Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Оптика, лазерна фізика


Безродна Тамара Володимирівна. Спектроскопічні дослідження особливостей структури та міжмолекулярних взаємодій в гетерогенних наносистемах на основі діоксиду титану: дисертація канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / НАН України; Інститут фізики. - К., 2003. - Бібліогр.: с. 21.



Анотація до роботи:

Безродна Т.В. "Спектроскопічні дослідження особливостей структури та міжмолекулярних взаємодій в гетерогенних наносистемах на основі діоксиду титану".

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.05 – оптика, лазерна фізика. – Інститут фізики НАН України, Київ, 2003.

У дисертації досліджено механізми взаємодії органічних полярних молекул з частинками ТіО2 в залежності від кристалічної структури (анатаз, рутил), термообробки ТіО2 та модифікації поверхні ТіО2 перехідними металами (Cu, Mn, Cr, Co, Ni, Fe).

Визначено стехіометричне відношення О/Ті (~2) та розміри нанокристалітів (~ 5-15 нм) полідисперсних зразків ТіО2. Встановлено, що


22

основними активними центрами поверхні анатазу є центри типу Бренстеда та Льюїса, тоді як на поверхні рутилу присутні тільки льюїсівські. Проаналізовано гідратне покриття поверхні частинок ТіО2.

Встановлено, що молекули нітробензолу взаємодіють з поверхнею ТіО2 слабкими ван-дер-ваальсовими силами. Виявлено, що у гетерогенних системах рідкого кристала 5СВ з полідисперсним ТіО2 утворюються слабкі водневі зв’язки типу –CN…HO-Ti.

Встановлена одночасна присутність стабільної кристалічної - та аморфної -модифікації бензофенону в усіх досліджених гетерогенних системах з частинками ТіО2. Молекули бензофенону утворюють порівняно сильні водневі зв’язки з гідроксильними групами поверхні ТіО2 через СО-групу, а також координаційні зв’язки із льюїсівськими центрами поверхні ТіО2.

Продемонстровано, що взаємодія різних полярних органічних молекул з полідисперсним ТіО2 може бути ефективним методом визначення типу та концентрації різних активних центрів на його поверхні.