Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


782. Федоренко Тетяна Василівна. Стан трансмембранного транспорту Na+, K+, Ca2+ в еритроцитах крові хворих на хронічний гепатит В та шляхи його корекції: дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Федоренко Т.В. Стан трансмембранного транспорту Na+, K+, Ca2+ в еритроцитах крові хворих на хронічний гепатит В та шляхи його корекції.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб АМН України, Київ, 2004.

В роботі на підставі комплексних досліджень вперше виявлена динаміка змін активності Na+, K+-АТФази, Ca2+-АТФази в процесі розвитку хронічного гепатиту В та виявлена залежність цих змін від часу перебування в стаціонарі, віку та статі пацієнтів. Встановлена залежність активності трансмембранного транспорту іонів Na+, K+, Ca2+ від енергозабезпечення та доведено, що хронічний гепатит В супроводжується зниженням ендогенного пулу АМФ та АДФ наслідком чого було зменшення в еритроцитах вмісту АТФ. В результаті проведених досліджень також виявлено, що за умов хронічного гепатиту В відбувалося зниження вмісту цАМФ внаслідок пригнічення його синтезу в аденілатциклазній реакції та різке зростання кількості цГМФ в результаті активації гуанілатциклази. Показано досить істотні відмінності досліджених процесів у різних вікових групах хворих та на підставі проведених досліджень ґрунтовно доведена діагностична цінність визначення активності уроканінази та вмісту в еритроцитах крові 2,3 – дифосфогліцерату, як показників функціонального стану печінки. В роботі також висвітлена проблема статевої диференціації функціональних особливостей печінки та виявлені особливості перебігу хронічного гепатиту В у чоловіків та жінок. На підставі отриманих результатів запропоновано схему комплексного лікування хронічного гепатиту В з використанням гепа-мерцу та біологічно активної харчової добавки розторопші плямистої.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення проблеми патогенезу хронічний вірусних гепатитів та можливості регуляції функціонального стану печінки з використанням гепа-мерцу і біологічно активної харчової добавки розторопші плямистої, запропоновано схему лікування цієї патології з врахуванням віку та статі хворих.

1. При обстежені донорів було встановлено, що активність Na+,K+- АТФази та Ca2+-АТФази, вміст АМФ, АДФ, АТФ, стан системи циклічних нуклеотидів та вміст 2,3-дифосфогліцерату в крові мають істотні відмінності в залежності від віку та статі . Активність уроканінази в перших двох вікових групах донорів не виявлялась, тоді як в 3 та 4 групах вона була зареєстрована. Виявлені особливості свідчать про наявність інволюційно-дистрофічних змін в організмі і відповідно в печінці. Виявлені також відмінності досліджених процесів в залежності від статі. Ступінь інволюційних змін більш виразний у чоловіків ніж у жінок.

2. Встановлено, що під час госпіталізації хворих на ХГВ спостерігалось досить істотне пригнічення активності Na+,K+-АТФаз та Ca2+-АТФаз в еритроцитах крові, яке незважаючи на проведену загальновизнану терапію практично не підлягало корекції. Виразність виявлених змін в повній мірі залежала від віку, статі та часу перебування в стаціонарі.

3. ХГВ супроводжувався різким зниженням вмісту в еритроцитах крові хворих макроергічних сполук, таких як АМФ, АДФ, АТФ, що свідчить про різке зниження енергозабезпечення клітин і в свою чергу впливало на активний транспорт іонів Na+,K+ та Ca2+. Виразність виявлених змін зростає з віком хворих і була більш глибокою у хворих чоловіків ніж у жінок, і в даному випадку ефективність загальновизнаної терапії була низькою.

4. Дослідження системи циклічних нуклеотидів в еритроцитах крові хворих на ХГВ показали, що захворювання супроводжується пригніченням активності аденілатциклази і відповідним зменшенням вмісту цАМФ та посиленням активності гуанілатциклази і підвищенням вмісту цГМФ. Означені зміни свідчать про те, що спостерігається зсув метаболічних процесів в сторону катаболізму, а оскільки цАМФ є регулятором обміну іонів Са2+ ( через каль- модулін), то зниження його вмісту негативно впливає на транспорт іонів Са2+. Найбільш глибокі зрушення спостерігались у хворих 3 та 4 вікових груп, особливо чоловіків.

5. При обстежені хворих на ХГВ встановлено, що в плазмі крові спостерігалось різке збільшення активності уроканінази, наявність якої є ознакою ступеню деструктивних змін в гепатоцитах, а зменшення вмісту 2,3-дифосфогліцерату в еритроцитах крові показувало про ріст тканинної гіпоксії, яка негативно впливала на процеси окислювального фосфорилювання і як наслідок зниження вмісту макроергів. Більш виразними виявлені зрушення відзначались у хворих чоловіків та хворих старших вікових груп.

6. Використання в комплексній терапії ХГВ гепа-мерцу та розторопші плямистої сприяло нормалізації досліджених процесів в 1 та 2 вікових групах та в значній мірі покращувало показники цих процесів у 3 та 4 вікових групах порівняно з хворими, яким не вводились зазначені препарати. Останнє було підставою для продовження терапії таких хворих на 5-7 день до повної нормалізації досліджених процесів.

Публікації автора:

  1. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Активність Са2+-АТФази еритроцитів крові хворих на хронічний вірусний гепатит В, як показник ефективності лікування // Вісник проблем біології і медицини.-2003.-№5.-С.95-98. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на хронічний гепатит В, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, сформулювала висновки статті).

  2. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Вплив гепа-мерцу на активність уроканінази плазми крові хворих на хронічний вірусний гепатит В // Інфекційні хвороби.-2003.-№3.-С.26-28. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на хронічний гепатит В, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, сформулювала висновки статті).

  3. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Активність уроканінази в плазмі крові, як критерій діагностики порушення функціональної спроможності печінки у хворих на хронічний гепатит В // Сучасні інфекції.-2003.-№1.-С.25-27. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на хронічний гепатит В, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, сформулювала висновки статті).

  4. ФедоренкоТ.В. Механізми регуляції активності Na+,K+-АТФази в еритроцитах крові хворих на хронічний гепатит В // Інфекційні хвороби.-2003.-№1.-С.14-16. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на хронічний гепатит В, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, сформулювала висновки статті).

  5. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Особливості змін активності Са2+-АТФази в еритроцитах крові різновікових груп хворих на хронічний гепатит В // Сучасні інфекції.-2003.-№4.-С.7-9 (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на хронічний гепатит В, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, сформулювала висновки статті).

  6. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Энергетическое состояние эритроцитов и возможности его фармакологической регуляции при хроническом вирусном гепатите В // Материалы VI Российского съезда врачей – инфекционистов.С.-Петербург.-2003.-С.399-400. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на ХГВ, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, написані тези).

  7. UA Патент України № 66336 А. Заявка №2003109298, МПК7:А61К31/195. Заявлено 15.10.2003, опубл. 15.04.04. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К., Совірда О.С., Одеський державний медичний університет. Спосіб лікування хронічного вірусного гепатиту В.

  8. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Вплив гепа-мерцу на вміст 2,3-дифосфогліцерата в еритроцитах крові хворих на хронічний вірусний гепатит В // Тези доповідей наукової конференції “ Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків”.Чернівці.-2002.-С.38. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування ХГВ, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, написані тези).

  9. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Зміни вмісту 2,3 – дифосфогліцерата в еритроцитах крові за умов хронічного перебігу вірусного гепатиту В // Матеріали VI з’їзду інфекціоністів України “Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами”. Одеса.-2002.-С.208-209. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на ХГВ, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, написані тези).

  10. Федоренко Т.В., Сервецький К.Л., Напханюк В.К. Механізми порушення активності Na+,K+-АТФази в еритроцитах крові хворих на хронічний гепатит // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”.Одеса.-2001.-С.114-115. (Внесок автора - провела комплексне клінічне обстеження і лікування хворих на ХГВ, самостійно виконала комплексний аналіз, систематизацію, інтерпретацію отриманих результатів і їх статистичну обробку, написані тези).