Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Коренєва Наталія Олексіївна. Статистичне забезпечення аналізу інвестиційної привабливості регіонів України. : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Коренєва Н. О. Статистичне забезпечення аналізу інвестиційної привабливості регіонів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – статистика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі розроблені й удосконалені існуючі методологічні та організаційні і сформульовані практичні рекомендацій щодо використання статистичних методів для аналізу інвестиційної привабливості регіонів України. На основі комплексного підходу досліджено зміст поняття „інвестиційна привабливість регіону” як економічної категорії та об’єкта статистичного аналізу, здійснено порівняльний аналіз існуючих методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості регіону.

Розроблено основні п’ять етапів статистичного аналізу інвестиційної привабливості регіонів, здійснення статистичного дослідження за допомогою яких можна уникнути ускладнень у процесі підготовки й комплексного проведення та сприятиме отриманню точних і оперативних даних.

Здійснено поглиблений статистичний аналіз інвестиційної привабливості регіонів з використанням удосконаленої системи статистичних показників, сформованої на наукових принципах й доповненої додатковими характеристиками: ринкових відносин, якості трудового потенціалу та інформаційного забезпечення, що слугує базою для формування комплексного інтегрального показника. За допомогою цього показника здійснено типологічне групування регіонів з виділенням чемпіона, лідерів, середняків, відстаючих та аутсайдерів поміж регіонів за рівнем інвестиційної привабливості.

У дисертаційній роботі містяться висновки і пропозиції теоретико-методологічного, організаційного і прикладного характеру, які вирішили нове наукове завдання, що полягає в удосконаленні статистичного забезпечення аналізу інвестиційної привабливості регіонів. Результати проведеного дослідження дозволили зробити такі основні висновки.

  1. В умовах інтеграції України до Європейського Союзу, здійснення трансформаційних процесів в економіці великого значення набувають проблеми визначення рівня інвестиційної привабливості регіонів і забезпечення їх комплексного соціально-економічного розвитку. Розв’язання цих проблем потребує оперативного прийняття обґрунтованих стратегічних управлінських рішень, що обумовлює необхідність чіткої організації статистичного спостереження й аналізу інформації щодо зазначених процесів. Проте нині існує коло невирішених теоретико-методологічних, організаційних і методичних питань, зокрема більшість діючих методик застосовується для визначення інвестиційного клімату, а не інвестиційної привабливості регіонів. Це обумовлює актуальність формування досконаліших методичних підходів до оцінювання інвестиційної привабливості регіонів України за допомогою запропонованої системи статистичних показників і сучасних статистичних методів аналізу з урахуванням особливостей розвитку територій.

  2. Важливою теоретико-методологічною передумовою обґрунтування інвестиційної привабливості регіону як об’єкта статистичного аналізу є визначення її категоріально-понятійного апарату. Інвестиційна привабливість регіонів є складною економічною категорією, що являє собою сукупність об’єктивних можливостей і обмежень, які обумовлюють привабливість середовища й впливають на інтенсивність інвестування з використанням існуючих умов і передумов. Інвестиційну привабливість регіонів слід оцінювати за допомогою інтегрального показника, який використовується при прийнятті рішень щодо доцільності вкладання інвестицій в економіку регіону.

  3. Дослідження інвестиційної привабливості має здійснюватися за такими етапами: організаційний, методологічний, аналітичний, прогнозний та завершальний з відповідними їм технічними засобами. Це дозволить уникнути ускладнень у процесі його підготовки й комплексного проведення та сприятиме отриманню точних і оперативних даних.

  4. Існуюча статистична інформація щодо інвестиційної привабливості регіонів не повністю відповідає вимогам користувачів за своїм складом, структурою та обсягом і потребує удосконалення за рахунок дотримання існуючих і запровадженням специфічних принципів інформаційного забезпечення статистичного аналізу, зокрема формалізації, гнучкості та синергії. Обґрунтовано необхідність гармонізації, підвищення рівня оперативності акумулювання, обробки, опублікування статистичних даних з різних джерел, що сприятиме досягненню меті та розв’язанню основних завдань статистичного аналізу інвестиційної привабливості регіонів.

  5. Необхідність створення належного забезпечення інвестиційної привабливості регіонів потребує поліпшення організації статичного спостереження й аналізу інвестиційної привабливості в частині визначення, насамперед, елементів досліджуваної сукупності – суб’єктів господарювання, одиниць спостереження – адміністративно-територіальні утворення, об’єкта спостереження – їх інвестиційна привабливість. Поліпшенню організації статистичного спостереження інвестиційної привабливості регіонів сприяють налагодження системи моніторингу та вибіркових соціологічних обстежень з цієї проблематики.

  6. Потребують удосконалення загальноприйняті методики оцінки інвестиційної привабливості у частині їх адаптації до сучасних умов розвитку регіонів з урахуванням специфіки ринкової економіки. Поглиблений статистичний аналіз інвестиційної привабливості запропоновано здійснювати з використанням удосконаленої системи статистичних показників, сформованої на наукових принципах спостереження та доповненої додатковими характеристиками: розвиток ринкових відносин, якості трудового потенціалу та інформаційного забезпечення. Запропонована система статистичних показників сприятиме розширенню напрямів аналізу і може бути базою для формування комплексного інтегрального показника інвестиційної привабливості регіонів.

  7. Важливою методологічною вимогою побудови інтегрального показника, багатовимірного групування регіонів України за інвестиційною привабливістю є формування однорідної сукупності об’єктів дослідження. На підставі перевірки сукупності на грубі помилки та викиди T-критерієм Граббса, а також L- та E-критеріїв Тітьєна і Мура обґрунтовано необхідність вилучення з переліку об’єктів міст Київ та Севастополь. Адаптовано алгоритм побудови інтегрального показника з використанням середньої арифметичної зі стандартизованих варіаційним розмахом показників для здійснення комплексної оцінки інвестиційної привабливості регіонів. Здійснено ранжування регіонів за її рівнем, рейтинг і значення якого запропоновано використовувати за основу при прийнятті стратегічних інвестиційних управлінських рішень.

  8. При здійсненні багатовимірного групування регіонів за рівнем інвестиційної привабливості методами кластерного аналізу слід використовувати Манхеттенську відстань і метод ближчого сусіда (одиничного зв’язку) агломеративного ієрархічного алгоритму. Це дало змогу здійснити багатовимірний розподіл регіонів України за рівнем інвестиційної привабливості на три таксони, які формуються областями з високим, середнім і низьким рівнями. За результатами типологічного групування сукупність регіонів була розподілена на п’ять груп. Саме результати багатовимірного і типологічного групування регіонів використовуються для підтримки, подальшого обґрунтування й використання управлінських рішень.

  9. Дієвим засобом у розробці та прийнятті управлінських рішень є побудова моделі залежності між інвестиційною привабливістю регіонів та іноземними інвестиціями і коефіцієнтом покриття експортом імпорту. Результати статистичної оцінки сили впливу інвестиційної привабливості регіону на обсяги інвестицій в основний капітал та іноземних інвестицій за допомогою регресійного аналізу з використанням логарифмічної функції дають змогу оцінити тісноту їх взаємозв’язку і зробити поваріантний (стабілізаційний і оптимістичний) прогноз обсягів інвестицій в основний капітал та іноземних інвестицій до 2015 р., який слугує науковим підґрунтям для прийняття управлінських рішень щодо подальшого територіального розвитку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Коренєва Н. О. Статистичний аналіз інвестиційної привабливості / Н. О. Коренєва // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. Вип. 192 : в 4 т.
    Т. 3. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2004. – С. 103–109.

  2. Коренєва Н. О. Статистичні дані як основа статистичного аналізу інвестиційної привабливості підприємства / Н. О. Коренєва // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. Вип. 198 : в 4 т. Т. 3. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – С. 742–747.

  3. Коренєва Н. О. Методологічні проблеми статистичного обліку інвестиційної привабливості / Н. О. Коренєва // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Економіка. – 2005. Вип. № 75–76. – С. 108–110.

  4. Коренєва Н. О. Роль М.Х. Бунге у розвитку вітчизняної статистики: започаткування соціологічного напряму / Н. О. Коренєва // Вісник КНУ
    ім. Т. Шевченка. Економіка. Вип. 84. – 2006. – № 84. – С. 62–64.

  5. Коренєва Н. О. Методичні підходи до побудови комплексної інтегральної оцінки інвестиційної привабливості на регіональному рівні / Н. О. Коренєва // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 2 (68). – С. 106–111.

  6. Коренєва Н. О. Організаційні засади статистичного аналізу інвестиційної привабливості на регіональному рівні / Н. О. Коренєва // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. Вип. 5 (72). – 2007. – С. 73–76.

  1. Коренєва Н. О. Статистична оцінка впливу інвестиційної привабливості регіону на його економічний розвиток / Н. О. Коренєва // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 5 (71). – С. 200–206.

  2. Коренєва Н. О. Конкурентоспроможність економіки країни як запорука інвестиційної привабливості її регіонів / Н. О. Коренєва // Науковий вісник АМУ. Серія „Економіка”. Вип. 3. – 2007. – С. 216–224.

  3. Купалова Г.І., Коренєва Н.О. Організація статистичного спостереження на аналізу інвестиційної привабливості регіонів / Г. І. Купалова, Н. О. Коренєва // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Фінансовий ринок України : глобалізація та євро інтеграція: зб. наук. праць / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол. : відп. ред. Є. І. Бойко. – Львов, 2008. – Вип. 1 (69). – С. 424–431. ( 0,4 друк. арк., з них особисто автору належить 0,3 друк. арк., висвітлені науково-методологічні та практичні питання статистичного спостереження інвестиційної привабливості регіонів).

В інших виданнях

  1. Коренєва Н. О. Статистичні дані як основа статистичного аналізу інвестиційної привабливості підприємства / Н. О. Коренєва: матеріали Всеукр. наук-практ. конф. [„Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”]. Т. 1. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – С. 96–97.

  2. Коренєва Н. О. Методологічні проблеми статистичного аналізу інвестиційної привабливості / Н. О. Коренєва: матеріали ІІІ Міжнар. наук-практ. конф. [„Динаміка наукових досліджень, 2004”]. Т. 38. Інвестиційна діяльність та фондові ринки. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. –
    С. 20–21.

  3. Коренєва Н. О. Інформаційне забезпечення статистичного аналізу інвестиційної привабливості / Н. О. Коренєва // Шевченківська весна : Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. студ., асп. та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. ІV : У 3-х ч. – Ч. 2: Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі / За заг. ред. проф. В. Д. Базилевича. – К. : Логос, 2006. – С. 238–239.

  4. Коренєва Н. О. Напрями вдосконалення методів оцінки інвестиційної привабливості підприємств / Н. О. Коренєва: зб. матеріалів ІІІ Всеукр.
    наук.-практ. конф. вчених, викладачів і практичних працівників, (16 лютого 2006 р.). Т.2. – Вінниця : Книга-Вега, 2006. – С. 182–184.

  5. Коренєва Н. О. Основні аспекти статистичного забезпечення аналізу інвестиційної привабливості на регіональному рівні / Н. О. Коренєва: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Дні науки – 2007”. Т. 1. Економічні науки. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – С. 49–50.

  6. Коренєва Н. О. Основні етапи статистичного дослідження інвестиційної привабливості на регіональному рівні / Н. О. Коренєва // Шевченківська весна: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. студ., асп. і молодих вчених. – Вип. V : У 5-х ч. – Ч. 4. / За заг. ред. проф. В. Д. Базилевича. – К. : ВЦ „Принт-центр”, 2007. – С. 405–406.

  7. Коренєва Н. О. Теоретичні засади побудови алгоритму оцінки інвестиційної привабливості регіону / Н. О. Коренєва: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [„Проблеми інформаційно-статистичного дослідження розвитку економічних систем”], (22–23 лютого 2007 р.). – Дніпропетровськ, 2007. –
    С. 131–132.