Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Липовська Вікторія Вікторівна. Селективні ознаки патогенних ентеробактерій, їх вплив на мікробіоценоз кишечнику та імунний статус організму людини: Дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Сумський держ. ун-т. - Суми, 2002. - 193арк. - Бібліогр.: арк. 144-170.



Анотація до роботи:

Липовська В.В. Селективні ознаки патогенних ентеробактерій, їх вплив на мікробіоценоз кишечнику та імунний статус організму людини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології і вірусології

ім. Д.К. Заболотного НАН України, Київ, 2002.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в обгрунтуванні дослідження селективних ознак патогенних ентеробактерій (ЕРЕС, S.flexneri 2a, S.enteritidis), мікроекологічних порушень товстої кишки та показників клітинного імунітету у хворих на ГКІ, які викликані патогенними ентеробактеріями з метою удосконалення епіднагляду з зазначених інфекцій.

У дослідженнях виявлено донорські штами за F-фактором серед ЕРЕС, S.flexneri2a, S.enteritidis, вивчено біологічні властивості провідних збудників кишкових інфекцій. Селективними ознаками патогенних ентеробактерій є поєднання донорської активності за F-фактором, терморезистентності та антибіотикорезистентності. Донорська активність патогенних ентеробактерій має прогностичне значення і забезпечить більш надійний прогноз епідемічної ситуації на найближчу перспективу.

Проведено аналіз мікроекологічних порушень мікрофлори товстої кишки під впливом антибіотикотерапії у хворих на кишковий ешерихіоз, бактеріальну дизентерію та сальмонельоз, підтверджених бактеріологічним виділенням донорських штамів бактерій за F-фактором. Вивчені показники клітинної ланки імунітету та цитокіновий профіль при ГКІ. Удосконалено метод типування патогенних ентеробактерій у біологічному матеріалі та в об’єктах зовнішнього середовища за допомогою донорспецифічних бактеріофагів у РНФ.

1. Аналіз захворюваності осіб різного віку на кишкові інфекції в зазначений період засвідчує необхідність удосконалення системи епідеміологічного нагляду за кишковими інфекціями на основі вивчення біологічних властивостей основних збудників ГКІ (ЕРЕС, S.flexneri2a, S.enteritidis).

2. Встановлено, що селективними ознаками патогенних ентеробактерій, що циркулювали у північно-східному регіоні України, є поєднання терморезистентності, антибіотикорезистентності та донорської активністі за F-фактором.

3. Доведено, що всі штами ЕРЕС та 81,7% штамів S.flexneri 2a за температурним фактором були середньочутливими, а штами S.enteritidis, виділені від хворих, були переважно терморезистентними (93,8%).

4. Визначено, що для лікування захворювань, викликаних ЕРЕС, S.flexneri 2a, S.enteritidis, в найближчий період доцільно використовувати препарати нітрофуранової групи (фурадонін), або фторхінолони (абактал, цифран, норфлоксацин).

5. Визначено, що донорська активність за F-фактором у штамів патогенних ентеробактерій може бути використана як селективна ознака при епідеміологічному моніторингу.

6. Виявлено закономірності порушення мікробіоценозу товстої кишки у хворих на сальмонельоз, шигельоз та кишковий ешерихіоз при застосуванні антибіотикотерапії, які спостерігалися як у кількісному, так і в якісному складі аеробної, анаеробної та факультативно-анаеробної мікрофлори.

7. Встановлено, що найбільш чутливими контингентами для патогенних ентеробактерій були діти у віковій групі від 2-х місяців до 3-х років, а штами S.flexneri 2a спричиняли захворювання лише серед дітей старших за 1 рік.

8. Встановлено істотну зміну цитокінового профілю при ГКІ з вираженою перевагою і тривалим збереженням на високому рівні імунорегуляторних молекул, притаманих Т-херперам 1 типу, на тлі повної реконвалесценції.

9. Визначено, що метод типування патогенних ентеробактерій у біологічному матеріалі та в об’єктах зовнішнього середовища ефективно здійснювати за допомогою донорспецифічних бактеріофагів у РНФ за удосконаленою методикою.

Публікації автора:

1.Липовская В.В. Селективные признаки штаммов S.enteritidis, циркулирующих в 1996-1998 гг. в городах Сумы и Харькове // Вісник проблем біології і медицини. – 1999. - №6. – С. 63-67.

2. Липовская В.В., Савинова Е.М., Дьяченко А.Г. Селективные свойства патогенных энтеробактерий и их значимость как эпидемиологических маркеров // Доповіді Національної академії наук України. – 2000. - №6. – С. 176-180.

3. Липовская В.В., Савинова Е.М., Дьяченко А.Г. Микробиоценоз кишечника при острых кишечных инфекциях // Доповіді Національної академії наук України. – 2000. - №8. – С. 161-165.

4. Клеточный иммунитет и цитокиновый профиль при острых кишечных инфекциях /Ю.Л.Волянский, В.В.Липовская, Н.И.Хомутянская, И.Ю.Кучма // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. пр. – Київ –Луганськ – Харків, 2000. – С. 75-81.

5. Дьяченко А.Г., Липовская В.В., Дьяченко П.А. Особенности иммунного ответа при острых кишечных инфекциях // Імунологія та алергологія. – 2000. - №1. – C. 112-119.

6. Липовская В.В., Савинова Е.М., Дьяченко А.Г. Диагностическая и эпидеми-ологическая значимость F-донорской активности штаммов энтеробактерий // Журн. микробиол. – 2001. - №2. – С.81-82.

7. Липовская В.В., Дьяченко А.Г. Особенности иммунного статуса при острых кишечных заболеваниях, вызванных патогенными энтеробактериями // Імунологія та алергологія. IV Українська науково-практична конференція з актуальних питань алергології та клінічної імунології. – 1999. - №3. – С.87-88.

8. Липовская В.В., Савинова Е.М., Дьяченко А.Г. Экология микроорганизмов кишечника при острах кишечных инфекциях, вызванных патогенними энтеробактериями // Микробиология и биотехнология на рубеже ХХI столетия. Материалы международной конференции. – Минск, 2000. – С. 179-180.

9. Липовская В.В., Дьяченко А.Г. Характеристика иммунного ответа при острых кишечных инфекциях, вызванных патогенными энтеробактериями // Аллергология и иммунология. Материалы III Съезда иммунологов и аллергологов СНГ. – 2000. – Т.1, №2. – С. 135.