Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Заремба Павло Олександрович. Стратегія стабілізації та розвитку м’ясопереробної промисловості України : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Заремба П.О. Стратегія стабілізації та розвитку м’ясопереробної промисловості України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господар-ством – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2008.

У дисертаційній роботі виявлено передумови, проблеми та тенденції розвитку м’ясопереробної промисловості України та її підприємств і ураховано їх при обґрунтуванні напрямів удосконалення ланок і елементів механізму формування стратегії стабілізації та розвитку господарюючих суб’єктів цієї сфери діяльності та галузі в цілому. Обґрунтовано новий за сутністю підхід до механізму формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств м’ясопереробної промисловості, який представляє собою взаємодіючу єдність галузі та її господарюючих суб’єктів, тобто систему, яка в результаті її використання забезпечує створення передумов для одержання синергетичного ефекту. Виявлено особливості трансформаційних процесів у продовольчому комплексі країни, котрі перебувають у поступовому переході від споживання значної частки зарубіжної сільськогосподарської сировини до вітчизняної. Розроблено методологію та методичні підходи до формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств м’ясопереробної промисловості. Удосконалено та одержали подальший розвиток методи та моделі: вплив чинників зовнішнього та внутрішнього середовища на маркетингові умови розвитку підприємств та галузі в цілому, використання системного підходу, вибору концепції маркетингу взаємодії та інші.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та вирішення важливої науково-прикладної проблеми обґрунтування методологічних і методичних положень формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств м’ясопереробної промисловості та галузі в цілому на основі врахування вітчизняного та зарубіжного досвіду, особливостей економіки України та визначених пропозицій з удосконалення системи механізму формування стратегії стабілізації та розвитку господарюючих суб’єктів продовольчого комплексу країни.

Сутність основних висновків і пропозицій полягає в наступному:

1. Доведено, що для об’єктивного виявлення впливу як негативних чинників, так і не використаних потенційних можливостей на рівень функціонування і розвиток м’ясопереробної промисловості та її підприємств, необхідно використовувати перш за все системний підхід, який дозволяє розглядати об’єкт, що аналізується у всіх його взаємозв’язках та взаємозалежностях у поєднанні з іншими об’єктами та суб’єктами.

2. Виявлено, що світовою тенденцією виробництва та споживання продукції м’ясопереробної промисловості є постійне державне регулювання господарської діяльності як самої галузі, так і її підприємств.

3. Шляхом використання системного підходу до розгляду взаємозв’язків та взаємозалежності кормової бази для тваринництва та птахівництва виявлено особливості стратегічного управління розвитком м'ясопереробної галузі.

4. На підставі врахування виявлених передумов, проблем і тенденцій сучасного стану м’ясопереробної промисловості та її підприємств доведено доцільність проведення процесів кооперації за допомогою вдосконалення системи механізму формування стратегії стабілізації та розвитку господарюючих суб’єктів цієї галузі, що є безальтернативним напрямком розвитку всіх складових продовольчого комплексу країни.

5. Аргументовано пропозиції по вдосконаленню методичних підходів з активізації інтеграційних процесів у м’ясопереробній сфері, які включають до себе обґрунтовані основні напрямки розвитку об’єднань та використання механізмів формування моделей інтеграції підприємств м’ясопереробного комплексу. Обґрунтовано пропозиції по стимулюванню економічної активності м’ясопереробних господарюючих суб’єктів та галузі в цілому за допомогою результатів удосконалення взаємодії механізмів реалізації стратегії менеджменту, формування цін на продукцію харчової промисловості та економічного механізму ведення господарства й управлення великими м’ясопереробними підприємствами.

6. В процесі аналізу маркетингового середовища запропоновано використовувати механізм оцінки сили його впливу за допомогою побудови матриці «протидія впливу – сила впливу». Використання даної матриці для підприємств м’ясопереробної галузі Донецького регіону дало змогу визначення диференційованої базової стратегії для кожного з них в межах адекватного реагування на зміни маркетингового середовища.

7. Обґрунтовано напрями вдосконалення комплексу маркетингу в системі розвитку м’ясопереробної промисловості та її підприємств:

а) визначено сутність поняття “маркетингове середовище” та розвитку методу впливу на нього чинників внутрішнього та зовнішнього ринкового середовища;

б) запропоновано механізм оцінки впливу маркетингового середовища на діяльність м’ясопереробних підприємств та методичний підхід до його реалізації;

в) удосконалено методи вибору концепції маркетингу взаємодії для формування і реалізації маркетингової стратегії переробних господарюючих суб’єктів;

г) розроблено методичні підходи до визначення розрахункових цін на готову продукцію та обґрунтування схеми інтегрування маркетингу в стратегічне управління переробних підприємств;

8. Доведено визначення напрямків формування маркетингових вертикальних і горизонтальних систем на ринку м’ясної продукції України. У межах інтегральної логістичної концепції, запропоновано методичний підхід для визначення розмірів грошової виручки між учасниками ВМС, апробований на матеріалах ВАТ ММК ім. Ілліча.

9. Дістав подальший розвиток методичний підхід до вдосконалення структури механізму формування стратегії стабілізації та розвитку господарюючих суб’єктів продовольчого комплексу країни, суть якого полягає в дослідженні та аналізі вказаного механізму як системи складових механізмів: на рівні всієї галузі та на рівні безпосередньо підприємств. Обґрунтований підхід дозволяє більш повно адаптувати кожну ланку та елемент механізму до постійного змінювання ринкових умов.

10. Розроблено підстави для формування в реалізації механізму врахування виявлених потенційних можливостей розвитку стратегії МПП за рахунок результатів використання моделей стратегічного планування підприємств, а саме: модель, яка базується на врахуванні ринкових переваг, модель, яка орієнтована на створення і підтримку конкурентоспроможності, модель, що направлена на створення позитивного іміджу, та модель, що враховує розмір підприємств.

11. Установлено, на основі класифікації та систематизації методів прогнозування, що найбільш адекватним методом, який дозволяє виявити якісні та ключові кількісні параметри показників прогнозу розвитку стратегії м’ясопереробної промисловості та її підприємств, є розробка сценаріїв у комплексі з методами економіко-математичного моделювання. Доведено необхідність і можливість використання методів SWOT-аналізу при проведенні аналізу потенціалу м’ясопереробної промисловості, її господарюючих суб’єктів та розробці стратегії їх стабілізації та розвитку.

12. Відповідно до потреб необхідності оптимізації розміщення та функціонування підприємств м’ясопереробної промисловості з урахуванням результатів узагальнення теоретичних та методичних розробок у цьому напрямку розроблено метод економічного обґрунтування стратегії галузевого розміщення переробного виробництва в регіонах та країні в цілому.

13. Аргументовано методичні підходи до вдосконалення на основі врахування особливостей галузі економіко-математичної моделі розміщення виробництва сировини для м’ясопереробної промисловості. Доведено та обґрунтовано можливість моделювання оптимізаційних процесів виробничої діяльності м’ясопереробних підприємств.

14. Удосконалений автором механізм формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств на засаді обґрунтованих методичних підходів, методів оцінки та прогнозування, компоновки його елементів при розробці стратегії має принципову новизну, відповідає вимогам розвитку підприємств м’ясопереробної промисловості й, внаслідок цього, сприяє підвищенню ефективності функціонування галузі в цілому.

15. Забезпечення стратегії стабілізації та розвитку м’ясопереробного підприємства багато в чому залежить від оптимізації виробничої діяльності, зокрема, формування та реалізації оптимальної виробничої програми, яка враховує особливості використання різних рецептур та обладнання з переробки сировини для визначення складу та обсягу ресурсів, які необхідно задіяти для отримання відповідного значення прибутку.

Публікації автора:

Монографії

1. Заремба П. А. Стратегия стабилизации и развития предприятий мясоперерабатывающей промышленности: [монография] / Павел Александрович Заремба. – Донецк: НАН Украины, Ин-т экономики пром-ти, 2007 – 324 с.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Заремба П. Основні напрямки реформування АПК України / П. Заремба // Схід. – 2003. – №8 (58). – С. 37–41.

3. Заремба П.А. Основы маркетинга в отраслях сельского хозяйства Украины / П.А. Заремба // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины / НАН Украины, Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2003. – С. 403–411.

4. Заремба П.О. Аналіз стану ринку м’яса в Україні / П.О. Заремба // Экономика промышленности : сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2003. – С. 63–69.

5. Заремба П.А. Предпосылки развития мясоперерабатывающей промышленности / П.А. Заремба // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2004. – Вип. 18. – С. 132–146.

6. Заремба П. Проблемы инвестирования АПК Украины / П. Заремба // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т. – Д., 2004. – Вип. 188, т. 2. – С. 488–495.

7. Заремба П.А. Вариантные модели размещения и развития предприятий по переработке мясопродуктов / П. А. Заремба // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. – Рівне, 2004. – Вип. 2 (26) частина II. – С. 227–232.

8. Заремба П. Проблемы развития предприятий АПК региона (на примере Донецкой области) / П. Заремба // Наукові праці Харківського національного аграрного університету. Серія Економіка АПК і природокористування. – Х., 2004. – Вип. 9. – С.23–27.

9. Заремба П.О. Методи обґрунтування стратегії розвитку м’ясопереробної промисловості / П. О. Заремба // Вісник Львівської комерційної академії. – Л., 2005. – Вип. 18 частина 2. – С. 238–242

10. Заремба П.О. Розвиток м’ясопереробної промисловості України: проблемні питання та шляхи їх вирішення / П. О. Заремба // Вісн. екон. науки України. – 2005. – № 2 (8). – С. 124–126.

11. Заремба П.О. Метод SWOT-аналізу та обґрунтування стратегії розвитку м’ясопереробної промисловості / П. О. Заремба // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 5, ч. 2., т. 1(71). – С. 144–148.

12. Заремба П.О. Про особливості моделювання оптимізації програми виробництв м'ясопереробної галузі / П. О. Заремба // Экономика промышленности: сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 383–392.

13. Заремба П.А. Формирование методического подхода к установлению цен на продукцию мясоперерабатывающей отрасли / П. А. Заремба // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – Т. 2. – С. 344–352.

14. Заремба П.А. Парадигма маркетинга в мясоперерабатывающей промышленности на основе взаимодействия и логистического подхода / П. А. Заремба // Вісн. екон. науки України. – 2006. – № 1 (9). – С. 61–63.

15. Заремба П.О. Впровадження ефективних форм організації діяльності підприємств м’ясопереробної галузі / П. О. Заремба // Вісник Львівської комерційної академії. – Л., 2006. – № 20. – С. 394–401.

16. Заремба П. Реструктуризація м’ясопереробних підприємств як перспективний напрям сталого розвитку галузі / П. Заремба // Схід. – 2006. – №4 (76). – С. 25–29.

17. Заремба П.А. О роли вертикальных и горизонтальных маркетинговых систем в развитии мясоперерабатывающей промышленности Украины / П. А. Заремба // Вісн. екон. науки України. – 2006. – № 2 (10). – С. 98–101.

18. Заремба П.А. Мировые тенденции мясоперерабатывающей промышленности и их влияние на Украину / П. А. Заремба // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т. – Д., 2006. – Вип. 216, т. 2. – С. 386–395.

19. Заремба П.А. Вертикальные и горизонтальные маркетинговые системы на рынке мясной продукции Украины: проблемы и перспективы / П. А. Заремба // Економіка промисловості. – 2006. – № 2 (33). – С. 92–97.

20. Заремба П.А. Стратегический анализ фирменной структуры рынка мясопродукции / П. А. Заремба // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т. – Д., 2007. – Вип. 222, т. V. – С. 1269–1280.

21. Заремба П.А. Стратегические кластеры предприятий мясоперерабатывающей промышленности Донецкой области / П. А. Заремба // Вісн. екон. науки України. – 2007. – № 1 (11). – С. 42–44.

22. Заремба П.А. Формирование парадигмы интегрированного комплекса маркетинга в мясоперерабатывающей промышленности / П. А. Заремба // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т. – Д., 2007. – Вип. 225. т. I. – С. 250–261.

23. Заремба П.О. Аналіз впливу маркетингових систем на організацію ефективної діяльності м’ясопереробних підприємств / П. О. Заремба // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2007. – Вип. 23, т 2. – С. 223–228.

24. Заремба П.О. Вибір методів прогнозування розвитку м'ясопереробної промисловості / П. О. Заремба // Науковий вісник національного гірничого університету. – Д., 2007. – Вип. 9. – С. 94-96.

25. Заремба П.А. Кластеризация регионов Украины на основе анализа состояния производства в мясоперерабатывающей отрасли / П. А. Заремба // Прометей: регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк, 2007. – Вип.. 2 (23). – С. 88–92.

26. Заремба П.А. Формирование механизма оценки влияния маркетинговой среды мясоперерабатывающей промышленности на основе матричного подхода / П. А. Заремба // Менеджер. – 2007. – 2 (40). – С. 196–202.

27. Заремба П.О. Методичні підходи до забезпечення стратегічного розвитку м’ясопереробної промисловості / П. О. Заремба // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія економічна. – Д., 2007. – Вип. 32(126). – С. 184–187.

Матеріали наукових конференцій

28. Заремба П.А. Проблемы обоснования размещения предприятий перерабатывающей промышленности / П.А. Заремба // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях: тез. докл. науч.-практ. конф., Донецк, 20–21 мая 2004 г. / НАН України, Ін-т економіки пром-сті. – Донецк, 2004. – С. 36–38.

29. Заремба П.А. Особенности и проблемы развития мясоперерабатывающей промышленности / П.А. Заремба // М.І.Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: междунар. науч.-практ. конф., Донецьк, 20–21 січн. 2005 р. / Донец. нац. ун-т экономики и торговли им. М. Туган-Барановского. – Донецк, 2005. – С. 110–112.

30. Заремба П.О. Про деякі аспекти стратегії розвитку м’ясопереробної промисловості України / П.О. Заремба // Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти: міжнар. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 20 квіт. 2005 р. / Запорізький національний університет – Д., 2005. – Т. II. – С. 105–106.

31. Заремба П.А. О влиянии внешних факторов на развитие мясоперерабатывающей отрасли Украины / П.А. Заремба // Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: тези доп. і повідомл. всеукр. наук.-практ. конф., Донецьк, 19–20 трав. 2005 р. / НАН України, Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2005. – С 44–45.

32. Заремба П.А. О разработке стратегии развития предприятий мясоперерабатывающей отрасли Украины / П.А. Заремба // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Ялта, 6–8 жовт. 2005 р. / Донец. нац. ун-т экономики и торговли им. М. Туган-Барановского. – Донецьк, 2005. – Т. 1.-С. 112-115.

33. Заремба П.О. Методика аналізу впливу маркетингового середовища на м’ясопереробні підприємства / П.О. Заремба // Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів: матеріали всеукр. наук.-практ. конф., Маріуполь, 9–11 черв. 2006 р. / МОН України, Академія економічних наук України. – Маріуполь, 2006. – С. 282–284.

34. Заремба П.О. Особливості забезпечення розвитку потенціалу підприємств м’ясопереробної промисловості / П.О. Заремба // Особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів: тези доп. міжнар. наук.-практ. конф., [Запоріжжя], жовт. 2006 р. / Гуманітар. ун-т “Запоріз. ін-т держ. та муніціпал. упр”. – Запоріжжя, 2006. – Т. 2. – С. 199–201.

35. Заремба П.О. Реструктуризація організаційно-економічної системи українських підприємств м’ясопереробної промисловості – найважливіша умова розвитку / П.О. Заремба // Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів: матеріали всеукр. наук.-практ. конф., Маріуполь, 9–11 черв. 2006 р. / Приазовський державний технічний університет – Маріуполь, 2006. – С. 284–286.

Інші видання:

36. Інфраструктура товарного ринку: навч. посіб. / О. О. Шубін,…, П. О. Заремба, … , ; під ред. О. О.Шубіна. – 2-е вид., перероб. та доп. – К.: НМЦВО МОіН України: Студцентр, 2004. – 816 с.

Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз основних тенденцій розвитку харчової промисловості, визначені тенденції розвитку та формування ринку м’ясопродуктів - 1,2 д.а.

37. Заремба П. А. Мясоперерабатывающая промышленность Украины: особенности функционирования, методы прогнозирования развития и размещения /П. А. Заремба/ Донец. гос. ун-т экономики и торговли им. М. Туган-Барановского. – Донецк: ДонГУЭТ, 2006. – 142с.