Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Корніенко Олександр Миколайович. Становлення та розвиток зварювального виробництва у світовому контексті (70-ті роки ХІХ ст. - 50-ті роки ХХст.) : Дис... д-ра наук: 07.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Корнієнко О.М. Становлення та розвиток зварювального виробництва в Україні у світовому контексті (70-ті роки ХІХ ст. – 50-ті роки ХХ ст.) – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – Історія науки і техніки. - Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України, Київ, 2009

З останніх десятиріч ХІХ століття зварювальне виробництво починає відігравати помітну роль у науково-технічному прогресі. На протязі другої половини ХХ ст. зварювання стає провідною технологією виготовлення більшості металоконструкцій, машин, приладів. Деякі аспекти розвитку зварювання першої половини XX ст. актуальні в наш час, тут можна знайти відповіді на окремі питання сучасного розвитку багатьох галузей техніки. Для дослідження історії технологій автором розроблена методика, яка базується на аналізі окремих суттєвих ознак. Встановлено, що основними критеріями періодизації історії розвитку техніки зварювання є частка зварювання в сумі технологій отримання нероз’ємного з’єднання і концентрація потужності джерела енергії у зоні з’єднання. Перші способи зварювання зароджувалися в первісні часи і здійснювалися із застосуванням нагріву біопаливом і біомеханічної енергії. Нові високоефективні види зварювання і споріднених технологій почали виникати наприкінці ХІХ ст. на засадах відкриттів фундаментальних наук, досягнень нових галузей техніки і практичного досвіду, а імпульси розвитку надавалися виробничими потребами, що обумовлені зокрема такими історичними подіями як: індустріалізація, гонка озброєння, комплексна автоматизація виробництва, поява нових галузей техніки.

Встановлені і введені в науковий обіг дати і обставини започаткування нових видів зварювання і напрямків наукових досліджень; визначена роль провідних вітчизняних і іноземних учених і винахідників. Затверджена першість вітчизняного інженера М.М.Бенардоса у винайденні дугового зварювання.

В СРСР з 1930-х років впровадження зварювання у виробництво виконувалися відповідно з урядовими завданнями. Уряди закордонних країн також звертали увагу на зварювання при необхідності вирішення важливих виробничих задач. У роки другої світової війни за допомогою зварювання було прискорено виробництво зброї, знайдені способи зварювання броньових сталей. Наприкінці 1940-х - в 1950-х роках посилилися наукові дослідження процесів зварювання, створено нові зварювальні матеріали, удосконалено обладнання. Доведено, що Інститут електрозварювання ІЕЗ стає в цій галузі провідною установою в СРСР і однією з провідних установ в світі. Є.О.Патоном було сформовано авторитетну наукову школу. В швидкому відновленні промисловості України з 1945 - 1950-х роках значна роль належала зварюванню. В цей період зварювання стає розвинутою комплексною наукоємною технологією.

1. Вперше розроблена методика дослідження генезису й динаміки розвитку виробничих технологій з метою оцінки впливу на науково-технічний прогрес на засадах історичного дослідження їхнього створення, розвитку й значення суттєвих ознак для вирішення існуючих проблем техніки й подальшого науково – технічного прогресу в цьому напрямку, що дозволяє чітко і беззаперечно визначити пріоритет і встановити перших винахідників.

2. Дослідження історії основних видів зварювання й споріднених технологій показало, що основними факторами виникнення нової технології є застосування нового джерела енергії або новий спосіб використання відомого джерела, виходячи з яких мають визначатися напрямки історичних досліджень, складатися ієрархічні схеми технологічних процесів, термінологічні словники, розроблятися тематико-експозиційні плани технічних музеїв, тощо.

3. Встановлено, що основними критеріями періодизації історії розвитку техніки зварювання є частка зварювання в сумі технологій отримання нероз’ємного з’єднання й концентрація потужності джерела енергії в зоні з’єднання. Перші способи зварювання зароджувалися в первісні часи і здійснювалися із застосуванням нагріву біопаливом і механічної енергії. Нові високоефективні види зварювання й споріднених технологій почали виникати наприкінці ХІХ ст. на ґрунті відкриттів фундаментальних наук досягнень нових галузей техніки і практичного досвіду, що накопичувався в процесі розвитку первісних технологій.

4. Розроблено періодизацію історії зварювання з первісних часів освоєння металів до теперішнього стану зварювального виробництва. Встановлено наступні періоди розвитку зварювання: 1. - первісний – від неоліту до третьої чверті ХІХ ст.; 2. - екстенсивний розвиток – від початку виникнення сучасних видів зварювання, розповсюдження зварювання й заміна інших технологій з’єднання – з восьмидесятих років ХІХ ст. до середини ХХ ст.; 3 – період інтенсифікації процесів зварювання – із другої половини ХХ ст.

5. Уперше встановлені й введені в науковий обіг точні данні життя й діяльності винахідника. Установлені дати й обставини започаткування нових видів зварювання й напрямків наукових досліджень; визначена роль провідних вітчизняних і іноземних учених і винахідників. Доведено, що перший спосіб найбільш поширеного зараз виду зварювання – електродугового зварювання металів, винайдено вітчизняним винахідником М.М.Бенардосом не пізніше 1881 року.

6. Показано, що в СРСР з 1930-х років почала складатися система відомчих і галузевих науково-дослідних і проектно-конструкторських інститутів, які працювали згідно з директивними завданням з розвитку народного господарства країни. У цей період в академіях наук створюються нові відділення й інститути технічного напрямку, в тому числі Інститут електрозварювання на чолі з Є.О.Патоном, який уперше в світі розробив комплексну програму розвитку зварювального виробництва.

7. Показано, що зварювання на другому етапі розвитку характеризується, зокрема: використанням більш концентрованих джерел енергії, нових зварювальних матеріалів, більш широкими технічними можливостями порівняно з розповсюдженими на початку етапу іншими видами з’єднання. Імпульси розвитку нових технологій надавалися виробничими потребами, що обумовлені, зокрема, такими історичними подіями як: індустріалізація, гонка озброєння, комплексна автоматизація широкомасштабного виробництва, поява нових галузей техніки, тощо. До кінця етапу обcяг використання зварювання значно перевищував використання інших способів нероз’ємного з’єднання, перетворився в провідну технологію виробництва в машинобудуванні і ряді інших галузей промисловості і будівництва.

8. Доведено, що одним з основних напрямків розвитку зварювального виробництва є автоматизація технологічних процесів; в першу чергу - винайдення методів контролю за станом процесу і керування кількістю енергії, а її рівень залежить від технічних можливостей елементів обладнання, типу виконавчих і контролюючих вузлів. Відповідно до цих критеріїв визначені стадії розвитку автоматизації. Перші автоматичні пристрої для автоматизації окремих параметрів процесів були створені із застосуванням електромагнітних виконавчих механізмів М.М.Бенардосом, Е.Томсоном, М.Г.Слав’яновим, Ч.А.Кофіним, Г.Церенером наприкінці ХІХ ст.

9. Розглянуто у світовому контексті науково-технічного прогресу внесок ІЕЗ ім. Є.О.Патона в розвиток зварювального виробництва. Доведено, що ще до початку 1940 р. ІЕЗ стає в цій галузі провідною установою в СРСР і однією із провідних установ у світі. На протязі періоду, що досліджується, в ІЕЗ було вперше в світі відкрито явище саморегулювання процесу плавлення електроду; уперше в світі створено: автоматичне зварювання під флюсом броньових сталей; обладнання із саморегулюванням дугового зварювання; автоматичне зварювання вертикальних, горизонтальних і стельових швів, шлангове напівавтоматичне зварювання, електрошлакове зварювання; багатодугове швидкісне зварювання; зварювання розщепленим електродом; дугове зварювання алюмінію по флюсу; стикове контактне зварювання з безперервним оплавленням, виготовлення крупно габаритних конструкцій методом згортання, тощо.

10. Встановлено, що в порівняно швидкому відновленні промисловості України з 1945 до середини 1950-х років, пуску в експлуатацію шахт, металургійних комбінатів, електроенергетичних та інших об’єктів значна роль належала новітнім технологіям зварювання. В період завершення індустріалізації і на початок науково – технічної революції зварювання металів стає розвинутою комплексною наукоємною технологією, яка сприяла вирішенню проблем розвитку провідних галузей машинобудування, енергетики, електроніки та ін.

11. Наприкінці 1940-х років почалося будівництво суцільнозварних мостів, магістральних газопроводів по технологіям і з застосуванням автоматів для дугового та контактного зварювання, що їх розроблено в ІЕЗ ім.. Є.О.Патона; ліцензії на технології і обладнання придбали фірми США, Великобританії, Німеччина та ін. Для виробництва труб великого діаметру в ІЕЗ ім. Є.О.Патона створено обладнання й високоефективну технологію автоматичного зварювання під флюсом.

Публікації автора:

І. Індивідуальні монографії:

1. История сварки.ХV – середина ХХ в. / А.Н.Корниенко– К. “Фенікс”, 2004. –212с.

ІІ. Монографії у співавторстві:

1. Хренов К.К. Сварка металлов в дореволюционной России / К.К.Хренов, А.Н.Корниенко // Кн. Сварка в СССР. – М.: Наука, 1981. – Т. 1. - С. 19 – 35.

Здобувачем досліджено генезис створення й розповсюдження зварювання.

2. Корниенко А.Н.,. Биографический очерк о жизни и деятельности Н.Н. Бенардоса / А.Н.Корниенко, В.В.Будяков // Кн. Н.Н. Бернардос. – Научно-технические изобретения и проекты. – Киев: Наук. думка. –1982. –С.132 -174.

Здобувачем досліджено умови створення, проаналізовано суттєві ознаки та значення для технічного прогресу винаходів М.М.Бенардоса. Висунуто гіпотезу виникнення низки винаходів Бенардоса.

Ш. Статті у наукових фахових виданнях, що входять до переліків, затверджених ВАК України

1. Корниенко А.Н. Н.Г. Славянов / А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1979. - № 5. – С. 1 – 9.

2. Корнієнко О.М. Засновник радянської школи електрозварювання // Нариси з історії природознавства. – 1980. - № 26. – С. 115 – 121.

3. Корнієнко О.М.. Про розвиток дугового електрозварювання /О.М.Корнієнко // Нариси з історії природознавства. – 1981. - № 27. – С.19-24.

4. Корниенко А.Н. Столетие изобретения электрической дуговой сварки /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1981. - № 2. – С. 1 – 6.

5. Корнієнко О.М. До 100-річчя Першого Всесвітнього конгресу електриків /О.М.Корнієнко // Нариси з історії природознавства і техніки. – Київ. – 1981. – Вип. 28. – С.79 – 84.

6. Корниенко А.Н. В честь 40 –летия внедрения сварки под флюсом на Уралвагонзаводе / А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1982. - № 9. – С.75 – 76.

7. Корниенко А.Н 50–летие Института электросварки им. Е.О. Патона /А.Н.Корниенко // Вопросы истории естествознания и техники. – М.: Наука. - 1985. - № 2. – С. 167 – 168.

8. Корниенко А.Н. Выдающийся ученый, инженер, педагог /А.Н.Корниенко // К 100-летию К.К. Хренова // Автоматическая сварка. –1994. -№ 2. –С.56–57.

9. Корниенко А.Н. Возникновение и развитие электрометаллургии в ХIХ в. Ч. I. Техника нагрева и оборудование / А.Н.Корниенко // Проблемы СЭМ. – 1996. – № 2. – С. 64–70.

10. Корниенко А.Н. Применение сварки в искусстве скульптуры /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1996. - № 2. – С. 51 – 56.

11. Корниенко А.Н. У истоков дуговой сварки Ч.I. Электрогефест /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1996. - № 3. – С. 48 – 55.

12. Корниенко А.Н. У истоков дуговой сварки. Ч.II. Электрический горн. Электроотливка /А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка. –1996. -№ 4. –С.48 –56.

13. Корниенко А.Н. Первые изобретения в области контактной сварки “Ч.I. Электрическая ковка. Стыковая сварка” //Автоматическая сварка.– 1996.- № 5.– С 45–52.

14. Корниенко А.Н. Первые способы контактной сварки. “Ч. II. Точечная сварка. Роликовая и рельефная сварка / А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1996.- № 6. – С.41 –48

15. Корниенко А.Н. Термохимические процессы на службе сварки Автогенная обработка. Термитная сварка / А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка.– 1996. - № 7. – С.42–50.

16. Корниенко А.Н. Истоки газоэлектрической сварки / А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка. – 1996. - №9. – С. 52 – 57.

17. Корниенко А.Н. На пути к созданию покрытых электродов /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1996. - № 10. – С. 45 – 53.

18. Корниенко А.Н. Создание первых сварных металлических конструкций. Ч. I. Корабли. Воздушный и наземный транспорт / А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка. – 1996. - № 11. – С. 40 – 47.

19. Корниенко А.Н. Создание первых сварных конструкций Ч. II. Мосты. Мачты. Резервуары. Трубопроводы. /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка.– 1996.- № 12.– С.38–46.

20. Корниенко А.Н История становления научно-технических обществ, исследовательских и учебных центров в области сварки (1890 – 1940 гг.) /А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка. – 1997. - № 2. – С. 48 – 54.

21. Корниенко А.Н. Создание дуговой автоматической сварки Ч. I. Автоматизация процесса. Механизмы регулирования, подачи и перемещения /А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1997. - № 3. – С. 38–45.

22. Корниенко А.Н. Создание дуговой автоматической сварки. Ч II. Защита зоны сварки и легирование металла шва. Опыт внедрения //Автоматическая сварка. – 1997. - № 4. – С. 51 – 58.

23. Корниенко А.Н. Сварочная техника в годы Второй мировой войны. Ч.I. Сварка в производстве оружия в СССР / А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка.– 1997. - № 6. – С. 41–50.

24. Корниенко А.Н. Сварочная техника в годы Второй мировой войны Ч.II. Сварка в производстве оружия в зарубежных странах. / А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка – 1997. - № 7. – С. 42 –51.

25. Корниенко А.Н. Развитие источников питання и аппаратов управления электрической сваркой / А.Н.Корниенко // Автоматическая сварка. – 1997. - № 8. – С. 41 – 49.

26. Корниенко А.Н. Переход сварки на научные основы / А.Н.Корниенко //Автоматическая сварка. – 1998. - № 4. – С. 40 – 48.

27. Корниенко А.Н. Макаренко Н.А. История создания и развития электрошлаковой сварки и наплавки / А.Н.Корниенко, Н.А.Макаренко //Автоматическая сварка. – 1999. - № 9. – С. 81–90

Здобувачем досліджено аспекти розробки й розповсюдження електрошлакового зварювання за кордоном.

28. Корниенко А.Н. К 130- летию со дня рождения Е.О. Патона – выдающегося ученого, инженера, педагога / А.Н.Корниенко //Сварочное производство. – 2000. - № 4. – С. 57–58.

29. Корниенко А.Н. К 85-летию со дня рождения Владимира Евгеньевича Патона //Проблемы специальной электрометаллургии. – 2002. - № 1. – С.50 – 51.

30. Корниенко А.Н. 200 лет электрической дуге //Сварочное производство. – 2002. - № 3. – С. 58 – 59.

31. Корнієнко О.М. Генезис і розвиток деяких суттєвих елементів перших способів зварювання // Дослідження з історії техніки. 2003. - Вип.3 - С.31-38.

32. Корнієнко О.М У истоков сотрудничества немецких и отечественных специалистов в области сварки (20-30гг. ХХв.) /О.М.Корнієнко //Дослідження з історії техніки. 2004 - Вип. 4.– С. 125-130.

33. Корнієнко О.М. Діяльність Імператорського Руського технічного товариства з розвитку електротехнологій. /О.М.Корнієнко //Дослідження з історії техніки. 2005 - Вип. 7.– С. 18-23

34. Корнієнко О.М., Літвінов О.П. Особливості розвитку наукових засад і впровадження зварювання в УРСР з 1945 до середини 1950-х років. /О.М.Корнієнко, О.П.Літвінов //Нариси з історії природознавства і техніки.- 2005. – Вип.45.- С.123-131.

Здобувачем досліджено внесок Інституту електрозварювання ім..Є.О.Патона в створення нових зразків зварювальної техніки.

35. Корнієнко О.М Пам`ятки техніки - основна складова материальної культури людства. /О.М.Корнієнко // Питання науки і техніки. – 2007. - №1. –С.38-45.

36. Корнієнко О.М., Літвінов О.П.. Деякі проблеми застосування джерел історії техніки (на прикладі історії зварювання). /О.М.Корнієнко, О.П.Літвінов // Питання науки і техніки. – 2008. - №1. – С.44-51.

Здобувачем виконано аналіз проблем і досліджено причини виникнення.

37. Корниенко А.Н. Переход к комплексному развитию сварочного производства. / А.Н.Корниенко, А.П. Литвинов. // Автоматическая сварка. – 2008.- №3. – С.49-53.

38. Корнієнко О.М., Храмов Ю.О. Патон Борис Євгенович / О.М. Корнієнко Ю.О. Храмов // Наука та наукознавство. – 2008. -№4. – С.52-74.

Здобувачем написані розділи, що висвітлюють початок наукової діяльності й особистий внесок в розвиток зварювального виробництва Б.Є.Патона.

IV. Публікації, які додатково відображають результати дисертації

1. Корниенко А.Н. История создания первых систем автоматического управления сварочными процессами / Корниенко А.Н. //Сб. Управление сварочными процессами. – Тула: ТПИ. – .1979. – С. 70 – 75.

2. Корниенко А.Н. История использования термохимических и металлургических особенностей дуговой сварки / Корниенко А.Н. //Сб. Управление сварочными процесами. – Тула. – 1980. – С. 3 – 9.

3. Корниенко А.Н. Інститут электросварки им. Е.О. Патона / Корниенко А.Н. //Киев: Наукова думка, 1986. – 51 с.

4. Корниенко А.Н. Є.О. Патон / Корниенко А.Н. //УРЕ. – Т. 7. – 1981. – С. 213.

5. Корниенко А.Н. 100–летие со дня изобретения электродуговой сварки металлов / Корниенко А.Н. //Новости. Инф. бюллетень ЮНЕСКО. – Париж. – 1981. - № 5. – С. 16 –18.

6. Корниенко А.Н.. Пам’ятки науково-технічного прогресу в Українській РСР / О.М.Корнієнко, В.О.Константинов //К.: “Знання”. - 1986.- С.1-16.

Здобувачем написана частина тексту, що висвітлюює методику і конкретні факти з стану дослідження історичного значення пам’яток.

7. Корниенко А.Н. Танк Т-34 – памятник технологии военного времени /А.Н.Корниенко //Сб. Памятники науки и техники. – М.: Наука. – 1986. – С. 3 – 13.

8. Патон Б.Е., Корниенко А.Н. Огонь сшивает металл. / Б.Е.Патон, А.Н.Корниенко. - М.: Педагогика, 1988.- 144с.

Здобувачем написані розділи, що відносять до опису особливостей розвитку окремих технологій.

9. Корниенко А.Н. 50- лет дуговой автоматической сварке под флюсом /А.Н.Корниенко //Сб. “Юбилей науки”. – Киев: Наукова думка. – 1990. – С. 395–402.

10. Kорниенко А.Н. Предложения по ремонту Царь – колокола /А.Н.Корниенко // Литейное производство. – 2000. – № 2. – С. 38 – 39.

11.Корнієнко О.М. Асніс Юхим Аркадійович /О.М.Корнієнко //Енциклопедія Сучасної України, Т.1, К.: ЕСУ. –2001. - С.749

12. Корниенко А.Н. Вологдин Виктор Петрович – первый сварщик-судостроитель /А.Н.Корниенко. //Сварщик. – 2002. - № 4. – С. 54.

13. Корниенко А.Н. Оскар Кьельберг – изобретатель сварочного электрода /А.Н.Корниенко //Сварщик. – 2002. - № 2. – С. 47.

14. Корниенко А.Н. Ирвинг Ленгмюр и атомно-водородная сварка /А.Н.Корниенко //Сварщик. – 2002. - № 3. – С. 47.

15. Корниенко А.Н. Георгий Александрович Николаев. “Утвердите правдивую историю техники” /А.Н.Корниенко //Сварщик. – 2002. - № 6. – С. 52 – 53.

16. Корниенко А.Н. Маккензи – первый “сварочный” журналист и энциклопедист /А.Н.Корниенко //Сварщик. – 2003. – № 1. – С. 40.

17. Корниенко А.Н. Элихью Томсон /А.Н.Корниенко // Сварщик. – 2001. - № 3. – С. 38.

18. Корниенко А.Н. Владимир Евгеньевич Патон – конструктор, руководитель, человек /А.Н.Корниенко //Сварщик. - № 2. – 2002. - № 1. – С. 44 – 45.

19. Корнієнко О.М Богаченко Олексій Георгійович /О.М.Корнієнко //Енциклопедія Сучасної України, Т.3, К.: ЕСУ. –2004. - С.124

20. Корнієнко О.М Будзан Богдан Павлович /О.М.Корнієнко //Енциклопедія Сучасної України, Т.3, К.: ЕСУ. –2004. - С.520

21. Корнієнко О.М Гвоздецький Василь Степанович /О.М.Корнієнко //Енциклопедія Сучасної України, Т.5, К.: ЕСУ. –2006. - С.427

22. Корнієнко О. М., Розвиток джерел нагріву і техніки паяння.: Методичний посібник /О.М.Корнієнко, С.В.Олексієнко., О.М.Жадкевич // Чернігів: Чернігівський державний технологічний університет, 2006. – 58 с.

Здобувачем розроблена структура посібника, зроблено аналіз історічного розвитку джерел нагріву.

23. Kornienko A.N. 100 Jare Lichtbogenschweissen /A.N. Kornienko //Schweisstecnik.- 1981.- №35. №10. - S.175-177.

24. Kornienko A.N. Se implinesc 100 de ani de cind s-au pus bazele procesului tehnoloqic al sudarii. /A.N.Kornienko //Sudura si incercari de materiale.-1981.- №2.- S.43-44

25. Kornienko A.N. Beitrag zur Geschichte des Lichtbogenschweissens ./ A.N. Kornienko // Schweiss Technik soudure. – 1981. – N5, -S.189-191.

26. Kornienko A.N. One hundred years of arc welding. / Kornienko A.N. //Metal construction.- 1982.- V.14.- №3. - Р.144-147.

27. Kornienko A.N. Beitrag das E.O. Paton-sinstitutes zum Sieg es Sowjetvolkes im Groen Vaterlandischen Krieg. / Kornienko A.N. // ZIS MIT. – 1985. – №8. – S.844-851.

28. Корнієнко О.М. Газове зварювання / О.М. Корнієнко. // Енциклопедія Сучасної України, Т.З, К.: - 2006. – С. 291.

V.Матеріали конференцій, тези:

1. Корниенко А.Н. Развитие научных положений и практических достижений Н.Г. Славянова при создании новых дуговых сварочных процессов под флюсом. /А.Н. Корниенко // Материалы научно-технической конференции «Передовые методы сварки». Пермь. – Перм.полит. ин-т. – 1979. – С.15-18.

2. Корниенко А.Н.. Условия и предпосылки к использованию идей русских изобретателей за рубежом в ХІХ веке /А.Н.Корниенко. И.С.Хмель // Тезисы научно-технической конференции. – Иваново: НТО Энергетики.– 1981.– С.10–12

3. Корниенко А.Н. Создание Бенардосом первого способа дуговой электросварки /А.Н.Корниенко // Тезисы Всесоюзной конференции по электродуговой сварке. – Киев: ИЭС им. Е.О. Патона. – 1981. – С. 5 – 7.

4. Корниенко А.Н. Состояние вопроса, методы и проблемы исследования жизни и деятельности русских ученых ХІХ века /А.Н.Корниенко // Материалы Всесоюзной конференции “Развитие электродуговой сварки и резки металлов”. – Киев: Наукова думка. - 1982. – С. 59 – 71.

5. Корниенко А.Н. Материалы международных и российских выставок ХІХ века “Источник информации о достижениях отечественной науки и техники /А.Н.Корниенко //Тезисы Всесоюзной конференции по дальнейшему совершенствованию НТИ по сварке. – Кишинев. – 1983.

6. Корниенко А.Н. Историческая обусловленность создания в ХІХ веке отечественной электротехники /А.Н.Корниенко //Тезисы научно-технической конференции. – Іваново: ГКНТ СССР. – 1983. – С. 3 – 5.

7. Корниенко А.Н. Некоторые аспекты состояния и перспективы развития дуговой сварки /А.Н.Корниенко //Тезисы Всесоюзной научно-технической конференции. Иваново: Ивановский энергетический ин-т. - 1985. – С. 38 – 39.

8. Корниенко А.Н., Арсенюк В.В. Сварка в самолетостроении СССР до 1940г. /А.Н.Корниенко, В.В. Арсенюк. // Сб. Тезисы Всесоюзной научно - технической конференции. – Ч. III. – Пермь: Пермский политехнический ин-т. – 1988. – С. 4 – 5

Здобувачем написані розділи, що висвітлюють початок розвитку техніки зварювання.

9. Корниенко А.Н. Возникновение прогрессивных способов электросварки в последней четверти ХІХ в. /А.Н.Корниенко // Тезисы Всесоюзной научной конференции по истории науки и техники «В.И. Вернадский и отечественная наука». – Киев: Наукова думка. – 1988. – С. 211 – 213.

10. Корниенко А.Н. Исторический опыт управления развитием сварочного производства /А.Н.Корниенко // Сб. Тезисы Всесоюзной научно-технической конференции “Бенардосовские чтения”.15-18 апреля 1989. – Иваново: Ивановский энергетический институт – С. 151 – 152.

11. Корниенко А..Н. Проблемы и методы исследования вклада в развитие техники /А.Н.Корниенко //Тезисы Всесоюзной научно - технической конференции. – Ч. I. – Пермь: ППИ. – 1989. – С. 14 – 19.

12. Корниенко А.Н. История формирования сварочной науки. /А.Н.Корниенко // Тезисы международной научно-технической конференции. 15-19 квітня 1991, Иваново: Ивановский энергетический ин-т . – С.121-124.

13. Корниенко А..Н. Четыре поколения Бенардосов на службе новому отечеству. «Україна-Греція: історія та сучасність». Київ: ІІУ, 1993, С. 67-68.

14. Корниенко А.Н. История естествознания – состояние и новые задачи. /А.Н.Корниенко // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Пороги. – 1994. – С. 92 – 93.

15. Корниенко А.Н. Изобретения Н.Г. Славянова и пути развития дуговой сварки /А.Н.Корниенко // Сб. Тезисы “Славяновские чтения (Сварка ХХI века)”. – Липецк. – 1999. – С. 17 – 24.

16. Корнієнко О.М. Деякі сторінки життя Є.О.Патона / О.М.Корнієнко // Сб. матеріалів наукових читань: «Видатні конструктори України: Академік Є.О.Патон». 10-11 квітня 2002.,-К.: КПІ «ЕКМО»,.С.25-32.

17. Корнієнко О.М. Лупаренко Г.В. Внесок Інституту електрозварювання у виробництво танків Т-34. / О.М.Корнієнко, Г.В.Лупаренко // Сб. матеріалів наукових читань: «Видатні конструктори України».25-26 вересня 2002.-, КПІ «ЕКМО»,.С.65-70.

Здобувачем досліджено розвиток шляхів вирішення проблем техніки зварювання.

18. Корнієнко О.М. Шляхи розвитку дугового зварювання в першій половині ХХ ст. / О.М.Корнієнко //Матеріали 2-ї Всеукраїнської наукової конференції “Актуальні питання історії техніки” 23-24 листопада 2003 р.,- К.: 2003.- С.92-94

19. Корнієнко О.М. Історичні передумови формування наукових основ зварювання / О.М.Корнієнко // Матеріали 3-ї Всеукраїнської наукової конференції “Актуальні питання історії техніки”, 21-22 жовтня 2004.-Київ: КПІ, 2004.-С.83-84.

20. Корнієнко О.М. С.П.Тимошенко як історик науки і техніки. /О.М.Корнієнко // Сб. матеріалів наукових читань: «Видатні конструктори України: С.П.Тимошенко – механік ХХ століття.» 20-21 вересня 2004. -Київ: КПІ «ЕКМО»,. С.55-61.

21. Корнієнко О.М., Жадкевич О.М. Вивчення в музейних експозиціях історії технології металів / О.М.Корнієнко О.М.Жадкевич // Матеріали 4-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції “ Український технічний музей: історія, досвід, перспективи “,12-13 травня 2005р.- Київ: КПІ, 2005.-С.110-113

Здобувачем запропоновано концепцію оцінки науково-технічної значущості експонатів.

22. Корнієнко О.М. Розробка технології виготовлення шаруватих конструкцій для ракет і апаратів що спускаються. / О.М.Корнієнко // Сб. матеріалів наукових читань:ДКБ «Південне» 50 років». Киев: КПІ 20-21 травня 2005. – С.67-70.

23. Корнієнко О.М. Государственная политика в СССР и США по ускорению научно-технического прогресса в первой половине ХХ века. / О.М.Корнієнко //Матеріали 4-ї Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні питання історії техніки. 20-21 жовтня 2005. Київ – 2005. С.81-83.

24. Корнієнко О.М. Исследование жизни и увековечение деятельности Н.Н. Бенардоса / О.М.Корнієнко // Мат. межд. научно-техн. конф. «Состояние и перспективы развития электротехнологий» 18-20 октября 2006. Иваново: Ивановский энергетический ин-т. - - С. 106-113.

25. Корнієнко О.М. Праці Національної Академії наук в галузі космічного матеріалознавства / О.М.Корнієнко //Мат. наукових читань «Дніпровська орбіта-2006» (100-річчю О.М. Макарова). 14-16 вересня 2006. . Дніпропетровськ – С.56-60.

26. Корнієнко О. М. Еволюція досліджень життя та діяльності М.М. Бенардоса / О.М.Корнієнко //Всеукраїн. наукова конф. 12-20 жовт.Київ:-2006.

27. Корнієнко О. М., Жадкевич О.М. Вивчення історії, оцінка напрямків, прогнозування розвитку технологіі / О.М.Корнієнко О.М.Жадкевич // // Мат. Всеукр. науч.-метод. конф. „Викладання історії науки і техніки в університетах України”. – Харків: Національний технічний університет „ХПІ”, 2007. – С. 136-145

Здобувачем розроблено й викладено концепцію використання фактичних даних з істрії науки і техніки для прогнозування подальшого розвитку.

28. Корнієнко О.М. Дослідження життя й увічнення діяльності М.М.Бенардоса /О.М.Корнієнко //М.М.Бенардос, Матеріали наукових читань “Видатні конструктори України”. К.: 2007. “ЕКМО”.-.С.7-18

29. Корнієнко О. М. Пам`ятки техніки- основна складова матеріальної культури людства. / О.М.Корнієнко // Питання науки і техніки. – 2007. - №1. –С. 38-45.

30. Корнієнко О. М. Наша стратегія – збереження і експонування пам’яток науки і техніки. /О.М.Корнієнко //Матеріали. VІ й Всеукраїнської наукової конф. «Актуальні питання історії науки і техніки». Коростень. – 16-19 травня 2007. – С.24-29.

31. Корниенко А.Н. Евгений Оскарович Патон – выдающийся учёный в области сварки и мостостроения. /А.Н.Корниенко //Матеріали. Международного семинара «Патоновские чтения». -24-27 вересня 2008.Тбилиси – С.3-19

32. Корнієнко О.М. Особливості формування патонівської школи /О.М.Корнієнко //Матеріали. VІІ й Всеукраїнської наукової конф. «Актуальні питання історії науки і техніки». Київ. – 2-3 жовтня 2008