Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Поплюйко Ярослава Валеріївна. Статистичний аналіз динаміки грошової маси в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Поплюйко Я. В. Статистичний аналіз динаміки грошової маси в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – Статистика. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”. – Київ, 2008.

Розглядаються сучасні статистичні підходи до оцінки грошової маси, взаємозв’язок із макроекономічними показниками. Надана характеристика сучасного рівня інформаційного забезпечення статистичного дослідження грошової маси.

Проаналізовано тенденції грошової маси та закономірності формування попиту і пропозиції грошей у взаємозв’язку з розвитком національної економіки на основі удосконаленої системи показників, що дозволило оцінити ефективність функціонування грошово-кредитної системи України. Аналізуються регіональні особливості розподілу попиту на кредитні ресурси та пропозиції депозитів, що дало можливість оцінити дисбаланси у грошово-кредитній сфері.

Проведено факторний та індексний аналіз рівня монетизації економіки як основного індикатора насиченості економіки грошима та визначено вплив інтенсивних та екстенсивних факторів.

Досліджено рівень доларизації економіки, на основі якого розроблено коефіцієнт інвестиційних переваг валюти, який дозволяє більш точно оцінювати існуючу ситуацію на валютному ринку і розробити ефективні управлінські рішення.

У дисертації здійснено теоретичне та методичне узагальнення й запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо комплексного статистичного дослідження динаміки та структури грошової маси, збалансованості попиту і пропозиції на гроші в умовах розвитку національної економіки. Основні науково-практичні результати роботи дають підстави зробити такі висновки:

  1. Проведений аналіз сучасних теорій грошей дозволив приєднатись до поглядів учених-економістів, які вважають, що грошова маса є одним з найважливіших факторів фінансової стабільності, має глибокий зв’язок з усіма економічними та соціальними процесами і займає особливе місце у розвитку національної економіки. Узагальнення та систематизація методологічних підходів до аналізу обсягу і структури грошової маси зумовили вибір відповідного аналітичного забезпечення, дозволили визначити етапи дослідження, результати якого є підґрунтям для прийняття відповідних управлінських рішень у сфері грошово-кредитної політики.

  2. Дослідження існуючої інформаційної бази, необхідної для комплексного аналізу динаміки грошової маси в Україні, дозволило виявити певні недоліки в інформаційному забезпеченні окремих груп користувачів, включаючи органи державного управління, й обґрунтувати напрями його вдосконалення. Зокрема, запропоновано передбачити публікацію даних щодо платіжних карток та інформації щодо кредитів і депозитів за загальноприйнятою світовою методикою строкової градації.

  3. Аналіз існуючого методичного забезпечення дозволив виявити найбільш показові індикатори, узагальнити та доповнити систему показників аналізу динаміки грошової маси, структуровану відповідно до мети управлінських рішень, які мають позитивно вплинути на процеси регулювання рівноваги грошового ринку за рахунок підвищення рівня збалансованості між попитом на гроші та їх пропозицією. Сформовано систему показників, яка дозволила здійснити комплексний статистичний аналіз динаміки грошової маси: оцінити насиченість економіки грошима, рівень попиту на гроші в розрізі суб’єктів економіки, потенційні можливості банківської системи, ефективність грошово-кредитної політики щодо забезпечення суб’єктів економіки грошима, рівень доларизації економіки, рівень збалансованості попиту і пропозиції грошей та ін.

  4. Статистичне дослідження закономірностей формування попиту на гроші показало, що регулювання останнього буде максимально ефективним за умови врахування тенденцій розвитку національної економіки та динаміки реальних доходів населення. В цьому аспекті обґрунтовано систему показників оцінки попиту на гроші як в цілому, так і для кожного окремого напряму дослідження: банки, суб’єкти господарювання, населення. Аналіз динаміки попиту на гроші дозволив стверджувати, що пожвавлення в реальному секторі економіки приводить до зростання попиту на гроші як з боку активів, так і з боку грошей для здійснення угод. Водночас динаміка частки довгострокових кредитів у обсязі інвестицій в основний капітал та частки короткострокових кредитів в оборотних активах, які до 2006 р. зросли і становили 39,9 % та 21,7% відповідно, засвідчила, що для суб’єктів господарювання кредити відіграють незначну роль, що негативно впливає на попит на гроші з боку активів. Значення основних індикаторів попиту на гроші з боку населення показали позитивну динаміку. Зокрема, обсяг кредитів на одну особу, починаючи з 1996 р., в середньому за рік зростав на 83% і в 2006 р. склав 1673,6 грн. / особу. Зростання ролі кредитів в економіці сприятиме підвищенню ефективності перерозподілу коштів між видами економічної діяльності, рівня диверсифікації економіки і, як наслідок, збільшенню рівня попиту на кредитні гроші.

  5. На основі багатофакторних індексних моделей оцінено вплив екстенсивних та інтенсивних факторів на рівень монетизації економіки і швидкість обігу грошової маси. Встановлено, що найбільший позитивний вплив на рівень монетизації економіки здійснював коефіцієнт монетизації за грошовим агрегатом М2 (внесок фактора за 1996–2006 рр. коливався в межах 1,6–7,0%); зміна частки високоліквідних коштів у загальному обсязі грошової маси негативно впливала на рівень монетизації, що є свідченням недостатньої довіри до банківської системи. У рамках аналізу індексної моделі швидкості обігу грошової маси виявлено, що найбільш вагомим фактором негативного впливу була швидкість обігу готівки, яка зменшувала рівень регульованості грошової маси. Використання індексних моделей, що адаптовані до аналізу рівня монетизиції економіки та обігу грошової маси дозволить органам грошово-кредитного регулювання держави ефективніше застосовувати інструменти впливу на банківську систему, реальну економіку, вдосконалити та реалізовувати механізм інфляційного таргетування.

  1. Методика статистичного аналізу пропорційності попиту на кредити та пропозиції депозитів, яка адаптована в роботі до реалій української економіки, дає підстави зробити висновок про значні диспропорції в попиті та пропозиції на грошовому ринку, які порушують збалансованість грошово-кредитної системи і чинять негативний вплив на економічне зростання в країні. Проведений аналіз виявив, що попит і пропозиція на гроші концентруються переважно в підприємствах експортно–орієнтованих видів економічної діяльності, банківські рахунки яких розташовані в м. Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях, що ставить грошово-кредитну систему України в залежність від коливань кон’юнктури товарних ринків та курсів іноземних валют. Встановлено, що попит на кредитні ресурси та пропозиція депозитів з боку фізичних осіб також нерівномірно розподілені за регіонами, що пояснюється як різним рівнем доходів населення, так і певними недоліками у регіональній організації банківської діяльності. Поступове зростання ролі заощаджень дозволить банківській системі розширити пропозицію кредитних грошей та знизити відсоток за позичковим капіталом, що в результаті сприятиме збалансованості попиту та пропозиції на гроші.

  2. Здійснено статистичний аналіз формування та розміщення грошової маси (пропозиції грошей) у тісному взаємозв’язку з суб’єктами економіки на основі узагальненої системи показників, що дозволило виявити вплив монетарної політики на реальний сектор економіки й обґрунтувати напрями розробки відповідних управлінських рішень за результатами дослідження.

  3. Для всебічного аналізу рівня доларизації економіки узагальнено та доповнено систему показників, яка дозволила оцінити її рівень і виявити найбільш вагомі фактори впливу: політична нестабільність; інфляційні очікування; недовіра до національної грошової одиниці; проведення розрахунків в іноземній валюті на вторинному ринку нерухомості, землі, авторинку, у сфері туризму та ін.; висока активність експортної діяльності. Проведені на основі розробленого коефіцієнта інвестиційних переваг валюти розрахунки дають підстави стверджувати, що на процес інвестування економіки йде незначна частка купленої населенням валюти (максимальне значення за 2004–2006 рр. становить 38,6%), тобто ймовірно йде перетік коштів на тіньовий ринок і як результат спостерігається зменшення рівня регульованості грошової маси. У цьому контексті окреслено напрями державного управління щодо зниження рівня доларизації, що дозволить покращити інвестиційний клімат, підвищити довіру до національної грошової одиниці, сприятиме розвитку фінансових ринків, зменшенню частки тіньового сектору економіки, досягненню меншого значення кредитної ставки в національній валюті ніж в іноземній та ін.

  4. Для оцінювання збалансованості попиту та пропозиції на гроші використано прямі й опосередковані показники, що дозволило більш точно оцінити рівновагу на грошовому ринку. За результатами проведеного аналізу виявлено, що забезпечення збалансованості попиту та пропозиції грошей, оптимального обсягу та структури грошової маси можливе за умови інтенсивного розвитку банківської системи та розширення кредитних каналів емісії (при відповідному депозитному забезпеченні).

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Поплюйко Я. В. Напрямки удосконалення інформаційного забезпечення дослідження грошової маси в Україні / Я. В. Поплюйко // Наук. праці Кіровоградського держ. техн. ун-ту : Економічні науки. — Кіровоград : КДТУ, 2003. — Вип. 5. — С. 560—568 (0,52 друк. арк.).

  2. Поплюйко Я. В. Теоретичні аспекти статистичного дослідження динаміки грошової маси / Я. В. Поплюйко // Актуальні проблеми економіки. —2004. — № 6 (36). — С. 74—80. (0,47 друк. арк.).

  3. Поплюйко Я. В. Методичні питання аналізу фінансового стану підприємств на регіональному рівні / І. М. Жук, В. С. Михайлов, Я. В. Поплюйко // Статистика України. — 2006. — № 2. — С. 4—11. (загальний обсяг – 0,95 друк. арк., особисто автору належить 0,3 друк. арк.; обґрунтовано систему фінансових коефіцієнтів та проаналізовано фінансові показники підприємств окремих регіонів України).

  4. Поплюйко Я. В. Статистичний аналіз рівня монетизації економіки України / Я. В. Поплюйко // Економіка: проблеми теорії та практики : [зб. наук. пр.]. — Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. — Вип. 222 : В 5 т. —

Т. ІV. — С. 908—916. (0,51 друк. арк.).

  1. Поплюйко Я. В. Особливості статистичного дослідження обсягу кредитів, наданих комерційним банкам, в аспекті попиту на гроші / Я. В. Поплюйко // Проблеми статистики : [зб. наук. пр.]. — К. : НТК статистичних досліджень Держкомстату України. — 2007. — Вип. 8. — С. 209—215 (0,55 друк. арк.).

  2. Поплюйко Я. В. Доларизація економіки України: статистичні оцінки / Я. В. Поплюйко // Статистика України. — 2008. — № 2. — С. 35—45 (0,75 друк. арк.).

в інших виданнях:

  1. Поплюйко Я. В. Особливості статистичного дослідження динаміки грошової маси в Україні / Я. В. Поплюйко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Україна наукова 2003”, 16—20 черв. 2003 р., Дніпропетровськ / відп. ред. К. О. Біла. — Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. —

Т. 23. — С. 29—31 (0,23 друк. арк.).

  1. Поплюйко Я. В. Система статистичних показників управління рівнем грошової маси в Україні / Я. В. Поплюйко // Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації : матеріали міжнар. студентсько-аспірантської конф., 23—24 квіт. 2004 р., Львів. — Л. : ЛНУ ім. Івана Франка, 2004. — С. 254—256 (0,21 друк. арк.).

  2. Поплюйко Я. В. Фінансовий стан підприємств в спектрі попиту на гроші / Я. В. Поплюйко // Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, 9—10 лист. 2007 р., Дніпропетровськ / відп. ред. К. О. Біла. — Дніпропетровськ : ПДАБА, 2007. —

Т. 1. — С. 75—77 (0,20 друк. арк.).