Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Труш Олександр Олегович. Структурно-функціональне забезпечення територіального управління запобіганням та ліквідацією надзвичайних ситуацій (на прикладі Управління пожежної безпеки в Харківській області): дисертація канд. наук з держ. управління : 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Труш О.О. Структурно-функціональне забезпечення територіального управління запобіганням та ліквідацією надзвичайних ситуацій (на прикладі Управління пожежної безпеки в Харківській області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2003.

В дисертації розробляються науково-теоретичні підходи щодо аналізу структур державного управління в системі попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій (НС). Визначено місце Державної пожежної охорони (ДПО) України у цій системі та структура її функцій як основа організаційної структури органів управління. За обсягами і видами діяльності підрозділи ДПО є основною оперативно-рятувальною службою, яка може ефективно реагувати на НС. Від розподілу функцій і побудови структур управління в ДПО, залежить ефективність організації роботи з попередження НС і динаміка оперативного реагування у разі їх виникнення.

Розроблено алгоритм формалізованого опису й оцінки ефективності структури функцій, що дозволило визначити недоліки в існуючих структурах органів і підрозділів ДПО і шляхи їх усунення. Даний алгоритм ліг в основу науково-методичного забезпечення побудови раціональних структур управління надзвичайними ситуаціями на територіальному рівні, що було реалізовано на прикладі управління пожежної безпеки одного з найбільш техногенно-пожежонебезпечних регіонів України.

Основні результати дослідження пов’язані з вирішенням проблеми ме-ханізму управління і структурно-функціонального забезпечення державного управління НС і узагальнені в наступних положеннях та висновках:

1. Система попередження і ліквідації НС є однією з найважливіших систем державного управління, адже від якості і ефективності її функціонування залежить стан безпеки в державі. Найсуттєвішим елементом (підсистемою) зазначеної системи є ДПО України, оскільки пожежі становлять найбільш поширені НС (відбуваються як самостійно, окремо, так і є супроводжуючими інші НС).

2. Найчастіше пожежі виникають у житловому секторі з найвищим по-казником загибелі людей. Проте, Пожежі в житлі не входять до Класифікатора НС в Україні, хоч за своєю суттю є ні чим іншим, як НС. Відтак, для більш якісного обліку обсягів роботи підрозділів ДПО, сил та засобів, що необхідні для попередження і ліквідації НС, слід удосконалити Класифікатор НС внесенням до нього відповідних змін.

3. У життєдіяльності кожної АТО можуть виникнути різні за видовими ознаками НС. У той же час, ступінь ризику щодо виникнення будь-якої НС та масштаби її поширення залежать від ефективності реагування на них АРС і, перш за все, територіальних органів ДПО, на які покладено завдання з попередження і ліквідації пожеж. Для цього вони виконують певні функції і мають відповідні структури управління. Тому заздалегідь важливо побудувати або передбачити такі раціональні структури управління, які були б здатними адекватно реагувати на кожну з НС.

4. Вихідною задачею проектування організаційної структури є визначення складу і змісту функцій управління апаратом (підрозділом) ДПО. Існуючі методи аналізу і синтезу структур управління підрозділів ДПО не забезпечують вирішення задачі аналізу функцій системи ДПО з метою синтезу структури управління.

Найбільш придатним для аналізу й удосконалювання функціональної структури управління підрозділів ДПО є системно-цільовий підхід, реалізований методом структуризації цілей у поєднанні з методом організаційного моделювання й експертного методу.

Синтез структури управління підрозділами ДПО доцільно здійснювати на основі кластерного аналізу як основи організаційного моделювання.

5. Критерій оптимізації структури управління підрозділів ДПО задається у формі мінімізації перехресних або внутрішніх зв’язків між елементами, що входять до різних класифікаційних груп. У прикладному відношенні це означає, що в раціонально організованій системі управління основна інформаційна діяльність з координації управління відбувається усередині системи, в її підсистемах (підрозділах). На рівень управління системи в цілому (ДДПБ, УПБ тощо) виноситься певне число функцій і задач, що стосуються інтересів усієї організації. Це відповідає одночасно принципам єдності системи та автономності її підсистем.

6. У математично формалізованій постановці модель декомпозиції системи управління підрозділами ДПО являє собою задачу цілочисельного програмування з булєвими перемінними, лінійними обмеженнями з квадратичним або з лінійним функціоналом. І в першому, і в другому випадках, внаслідок нелінійності або надзвичайно великої розмірності, застосування на практиці точних методів оптимізації дискретних систем виявляється неможливим.

7. Недосяжність реальних спроб одержання точного рішення збільшується невисокою точністю вихідних даних, насамперед коефіцієнтів зв’язку структуроутворюючих елементів. На перший план виступає актуальність використання експертних оцінок при визначенні зазначених коефіцієнтів, причому, ці оцінки базуються на нечітких лінгвістичних відношеннях, що належать до елементів теорії нечітких множин.

8. Можна вважати доцільним використання в дослідженні проблем ДПО на практиці евристичних алгоритмів декомпозиції. Запропонований в дисертації метод, що включає локальні правила пріоритетів у частині застосування елементів теорії нечітких множин, дозволяє оптимально вирішувати поставлені у роботі мету та задачі.

9. Запропонований в дослідженні механізм управління попередженням і ліквідацією НС, підхід до формалізації процедур та метод побудови функціональних і організаційних структур управління дає змогу формувати нові ефективні структури, забезпечувати ефективне управління запобіганням і ліквідацією НС на рівні територіальних органів державної влади (про що свідчить моделювання функціональної структури УПБ в Харківській області).

Публікації автора:

1. Труш А.О. К анализу проблемы совершенствования структур управления в государсвенной пожарной охране МВД Украины // Проблемы пожарной безопасности: Сб. науч. тр. ХИПБ. – Х.: ХИПБ, 1999. – Вып. 6. – С. 163 – 165.

2. Труш А.О. К моделированию функциональных структур управления ГПО МВД Украины // Проблемы пожарной безопасности: Сб. науч. тр. ХИПБ. – Х.: Фолио, 2000. – Вып. 7. – С. 205 – 208.

3. Труш А.О. К вопросу методики проектирования структур управления подразделениями государственной пожарной охраны (ГПО) МВД Украины // Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи (до 115 річниці Харківського державного політехнічнго університету): Праці міжнародної науково-методичної конференції, 28 – 30 березня 2000 р. – Х.: ХДПУ, 2000. – С. 107-108.

4. Труш О.О. Метод аналізу і формування функціональної структури управління підрозділами державної пожежної охорони (ДПО) МВС Укра-їни // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Тези Між-народної наук.-практ. конф., 4 – 10 лист. 2000 р. – Х., 2000. – С. 65.

5. Труш А.О. Методологические аспекты совершенствования управления противопожарной службой на современном этапе // Материалы десятой международной научно-технической конференции “Системы безопасности”. – М.: Академия ГПС МВД России, 2001. – С. 46-47.

6. Труш О.О. Некоторые результаты анализа функциональных структур управления в государственной пожарной охране МВД Украины // Проблемы пожарной безопасности: Сб. науч. тр. АПБ Украины. – Х.: Фолио, 2001. – Вып. 9. – С. 226 – 230.

7. Труш О.О. Аналіз концепцій та підходів до формування структур державного управління з попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій // Зб. наук. праць Укр. Акад. держ. управління при Президентові України; За заг. ред. Г.І. Мостового. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2001. – Вип. 2. – Ч. ІІ. – С. 116 – 121.

8. Труш О.О. Функціонування аварійно-рятувальних служб (АРС) у середовищі сучасних міст // Матеріали наук.-практ. конф. “Формування механізму регіонального управління в Україні”, 29 лист. 2001 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2002. – С. 142 – 147.

9. Труш О.О. Шляхи удосконалення структури управління в Державній пожежній охороні (ДПО) МВС України // Пожежна безпека – 2001: Зб. наук. праць. – Львів: СПОЛОХ, 2001. – С. 106 – 108.

10. Труш О.О. Принципи структуризації системи органів державного управління та підрозділів по запобіганню та реагуванню на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ, 2002. – № 2 (13): У 2-х ч. – Ч. І. – С. 169 – 172.

11. Труш О.О. Метод побудови структур територіальних органів державного управління при запобіганні і ліквідації надзвичайних ситуацій // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2003. – № 2 (16): У 2-х ч. – Ч. 1. – С. 81 – 89.

12. Труш О.О. Функціональна система управління державної пожежної охорони України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2003. – № 2 (17): У 2-х ч. – Ч. 2. – С. 225 – 233.