Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Кабачинський Микола Ілліч. Становлення та розбудова Прикордонних військ України в 1991-2003 роках: історичний аспект : дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2006. — 586арк. — Бібліогр.: арк. 386-529.



Анотація до роботи:

Кабачинський М.І. Становлення та розбудова Прикордонних військ України в 1991-2003 роках: історичний аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, м. Чернівці, 2006.

У дисертації здійснено комплексний аналіз історії формування й розвитку Прикордонних військ України протягом 1991-2003 років. Зокрема, досліджено основні етапи процесу їх становлення і розбудови. Проаналізовано розвиток прикордонної служби як складової системи забезпечення національної безпеки. Встановлено особливості діяльності прикордонників на різних ділянках державного кордону. Охарактеризовано діяльність військ щодо протидії порушенням законодавства з прикордонних питань. Простежено розбудову окремих напрямів їхньої оперативно-службової діяльності та проаналізовано різні аспекти міжнародної співпраці й взаємозв’язків з державними органами й організаціями та з громадськістю прикордоння. Узагальнено результати оперативно-службової діяльності.

З’ясовано, що у досліджуваний період українські прикордонники продемонстрували свою здатність до стійкості в скрутному політичному й економічному становищі, вірність Батьківщині й конституційному обов’язку. Вони зуміли зберегти прикордонний інститут і розвинути його у дієздатну систему, спроможну виконувати всі передбачені державні завдання.

Узагальнюючи викладений матеріал, можна зробити кілька висновків і звернути увагу на деякі аспекти історичного досвіду, які, зважаючи на те, що основні функції Державної прикордонної служби України багато в чому залишаються такими, що й були в її попередника – прикордонних військ, не втратили свого позитивного значення й сьогодні.

Проведений аналіз наукових публікацій свідчить про загалом зародковий стан історіографії окресленої проблеми. Незважаючи на те, що з другої половини 90-х років ХХ ст. постійно зростає інтерес вчених і дослідників різних галузей наукового знання до вивчення питань, які стосуються ПВ України, до цього часу жодного узагальнюючого наукового дослідження з проблеми становлення та розбудови ПВУ в 1991-2003 роках не проведено.

Для дослідження визначеної проблеми є значна джерельна база в основному першопочаткового і реального рівнів, тому можна стверджувати про її автентичність, вірогідність і достатній ступінь репрезентативності.

Протягом всього часу ПВУ були активним, постійно діючим суб’єктом системи забезпечення національної безпеки, в межах своїх повноважень здійснюючи значний обсяг передбачених національним законодавством заходів як на державному кордоні, так і в усій державі й за її межами.

Аналіз генезису Прикордонних військ України дозволив виділити такі його основні етапи:

перший (кінець серпня 1991 – 1993 рр.) – етап утворення і становлення. Він включав: вирішення нагальних проблем, пов’язаних зі створенням українських ПВ; напрацювання нормативно-правової бази їх функціонування; організацію системи комплектування і підготовки кадрів; формування організаційно-штатної структури; виставлення військ по всьому кордону державної території; формування, розгортання нових об’єднань, з’єднань і частин, організація ними прикордонного контролю на кордоні з Молдовою, Російською Федерацією, Білоруссю; нарощення зусиль з охорони морської ділянки; розвиток авіації тощо;

другий (1994-1999 рр.) – етап розбудови. На цьому етапі було виконано завдання, які передбачалися довгостроковою Комплексною програмою розбудови державного кордону України; удосконалено законодавство про державний кордон і його договірно-правове оформлення; сформувано і затверджено ідеологію охорони державного кордону та Прикордонних військ; розширено мережу пунктів пропуску; розбудовано ПВУ – удосконалено систему управління, структуру, оперативно-службову діяльність, матеріально-технічне забезпечення військ тощо;

третій (2000 – липень 2003 р.) – етап реформування. Він включав: подальшу розбудову державного кордону, прикордонних структур та вдосконалення їхньої оперативно-службової діяльності; переосмислення підходів до організації системи охорони державного кордону; пошуки створення оптимальної структури органів управління та охорони кордону; опрацювання нової моделі охорони кордону; здійснення заходів з реформування і реорганізації Прикордонних військ в правоохоронний орган спеціального призначення – Державну прикордонну службу України.

Оперативно-службова діяльність військ на кожній з ділянок державного рубежу мала свої специфічні особливості. Вони залежали від ряду об’єктивних і суб’єктивних факторів, пов’язаних передусім з формуванням української держави і, відповідно, її кордонів, з природно-кліматичними особливостями місцевості тощо. Все це мало значний вплив на форми і методи, що їх застосовували прикордонники при організації охорони кордонів. Разом з тим 1992-2003 роки в історії розвитку всіх регіональних управлінь ПВ України були часом створення, розбудови, постійного пошуку й запровадження ефективних схем і підходів до організації охорони кордону в сучасних умовах.

У середині та другій половині 90-х років ПВУ пережили кризову ситуацію, пов’язану з надзвичайно низьким рівнем фінансового і, як наслідок, матеріально-технічного та інших видів забезпечення, що призвело до часткового зниження рівня якості охорони кордону.

Державний кордон є одним з найбільш специфічних у правовому відношенні й найбільш криміногенних місць в державному організмі. Проте протягом досліджуваного періоду так і не було завершено договірно-правове оформлення державного кордону, повільно створювалась законодавча база, що спричиняло значні труднощі у проведенні заходів щодо протидії порушникам кордону.

Одним з найважливіших напрямків оперативно-службової діяльності ПВ України було здійснення прикордонного контролю на шляхах міжнародних сполучень. Незважаючи на значні труднощі, в цьому напрямку проведено значну роботу: з 52 у 1991 р. до 214 у 2003 р. зросла кількість пунктів пропуску, протягом досліджуваного періоду контролерський склад ПВУ пропустив через кордон України 700,12 млн. чоловік і 134,82 млн. одиниць транспортних засобів. Отже, підрозділи прикордонного контролю в основному виконали свої завдання з охорони державного кордону, постійно підтримували достатній рівень боєготовності.

Протягом 1991-2003 років частини та з’єднання Морської охорони сформувались у цілісний військовий механізм, що забезпечував виконання основних завдань з охорони державного кордону. У них підтримувався достатній рівень технічного забезпечення, створено дієву систему управління, проведення оперативно-службової діяльності.

У другій половині 90-х років авіація ПВУ пережила значні труднощі, що призвело до значного зниження рівня виконання оперативно-службових завдань. Але в можливих обсягах авіатори все ж виконували завдання щодо охорони кордону, постійно підтримували боєготовність. Проте, необхідно зазначити, що якщо найближчим часом не буде вирішено питання поновлення парку літальних апаратів, то ті, які є, вичерпають свій ресурс і українські кордони не буде чим охороняти з повітря.

Що стосується кінологічної служби, то необхідно зазначити, що Прикордонники України, збагачуючи традиції своїх попередників та враховуючи унікальні властивості службових собак, продовжили практику їхнього використання в охороні державного кордону. За означений період у військах створили добре налагоджену систему підготовки кадрів, відповідні умови для вирощування і дресирування собак. Але застаріла система застосування кінологічної служби, що збереглася практично незмінною з радянських часів, та ряд інших проблем призвели до того, що рівень коефіцієнта її корисної дії був досить низьким. Це свідчить про те, що на часі проведення досить серйозного пошуку місця інструктора зі службовим собакою в системі сил та засобів прикордонної служби.

Активний пошук нових форм ОСД сприяв створенню у 1999 р. підрозділів ПВУ для виконання спеціальних завдань. Аналіз результатів їхнього застосування показав значне підвищення рівня ефективності охорони кордону, тому вони заслужено зайняли гідне місце в загальній структурі військ, стали одним з основних елементів, на основі яких, власне, і вибудовувалась у подальшому нова модель охорони кордону.

Питанням кадрової роботи та комплектування військ керівництво відомства надавало особливу увагу, адже для успішного виконання поставлених завдань виняткове значення має підбір і підготовка професійних, патріотично налаштованих та морально стійких кадрів. Крім того, в ПВУ створили чітку систему професійної підготовки, в якій не було упущено жодної з категорій військовослужбовців і службовців, що давало змогу постійно підвищувати їхній професійний рівень.

У ПВУ також створили дієздатну систему наукової та науково-організаційної діяльності, яка передбачала науково-творче вирішення завдань, що стояли перед військами, наукове забезпечення їхньої ОСД.

Кризові явища, що вразили Україну на початку 1990-х років, призвели до кризи й у співпраці вартових державного кордону з місцевими мешканцями. Але напружена робота у цьому напрямку прикордонників, усвідомлення значною кількістю українських громадян необхідності їхньої участі в захисті державних рубежів сприяли помітному пожвавленню взаємодії ПВУ і населення прикордоння, що, безперечно, сприяло підвищенню ефективності охорони кордону.

Труднощі, які виникали протягом 1991-2003 рр., прикордонники значною мірою зуміли подолати при активній підтримці трудових колективів підприємств, організацій, установ різної форми власності та приватних осіб і громадських організацій. Шефство, спонсорство і благодійна допомога громадян стали одним з вагомих джерел поповнення бюджету й матеріальних ресурсів і допомогли прикордонникам постійно підтримувати боєготовність.

Розвиток міжнародної співпраці дав можливість ПВУ значно розбудувати прикордонну інфраструктуру і зробити більш ефективною протидію порушникам законодавства про державний кордон. У співробітництві з колегами-прикордонниками суміжних та інших країн, міжнародними організаціями було зміцнено державні кордони, розвинуто і вдосконалено правову базу, напрацьовано низку спільних заходів, розбудовано прикордонні структури і поліпшено їхнє матеріально-технічне забезпечення.

Враховуючи те, що глобалізація проблем прикордоння передбачає тільки один напрямок їхнього ефективного вирішення – активний розвиток міжнародних відносин, можна стверджувати, що діяльність, спрямована на входження у євроатлантичні структури, повинна залишатись основою міжнародних відносин українських прикордонників. Без сумніву, тільки цей шлях забезпечить можливість входження в єдину систему безпеки.

Аналіз ситуації, що складалась на державному кордоні протягом окресленого періоду, свідчить, що найбільш проблемні порушення законодавства України з прикордонних питань пов’язані з незаконною міграцією, злочинністю і тероризмом, контрабандним провезенням товарів та вантажів, наркотичних речовин, зброї, набоїв, вибухівки тощо. ПВУ досить вчасно реагували на загострення оперативної обстановки і достатньо ефективно протидіяли порушникам, про що свідчать результати їхньої оперативно-службової діяльності. Загалом протягом вересня 1991 – липня 2003 рр. війська затримали 198695 порушників кордону, серед яких було 90545 незаконних мігрантів, і вилучили 23066,19 кг наркотичних речовин, 18384 одиниці зброї, 2802818 штук боєприпасів, 276 кг вибухових речовин, контрабандних товарів на суму близько 183,53 млн. гривень тощо.

Поступ України в напрямку до євроатлантичних структур зумовив необхідність проведення низки змін у прикордонних військах і, зрештою, їхнє реформування в прикордонну службу. Можна вважати, що ПВУ досить успішно виконали роль перехідного етапу між усталеною моделлю охорони кордону, створеною радянськими прикордонниками, і сучасною. Таким чином не було зламано механізм, не втрачено спадковості, традицій (що не є порожнім звуком, адже в СРСР, навіть якщо враховувати всі її недоліки, було створено надзвичайно досконалу систему охорони кордону), і цим самим забезпечено поступальний перехід від однієї до іншої системи.

Загалом у досліджуваний період українські прикордонники продемонстрували свою здатність до стійкості в скрутному політичному й економічному становищі, вірність Батьківщині й конституційному обов’язку. Вони зуміли зберегти прикордонний інститут і, більше того, розвинути його у дієздатну систему, спроможну виконувати всі передбачені державні завдання.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

1. Кабачинський М.І. Історія кордонів та Прикордонних військ України: Монографія. – Хмельницький: Видавництво Хмельницької міської друкарні, 2000. – 216 с.

2. Кабачинський М.І. Історія охорони кордонів України: Монографія. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2005. – 355 с.

3. Кабачинський М.І. На варті рубежів Батьківщини: Прикордонні війська України в 1991-2003 роках. Монографія. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – 564 с.

4. Воєнно-політичні та соціально-економічні проблеми державного і військового управління: Навчальний посібник / Кабачинський М.І., Довбеус В.Т., Казьмірчук С.М., Кудінов Ю.В., Фоміна Г.Ю. – Хмельницький: Видавництво національної академії ДПСУ, 2004. – 212 с.

Статті за темою дисертації опубліковані у фахових виданнях

5. Кабачинський М.І. Становлення та розвиток наукової роботи в Прикордонних військах України / Питання історії України: Збірник наукових статей. – Чернівці: Зелена Буковина, 2004. – Т. 7. – С. 84-89.

6. Кабачинський М.І. Шефство над Прикордонними військами України у 1991-2003 роках // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія “Історія, економіка, філософія”. Вип. 9 / Гол. ред. Ю.І. Терещенко. – К.: Вид. Центр КНЛУ, 2004. – С. 80-90.

7. Кабачинський М.І. Окремі аспекти міжнародного співробітництва Прикордонних військ України з питань протидії міжнародній міграції (1991-2003 роки) // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім В. Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М. Алексієвця. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2005. – Вип. 1. – С. 310-314.

8. Кабачинський М.І. Охорона державного кордону авіацією Прикордонних військ України (1991-2003 роки) / Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Збірник статей. Вип. 8. – К.: Інститут історії України НАН України, 2005. – С. 359-369.

9. Кабачинський М.І. Протидія міжнародному тероризму на державному кордоні України (1991-2003 роки) / Історія України. Маловідомі імена, події, факти. (Збірник статей). Випуск 32. – К.: Інститут історії України. НАН України, 2005. – С. 467-477.

10. Кабачинський М.І. Реформування Прикордонних військ – європейський вибір України / Сторінки історії: Збірник наукових праць / Відп. ред. Н.Ф. Гнатюк. – К.: ІВЦ “Вид-во Політехніка”, 2005. – Вип. 21. – С. 71-80.

11. Кабачинський М.І. Становлення та розбудова системи матеріально-технічного забезпечення Прикордонних військ України (1991-2003 роки) / Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: Історичні науки. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2005. – Т. 14. – С. 338-350.

12. Кабачинський М.І. Участь Християнських Церков України у моральному вихованні військовослужбовців Прикордонних військ України (1991-2003 роки). // Історія релігій в Україні. Науковий щорічник, 2005 рік. – Львів: “Логос”, 2005. – Книга ІІ. – С. 503-510.

13. Кабачинський М.І. Кінологічна служба в Прикордонних військах України (1991-2003 роки) // Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 6. – Рівне: Рівненський державний гуманітарний університет, 2005. – С. 56-64.

14. Кабачинський М.І. Становлення та розбудова південно-східного державного кордону України в 1992-2003 роках // Історія України. Маловідомі імена, події, факти (Збірник статей). Випуск 30. – К.: Інститут історії України НАН України, 2005. – С. 329-349.

15. Кабачинський М.І. Становлення та розбудова прикордонних структур на північно-західній ділянці державного кордону України в 1991-2003 роках // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Вип. 3. / За заг. ред. проф. М.М. Алексієвця. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2005.– С. 73-78.

16. Кабачинський М.І. Прикордонні операції як засіб посилення охорони державного кордону в 1991-2003 роках // Питання історії України: Збірник наукових статей. Т. 8. – Чернівці: Зелена Буковина, 2005. – С. 178-184.

17. Кабачинський М.І. Охорона державного кордону Прикордонними військами України на шляхах міжнародних сполучень у 1991-2003 роках // Сторінки воєнної історії України: Зб. наук. статей / НАН України. Ін-т історії України. – К., 2005. – Вип. 9. Частина 3. – С. 340-356.

18. Кабачинський М.І. Становлення та розбудова регіональних структур Прикордонних військ України (1991-2003 роки) // Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Збірник статей / Відп. ред. В.М. Даниленко. – К.: Інститут історії України НАН України, 2005. – Вип. 9. – С. 420-431.

19. Кабачинський М.І. Досвід охорони морських та річкових ділянок державного кордону Морською охороною ПВУ (1991-2003 рр.) // Військово-науковий вісник. Вип. 8. – Львів: ЛВІ, 2006. – С. 138-150.

20. Кабачинський М.І. Охорона кордонів України: Історіографічний огляд // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: Історичні науки. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2005. – Т. 15. – С. 291-305.

21. Кабачинський М.І. Становлення та розбудова прикордонних структур на південній ділянці державного кордону України в 1992-2003 роках // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Вип. 10. Серія: Історія: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. П.С. Григорчука. – Вінниця, 2006. – С. 189-194.

22. Кабачинський М.І. Мобільні підрозділи прикордонних військ України на охороні державного кордону (1991-2003 роки) // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М. Алексієвця. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2006. – Вип. 2. – С. 88-93.

23. Кабачинський М.І. Утворення і становлення Прикордонних військ України (1991-1993 роки) // Український історичний збірник / Головний редактор Т. Чухліб; заступник головного редактора А. Блануца. – Вип. 9. – К.: Інститут історії України НАН України, 2006. – С. 282-293.

24. Кабачинський М.І. До питання про джерельну базу дослідження історії Прикордонних військ України // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. Т. 14. – Київ-Хмельницький: ЦНІ, 2006. – С. 380-405.

25. Кабачинський М.І. Прикордонні війська України у протидії контрабандній діяльності (1991-2003 роки) // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: Історичні науки. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2006. – Т. 16. – С. 166-174.

Публікації, які додатково відображають результати

дисертаційного дослідження

Статті у фахових виданнях

26. Кабачинський М.І. Охорона кордонів Київської та Галицько-Волинської Русі // Наукові праці Кам’янець-подільського державного педагогічного університету: історичні науки. – Кам’янець-Подільський– Коломия: Видавничо-поліграфічне тов-во “Вік”, 2000. – Т.4 (6). – С. 212-222.

27. Кабачинський М.І. Особливості організації прикордонної варти на землях України в кінці XVIII – на початку ХХ століття // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. Т. 8. Ч. 1-2. – Київ-Хмельницький: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2002. – Ч. 1. – С. 98-113.

28. Кабачинський М.І. Прикордонники в боях з загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни // Сторінки воєнної історії України: Зб. наук. статей. – Вип. 6. – К.: НАН України. Ін-т історії України, 2002. – С. 111-114.

29. Кабачинський М.І. Зміни кордонів України та особливості їх охорони у 1939-1941 роках // Сторінки воєнної історії України: Зб. наук. статей / НАН України. Ін-т історії України. – К., 2003. – Вип. 7. Частина І. – С. 157-165.

30. Кабачинський М.І. Окремий корпус прикордонної стражі на Українських кордонах / Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових статей. Історія. Політичні науки. Міжнародні відносини. – Вип. 229-230. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 67-72.

31. Кабачинський М.І. Окремий корпус прикордонної стражі напередодні Першої світової війни / Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М. Алексієвця. – Тернопіль, 2004. – Вип. 2. – С. 52-57.

32. Кабачинський М.І. Українська ландміліція / Вісник Черкаського університету. Серія Історичні науки. Випуск 66. – Черкаси: Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького, 2005. – С. 159-163.

33. Кабачинський М.І. Козацтво на охороні кордонів України // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Вип. 9. Серія: Історія: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. П.С. Григорчука. – Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського, 2005. – С. 13-19.

34. Кабачинський М.І. Олександр Дмитрович Свиньїн – перший командир Окремого корпусу прикордонної стражі // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М. Алексієвця. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2005. – Вип. 2. – С. 72-77.

35. Кабачинський М.І. Прикордонники України в Другій світовій війні // Вісник Черкаського університету. Серія Історичні науки. Випуск 77. – Черкаси: Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, 2005. – С. 62-73.

Статті в інших наукових журналах і збірниках наукових праць

36. Кабачинський М.І., Іщенко Д.В. Захисні споруди та їх використання у справі охорони земель східних слов’ян та Київської Русі. // Прикордонні війська України: історія і сучасність. – Хмельницький: АПВУ, 1997. – С. 18-32.

37. Кабачинський М.І., Грязнов І.О. Виховання військовослужбовців-віруючих, представників різноманітних конфесій // Збірник наукових праць № 10. Частина ІІ. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2000. – С. 194-199.

38. Кабачинський М.І. Прикордонники України в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) // Прикордонні війська України: історія і сучасність. – Вид. друге. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2001. – С. 72-84.

39. Кабачинський М.І., Костяк С.С. Державний кордон України та особливості його охорони у 1944-1991 роках. // Прикордонні війська України: історія і сучасність. – Вид. друге. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2001. – С. 85-111.

40. Кабачинський М.І. Перші прикордонники // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Прикордонних військ”. – 2002. – № 1. – С. 37-39.

41. Кабачинський М.І. Кордони та прикордонні споруди і системи середньовічних українських держав Київської Русі та Галицько-Волинського князівства // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Прикордонних військ”. – 2002. – № 2. – С. 47-50.

42. Кабачинський М.І. Пpикоpдонники Київської Русі та Галицько-Волинського князівства // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Прикордонних військ”. – 2003. – № 1. – С. 47-49.

43. Кабачинський М.І. Кордони та етнічні території України в епоху пізнього середньовіччя // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Державної прикордонної служби”. – 2003. – № 3. – С. 48-51.

44. Кабачинський М.І. Боярський приговор пpо станичну i сторожову службу // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Державної прикордонної служби”. – 2004. – № 4. – С. 55-58.

45. Кабачинський М.І. Охорона Південно-Східного кордону України: ретроспекція // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Державної прикордонної служби”. – 2005. – № 3. – С. 53-56.

46. Кабачинський М.І. Становлення структур прикордонних військ СРСР в Україні // Науково-практичний альманах “Науковий вісник Державної прикордонної служби”. – 2006. – № 1. – С. 20-24.

47. Кабачинський М.І., Грязнов І.О. Моральне виховання воїнів у історичному контексті // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль, – 2006. – № 1. – С. 87-91.

Матеріали і тези наукових конференцій

48. Кабачинський М.І. Охорона українських кордонів в епоху Київської Русі: історіографічний огляд // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: історичні науки. Т. 7. (9) / Матеріали міжнародної наукової конференції, 25-26 жовтня 2001 р. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2001. – С. 222-229.

49. Кабачинський М.І. Охорона кордонів запорозьким та слободським козацтвом // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні: збірка наук. статей. – Вип. 12. – Київ: ХІК, Часи козацькі, 2003. – С. 167-172.

50. Кабачинський М.І. Українське козацтво на охороні кордонів російської держави // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні: збірка наук. статей. – Вип. 13. – Київ: ХІК, Часи козацькі, 2004. – С. 247-252.

51. Кабачинський М.І. Прикордонники Поділля на охороні кордонів України (1920-1924 рр.) // Матеріали ХІ Подільської історико-краєзнавчої конференції / Ред. кол.: Завальнюк О.М., Баженов Л.В., Винокур І.С. та ін. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2004. – С. 314-325.

52. Кабачинський М.І. Культурно-освітній розвиток українського козацтва // Збірник наукових праць № 17. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ПВУ, 2001. – С. 72-77.

53. Кабачинський М.І. Моральне виховання в Окремому корпусі прикордонної стражі. Збірник наукових праць № 30. Частина ІІ. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ, 2004. – С. 100-102.

54. Кабачинський М.І. Розвиток службового собаківництва в Прикордонних військах України (1991-2003 роки) // Роль фахівців кінологічної служби ДПСУ в підвищенні ефективності протидії незаконній міграції, обігу наркотичних та вибухових речовин на державному кордоні України. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2006. – С. 13-17.

55. Кабачинський М.І. Використання досвіду співпраці з правоохоронними органами в охороні державного кордону на шляхах міжнародних сполучень // Основні шляхи підвищення рівня професійної підготовки майбутніх офіцерів прикордонного контролю у світлі вимог закону України “Про Державну прикордонну службу України”. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2006. – С. 28-31.

56. Кабачинський М.І. Прикордонні війська України у протидії незаконній міграції (1991-2003 рр.) // Матеріали V Буковинської Міжнародної історико-краєзнавчої конференції. У 2-х томах. Том 1: Краєзнавство. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2005. – С. 328-336.