Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Чинник Ірина Володимирівна. Соціокультурна форма сексуальної дезадаптації подружжя (механізми розвитку, клініка, психотерапевтична корекція): дисертація канд. мед. наук: 14.01.16 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Чинник І.В. Соціокультурна форма сексуальної дезадаптації подружжя. Механізми розвитку, клініка, психотерапевтична корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальностю 14.01.16 – психіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2003.

Досліджено стан сексуального здоров’я у 110 подружніх пар і процес формування у подружжя типів сексуальної культури. Визначено причини та умови порушень цього процесу, що призводять до становлення дисгармонійних варіантів сексуальної культури. Виявлено роль психогенних, соціогенних, негативних соціально-психологічних та соматогенних чинників у формуванні типів сексуальної культури і особливостей сексуальної поведінки подружжя при їх невідповідності. Виявлено соціокультурну форму сексуальної дезадаптації у 90 з обстежених подружніх пар.

Розроблено і впроваджено в клінічну практику систему послідовних та поетапно здійснюваних коригувальних заходів, спрямованих на зміну дисгармонійних типів сексуальної культури і ліквідацію спричиненої їх невідповідністю дезадаптації подружжя.

Запропонована система психокорекції дала змогу досягти високого і стійкого терапевтичного ефекту за соціокультурної форми дезадаптації у 81±4% подружніх пар.

  1. В роботі наведено теоретичне обгрунтування й нове розв’язання проблеми діагностики та психотерапевтичної корекції подружньої дезадаптації при невідповідності сексуальних культур у подружжя, зумовленої негативними соціальними, психологічними та соціально-психологічними чинниками, що призводять до становлення дисгармонійних типів сексуальної культури.

  2. До формування дисгармонійних варіантів сексуальної культури призводять порушення темпу, здебільшого ретардація психосексуального розвитку, який є частиною загального психічного розвитку індивіда. Асинхронії статевого дозрівання і девіації психосексуального розвитку (формування гіперрольової або трансформація статеворольової поведінки, дисгармонійних типів сексуальної мотивації та мотивів статевого акту) зумовлюють тип сексуальної культури, який виявляється особливостями сексуальної поведінки подружжя та їх стосунків, форму подружньої дезадаптації і тип патологічного шлюбу. Тип сексуальної культури залежить також від типу здобутого індивідом типу статевого виховання.

  3. При дисгармонійному типі сексуальної культури одного з подружжя порушуються всі компоненти спілкування: особистісний через наявність у подружжя дисгармонійних рис характеру і особистості; інформаційний – через некомпетентність у питаннях культури спілкування і психогігієни статевого життя; емоційний – через неадекватні реакції подружжя на конфлікти, що неминуче виникають у подружньому житті; поведінковий – через неправильні форми загальної та сексуальної поведінки.

  4. При невідповідності типів сексуальної культури розвивається соціокультурна форма подружньої дезадаптації, що проявляється в інноваційному конфлікті, який виникає при спробі впровадження одним із подружжя у сексуальні стосунки нового стереотипу сексуальної поведінки.

  5. Діагностика подружньої дезадаптації при невідповідності типів сексуальних культур, що грунтується на системно-структурному аналізі сексуального здоров’я за його критеріями, дає змогу виявити чинники формування типу сексуальної культури в кожного з подружжя, генез і прояви дезадаптації подружньої пари.

  6. Психотерапевтична корекція подружньої дезадаптації має являти собою систему послідовних та поетапно здійснюваних коригувальних заходів, спрямованих на зміну дисгармонійних типів сексуальної культури та ліквідацію спричиненої їх невідповідністю дезадаптації подружжя.

Згідно зі структурою міжособистісної взаємодії психотерапія має складатися з компонентів – інформаційного, емоційного та поведінкового, і проводитися у три відповідних етапи. На першому у подружжя формуються нові, здорові психологічні настанови за допомогою раціональної, інформаційної психотерапії та бібліотерапії. Другий етап присвячено подоланню невротичних реакцій подружжя на дезадаптацію, для чого застосовується раціональна психотерапія, гіпносугестія, аутогеннне тренування, за необхідності – медикаментозне лікування невротичного розладу. Третій етап полягає в оптимізації стосунків і сексуального життя подружжя, навчанні їх продуктивного спілкування і правильної сексуальної поведінки. З цією метою проводяться подружня персоналістична психотерапія, комунікаційний, рольовий психосексуальний та сексуально-еротичний тренінг. Вибираючи конкретний зміст психотерапії, слід виходити з причин, механізмів розвитку та клінічних особливостей дезадаптації кожної подружньої пари.

Розроблена система дає змогу досягти високого і стійкого терапевтичного ефекту при соціокультурній формі дезадаптації у 81±4% подружніх пар.

Публікації автора:

  1. Чинник И.В. Методы психотерапии сексуальной дезадаптации при несоответствии сексуальной культуры супругов // Междунар. мед. журн. – 2002. – Т.8, №3. – С.42-44.

  2. Чинник І.В. Причини та механізми розвитку соціокультурної сексуальної дезадаптації подружньої пари // Укр. вісник психоневрол. – 2002. – Т.10, вип.3(32). – С.57-59.

  3. Чинник И.В. Система психотерапевтической коррекции социокультурной сексуальной дезадаптации супружеской пары // Арх. психіатр. – 2002. – Т.4 (31). – С.178-180.

  4. Кришталь В.В., Луценко А.Г., Чинник И.В. Концепции психосексуального развития человека // Междунар. мед. журн. – 2001. – Т.7, №3. – С.40-43. (Особистий внесок І.В.Чинник – аналіз та узагальнення результатів вивчення психологічних аспектів психосексуального розвитку).

  5. Чинник И.В. Социокультурная форма сексуальной дезадаптации // Актуальные проблемы сексологии и медицинской психологии: Матер. науч.-практ. конф., посвящ. 15-летию кафедры сексологии и мед. психологии ХМАПО. – Харьков, 2002. – С.222-226.

  6. Агишева Н.К., Чинник И.В. Инновационные супружеские конфликты // Актуальные проблемы сексологии и медицинской психологии: Матер. науч.-практ. конф., посвящ. 15-летию кафедры сексологии и мед. психологии ХМАПО. – Харьков, 2002. – С.13-17. (Особистий внесок І.В.Чинник – психодіагностичне обстеження подружніх пар та встановлення причин інноваційних конфліктів).