Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Ковзель Микола Олегович. Соціально-економічна ефективність експорту транспортних послуг України : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Ковзель М.О. Соціально-економічна ефективність експорту транспортних послуг України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарство. Українська державна академія залізничного транспорту. Харків, 2008.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню та розробці методичних підходів по оцінці соціально-економічної ефективності експорту транспортних послуг. У дисертаційній роботі приведені роль та значення експорту транспортних послуг у зовнішньоекономічних зв’язках, зв’язок та залежність цих послуг від розвитку економіки. Показано, що за рівнем експорту транспортних послуг Україна відстає від розвинених країн світу в 5-7 разів, а від Данії та Голландії – в 20-25 разів. Україна володіє самим високим показником транзитності, який використовується поки що неефективно.

В роботі вперше приведене тлумачення поняття експорту транспортних послуг, а також поняття соціально-економічної ефективності транспортних послуг.

З використанням екстраполяційних та регресій них моделей проведений прогноз розвитку експорту транспортних послуг до 2012 року.

За прогнозний період 2007-2012 роки обсяг експорту транспортних послуг зросте з 5355 млн. до 9500 млн. дол.. США.

В роботі також проведена рейтингова оцінка соціально-економічної ефективності експорту транспортних послуг та визначені пріоритетні транспортні галузі розвитку цих послуг (авіаційний, морський та трубопровідний транспорт).

Враховуючи, що експорт транспортних послуг за темпами суттєво випереджує темпи росту експорту товарів, значення його в економіці країни в перспективі буде ще більш значимим.

Зокрема, за експертними оцінками до 2020 року обсяг експорту транспортних послуг перевищить 20 млрд. дол. США.

Результати дисертаційної роботив сукупності відображають поставлену задачу – розробити методичні підходи оцінки соціально-еконмоічної ефективності екпорту транспортних послуг.

Основні висновки дисертації полягають у наступному:

1. Структура і об’єми послуг прямо пов’язані з розвитком економіки і якістю життя всіх країн світу. У країнах з розвиненою економікою у сфері послуг зайнято, як правило, більше половини працездатного населення.

У всьому світі доходи індустрії послуг в 2005 році перевищили 8250 млрд. дол., а експорт транспортних послуг склав 1850 млрд. дол. США. Транспортні послуги в розвинених країнах із стійкою економікою, як правило, складають 20 - 25 % від загального об'єму послуг.

В Україні сфера послуг знаходиться на стадії розвитку і частка транспортних послуг в 2006 р. складала 71,3%, а в 1995 році ще більш - 87 %. В перспективі слід розуміти, що при прискореному зростанні транспортних послуг їх частка в загальному об'ємі сфері послуг скорочуватиметься і вже в 2010 році складатиме

В Україні доходні надходження від експорту танспортних послуг в 2007 році склали 6,11 млрд. дол. США та за останні 10 років зросли майже в 3 рази.

Аналізом встановлено випереджаюче зростання експорту транспортних послуг в порівнянні з експортом товарів і об'ємними показниками перевізної роботи транспорту і очевидно ці закономірності збережуться на найближчу перспективу.

2. У даний час Україна здійснює зовнішньоекономічні зв'язки з 204 країнами світу, при цьому експорт вантажів доводиться на Європу - 42,6 %, Азію - 23,3 % і лише 21,4 % на країни СНД. Імпортуються вантажі до України в основному з країн СНД (79,2 %) і лише 7% - з країн Європи.

3. За останні шість років істотно зросло торгове співробітництво України з країнами Азії, зокрема, за цей період товарообіг зріс в 3 рази та широко указує стабільність динаміки його зростання. Основу експортних поставок складають недорогоцінні метали та вироби з них, а також продукція хімічної промисловості, пластмаси та каучук. На ці групи товарної продукції в 2006 році приходилось 72,6% товарного експорту до країн Азії.

Головною перешкодою для проходження транспортних потоків між Україною, країнами ЄС та СНД є процедура проходження кордонів. Тому реформування митниці України є приоритетним питанням.

4. В роботі вироблений комплексний аналіз стану всієї інфраструктури України , що забезпечує не тільки реалізацію зовнішніх торгових зв'язків у вигляді товарів, але забезпечуючий весь спектр послуг, не тільки транспортних. Ця інфраструктура суттєво відстає від вимог диктованих законодавством ЄС, більша частина підприємств інфраструктури ще знаходиться у веденні держави та потребує суттєвої модернізації та реструктуризації

5. Проведений порівняльний аналіз експорту та імпорту транспортних послуг України та розвинених країн показав, що наша країна знаходиться на початку шляху використання географічного вигідного положення на європейському континенті. В загальному об'ємі послуг доки превалюють транспортні, які в 2006 році складали 71,3%, тоді як в розвитих країнах транспортні послуги не перевищують 18-25%.

В ряді країн (при вигідному географічному положенні) Голландія, Данія транспортні послуги складають 20-25% від валового внутрішнього продукту.

Вступ України в ЄС і COT може істотно вплинути на об'єми І структуру імпорту товарів і транспортних послуг. Реалізація політики „відкритого неба" також вплине на збільшення імпорту авіаційних послуг з боку більш конкурентноздатних авіакомпаній країн Європи.

6. Розглядаючи різні моделі розвитку зовнішньоекономічних звязків України, на нашу думку, найпереважнішою і ефективнішою (з економічної точки зору), є різновекторна модель з орієнтацією не тільки на Європу, але і країни Азії, Африки і всіх країн СНД.

Виконане дослідження дозволяє дати наступні видначення експорту транспортних послуг. „Експорт транспортних послуг - це багаточисельна та різноманітна сукупність послуг, що визначаються відповідним класифікатором, але на відміну від останнього, він (експорт) сгрупований за видами магістарльного транспорту з виокремленням вантажних та пасажисрьких перевезнь та приведеням усіх доходних надходжень від експорту послуг до однієї розрахункової валюти – дол. США.”

Під соціально-економічною ефективністю екпорту трансопртних послуг необхідно розуміти безперервний ріст доходів від цих послуг, особливо в пріоритетних транспортних галузях., що супроводжується збільшеням осягів, різноманітності та кількості послуг, зростанням кількості робочих місць, рівня заробітної плати та безперервним удосконаленням технології перевезення та ровзитком транспортної та супутньої інфраструктури.

З використанням екстраполяційних, регресійних моделей та метода експертних оцінок зроблений прогноз експорту транспортних послуг до 2012 року, який у порівнянні з 2006 роком зросте з 5354 млн. до 9500 млн. дол. США, або на 77,4 %.

Найбільшими темпами у цьому періоді будуть зростати експорт транспортних послуг на авіаційному та трубопровідному транспорті. Враховуючи, що експорт транспортних послуг за темпами розвитку суттєво випереджує темпи росту експорту товарів, його значення в економіці країни в перспективі все більше буде помітним та значимим.

Проведені розрахунки та аналіз оцінки соціально-економічної ефективності експорту транспортних послуг показав, що і в поточному періоді, і в перспективі найбільшою ефективністю володіють авіаційний, морський та трубопровідний транспорт. На цих видах транспорту сама висока продуктивність праці (відносно експорту транспортних послуг) та суттєво більш висока заробітна плата.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Ковзель Н.О. Организация международных перевозок грузов // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: 3б. наук. пр. – К., 2006 – Вип..12 – С.245-249.

  2. Ковзель Н.О. Сравнительный анализ экспорта и импорта транспортных услуг в развитых странах. // Материалы второй международной научно-практической конференции «Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте». – Киев, 2007. - № . – с.227-230.

  3. Ковзель Н.О. Оценка влияния инвестиций на развитие экспорта транспортных услуг Украины // Залізничний транспорт України: Фах. журн.. - Киев, 2007. - № 3. – с. 88-89.

  4. Ковзель Н.О. Количественная оценка международных экономических связей и обеспечивающих их видов транспорта // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. прць. – Київ: НАУ.- № 15, с. 143-148.

  5. Ковзель Н.О. Об экономической природе экспорта транспортных услуг // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. прць. – Київ: НАУ.- № 18, с. 220-226.

  6. Ковзель Н.О. Методические положения оценки социальной и экономической эффективности экспорта транспортных услуг // Залізничний транспорт України: Фах. журн. - Киев, 2007. - № 4. – с. 94-95.

  7. Ковзель М.О. Особливості прогнозування експорту транспортних послуг України, кількісна оцінка та аналіз його результатів // Залізничний транспорт України: Фах. журн. - Киев, 2007. - № 2. – с. 86-88.

у тезах конференцій:

  1. Ковзель Н.О. Организация международных перевозок грузов и пассажиров // Тезисы докладов ІІ Международной науч.-практ. конференции „Наука в транспортном измерении”. – Киев, 2006. – с. 51.

  2. Ковзель М.О. Оцінка ефективності транспортних послуг // Тези доповідей VI Міжнародної наук.-практ. конференциії „Проблеми економіки транспорту”. – Дніпропетровськ: ДНУЗТ, 2007. – с. 59-60.