Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Спеціальні та галузеві соціології


Сидорович Тетяна Остапівна. Соціологічні виміри цінностей економічної культури : Дис... канд. наук: 22.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Сидорович Т. О. Соціологічні виміри цінностей економічної культури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології. – Класичний приватний університет. – Запоріжжя, 2009.

У дисертації розглянуто ціннісне підґрунтя особливостей економічного зрізу соціальної реальності. Сконструйовано набори цінностей економічної культури, які уможливлюють комплексну характеристику поля цінностей економічної культури населення сучасної України у двох його вимірах: індивідуалістському/ колективістському та індустральному/постіндустріальному.

Елементами виділених наборів є цінності-ідеї щодо організації економічної системи суспільства, ціннісні характеристики якостей особистості та якостей економічних взаємовідносин, а також оцінки ролі матеріальних та нематеріальних ресурсів у господарській життєдіяльності. Домінування того чи іншого набору цінностей у сучасному суспільстві формує соціальну основу для функціонування економічної системи певного типу.

У висновках узагальнено основні результати дисертаційного дослідження. В його межах сконструйовано набори цінностей економічної культури, які лягли в основу комплексного дослідження поля цінностей економічної культури у двох його вимірах, що уможливило вирішення поставленого наукового завдання.

У роботі окреслено зміст наукового дискурсу з приводу цінностей та їхньої ролі в економічному житті суспільства крізь призму соціологічної інтерпретації аксіологічної проблематики. Вона полягає в підкресленні складного суб’єктивно-об’єктивного характеру цінностей, які виникають на основі потреб і соціального досвіду індивідів, відображених у їхній свідомості та об’єктивованих через людську діяльність, що на груповому й соцієтальному рівнях утворює цінності-ідеали і критерії оцінювання елементів соціальної реальності. Важливою складовою соціологічної інтерпретації цінностей є те, що вони розглядаються як суттєвий фактор та якісна характеристика соціального життя особистостей і спільнот, чинник розвитку як суспільства в цілому, так і окремих його сфер.

Обґрунтовано введення в науковий обіг поняття “цінності економічної культури” як такого, що наголошує власне соціологічне бачення ціннісного зрізу економічної культури. Під цим поняттям розуміємо ідеї стосовно функціонування економічної системи; якості суб’єктів економічної діяльності; якості економічних відносин; матеріальні блага та нематеріальні ресурси – знання та інформацію, щодо яких суб’єкти економічної діяльності займають оцінювальну позицію, приписуючи їм особливу роль у господарській життєдіяльності та відчуваючи потребу в них. Для уникнення спрощеної інтерпретації ціннісної картини сучасного суспільства, яка насправді є плюралістичною, запропоновано використовувати поняття “поле цінностей економічної культури”, “домінантні набори цінностей економічної культури” та “альтернативні набори цінностей економічної культури”.

Сконструйовано п’ять наборів цінностей, які характеризують поле цінностей економічної культури у двох його вимірах. Один із цих вимірів характеризується принципом, який лежить в основі взаємовідносин суб’єктів економічного життя і представлений такими наборами, як індивідуалістсько-конкуренційний, групово-кооперативістський та егалітарно-колективістський. Вони утворюють основу для функціонування економічної системи ринкового, соціально орієнтованого ринкового чи адміністративно-командного типу відповідно. Другий вимір становлять ті цінності економічної культури, на підставі яких можна говорити про їхній індустріальний/постіндустріальний характер.

Показники цінностей економічної культури та відповідні індикатори стосуються цінностей-ідей (основних цілей економічної життєдіяльності, цінності економічної свободи, форм власності, ролі ринкового механізму та держави у вирішенні основних економічних питань, цінності праці, економічної справедливості, рівності та економічної ефективності), цінностей-якостей особистості (конформізму/нонконформізму, творчісті/слідування вказівкам, ініціативності/виконавчості, професіоналізму в індустріальному розумінні/професіоналізму в постіндустріальному розумінні), цінностей, що стосуються характеристик взаємовідносин (економічного індивідуалізму/економічного колективізму, солідарності, співпраці/конкуренції, патерналізму/партнерства, соціальної відповідальності виробників як відповідальності перед споживачами/соціальної відповідальності виробників як відповідальності за стан екології та здоров’я людей), а також ставлення до ролі матеріальних та нематеріальних ресурсів у економічній діяльності (традиційних ресурсів, грошей, майна/знань, інформації).

Перевірка авторської методики та сконструйованих показників здійснювалась на основі даних соціологічного дослідження, проведеного у Львівській області в грудні 2007 р. за репрезентативною вибіркою обсягом 1200 осіб.

Підсумовуючи результати здійсненого аналізу, можна відзначити, що поле цінностей економічної культури населення Львівщини є досить неоднорідним; воно є своєрідним відбиттям процесів соціокультурних трансформацій у сучасному українському суспільстві. Домінантним набором цінностей економічної культури можна вважати групово-кооперативістський з переважанням помірковано-постіндустріальних та змішаних (індустріальних і постіндустріальних) ціннісних орієнтацій. Альтернативним набором цінностей економічної культури населення сучасної Львівщини є індивідуалістсько-конкуренційний набір з переважанням змішаних та помірковано-постіндустріальних ціннісних орієнтацій.

Ціннісні переконання респондентів в основному відповідають ідеї соціально орієнтованої ринкової економіки. Поряд із цим у полі цінностей економічної культури населення Львівщини помітною тенденцією є надання переваги цінності державного патерналізму перед співробітництвом та індивідуальною самоорганізацією, що може слугувати підґрунтям для вибору економічної системи розподільчого соціалізму.

З’ясовано особливості взаємозв’язків двох вищезгаданих вимірів цінностей економічної культури, а також зв’язків між уявленнями щодо цінностей економічної культури та такими соціально-демографічними характеристиками респондентів, як тип поселення, вік, освіта і стать.

Дисертаційна робота може слугувати основою для подальшого уточнення та емпіричного дослідження наборів цінностей економічної культури, а також з’ясуванню глибинних взаємозв’язків між ними й соціально-демографічними характеристиками їхніх носіїв. Систематичний моніторинг змін у полі цінностей економічної культури уможливлює одержання якісної соціологічної інформації стосовно бажаних для населення країни векторів соціально-економічного розвитку українського суспільства.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Бурак Т. О. Представленість індустріальних та постіндустріальних цінностей економічної культури в уявленнях населення Львівщини / Т. О. Бурак // Вісник Одеського національного університету. Соціологія і політичні науки. – 2008. – Т. 13, вип. 5. – С. 38–47.

2. Бурак Т. О. Представленість цінностей економічної культури в переконаннях населення Львівщини (за результатами соціологічного дослідження 2005 р.) / Т. О. Бурак // Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства : збірник наукових праць. – Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2007. – С. 261–267.

3. Бурак Т. О. Цінності економічної культури та оптимальний спосіб організації господарювання у переконаннях населення Львівщини / Т. О. Бурак // Український соціум. – 2008. – № 2(25). – С. 7–18.

4. Бурак Т. О. Цінності економічної культури: теоретичні засади їх емпіричного дослідження / Т. О. Бурак // Наукове пізнання: методологія та технологія. – 2006. – № 1(17). – С. 37–43.

Публікації в інших виданнях

1. Бурак Т. Представленість цінностей-ідей економічної культури у переконаннях населення Львівщини в контексті формування соціально орієнтованого ринкового господарства / Т. Бурак // Соціологія у (пост)сучасності : збірник наукових тез учасників VI Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів. – Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2008. – С. 55–56.