Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Шишкіна Наталія Володимирівна. Санаторно-курортне лікування дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, з урахуванням вегетативних дисфункцій: дисертація канд. мед. наук: 14.01.33 / Український науково-дослідний ін-т медичної реабілітації та курортології. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Шишкіна Н.В. Санаторно-курортне лікування дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, з урахуванням вегетативних дисфункцій.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 - курортологія та фізіотерапія.-Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню й розробці диференційованих методик санаторно-курортного лікування дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт з урахуванням вегетативних дисфункцій.

Внаслідок комплексного обстеження 126 дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт водночас із порушенням кислотоутворюючої функції шлунку, зміною активності ферментів (пепсину, трипсину та їхніх інгібіторів), болісним синдромом, диспептичними розладами, виявлялися функціональні порушення вегетативної нервової системи, більш виразні у дітей із несприятливих регіонів.

Враховуючи виявлені порушення, розроблено диференційовані методики відновлювального лікування дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт з комплексним послідовним використанням на санаторно-курортному етапі вакуумультрафонофорезу лікарської суміші, електросну і перлистих ванн, залежно від особливостей перебігу захворювання

Застосування опрацьовлених лікувально-реабілітацийних комплексів сприяє поліпшенню клінічної картини захворювання, стабілізації показників вегетативного гомеостазу, подовженню періоду ремісії, зменшенню медикаментозного навантаження, поліпшенню якості життя дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт.

1. Виявлено, що у 66,7% дітей, які страждають від хронічного гастродуоденіту, наявними є розлади функції вегетативної нервової системи, що ускладнюють перебіг захворювання, знижують ефективність терапевтичних заходів на санаторному етапі й вимагають застосування спрямованих методів корекції.

2. У дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, у 77,8% випадків відзначається підвищена кислотоутворююча функція шлунку, яка сполучається зі значним підвищенням активності пепсину, трипсину у сироватці крові і зустрічається вірогідно частіше, при вегетативних дисфункціях як ваготоничної (здебільшого), так і симпато- і амфотонічної (рідше) спрямованості. Ендоскопічним дослідженням фіксується помірне подразнення слизової оболонки шлунку й дванадцятипалої кишки як за наявності гіперемії- у 68,3% дітей, так і без неї- у 29,4% дітей.

3. Застосування вакуумультрафонофорезу лікарської суміші у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, запровадженого диференційовано, залежно від кислотоутворюючої функції шлунку за опрацьованою нами методикою, спричинює безперечну виразну позитивну динаміку з боку основних патогенетичних проявів хвороби: поліпшення стану слизових оболонок шлунку й дванадцятипалої кишки: помірне подразнення слизової оболонки без гіперемії зберігається у 26,2% викладків, а за наявності гіперемії – лише у 9,5% випадків, нормалізацію рівня ферментів й їхніх інгібіторів, кислотоутворюючої функції шлунку. Однак суб'єктивні прояви хвороби у вигляді скарг на болісний синдром і специфічні розлади (нудота, відрига, зниження апетиту, закріп або рідкий стілець), а також на загальний стан (головні болі, запаморочення, емоційна нестійкість тощо) залишаються вираженими у разі сполучення хронічного гастродуоденіту з вегетативними дисфункціями.

4. Залучення до лікувального комплексу санаторного лікування низькочастотної електронейростимуляції, застосовуваної у диференційованому частотному режимі залежно від типів вегетативної дисфункції, спричинює значне скорочення скарг на болісний синдром у дільниці органів черевини, розлади функції шлунково-кишкового тракту у вигляді нудоти, зниження апетиту, відригу, підвищення працездатності, поліпшення сну. Водночас, зберігаються нарікання на головні болі, запаморочення, бради-, тахікардію й дихальну аритмію, лабільність артеріального тиску.

5. Додаткове застосування перлистих ванн у комплексній терапії сприяє зменшенню бради-, тахікардії, дихальної аритмії, нормализації артеріального тиску, центральної й периферичної судинної регуляції.

6. Залученням до комплексного санаторно-курортного лікування хронічного гастродуоденіту методів терапевтичного впливу на різні рівні вегетативної регуляції досягається поліпшення, як основних проявів захворювання, так і вегетативних дисфункцій, що успроможнює, у свою чергу, значное підвищення ефективності санаторно-курортного етапу реабілітації й скорочення потенційних віддалених рецидивів.

Публікації автора:

1. Комбинированное применение вакуум-ультрафонофореза лекарственных веществ и маалокса в комплексной терапии детей, больных хроническим гастродуоденітом / Бабий И.Л., Попик Г.С., Шишкина Н.В., Пахомов А.П., Шмакова И.П.// Вестн. физиотерапии и курортологии.- 1996.-т.2, №4.- С. 35-37. (Особистий внесок здобувача: функціональне обстеження дітей з хронічним гастродуоденітом, розробка та застосування лікувального фактору, статистична обробка та аналіз отриманих даних).

2. Современные подходы к восстановительному лечению больных с заболеваниями гастродуоденальной системы / Бабий И.Л., Попик Г.С., Шишкина Н.В., Пахомов А.П., Шмакова И.П., Мардашко А.А.// Вестн. физиотерапии и курортологии.- 1997.-т.3, №1.- С. 35-37. (Особистий внесок здобувача: обстеження дітей з хронічним гастродуоденітом, що перебували під спостереженням, розробка методики відновлювального лікування, оцінка отриманих результатів).

3. Попик Г.С., Шишкина Н.В., Паненко А.В. Клиническая характеристика детей, больных хроническим гастродуоденітом, проживающих в различных экологических зонах при поступлении на санаторно-курортное лечение / Вестник морской медицины.- 2000.- №4.- С.59-62. (Особистий внесок здобувача: клініко-функціональне обстеження дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, оцінка отриманих результатів).

4. Шишкина Н.В. Эффективность санаторно-курортного лечения детей с хроническим гастродуоденитом, постоянно проживающих в зоне радионуклидного загрязнения, с учетом адаптационно-приспособительных механизмов организма /Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія.- 2001.- № 4.- С.11-13.

5. Попік Г.С., Шишкіна Н.В., Паненко А.В. Стан вегетативної нервової системи у дітей з хронічним гастродуоденітом, які проживають у різних екологічних зонах, при надходженні на санаторно-курортний етап лікування /Одеський медичний журнал.- 2001.- №6.- С.46-49. (Особистий внесок здобувача: функціональне обстеження у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, статистична обробка та висвітлення характеру впливу вегетативних порушень на перебіг захворювання).

6. Влияние санаторно-курортного лечения на адаптационно-приспособительные реакции у детей, больных хроническим гастродуоденитом, проживающих в экологически благоприятных зонах / Попик Г.С., Шишкина Н.В., Мардашко О.А., Данильчук Г.А., Прокопчук Ю.В.// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика, вип. 10, Київ.- 2001.- С.896-903.( Особистий внесок здобувача: дослидження стану вегетативної нервової системи у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, що перебували під спостереженням, статистична обробка та аналіз отриманих даних).

7. Спосіб лікування захворювань гастродуоденальної системи та суміш для його здійснення / Бабій І.Л., Попік Г.С., Шишкіна Н.В., Шмакова І.П., Пахомов А.П., Мардашко О.А.// Деклараційний патент на винахід №29709А від 15.11.2000.( Особистий внесок здобувача: розробка методики застосування лікарської суміші у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, статистична обробка, оформлення заяви).

8. Состояние вегетативной нервной системы у детей с хроническими гастритами и гастродуоденитами /Бабий И.Л., Попик Г.С., Шишкина Н.В., Кливак Л.Н., Калашникова Е.А.// Актуальные вопросы современной педиатрии: Тезисы докл. респ. науч.-практ. конф..- Саратов, 1997.- С.40-41. ( Особистий внесок здобувача:оцінка функціонального стану вегетативної нервової системи у дітей з хронічниим гастродуоденітом, що перебували під спостереженням).

9. Бабий И.Л., Шишкина Н.В. Низкочастотное электроимпульсное влияние при хронических гастродуоденитах у детей с поражением вегетативной нервной системы // I нац. конгр. фізіотерапевтів та курортологів України “Фізичні чинники в медичній реабілітації”.- Хмільник, 1998.- С. 116.( Особистий внесок здобувача: разробка методики застосування єлектросону у дітей з хронічним гастродуоденітом з урахуванням вегетативних дисфункий, статистична обробка та аналіз отриманих даних).

10. Ефективність вакуум-ультрафонофорезу у дітей при хронічних гастродуоденітах з порушенням вегетативної нервової системи/ Попік Г.С., Шишкіна Н.В., Калашнікова К.А., Данільчук Г.О., Паненко А.В., Норченко А.В., Горбенко В.А., Волков И.М., Ніколаева Т.М.// Актуальні питання сімейної медицини: Матеріали III Україньскої науково-практичної конференції з міжнародною участю.- Одеса, 2000.- С. 134-135. (Особистий внесок здобувача: клініко-функціональне обстеження дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, разробка та застосування лікувального фактору та вплив його на характер вегетативних порушень, оцінка отриманих результатів).

11. Влияние низкочастотного электроимпульсного воздействия на адаптационно-приспособительные системы у детей, больных хроническим гастродуоденитом/ Попик Г.С., Шишкина Н.В., Калашникова Е.А., Мардашко О.А.// Вестник физиотерапии и курортологии.-2002.-№2.-С.16.(Особистий внесок здобувача: оцінка функціонального стану вегетативної нервової системи, розробка та застосування методики у комплексі відновлювального лікувавання, статистична обробка та аналіз отриманих даних)

12. Комплексна програма профілактики і лікування дітей та підлітків, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з хворобами репродуктивної, нервової та гастроентерологічної систем на республіканському курорті “Куяльник” /Лобенко О.О., Кенц В.В., Шаповалів А.Л., Мардашко О.О., Нізова Н.М., Шмакова І.П., Попік Г.С., Андрєєва Н.О., Шаповалова Г.А., Попова Н.М. // Метод. реком. МОЗ України.- К., 1999.- 36с.( Особистий внесок здобувача: обстеження дітей з хронічним гастродуоденітом, які перебували під спостереженням, розробка та виконання запропанованої методики відновлювального лікування, оцінка отриманих результатів).