого експерименту з проблеми «Організаційно-педагогічні умови ефективного функціонування Херсонського обласного ліцею»: наук.-метод. посіб. / редкол. Л. М. Калініна, Н. В. Кнорр [та ін.] – Херсон : Айлант, 2003. – С.186–195.

44.Калініна Л. М. Методологічні засади управління закладами освіти / Л. М. Калініна // Теоретико-прикладні аспекти управління закладами освіти: наук.-метод. посіб. / редкол. Л. М. Калініна, Н. М. Островерхова, А. Ф. Остапенко [та ін.] ; за ред. Л. М. Калініної. – К. : ПП Компанія «Актуальна освіта», 2002. – С.12–59.

45.Калініна Л. М. Соціально-педагогічна інформація: суть, характерні ознаки та її роль в управлінні школою / Л. М. Калініна // Дир. шк.: Україна. – 1999. – № 3. – С.9–13.

46. Калініна Л. М. Інформаційне забезпечення управління якістю освіти в загальноосвітніх навчальних закладах / Л. М. Калініна // Проблеми якості освіти: теоретичні і практичні аспекти: матеріали методологічного семінару Акад. пед. наук України, 15 листоп. 2006 р. – К.: СПД Богданова А. М., 2007. – С.150–153.

47.Калініна Л. М. Стратегія інноваційного розвитку загальноосвітнього навчального закладу / Л. М. Калініна // Стратегії управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства: зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки АПН України ; за ред. Р. П. Вдовиченко, Л. М. Калініної. – К. ; Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2008. – Вип. 1. – С.5–17.

48.Калініна Л. М. Проектування управлінських інформаційних систем у контексті управління проектами у середній загальноосвітній школі / Л. М. Калініна // Управління проектами в закладах освіти: наук.-метод. посіб.; за ред. Л. А. Онищук. – К., 2007. – С.51–78.

49.Калініна Л. М. Сучасні функції керівника школи / Л. М. Калініна // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи: матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. – Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 1998. – С.111–113.

50.Калініна Л. М. Інформаційне забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти: матеріали звіт. наук. конф. Ін-ту педагогіки АПН України, 6 берез. 2001 р. – К. : Пед. думка, 2001. – С.31–32.

51.Калініна Л. М. Теоретичні основи інформаційного управління закладом освіти / Л. М. Калініна // Наступність у навчанні інформатики майбутніх учителів початкової школи в умовах ступеневої вищої школи: зб. Всеукр. наук.-практ. семінару. – Хмельницький, 2002. – С.89– 91.

52.Калініна Л. М. Інформаційна діяльність керівника закладу освіти / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти: матеріали звіт. наук. конф. Ін-ту педагогіки АПН України, 26–28 берез. 2002 р. – Ч. 1. – С.36–37.

53.Калініна Л. М. Класифікація управлінської інформації як умова стратегічного управління / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти : матеріали звіт. наук. конф. Ін-ту педагогіки АПН України, 25–26 берез. 2003 р. – К.: Пед. думка, 2003. – Ч. 1. – С.33–34.

54.Калініна Л. М. Оцінювання діяльності вчителів ліцею / Л. М. Калініна // Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. «Стратегія управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства», 16–18 жовт. 2003 р. – Херсон: ХДУ, 2003. – С.68–73.

55.Калініна Л. М. Формування і розвиток освітньо-інформаційного середовища в закладі освіти / Л. М. Калініна // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Інформаційно-комунікаційні технології у середній і вищій школі», 27–29 трав. 2004 р. – К.; Ізмаїл, 2004. – С.86–87.

56.Калініна Л. М. Управління інформаційними ресурсами в закладі освіти / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти: Матеріали звітної наук. практ. конф. Ін-ту педагогіки АПН України, 30–31 берез. 2004 р. – К.: Пед. думка, 2004. – С. 52–53.

57.Калініна Л. М. Структура і змістове наповнення автоматизованої системи управління «Школа» / Л. М. Калініна // Матеріали ІV Міжнар. наук. практ. конф. «Стратегія управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства», 7–9 груд. 2005 р. – К.; Чернігів; Ніжин, 2005. – С.60–64.

58.Калинина Л. Н. Система информационного обеспечения как основа формирования единого информационного пространства общеобразовательной школы» / Л. Н. Калинина // Материалы Х Междунар. науч.-практ. конф. 19 мая 2006 г., Невиномыск / Невиномысский ин-т экономики, упр. и права; редкол. Т. Н. Рябченко, Е. Н. Павленко [и др.]. – Невиномыск: Изд-во НИЭУП, 2006. – С.25–31.

59.Калинина Л. Н. Оценивание качества автоматизированной системы управления / Л. Н. Калинина // Управление в социальных и экономических системах : материалы ХV Междунар. науч.-практ. конф. 6 июня 2006 г., Минск / Минский ин-т упр.; редкол. Н. В. Суша [и др.]. – Минск: Изд-во МИУ, 2006. – С.207–209.

60.Калініна Л. М. Інформаційне забезпечення як основа управління закладом освіти / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти: матеріали звіт. наук. практ. конф. Ін-ту педагогіки АПН України, 30–31 берез. 2005 р., Київ. Ч. ІІ. – К., 2005. – С.54–55.

61.Калініна Л. М. Критерії якості системи інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом / Л. М. Калініна // Зміст і технології шкільної освіти: матеріали звіт. наук.-практ. конф. ін-ту педагогіки АПН України 3–4 квіт. 2006 р. – К.: Пед. думка, 2006. – С.185–186.

62.Калініна Л. М. Класифікація управлінської інформації / Л. М. Калініна // Управління в умовах трансформації економіки: зб. наук. пр. за матеріалами наук.-практ. конф. економіко-технологічного ун-ту. – Бровари, 2007. – Вип. 2 – С. 40–45.

63.Калініна Л. М. Критерії оцінки якості освіти учнів основної школи / Л. М. Калініна / Анотовані результати наук.-дослід. роботи ін-ту педагогіки АПН України за 2006 р. – К.: Пед. думка, 2007. – С.194–195.

64.Калініна Л. М. Лабораторія управління освітніми закладами / Л. М. Калініна // Інститут педагогіки погляд через роки...: (До 75-річчя від дня заснування Українського науково-дослідного Інституту педагогіки). – К.: Пед. думка, 2002. – С.138–141.

65.Калініна Л. М. Теоретичні основи системи інформаційного забезпечення управління загальноосвітніми навчальними закладами / Л. М. Калініна // Зб. наук. пр. «Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи» / Херсон. держ. пед. ун-т. – Херсон: Айтлант, 2001. – С. 44 – 45.

66.Калініна Л. М. Концептуальні засади стратегічного управління в сфері освіти / Л. М. Калініна // Матеріали V Міжнар. Інтернет наук.-практ. конф. «Стратегія управління закладами освіти в умовах формування інформаційного суспільства», листоп. 2007 р., Київ. – Режим доступу: веб. http: // ipit. kiev. ua.

67.Калініна Л. М. Автоматизована система управління «Школа»: інструкція користувача / Л. М. Калініна. – К. ; Миколаїв : УОМВКМР, 2006. – 32 с.