Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Астрофізика, радіоастрономія


388. Шаховськой Дмитро Миколайович. Структура протопланетних дисків за даними фотополяриметричного моніторингу молодих зір: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Шаховськой Д.Н Структура протопланетних дисків за даними фотополяриметричного моніторингу молодих зір. – Рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук за фахом 01.03.02. - Астрофізика, радіоастрономія. Одеський національний університет, Одеса, 2004.

У дисертації представлені спостереження, отримані в ході програми фотополяриметрического моніторингу молодих зірок із протопланетними дисками. Проведено аналіз спостережень з метою визначення характеристик і структури дисків.

Показано, що параметрі розсіяного випромінювання дисків RR Tau і BM And можуть бути представлені моделями з максимально наближеними до міжзоряних параметрами пилової суміші, формою оболонки у виді диска з конічною поверхнею і кутом розкриття менш 30, оптичною товщею диска в центральній площині ~1.

У CQ Tau підтверджене існування фотометричного циклу тривалістю близько 20 років, знайдений другий цикл із періодом 1000 днів. Показано що з фазою 20-літнього циклу змінюється характерний розмір порошин на промені зору.

Представлено одночасні фотометричні спостереження RR Tau у видимій і ИК областях. По їхніх результатах знайдена істотна нестабільність внутрішньої зони диска в зоні сублімації пилу. Оцінено хвильову залежність навколозоряної екстинкції в діапазоні від 0.35 до 1.6 мкм, температуру сублімації пилу, масу пилової хмари, що спричинила тривалий мінімум.

За результатами аналізу спостережень RZ Psc, зроблено таки висновки: зірка оточена сильно сплюсненою пиловою оболонкою (диском), видимої "з ребра". Відсутність інфрачервоного надлишку і, одночасно, присутність досить інтенсивного розсіяного випромінювання, свідчить про те, що між зорею і її навколозоряним диском існує порожнина, вільна від пилу.

Аналіз кругової і лінійної поляризації WW Vul показав, що в диску WW Vul спостерігається значний ступінь орієнтованості несферичних порошин. Переважний напрямок орієнтації – короткими осями в площині диска. Ступінь орієнтованості на промені зору дуже змінний, що, вірогідно, відбиває його просторову неоднорідність.

Результати, що викладено у даній роботі, показують, що за допомогою даних тривалого фотополяриметрічного моніторингу зір типу UX Ori і схожих з ними об'єктів можливе визначення деяких характеристик протопланетних дисків, що оточують ці зорі та діагностика структури дисків.

  1. За результатами багаторічних синхронних спостережень блиску і лінійної поляризації RZ Рsс виявлено такі структурні особливості пилової оболонки RZ Psc: дископодібна форма і наявність внутрішньої порожнини, вільної від пилу. Показано, що за характеристиками розсіяного диском випромінювання RZ Psc не відрізняється від молодих зір типу UX Ori.

  2. По результатах одночасних спостережень RR Tau у видимій і ближній ІЧ областях спектра, виявлено значну несталість найвнутрішньої зони диску у зоні сублімації пилу. Оцінено хвильову залежність навколозоряної екстинкції в діапазоні від 0.35 до 1.6 мкм, температуру сублімації пилу, масу "хмари" яка спричинила тривалий мінімум.

  3. На базі фотополяриметричних спостережень двох зір типу UX Ori : RR Tau і BM And, за допомогою числових моделей багаторазового розсіювання оцінено основні параметри середовища, що розсіює: форма дископодібних оболонок, їхні оптичні товщини і характерні розміри порошин.

  4. Виявлена на досить високому рівні значимості (5s) кругова поляризація WW Vul. На базі цих спостережень, а також аналізу багаторічних рядів спостережень лінійної поляризації зроблено висновок щодо наявності в протопланетному дискунесферичних орієнтованих порошин. Визначено переважний напрямок орієнтації, характеристики змінності ступеню орієнтованості у диску.

Публікації автора:

  1. Rostopchina A.N., Grinin V.P., Okazaki A., Thй P.S., Kikuchi S., Shakhovskoy D.N., Minikulov N.Kh. Dust around young stars. Photopolarimetric activity of the classical Herbig Ae/Be star RR Tau // Astron. Astrophys. - 1997. - Vol. 327. - P. 145–154.

  2. Шаховской Д.Н., Ростопчина А.Н. Фотометрия Ае звезды Хербига VV Ser в аномально глубоком минимуме блеска // Астрофизика. – 2000. - Т. 43, № 4. - С. 659-662.

  3. Ростопчина А.Н., Гринин В.П., Шаховской Д.Н. Фотометрия и поляриметрия классической Ае звезды Хербига VV Ser // Астрономический Журнал. – 2001.-Т. 78, № 1.- С.60-70.

  4. Гринин В.П., Шаховской Д.Н., Шенаврин В.И., Ростопчина А.Н., Тамбовцева Л.В. Наблюдения уникального минимума RR Tau в оптической и ближней инфракрасной областях спектра // Астрономический журнал. – 2002.- T. 19, № 8.- С.715-725.

  5. Шаховской Д.Н., Гринин В.П., Ростопчина А.Н. Фотополяриметрическая активность RZ Psc// Астрономический Журнал.—2003 - Т.80-№7,стр. 631-637

  1. Шаховской Д.Н., Шулов О.С., Копацкая Е.Н. Обнаружение круговой поляризации у звезды Ае Хербига WW Vul // Письма в АЖ.– 2001.-Т. 27, С.438-441

  2. Шаховской Д.Н., Аномальное поведение линейной поляризации WW Vul// Астрофизика.—2002.-Т. 45 № 4.- С. 519-525