Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Пріб Гліб Анатолійович. Соціальне функціонування хворих на параноїдну шизофренію, яка поєднується з психічними і поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю: дисертація канд. мед. наук: 14.01.16 / Український НДІ соціальної і судової психіатрії та наркології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Пріб Г.А. Соціальне функціонування хворих на параноїдну шизофренію, яка поєднується з психічними і поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі соціального функціонування хворих на параноїдну шизофренію, що поєднується з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю. За допомогою клініко-психопатологічного та соціально-експертного методів, на основі концепції подвійного діагнозу досліджено особливості перебігу обох захворювань та соціального функціонування пацієнтів з коморбідною патологією. Розроблено модель оцінки соціального функціонування пацієнтів з психічними та поведінковими розладами, запропоновано технологію її використання у психіатричній практиці.

1. У дисертаційній роботі вирішено наукове завдання щодо визначення особливості СФ хворих з КР (параноїдною шизофренією, що поєднується з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю).

2. У пацієнтів з КР, порівняно з хворими без супутнього наркологічного розладу, встановлена більш виражена дисфункція в усіх сферах СФ. У зв’язку з порушенням соціальних навичок та меншою підтримкою з боку оточення, медико-соціальний прогноз пацієнтів з КР є менш сприятливим.

3. У хворих з КР факторами соціальної дезадаптації, обумовленими переважно шизофренічним процесом, є наступні: ранній дебют та прогредієнтний тип перебігу шизофренії, скорочення ремісій та підвищення тривалості стаціонарного лікування, резистентність до терапії, зниження критики та завищена самооцінка, які супроводжуються відмовою від терапії алкогольних проблем, виражений апато-абулічний або апато-дисоціативний тип дефекту.

4. У хворих з КР факторами соціальної дезадаптації, обумовленими переважно психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю, є наступні: мотиви вживання алкоголю – з метою купірування афективних розладів у ремісії ендогенного процесу; як “комунікативний допінг”; немотивоване вживання алкоголю; ранній початок вживання алкоголю з істеричним, дисфоричним та експлозивним компонентами в картині сп’яніння, атиповий синдром АЗ, вживання високих доз алкоголю, низька ефективність протиалкогольної терапії.

5. Особливостями СФ хворих при КР є наступні: скоєння СНД, яке супроводжується повторними судимостями або примусовим лікуванням, низький рівень освіти, збіднення соціальних контактів, незадовільні відносини у сім’ї, розрив шлюбних стосунків, дисфункція у сфері самообслуговування, втрата у молодому віці трудових навичок та професійних здібностей, зниження кваліфікації праці.

6. Клініко-функціональний діагноз у пацієнтів з КР для цілей МСЕ повинен містити розгорнуті психіатричний та наркологічний діагнози, а також діагноз супутнього соматичного захворювання, оцінку сфер сімейно-побутових відносин, соціальних взаємовідносин та працездатності, які відображають якість СФ.

7. На основі виділених клініко-психопатологічних та соціальних показників дезадаптації розроблено модель оцінки СФ пацієнтів з психічними та поведінковими розладами. Модель дозволяє визначити функціональні можливості хворого, виявити фактори обмеження життєдіяльності, встановити основну дезадаптуючу сферу СФ та РЗСФ.

8. Розроблено технологію оцінки СФ пацієнтів з КР в МСЕ, яка враховує принципи клініко-функціональної діагностики з використанням трьох вісей класифікації МКХ – 10. Запропоновано об’єктивні критерії встановлення групи інвалідності в залежності від РЗСФ та ступеня обмеження життєдіяльності. Технологія допомагає у розробці індивідуальних реабілітаційних програм, дозволяє у динаміці оцінити їх ефективність та своєчасно проводити корекцію.

Публікації автора:

  1. Приб Г.А. Злоупотребление алкоголем больными параноидной шизофренией как реакция “неадекватной адаптации” и его влияние на социальное функционирование // Архів психіатрії. – 2001. – №4(27). – С. 144-148.

  2. Приб Г.А. Выполнение социальных ролей больными параноидной шизофренией, сочетающейся с психическими и поведенческими расстройствами вследствие употребления алкоголя, как предиктор социальной дезадаптации // Архів психіатрії. – 2002. – №1(28). – С. 71-76.

  3. Приб Г.А. Социальное функционирование больных параноидной шизофренией, сочетающееся с употреблением алкоголя с вредными последствиями или с синдромом зависимости от алкоголя // Архів психіатрії. – 2002. – №2(29). – С. 39-43.

  4. Штенгелов В.В., Золотарьов Г.Л., Дубінін І.С., Щербакова А.А., Пріб Г.А., Лоза Д.Д., Белінський О.В. Модель оцінки рівнів соціального функціонування психічно хворих. Матеріали науково-практичної конференції: “Сучасні проблеми реабілітації і медико-соціальної експертизи” м. Дніпропетровськ: Пороги, 2001. – С. 170-174.

  5. Штенгелов В.В., Золотарёв Г.Л., Щербакова А.А., Приб Г.А., Лоза Д.Д Основные варианты коморбидной патологии в клинике эндогенных психических расстройств и эпилепсии. Материалы XIII съезда психиатров России 10–13 октября 2000. – М.: МЕДПРАКТИКА, 2000. – С. 67.