Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Дідківський Володимир Олександрович. Селекційно-генетичні аспекти створення високопродуктивного молочного стада : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Державний агроекологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 165-192.



Анотація до роботи:

Дідківський В.О. Селекційно-генетичні аспекти створення високопродуктивного молочного стада. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське Київської області, 2007.

Дисертація присвячена обгрунтуванню бажаного типу корів українських чорно-рябої і червоно-рябої молочних порід для племінного господарства та опрацюванню селекційно-генетичних прийомів створення високопродуктивних конкурентоспроможних племінних стад зазначених порід за оптимальних умов годівлі, утримання і використання тварин.

Опрацьовані методичні підходи виділення корів бажаного типу, здійснена порівняльна комплексна оцінка господарських і біологічних якостей тварин двох новостворених українських молочних порід (чорно-рябої і червоно-рябої) в оптимальних умовах одного господарства. Вивчена ефективність при створенні тварин бажаного типу прямої селекції корів-первісток за молочною продуктивністю, в тому числі за результатами перших 30-90 днів лактації, оптимального варіанта відтворення стада, генофонду голштинської породи, відбору корів за конституційними та екстер‘єрно-конституційними типами, ліній і бугаїв-плідників за результатами оцінки їх племінної цінності, економічну ефективність використання обох порід різного призначення: бажаного типу (селекційне ядро), виробничої групи і селекційного браку.

Результати досліджень пройшли виробничу перевірку в ПАФ “Єрчики” Житомирської області і рекомендовані до широкого впровадження в аналогічних господарствах інтенсивного типу.

1. На теренах України виведені спеціалізовані молочні породи інтенсивного типу, серед яких чинне місце займають українські чорно-ряба та червоно-ряба молочні породи. Вирішальна роль у створенні генетичного прогресу цих порід належить племінним заводам і племрепродукторам.

2. Методичні підходи до виділення бажаного типу корів шляхом диференціації стада на три однакові за чисельністю групи за призначенням (селекційне ядро – бажаний тип, виробнича група, селекційний брак) з використанням сумарної продукції молочного жиру і білка за 305 днів лактації дає можливість раціонально використовувати племінні ресурси стада, проводити його відтворення в найоптимальнішому режимі, відбирати ремонтних бугайців і теличок від 2/3 кращих за продуктивністю корів.

3. Корови бажаного типу характеризуються найвищою молочною продуктивністю. За всіма її ознаками вони достовірно переважають ровесниць іншого призначення. Створення високого селекційного диференціалу за рахунок відбору кращих корів в селекційне ядро сприяє підвищенню ефекту селекції, прискореному “підтягуванню” загальних показників по стаду до параметрів тварин бажаного типу.

4. Прямий відбір корів за сумарною продукцією молочного жиру і білка супроводжується докорінною перебудовою в бажаному напрямку (широкотілість, щільність) екстер‘єрно-конституційного типу, збільшенням живої маси і лінійних габаритів тіла, покращенням морфо-функціональних властивостей вим‘я.

5. Деяке погіршення відтворних здатностей у високопродуктивних корів селекційного ядра через тривалий сервіс-період свідчить про доцільність проведення коригуючого відбору за цією ознакою, в основному шляхом добору відповідних бугаїв-поліпшувачів.

6. Тварини української чорно-рябої та української червоно-рябої молочних порід, що розводяться в оптимальних умовах ПАФ “Єрчики”, завдяки препотентному впливу поліпшуючої голштинської породи майже не відрізняються між собою за масовими і лінійними габаритами. Вони характеризуються чудовим “машинним” вим‘ям і високим потенціалом молочної продуктивності, добре адаптуються до господарсько-кліматичних умов регіону. При вищесередній вгодованості вибракувані корови-первістки характеризуються високими забійними якостями. З підвищенням частки голштинської “крові” м‘ясні якості тварин дещо погіршуються через зменшення в тушах м‘язевої тканини.

7. Ефективними методами створення високопродуктивних молочних стад є використання на маточному поголів‘ї голштинських бугаїв-плідників, відбір корів за конституційними та екстер‘єрно-конституційними типами. Найкраще відповідають параметрам бажаного типу корови обох порід з часткою голштинської “крові” понад 75%, щільного типу чорно-рябої породи та щільного і проміжного червоно-рябої, ейрисомного екстер‘єрно-конституційного типу.

8. Ефективним методом створення високопродуктивних племінних стад є відбір корів-первісток в контрольно-селекційному корівнику. Про це свідчать високі достовірні коефіцієнти кореляції між надоєм за 30, 60 і 90 днів та за 305 днів лактації, які склали відповідно +0,634, +0,765, +0,890. Проведена нами оптимізація відтворення маточного поголів‘я свідчить про те, що реально високий ефект селекції за надоєм та оптимальну вікову структуру молочного стада можна отримати при введенні на 100 наявних в стаді корів 24-25 первісток, оцінених за власними показниками.

9. Важливим генетичним прийомом створення високопродуктивних молочних стад є використання кращих бугаїв і ліній. Тварини різних ліній і потомство плідників в умовах ПАФ “Єрчики” суттєво відрізняються за продуктивними і племінними якостями. Генетична перевага ліній коливалась за надоєм від –305 до +699 кг, за жирномолочністю від -0,15 до +0,13%, індекси племінної цінності бугаїв – відповідно від –397 до +770 кг та від –0,17 до +0,14%. Кращими за племінною цінністю є чистопородні голштинські плідники.

Публікації автора:

  1. Адаптаційні властивості тварин новостворених молочних порід / М.С. Пелехатий, Л.М. Гунтік, Т.І. Ковальчук, З.О. Волківська, В.О. Дідківський // Зб. наук. пр. Вінницького ДАУ.- 2005.-Вип.22.-С.48-55 (Дисертантом виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку та аналіз отриманих результатів).

  2. Дідківський В. Результати використання голштинських бугаїв-плідників при створенні високопродуктивного стада // Тваринництво України.-2005.-№7.-С.17-20.

  3. Дідківський В.О. Методи створення високопродуктивного стада молочної худоби // Вісн. Держ. Агроеколог. ун-ту.- 2002.- Вип.2.-С.97-100.

  4. Дідківський В.О. Характеристика господарсько-корисних ознак корів новостворених українських молочних порід різних екстер‘єрно-конституційних типів // Наук. вісн. Львівської Нац. Акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького.- 2005.-Т.7 (№2).-Ч.3.-С.108-119.

  5. Дідківський В.О., Пелехатий М.С., Гунтік Л.М. Параметри корів бажаного типу української чорно-рябої та української червоно-рябої молочних порід // Вісн. Держ. агроеколог. ун-ту.- 2005.-Вип.1 (14).-С.141-149 (Дисертантом зроблено огляд літератури, проведено статистичну обробку первинних даних та аналіз результатів дослідження).

  6. Ефективність селекції корів-первісток української чорно-рябої молочної породи за ознаками продуктивності / В.О. Дідківський, З.О.Волківська, М.С. Пелехатий, Л.М. Гунтік // Наук. вісн. НАУ.-2005.-Вип.86.-С.181-188 (Дисертант провів статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).

  1. Забійні та м‘ясні якості тварин українських молочних порід / М.С. Пелехатий, Л.М. Гунтік, Т.І. Ковальчук, З.О. Волківська, В.О. Дідківський // Наук. вісн. НАУ.- 2005.-Вип.85.-С.136-141 (Дисертант зробив огляд літератури, зробив статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).

  2. Конституція і господарсько корисні ознаки корів / М. Пелехатий, Л. Гунтік, В. Дідківський, З. Волківська // Тваринництво України.-2006.-№3.-С.5-8 (Дисертант провів статистичну обробку первинної інформації і підготував до друку статтю).

  3. Пелехатий М.С., Гунтік Л.М., Дідківський В.О. Результати використання ліній і бугаїв-плідників при створенні високопродуктивного стада // Вісн. Держ. агроеколог. ун-ту.- 2005.-№2 (15).-С.191-199 (Дисертант зробив огляд літератури та аналіз результатів досліджень).