Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Судова медицина


Хижняк Володимир Володимирович. Судово-медична діагностика пошкоджень, що заподіяні пострілами з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 : Дис... канд. наук: 14.01.25 - 2008.



Анотація до роботи:

Хижняк В.В. Судово-медична діагностика пошкоджень, що заподіяні пострілами із пневматичної гвинтівки ІЖ-38 - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.25 - судова медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці критеріїв визначення пневматичних пошкоджень тіла людини та одягу із бавовняної тканини в залежності від дистанції пострілів із пневматичної нарізної гвинтівки. Уточнено комплекс сучасних методів (макроскопічних, стереомікроскопічних і лабораторних) для ретельного дослідження цих пошкоджень. Визначено накладання свинцю в зоні вхідних пневматичних ран на різних дистанціях пострілів. Деталізуються пробивна здатність і механізми дії куль для пневматичної зброї на різні види мішеней. Виявлено вплив натягу бавовняної тканини на формування вхідних отворів. Розроблено оптимальні схеми опису пневматичних пошкоджень та диференціації їх із вогнепальними.

Основні результати дисертації впроваджено в практику роботи судово-медичної експертизи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення науково-практичного завдання, що полягає у виявленні та обґрунтуванні критеріїв судово-медичної діагностики вхідних пошкоджень на тілі людини та одязі з бавовняних тканин за комплексом морфологічних якісних та кількісних ознак, які виникають при пострілах з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 кулями „Діаболо-1”.

1. Під час судово-медичних досліджень ушкоджень, які виникли внаслідок пострілів з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 можуть бути обґрунтовані такі дистанції як впритул, близька дистанція, що не перевищує 1 м та обумовлюється наявністю навколо вхідного отвору ознак дії стисненого повітря, виявленням свинцевої імпрегнації з поверхні кулі та рушничного мастила, а також неблизька дистанція, яка перебільшує 1 м за відсутності вказаних додаткових факторів пострілу навкруги вхідного ушкодження. Морфологія ушкоджень та ступінь їх тяжкості обумовлюються дистанцією пострілу з пневматичної гвинтівки ІЖ-38.

2. Характерними морфологічними ознаками вхідних кульових ушкоджень від пострілів з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 кулями „Діаболо-1” являються дефект тканини круглястої форми діаметром до 0,4 см з рівними краями, імпрегнація свинцю і нашарування рушничного мастила по краях і навколо рани на тілі людини, а на одязі з бавовняних тканин додатково до вказаних ознак виявляють також клаптик тканини одягу, який повернений у бік польоту кулі.

3. На формування ознак вхідного кульового отвору на бавовняних тканинах впливає ступінь натягу одягу. Ненатягнута тканина більш точно відображує круглясту конфігурацію кулі, частіше формує клаптик тканини на нитках утка і основи та обумовлює однаковий рівень роз’єднання крайових ниток утка. На натягнутій бавовняній тканині дефект тканини утворюється частіше (у 70% випадків, р < 0,01).

4. Діагностичними ознаками вхідного кульового ушкодження на тілі людини є:

– при пострілах впритул – „штанц-марка”, дефект тканини діаметром 0,3-0,4 см, кругляста форма рани з рівними краями, які зміщені за напрямком польоту кулі, імпрегнація свинцю і нашарування рушничного мастила по краях рани;

– при пострілах з близької дистанції – рана круглястої форми діаметром 0,3-0,4 см з дефектом тканини, дрібно бахромчастими, зміщеними за напрямком польоту кулі краями, а також додаткові фактори пострілу у вигляді імпрегнації часточок свинцю і нашарування рушничного мастила, які наявні навколо вхідного отвору;

– при пострілах з неблизької дистанції можуть виявлятися різні за своїми властивостями ушкодження: рана круглястої форми діаметром 0,3-0,4 см з дефектом тканини і нерівними, зміщеними за напрямком польоту кулі краями, рана щілиноподібної форми довжиною 0,2-0,3 см та навіть садно круглястої чи подібної до неї форми діаметром 0,4 см.

Діагностичними ознаками вхідного кульового пошкодження на одязі з бавовняних тканин є:

– при пострілі впритул: наявність дефекту тканини, як правило, круглястої форми діаметром 0,4 см, клаптика тканини одягу, який повернутий за напрямком польоту кулі, імпрегнація свинцю і нашарування рушничного мастила по краях отвору;

– при пострілі з близької дистанції: наявність дефекту тканини, як правило, круглястої форми діаметром 0,4 см, клаптика тканини одягу, який повернутий за напрямком польоту кулі, а також додаткові фактори пострілу у вигляді імпрегнації свинцю і нашарування рушничного мастила, які наявні навколо вхідного отвору;

– при пострілі з неблизької дистанції: відсутність імпрегнації свинцю і нашарування рушничного мастила навколо отвору.

5. При пострілах з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 на відстанях з 1 м до 6 м за рахунок зменшення періодів прецесії і нутації куля під час польоту стабілізує свою пробивну здатність і залежно від властивостей перешкоди проникає на різну глибину, а саме: в тіло людини – до 8,4 см, у соснову дошку – до 0,6 см, у картон – до 1,2 см, а тонку бавовняну тканину пробиває наскрізь.

6. Отримані нові судово-медичні показники для діагностики пошкоджень тіла людини та одягу з бавовняних тканин при пострілах з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 кулями „Діаболо-1” дозволять надавати об’єктивну експертну оцінку даного виду травми.

Публікації автора:

1. Хижняк В.В. Особливості пошкоджень бавовняного одягу при пострілах з пневматичної гвинтівки // Український судово-медичний вісник. – Київ, 1996. – № 1. – С. 16.

2. Хижняк В.В. Визначення відстані пострілу з гвинтівки «ИЖ-38» при пошкодженні бавовняної тканини // Український судово-медичний вісник. – Київ, 1999. – № 2 (8). – С. 19-23.

3. Хижняк В.В. Ушкодження тіла людини та їх особливості при пострілах з пневматичної гвинтівки ІЖ-38 // Експериментальна і клінічна медицина. – Харків, 1999. – № 4. – С. 109-111.

4. Хижняк В.В. Особливості пробивної дії куль при пострілах з пневматичної гвинтівки в залежності від дистанції пострілів // Український судово-медичний вісник. – Київ, 2000. – № 1 (9). – С.12-16.

5. Хижняк В.В. М.І. Пирогов як фундатор військо-польової хірургії та втілення його ідей у дослідження пневматичних ушкоджень // Вісник морфології. – 2004. – № 10 (1). – С. 27-28.

6. Ольховський В.О., Хижняк В.В. Пневматична зброя: поняття, законодавче визначення, місце серед інших видів зброї, судово-медичне значення // Медицина и … / Научно-практический журнал. – Харьков, 2006. – № 4 (15). – С. 99-103. (Здобувач виявив і проаналізував літературу, сформулював висновки і практичні рекомендації, оформив роботу, підготував її до друку).

7. Спосіб визначення стійкості положення кулі, яка була випущена із пневматичної зброї, у польоті: Пат. на винахід, Україна, 10106 А, МПК G 03 C 5/04, 5/05, 5/06 / Хижняк В.В., Татаренко В.О. (UA); ХДМУ. – № 96041330; Заявл. 04.04.96; Опубл. 30.09.96; Бюл. № 3. (Здобувач виконав повну підготовку тексту заявки на винахід, аналіз літератури, монтування і наладку пристрою, проведення і аналіз досліджень).

8. Каплуновский П.А., Хижняк В.В. Особенности формирования штанц-марки при выстрелах в упор из пневматической винтовки ИЖ-38 // Вопросы теории и практики судебно-медицинской экспертизы. – Запорожье, 1995. – С. 103-105. (Здобувач проаналізував літературні джерела, зробив експерименти на біоманекенах, дав оцінку отриманим результатам, провів фотографування об’єктів, оформив роботу).

9. Татаренко В.А., Манжела В.И., Перелазный Ю.В. Хижняк В.В. Особенности наложений свинца и ружейной смазки в зависимости от расстояния выстрела из пневматической винтовки // Вопросы судебной медицины и экспертной практики: 3-й сб. научн. тр. – Донецк, 1994. – С.27. (Здобувач знайшов і проаналізував літературні дані, розробив і здійснив експериментальні дослідження на трупах, зробив аналіз отриманих результатів, сформулював висновки).

10. Хижняк В.В. Влияние натяжения хлопчатобумажной ткани на свойства повреждений из пневматического оружия (винтовка ИЖ-38) // Актуальные вопросы судебной экспертизы: сб. научн. раб. / МОЗ Украины, ХИУВ; Ред. кол. В.И. Кононенко (отв. редактор) и др. – Харьков, 1998. – С. 52-54.

11. Хижняк В.В. Роль лабораторних досліджень при визначенні дистанції пострілів з пневматичної гвинтівки // Актуальні питання теорії та практики судової експертизи. – Харків: ХМАПО, 2000. – С. 54-56.

12. Ольховский В.А., Татаренко В.А., Каплуновский П.А., Губин Н.М., Хижняк В.В. Проблемы судебно-медицинской диагностики повреждений, причинённых выстрелами из пневматического оружия // Тези доповідей ІІ конф. Харківської обласної клінічної лікарні. – Харків, 2003. – С. 47-48. (Здобувач за результатами проведених ним особисто експериментальних пострілів виявив основні закономірності механізму утворення та особливості пошкоджень, сформулював висновки, підготував матеріали до друку).

13. Хижняк В.В. Визначення дистанції пострілу із пневматичної гвинтівки за особливостями накладання свинцю // Матеріали наукової конференції, присвяч. пам'яті проф. Ю.С. Сапожнікова / За ред. І.О. Концевич, Б.В. Михайличенко. – К.: ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1997. – С. 38-39.

14. Хижняк В.В. Оцінка ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, заподіяних пострілами з пневматичної зброї // “Бокаріусовські читання”: матеріали першої міжнар. наук.-практ. конф. судових медиків і криміналістів, присвяч. 75-річчю з дня смерті Засл. проф. М.С. Бокаріуса (Харків) 8-9 груд. 2006 р. – Харків. – С. 60-61.