Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Малімон Людмила Яківна. Специфіка емоційності осіб з різним рівнем креативності: дисертація канд. психол. наук: 19.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Малімон Л.Я. Специфіка емоційності осіб з різним рівнем креативності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології. Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню особливостей емоційної сфери творчих осіб. Обґрунтована формально-динамічна структура емоційності, виділено стійкі індивідуально-типові симптомокомплекси (типи) емоційності, здійснено їх психологічний аналіз.

Розкрито емоційні особливості представників творчих професій у сфері мистецтва: художників і музикантів. Встановлено, що емоційні характеристики особистості більшою мірою пов’язані з її творчим потенціалом, рівнем вираженості творчої обдарованості (креативності), ніж зі спеціальними здібностями та сферою професійної творчої реалізації.

Виявлено особливості взаємозв’язку між креативністю та її окремими параметрами і якісними та динамічними характеристиками емоційності. Досліджено емоційні профілі осіб з різним рівнем креативності, вивчено специфіку їх актуальних та стійких емоційних переживань. Описано психологічну своєрідність виділених формально-динамічних типів (індивідуально-типових симптомокомплексів) емоційності творчих осіб, створено їх психологічні “портрети” у контексті досліджуваних емоційних характеристик.

У дисертації представлено теоретико-емпіричне узагальнення та нове вирішення проблеми специфіки емоційної сфери творчо обдарованих осіб. Відповідно до мети дослідження розробка проблеми здійснювалась у трьох напрямках. Перший пов’язаний з теоретичним аналізом індивідуально-психологічних особливостей творчої особистості, проблем творчості, обдарованості та креативності; другий - з теоретико-емпіричною розробкою проблеми актуальних емоцій та емоційності, її формально-динамічної структури та індивідуально-типових проявів, третій - з аналізом взаємозв’язків між показниками креативності і актуальними та стійкими емоційними переживаннями творчої особи, виявленням специфіки емоційності осіб з різним рівнем креативності.

  1. Виявлено, що певний рівень творчої обдарованості поєднується з відповідними рисами особистості, що дає можливість дійти висновку про своєрідні особливості творчих людей. Здійснений аналіз дозволив теоретично виділити окремі, іноді достатньо суперечливі, характеристики їх емоційної сфери, що, по-перше, свідчить про недостатню розробленість проблеми, по-друге, переконує в можливості і необхідності вивчення індивідуально-типологічних відмінностей, що виявляються в особливостях емоцій та емоційних переживань осіб з різним рівнем креативності. В роботі доведена доцільність застосування комплексного підходу, що дав можливість одночасного вивчення актуальних (емоції) і стійких (емоційність) емоційних переживань, представлених якісними та динамічними характеристиками емоційної сфери.

  2. Виділено, поруч з якісними (знак та модальність домінуючих емоцій), динамічні (швидкість виникнення, сила, глибина і тривалість емоційного переживання) параметри актуальних емоцій та емоційності, встановлено взаємозв’язки між ними. Доведено, що вираженість таких динамічних характеристик емоційності як легкість виникнення, інтенсивність і тривалість емоційного переживання щодо якісних показників емоцій може бути різною, що збільшує різноманітність проявів емоційних переживань і ускладнює пошук типологічних симптомокомплексів за певними критеріями.

  3. Факторний аналіз досліджуваних показників актуальних і стійких емоційних переживань дав можливість обґрунтувати формально-динамічну структуру емоційності, в якій кожний фактор представлений домінуючою рисою (тією, що має найбільше факторне навантаження). Виділені фактори є монополярними, проте вони представлені різними (від мінімальних до максимальних) значеннями показників емоційності, що утворюють кожний фактор. Це дає можливість розглядати їх у континуумі: від найвищого прояву певної емоційної характеристики до найнижчого.

  4. В роботі запропоновано поруч з існуючою типологією емоційності за якісними показниками, пошук типів (симптомокоплексів) за формально-динамічними її параметрами. Різноманітні їх поєднання та різна міра вираженості кожної емоційної характеристики дало змогу теоретично описати, а потім емпірично дослідити стійкі індивідуально-типові симптомокомплекси формально-динамічних показників емоційності в системі саме тих характеристик, що вивчаються.

  5. Розкрито емоційні особливості представників творчих професій у сфері мистецтва: художників і музикантів. Виявлено, що для них характерною є менша вираженість емоції страху, менша тривалість емоційного переживання (емоційна лабільність) та менша емоційна стійкість порівняно зі студентами. Загалом, показники актуальних та стійких емоційних переживань у цих групах демонструють незначні розходження і, відповідно, малу кількість статистично значущих відмінностей. Встановлено, що емоційні характеристики особистості більшою мірою пов’язані з її творчим потенціалом, рівнем вираженості творчої обдарованості (креативності), ніж зі спеціальними здібностями та сферою професійної творчої реалізації.

  6. Між креативністю і актуальними та стійкими переживаннями творчої особи виявлено певний взаємозв’язок, який визначає специфіку емоційності творчо обдарованих осіб. Виділення у загальній вибірці двох груп досліджуваних з високими та низькими показниками креативності дало можливість створити емоційні профілі осіб з різним рівнем креативності та здійснити психологічний аналіз виявлених статистично значущих відмінностей між якісними та динамічними характеристиками їх актуальних емоцій та емоційності.

  7. Показано, що творчі особи відрізняються підвищеною емоційною збудливістю, тобто яскраво вираженою готовністю емоційно реагувати на більш-менш значущі для них подразники. Емоційна збудливість часто проявляється в таких особливостях поведінки, як запальність, гарячкуватість, дратівливість. З іншого боку, емоційна збудливість може проявлятися у підвищеній чутливості та вразливості творчої особистості, домінуванні у неї чуттєвого, афективного сприйняття навколишнього світу. Творчі особи характеризуються високою інтенсивністю та меншою тривалістю емоційного переживання, що проявляється у більшій глибині і силі їх емоцій та емоційній лабільності. Занадто виражена лабільність емоцій може ускладнювати стосунки з оточуючими через те, що людина стає реактивною та імпульсивною. Для творчих людей більшою мірою характерна емоційна спрямованість на об’єкт, що проявляється у позитивному ставленні до нього (домінування емоції радість) або негативному, проти нього (домінування емоції гнів), і меншою мірою виражена в них емоція страху, яка протипоказана творчому процесу і перешкоджає прояву креативних рис особистості.

  1. Аналіз найхарактерніших індивідуально-типових симптомокомплексів (типів) емоційності осіб з різним рівнем креативності свідчить про високу “питому вагу” емоцій у психічному житті творчої особистості. Особливості актуальних та стійких емоційних переживань творчих осіб більшою мірою виявляються у динамічних характеристиках: високій емоційній збудливості, значній силі та глибині емоційного переживання, вираженій емоційній лабільності, що зумовлює їх підвищену вразливість, імпульсивність та чутливість до емоціогенних впливів.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми. Виконана дисертаційна робота дозволяє визначити низку актуальних питань, які потребують подальших наукових досліджень, зокрема: вивчення вікових особливостей емоційності творчих людей; виявлення характеру впливу емоційності на продуктивність творчої самореалізації особистості; висвітлення ролі актуальних та стійких емоційних переживань особи у конкретних видах творчої діяльності.

Публікації автора:

  1. Малімон Л.Я. Розвиток творчої активності старшокласників: Методичні рекомендації. – Луцьк, 1997. – 26с.

  2. Малімон Л.Я. Креативність у структурі обдарованої особистості: Методичні рекомендації. – Луцьк, 1998. – 51с.

  3. Малімон Л.Я. Психодіагностика загальної обдарованості // Обдарована особистість: пошук, розвиток, допомога. Матеріали доповідей та повідомлень на Міжнародній науково-практичній конференції. – К., 1998. – С.385-386.

  4. Малімон Л.Я. Проблема актуалізації творчих можливостей особистості в умовах організаційної діяльності // Проблеми загальної та педагогічної психології. Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – К. – Т.ІІІ, частина 5. – 2001. – С.144-152.

  5. Малімон Л.Я. Психотерапія творчістю як метод корекції емоційних станів обдарованих підлітків // Конструктивна психологія і професіоналізація особистості. Матеріали міжрегіонального наукового семінару. – Луцьк, 2002. – С.111-118.

  6. Малімон Л.Я. До проблеми діагностики емоційності як властивості особистості // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. - №7. – С.59-65.

  7. Малімон Л.Я. Експериментальне дослідження взаємозв’язку креативності та нейротизму в структурі особистості // Обдарована особистість: пошук, розвиток, допомога. Матеріали доповідей та повідомлень на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції. – К., 2002. – С.141-147.

  8. Малімон Л.Я. Експериментальне дослідження емоційності як стійкої інтегральної характеристики індивідуальності // Проблеми загальної та педагогічної психології. Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – К. – Т.ІV, частина 4. – 2002. – С.157-163.

  9. Малімон Л.Я. Теоретико-методологічні аспекти вивчення емоційності особистості // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Наук.-метод. ж-л Інституту педагогіки та психології професійної освіти АПН України. – К. – 2002. – Вип. 4. – С.125-132.

  10. Малімон Л.Я. Ціннісно-мотиваційна спрямованість творчо обдарованої особистості // Наукові записки. Серія “Психологія і педагогіка”. Зб.наук.праць Національного ун-ту “Острозька академія”. – Острог, 2002. – Вип.3. – С.40-46.

  11. Малімон Л.Я. До проблеми діагностики креативного потенціалу особистості // Психологія і педагогіка професійної освіти. – Львів, – 2002. – №6. – С.260-266.

  12. Малімон Л.Я. Особистісно-диференційний підхід у дослідженні властивостей творчо обдарованої особистості // Наукові записки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. – Серія “Психологічні науки”. – Київ. – 2002. – Вип.18. – С. 117-121.