Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


703. Соломенник Ганна Олегівна. Стан клініко-імунологічних показників та можливість їх корекції у хворих на вірусний гепатит С: дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Соломенник Г.О. Стан клініко-імунологічних показників та можливість їх корекції у хворих на вірусний гепатит С. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2004.

Вивчено стан клінічних, біохімічних, імунологічних показників, інтерфероногенезу, автоімунних процесів у 127 хворих на ХГС з різною активністю процесу.

Показано, що більш висока активність ХГС супроводжується достовірно більш вираженими зсувами показників, що характеризують імунну відповідь організму (клітинні та гуморальні фактори імунітету, неспецифічну резистентність, систему ІФН), і навпаки.

Оцінена терапевтична ефективність і вплив на клініко-біохімічні, вірусологічні та імунологічні показники нового вітчизняного пробіотику з інтерфероновими властивостями субаліну та індуктора ендогенного інтерферону дипіридамолу при поєднаному їх застосуванні в комплексній терапії ХГС.

Показано, що вихідний вміст -ІФН у сироватці крові у хворих на ХГС не впливає на ефективність комбінованої терапії субаліном та дипіридамолом, але впливає на ефективність лікування циклофероном. Виявлено, що наявність у сироватці крові хворих на ХГС антитіл до мікросом печінки, н-ДНК і д-ДНК у титрі 1:100 не впливає на ефективність терапії як субаліном і дипіридамолом, так і циклофероном і, відповідно, не є перешкодою до її проведення.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі вивчення стану клінічних, імунологічних показників, що характеризують клітинну, гуморальну ланки імунітету, неспецифічну резистентність, інтерфероногенезу та автоімунних процесів у хворих на ХГС з різною активністю процесу; встановлено можливість корекції виявлених клініко-імунологічних порушень при поєднаному застосуванні у комплексному лікуванні хворих субаліну і дипіридамолу.

1. У досліджених хворих на ХГС переважали маніфестні форми захворювання (77,95%), які характеризувалися помірною активністю АлАТ (1,99±0,11 ммоль/лг) у 40,16%, середньою і високою активністю АлАТ (8,36±0,81 ммоль/лг) – у 37,79% пацієнтів. Латентна форма з нормальною активністю АлАТ (0,43±0,03 ммоль/лг) виявлена у 22,05% хворих. Виразність клініко-біохімічних проявів і морфологічних змін в печінці за даними УЗД частіше відповідає активності АлАТ.

2. У хворих на ХГС спостерігається зниження абсолютного та відносного вмісту лімфоцитів периферичної крові, що експресують рецептори СД3+, СД56+, абсолютного вмісту СД4+, ЗЧЛ, вмісту у сироватці крові Ig M та G, гемолітичної активності комплементу, зниження показників, що характеризують фагоцитарну активність МФС (ФІ, АПФАН, ФЧ, ІБН, АППогл, АППер), підвищення вмісту дрібномолекулярних та крупномолекулярних ЦІК. Ступінь цих порушень пов’язаний з активністю АлАТ.

3. Аналіз і порівняння показників, що характеризують гістологічну активність, з показниками АлАТ дозволили встановити, що у хворих на ХГС активність АлАТ не завжди відбиває ступінь морфологічних змін в печінці. Встановлена залежність між вмістом в периферичній крові СД3+, СД4+, СД8+, СД20+ і гістологічною активністю процесу у хворих на ХГС.

4. У хворих на ХГС виявлено підвищення вмісту -ІФН у сироватці крові; вміст сироваткового -ІФН був підвищений тільки у хворих з гіпераланінамінотрансфераземією. Вихідний вміст -ІФН в сироватці крові хворих на ХГС не впливає на ефективність комбінованої терапії субаліном і дипіридамолом, але впливає на ефективність лікування циклофероном.

5. Комбінована терапія субаліном і дипіридамолом має виражену противірусну, інтерфероногенну ( і ), імуномодулюючу дії, позитивно впливає на клінічний перебіг захворювання, дозволяє досягти повної стабільної ремісії у 32,26% хворих на ХГС, не викликаючи при цьому яких-небудь побічних реакцій.

6. Антитіла до мікросом печінки в титрі 1:100 у сироватці крові виявлено у 5,75%, до н-ДНК – у 21,84%, до д-ДНК – у 28,73% хворих на ХГС; вони з однаковою частотою трапляються у хворих як із стабільно нормальною, так і з підвищеною активністю АлАТ. Виявлення в сироватці крові у хворих на ХГС антитіл до мікросом печінки, н-ДНК і д-ДНК в титрі 1:100 не впливає на ефективність терапії субаліном і дипіридамолом або циклофероном.

Публікації автора:

1. Козько В.Н., Соломенник А.О., Бондарь А.Е. Динамика - и -интерферона у больных вирусным гепатитом С // Врачебная практика. – 2002. – № 5. – С. 48-50.

(автором особисто проаналізовано літературу за темою, проведено клінічне обстеження хворих, вивчення вмісту - та -ІФН у сироватці крові, статистична обробка даних, аналіз і узагальнення результатів дослідження, формулювання висновків).

2. Козько В.Н., Соломенник А.О., Бондарь А.Е. Прогностическое значение некоторых иммунологических показателей у больных вирусным гепатитом С // Лабораторная диагностика. – 2004. – № 1. – С. 25-31. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, проведено клінічне обстеження хворих, вивчення стану імунологічних показників, статистична обробка даних, аналіз і узагальнення результатів дослідження, формулювання висновків).

3. Козько В.Н., Бондарь А.Е., Соломенник А.О., Пеньков Д.Б., Энтина Т.К., Швец М.В. Генодиагностика HCV-инфекции: результаты генотипирования вируса гепатита С в Харьковской области // Експериментальна i клінічна медицина. – 2002. – № 3. – С. 95-97. (особисто здобувачем здійснені клінічні спостереження за хворими, статистична обробка отриманих даних, брала участь в аналізі даних літератури, формулюванні висновків).

4. Козько В.М., Бондар О.Є., Мішенін В.А., Соломенник Г.О. Морфологічні зміни в печінці та їх взаємозв'язок з цитолітичним синдромом, імунологічними показниками і реплікативною активністю HCV у хворих на хронічний гепатит С // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб. – К., 2002. – С. 237-240. (дисертантом проаналізовано літературу за проблемою, здійснені клінічні спостереження за хворими, ряд імунологічних тестів, статистична обробка отриманих результатів).

5. Козько В.Н., Бондарь А.Е., Соломенник А.О. Показатели клеточного иммунитета у больных ХГС в зависимости от уровня сывороточной аланинаминотрансферазы // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. – 2002. – № 546. – С. 46-49. (особисто дисертантом здійснені клінічні спостереження за хворими, певні імунологічні тести, статистична обробка отриманих результатів, брала участь у формулюванні висновків).

6. Козько В.Н., Бондарь А.Е., Соломенник А.О. Содержание CD4-позитивных лимфоцитов периферической крови как прогностический фактор эффективности терапии больных хроническим гепатитом С // Врачебная практика. – 2002. – № 5. – С. 54-58. (особисто дисертантом проаналізовано літературу за проблемою, здійснені клінічні спостереження за хворими, статистична обробка отриманих результатів, брала участь у формулюванні висновків).

7. Ткаченко В.Г., Бондарь А.Е., Соломенник А.О. Клинико-диагностические особенности вирусного гепатита С // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – № 2. – С. 38-42. (здійснювала клінічні спостереження за хворими сумісно зі співавторами).

8. Пат. 64496 А Україна, МКІ G01N33/00. Спосіб прогнозування ефективності етіотропної терапії у хворих на хронічний гепатит С. В.М. Козько, Г.О. Соломенник, О.Є. Бондар, Г.І. Граділь, О.М. Винокурова (UA) - № 2003065470; Заявл. 12.06.2003; Опубл. 16.02.2004, Бюл. № 2. – 6 с. (здобувач виконав клінічні спостереження, дослідження вмісту -ІФН, статистичну обробку та аналіз результатів, оформлення патенту).

9. Пат. 65181 А Україна, МКІ G01N33/48. Спосіб оцінки активності хронічного гепатиту С. В.М. Козько, Г.О. Соломенник, О.Є. Бондар, Г.І. Граділь, О.М. Винокурова (UA) - № 2003065444; Заявл. 12.06.2003; Опубл. 15.03.2004, Бюл. № 3. – 8 с. (здобувач виконав клініко-імунологічні дослідження, статистичну обробку результатів, оформлення патенту).

10. Пат. 64504 А Україна, МКІ А61В5/00, G01N33/00. Спосіб прогнозування хронізації гострого гепатиту С. В.М. Козько, Г.О. Соломенник (UA) - № 2003065556; Заявл. 17.06.2003; Опубл. 16.02.2004, Бюл. № 2. – 6 с.

(здобувач виконав клінічні спостереження, дослідження вмісту -ІФН, статистичну обробку та аналіз результатів, оформлення патенту).

11. Козько В.Н., Соломенник А.О., Бондарь А.Е., Винокурова О.Н. Значение определения сывороточного -интерферона для выбора тактики и прогнозирования эффективности лечения у больных хроническим вирусным гепатитом С // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Гепатити в практиці терапевта, сімейного лікаря та інфекціоніста. Сучасні методи діагностики і терапії” (Харків, 11-12 березня 2003 р.). – Харків, 2003. – С. 108-111.

12. Козько В.М., Бондар О.Є., Соломенник Г.О. Імунологічні показники і морфологічні зміни печінки у хворих на хронічний гепатит С // Матеріали 6 зїзду інфекціоністів України “Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами” (Одеса, 25-27 вересня 2002 р.). – Тернопіль, 2002. – С. 140-142.

13. Козько В.М., Бондар О.Є., Соломенник Г.О., Ентіна Т.К., Швець М.В. Структура поширення генотипів вірусу гепатиту С у Харківському регіоні // Матеріали 6 зїзду інфекціоністів України “Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами” (Одеса, 25-27 вересня 2002 р.). – Тернопіль, 2002. – С. 142-143.

14. Соломенник А.О., Бондарь А.Е., Ткаченко В.Г. Применение комбинированной терапии субалином и дипиридамолом в лечении больных хроническим гепатитом С // Медицина третього тисячолiття: Збiрник тез конф. молодих вчених держ. мед. ун-ту (Харків, 20 січня 2003 р.). – Харків, 2003. – С. 162-163.

15. Козько В.М., Ткаченко В.Г., Мішенін В.А., Бондар О.Є., Соломенник Г.О. Випадок тяжкого перебігу гепатиту С // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоцiацiї iнфекцiонiстiв України (Дніпропетровськ, 16-17 травня 2002 р.). – Тернопіль, 2002. – С. 96-98.

16. Ткаченко В.Г., Бондар О.Є., Соломенник Г.О. Вплив циклоферону на активність ферментів сироватки крові у хворих на хронічний гепатит С // Медицина третього тисячолiття: Збiрник тез конф. молодих вчених держ. мед. ун-ту (Харків, 20 січня 2003 р.). – Харків, 2003. – С. 163-164.

17. Соломенник А.О., Бондарь А.Е., Винокурова О.Н. Состояние аутоиммунных процессов у больных хроническим гепатитом С // Медицина третього тисячолiття: Збiрник тез конф. молодих вчених держ. мед. ун-ту (Харків, 20 січня 2004 р.). – Харків, 2004. – С. 149-150.

18. Соломенник А.О., Бондарь А.Е., Винокурова О.Н. Значение определения сывороточного альфа-интерферона для выбора тактики и прогнозирования эффективности лечения у больных хроническим гепатитом С // Медицина третього тисячолiття: Збiрник тез конф. молодих вчених держ. мед. ун-ту (Харків, 20 січня 2004 р.). – Харків, 2004. – С. 150-151.

19. Козько В.М., Мішенін В.А., Ткаченко В.Г., Соломенник Г.О., Бондар О.Є. Клініко-інструментальна характеристика мікст гепатиту В+С // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Випуск 7 (31). – Материали 5-го зїзду паразитоценологів України (Харків, 5-6 квітня 2001 р.). – Харків, 2001. – С. 108-109.

20. Козько В.Н., Мишенин В.А., Бондарь А.Е., Ткаченко В.Г., Винокурова О.Н., Соломенник А.О. Иммунологические показатели и продукция интерлейкина 1 у больных хроническим гепатитом С // Материалы научно-практической конференции и пленума ассоциации инфекционистов Украины. – Тернополь, 2001. – С. 217-219.

21. Бондарь А.Е., Соломенник А.О., Ткаченко В.Г. Ассоциированная инфекция вирусами гепатита В и С: клинические варианты течения // Медицина третього тисячолiття: Збiрник тез конф. молодих вчених держ. мед. ун-ту (Харкiв, 17-18 сiчня 2002 р.). – Харкiв, 2002. – С. 87.