Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Геоморфологія та еволюційна географія


Багмет Олег Борисович. Сучасний геоморфогенез території Київського плато : дис... канд. геогр. наук: 11.00.04 / НАН України; Інститут географії. — К., 2007. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 167-189.



Анотація до роботи:

Багмет О.Б. Сучасний геоморфогенез Київського плато. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.04. – геоморфологія та палеогеографія. – Інститут географії НАН України, Київ, 2007.

На теоретико-методологічних засадах трифакторного геоморфологічного аналізу, із застосуванням морфометричних, морфоструктурних, морфодинамічних методів, матеріалів ДЗЗ і ГІС-технологій виявлено просторові та часові закономірності прояву і взаємодії сучасних ендогенних, екзогенних та антропогенних рельєфоутворювальних процесів. Встановлено тенденції розвитку геоморфогенезу на досучасному та сучасному етапах. Виявлено морфоструктурно-неотектонічну зумовленість формування закономірностей геоморфогенезу на всіх етапах. Виявлено важливу роль розломно-блокових структур, змін у спрямованості й інтенсивності сучасних повільних тектонічних рухів, кліматичних умов, а також антропогенної діяльності у диференціації прояву сучасних рельєфоутворювальних процесів у просторі та часі.

Виявлено парагенези сучасних рельєфоутворювальних процесів, що стало основою для виділення районів із різними обстановками сучасного геоморфогенезу. Із застосуванням кластерного аналізу здійснено районування території за ризиком виникнення небезпечних екзогенних рельєфоутворювальних процесів.

У дисертації на нових теоретико-методологічних засадах розв’язно важливе наукове завдання, що має істотне значення для розвитку геоморфології та полягає у виявленні просторово-часових закономірностей сучасного геоморфогенезу в межах окремого геоморфологічного району.

1. Методологічною основою дослідження сучасного геоморфогенезу є трифакторний геоморфологічний аналіз, який передбачає системне вивчення основних генетичних груп рельєфоутворювальних процесів (ендогенних, екзогенних та антропогенних) і дозволяє розглядати в нерозривності процеси, що відбуваються в надрах Землі та на її поверхні з урахуванням їх взаємодії та взаємозумовленості. Раціональний комплекс методів і методичних прийомів, які забезпечують оптимальне формування бази даних, складається з методів морфометричного, морфоструктурного, морфодинамічного аналізу, дешифрування різночасових матеріалів дистанційного вивчення Землі, програмно-апаратних засобів ГІС для забезпечення спеціального геоморфологічного картографування, а також методів інструментального та стаціонарного дослідження сучасних рельєфоутворювальних процесів.

2. Особливості рельєфу Київського плато та сучасних рельєфоутворювальних процесів зумовлені геологічною будовою, морфоструктурною неоднорідністю території, диференційованим проявом рельєфоутворювальних неотектонічних і сучасних тектонічних рухів земної кори, гідрогеологічними, гідрологічними, кліматичними та грунтово-рослинними умовами, а також активною антропогенною діяльністю.

3. Морфоструктурно-неотектонічні умови Київського плато визначаються його розміщенням у зоні зчленування Українського щита та Дніпровсько-Донецької западини, а також неотектонічною та сучасною тектонічною активністю розломно-блокових структур, які зумовили просторові відміни в осадонакопиченні рельєфоутворювальних відкладів та зміни співвідношень деструктивних і конструктивних екзогенних рельєфоутворювальних процесів на досучасному та сучасному етапах геоморфогенезу. Виокремлення Київського плато в рельєфі східного схилу Придніпровської височини та формування головних морфоскульптурних рис відбулося в післясередньоплейстоценовий час і було спричинене морфоструктурно-неотектонічними особливостями території. Формування рельєфу відбувалося в умовах диференційованих у просторі та часі піднять і відносних опускань (або відставання у підняттях), а також домінування певних груп екзогенних процесів, із чим було пов’язано формування давніх і сучасних пластово-денудаційних і пластово-акумулятивних рівнин.

4. Просторові відміни в інтенсивності сучасних рельєфоутворювальних процесів тісно пов’язані з диференційованою активністю площових і лінійних морфоструктур. Виявлено ознаки сучасних тектонічних активізацій уздовж Київського, Білоцерківського, Андрушівського, Немирівського та інших розломів, з якими пов’язані лінійні локалізації та активізація ерозійних, суфозійно-просадкових, гравітаційних та інших процесів.

5. Відміни в інтенсивності прояву сучасних рельєфоутворювальних процесів у часі пов’язані зі змінами режимів випадання атмосферних опадів, коливаннями рівнів ґрунтових вод, змінами швидкостей сучасних тектонічних рухів земної кори, а також зі змінами в активності антропогенної діяльності, особливо у зв’язку з будівництвом Канівського водосховища. Активізація гравітаційних процесів на східному схилі Київського плато, за даними спостережень із 1972 р. по 1992 р. на ключових ділянках, корелюється з максимумами атмосферних опадів, підйомами рівнів ґрунтових вод, а на окремих ділянках – з активізацією абразії.

6. Інтегральним результатом складної взаємодії сучасних рельєфоутворювальних процесів різних генетичних груп є наявність просторових відмін у парагенетичних поєднаннях процесів, інтенсивності їх прояву, а також у трансформації досучасного (давнього) рельєфу в процесі сучасного геоморфогенезу. Найсуттєвіші зміни давнього рельєфу та території Київського плато відбулися на його східному схилі, в зоні прояву активних ерозійно-гравітаційних й абразійно-гравітаційних парагенетичних комплексів.

7. Сучасний геоморфогенез на території Київського плато відбувається у різних обстановках: а) переважання слабких деструктивних і обмеженого прояву конструктивних екзогенних процесів при підпорядкованій ролі антропогенних процесів в умовах сучасних тектонічних опускань; б) переважання помірних деструктивних екзогенних процесів при підпорядкованій ролі антропогенних процесів в умовах прояву сучасних знакозмінних тектонічних рухів земної кори; в) переважання активних деструктивних екзогенних процесів при активній ролі антропогенних процесів в умовах прояву впродовж усього сучасного етапу геоморфогенезу контрастних знакозмінних сучасних тектонічних рухів земної кори. Найбільший вплив на трансформацію давнього рельєфу в межах Київського плато мають процеси останньої групи.

8. На території Київського плато виділено райони з високим, помірним і низьким ризиком виникнення небезпечних сучасних рельєфоутворювальних процесів, що необхідно враховувати при обґрунтуванні: напрямів раціонального освоєння території з метою виконання інженерних, сільськогосподарських, планувальних завдань, моніторингу небезпечних рельєфоутворювальних процесів, проведенні природоохоронних заходів, розв’язані еколого-геоморфологічних проблем тощо.

Публікації автора:

  1. Багмет О.Б. Проблеми та напрями дослідження сучасного геоморфогенезу північно-східного схилу Придніпровської височини // УГЖ. – 2004. – № 4. – С. 24 – 26.

  2. Багмет О.Б. Актуальні проблеми дослідження сучасних рельєфоутворювальних процесів на північно-східному схилі Придніпровської височини // Зб. наук. пр. ІХ З’їзду Українського географічного товариства „Україна: географічні проблеми сталого розвитку”. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 2. – С. 124 – 125.

  3. Багмет О.Б. Морфометричні особливості рельєфу Київського плато // УГЖ. – 2005. – № 2. – С. 40 – 43.

  4. Багмет О.Б. Використання морфометричного методу при дослідженні ступеню антропогенної трансформованості рельєфу // Матеріали ІІ Міжнар. наук. конф. „Теоретичні, регіональні, прикладні напрями розвитку антропогенної географії та ландшафтознавства”. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2005. – С. 76 – 77.

  5. Багмет О.Б. Природно-антропогенные процессы на территории Киевского плато в зоне влияния Каневского водохранилища // Рациональное природопользование: Школа-конференция молодых ученых с участием стран СНГ. – М.: Географический ф-т МГУ, 2005. – С. 37 – 42.

  6. Багмет О.Б. Просторово-часові закономірності розвитку зсувних та абразійних процесів на східному схилі Київського плато // УГЖ. – 2006. – № 1. – С. 22 – 27.

  7. Багмет О.Б. Про відображення розломно-блокових структур у рельєфі Київського плато // Фізична географія та геоморфологія. – 2006. – Вип. 51. – С. 138 – 143.

  8. Багмет О.Б., Палієнко В.П. Морфоструктурна позиція Київського плато // УГЖ. – 2006. – № 4. – С. 3 – 8 (авторові належить інтерпретація впливу морфоструктури на сучасний геоморфогенез).

  9. Палієнко В.П., Спиця Р.О., Багмет О.Б. та ін. Про деякі результати морфоструктурно-неотектонічних досліджень у центральній частині Українського щита // Матеріали ІІІ Науково-виробничої наради геологів-зйомщиків України. – К.: 2005.– С. 193 – 195 (авторові належить опрацювання фактичного матеріалу по одній з тестових ділянок).