Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки
Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Астрофізика, радіоастрономія


Горбаньова Тетяна Іванівна. Спостережувані прояви процесів перемішування в зорях малих мас. : Дис... канд. наук: 01.03.02 - 2008.Анотація до роботи:

Горбаньова Т. І. Спостережувані прояви процесів перемішування в зорях малих мас. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.03.02— астрофізика, радіоастрономія. Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова, Одеса, 2008.

Для розв’язання поставленої задачі було оброблено спектри 204 зір, отримані на 1.93 м телескопі Обсерваторії Верхнього Провансу (OHP, Франція), з допомогою ешеле-спектрометра ELODIE. Визначено параметри атмосфер та вміст елементів в атмосферах 8 субгігантів, 19 гігантів диска та 177 зір, які по фотометричним критеріям віднесені до кламп гігантів. В наслідок зміни поверхневого вмісту елементів під час першого перемішування (first dredge-up) кламп гіганти не показують хімічний склад, який вони отримали при народженні. У роботі надається порівняння отриманих результатів з теоретичними передбаченнями першого перемішування. Оцінена можливість проведення селекції гігантів, що належать до різних еволюційних стадій, на основі розрахунків еволюційних треків і визначення ефективних температур і вмістів елементів, які можуть змінюватися в процесі еволюції зір. Ми відібрали 21 кламп гігант, 54 кандидата в кламп та біля 100 звичайних гігантів, що показують усі ознаки першого перемішування. Визначення вмісту C, N і Na в програмних зорях відображають проходження CNO- и можливо NaNe- циклів у зорях гігантах. Інші елементи показують вміст аналогічний до карликів. Це дозволить використовувати ці елементи для вивчення хімічної та динамічної еволюції Галактики.

1. Вперше, використовуючи єдину методику, визначено параметри і хімічний склад великого однорідного матеріалу (204 зорі)

2. Отриманий вміст елементів групи CNO підтверджує проходження реакцій горіння водню та подальше винесення переробленої речовини на поверхню.

3. Вперше виконано селекцію гігантів, що належать до стадії кламп, спираючись на ефективну температуру, вміст C i N та еволюційні розрахунки.

4. Проведений аналіз показав, що вміст Li не може використовуватися, як критерій відділення гігантів кламп від гігантів ГГ.

5. Вперше на базі великого однорідного матеріалу (177 зір) для зір гігантів показано нахил залежності [C/Fe] від [Fe/H] в даному діапазоні металевості.

6. Вперше отримано вміст Y, Ba, La, Ce, Pr, Nd и Eu в атмосферах великої вибірки зір, відібраних за фотометричними критеріями як кламп гіганти з металевостями від 0.7 до 0.3 dex.

7. Вперше виконано порівняння середнього вмісту елементів r- s- процесу для 171 гіганта, які належать до двох еволюційних стадій.

8. Отриманий нахил залежності вмісту Eu, як елементу r-процесу, підтверджує теорію, що основний вклад в збагачення європієм на даних металевостях продовжують вносити масивні зорі (SN II). Менш помітний уклін [Y/Fe] від [Fe/H], в свою чергу може говорити про продовження вкладу в збагачення іттріем при [Fe/H] > -0.4 від зірок АГГ. Це якісно співпадає з розрахунками виходу елементів в зорях АГГ [4] і передбаченнями хімічної еволюції на сонячній металевості.

9. Порівняння SMR зір та зір тонкого та товстого дисків показало, що SMR зорі вірогідніше з усього є зорями тонкого диска і величини їх металевостей слід розглядати як верхню межу металевості диска.

10. Літій і вуглець показали зміну вмісту при просуванні впродовж гілки субгігантів згідно стандартній теорії еволюції.