Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Русова Вікторія Валеріївна. Самоактуалізація особистості як умова профільного навчання старшокласників : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / АПН України; Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих. — К., 2007. — 212, [4]арк. — Бібліогр.: арк. 170-187.



Анотація до роботи:

Русова В.В. Самоактуалізація особистості як умова профільного навчання старшокласників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей розвитку здатності до самоактуалізації старшокласників як умови профільного навчання. Розкрито специфіку поняття “самоактуалізація особистості”. Розроблено вихідний особистісно-самоактуалізуючий підхід до вивчення і розвитку здатності старшокласників до самоактуалізації як умови профільного навчання. Запропоновано психологічну карту потенціалів самоактуалізованої особистості та структурно-функціональну модель формування в учнів здатності до самоактуалізації як умови профільного навчання. Розроблено і перевірено консультативно-розвивальну програму психологічного супроводу процесу самоактуалізації старшокласників як умови інноваційного профільного навчання з виконання учнями НДР з психології в МАН України. Запропоновані напрямки удосконалення традиційних форм профільної підготовки учнів на основі розвитку в них особистісної здатності до самоактуалізації.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дало можливість сформулювати наступні загальні висновки:

1. Теоретичний аналіз проблеми дозволяє вважати сутнісною ознакою поняття самоактуалізації психологічний перехід від потенційного до актуального, від інтеріоризації до екстеріоризації, від здатності до дії, від навчання знань до їх втілення, від творчості до інновації тощо. Самоактуалізація особистості – це самоздійснення і творення нових форм поведінки і діяльності особистості через такі її параметри, як пізнавальні потреби, ціннісні орієнтації, орієнтація у часі, сензитивність до себе, контактність, уявлення про природу людини, гнучкість поведінки, спонтанність, синергія, підтримка, креативність, самоповага, самоприйняття, прийняття агресії тощо.

Як вихідний методологічний підхід у дослідженні проблеми доцільно використовувати особистісно-самоактуалізуючий підхід, який зорієнтований на розкриття та актуалізацію особистісного потенціалу старшокласників в умовах профільного навчання. Він базується на принципах усвідомлення учнем мотиваційно-смислового значення самоактуалізації власного потенціалу, самопізнання, втілення через творчий проект особистісного потенціалу, продуктивності процесу самоактуалізації, емоційно-почуттєвого утвердження процесу і результатів особистісної самоактуалізації учня.

2. У ході констатувального експерименту були виявлені індивідуально-психологічні особливості процесу самоактуалізації особистості учнівської молоді, які визначають ефективність профільного навчання. До них відносяться: розвинутість таких властивостей особистості, як здатність до спілкування, спрямованість, типи акцентуацій характеру (більшою вона є у представників демонстративного і гіпертимного типів, меньшою – циклоїдного, інтравертованого, збуджувального типів), наявний тип темпераменту (рівень самоактуалізації більше у сангвіників та флегматиків, меньше – у холериків та меланхоліків); важливим є вплив здатності до самоактуалізації учнів на академічну успішність навчання за профільними дисциплінами та певний взаємозв’язок між ними.

Ступінь розвинутості здатності старшокласників до самоактуалізації виступає необхідною умовою профільного навчання і, навпаки, розвиток здатності до самоактуалізації детермінується виходом за межі традиційної його форми та залученням у додаткові інноваційні форми профільного навчання.

Теоретичний аналіз та результати констатувального експерименту дозволяють систематизувати властивості самоактуалізуючої особистості у психологічній карті потенціалів учня, які реалізуються через навчальну і творчу діяльність і виступають умовою профільного навчання. Самоактуалізація особистісного потенціалу учнів найкраще здійснюється через інноваційні форми профільної підготовки, зокрема, через виконання науково-дослідницької роботи старшокласників з психології у МАН України.

3. На основі врахування принципів особистісно-самоактуалізуючого підходу та даних констатувального експерименту запропонована структурно-функціональна модель формування у старшокласників здатності особистості до самоактуалізації як умови профільного навчання. Вона передбачає три рівні організації спільної діяльності учня і практичного психолога – концептуальний рівень, рівень психологічного супроводу та рівень самостійної профільної науково-дослідницької роботи учнів у МАН.

4. Розроблена авторська консультативно-розвивальна програма психологічного супроводу процесу самоактуалізації учнів в ході виконання науково-дослідницьких робіт з психології в МАН України, яка забезпечує цілеспрямоване формування і прояв здатності учнів до самоактуалізації засобами психологічного супроводу. Психологічний супровід базується на принципах паралельності, неперервності, фасилітації, конфіденційності, стимуляції творчої самодіяльності учня і передбачає здійснення стимулюючої, орієнтуючої, програмуючої, продукуючої та утверджуючої функцій психодіагностичної, просвітницької, консультативної, корекційної та розвивальної діяльності практичного психолога при організації науково-дослідницьких робіт учнів в МАН.

Результати формувального експерименту свідчать про ефективність запропонованої програми психологічного супроводу процесу самоактуалізації учнів. Середні значення показників самоактуалізації в експериментальній групі, в яку входять старшокласники-переможці конкурсу робіт з психології в МАН районного, міського (по м.Києву) та республіканського турів, зросли на 20,4%, тоді як у контрольній групі учнів, в якій психологічний супровід не здійснювався, змінилися лише на 4,7%. Результати порівняння початкового і кінцевого рівнів самоактуалізації (до і після формувального експерименту) засвідчили позитивний вплив запропонованої програми психологічного супроводу на особистісну самоактуалізацію учнів як умову інноваційної форми профільного навчання.

5. Результати дисертаційного дослідження дають можливість обгрунтувати напрямки удосконалення традиційних форм профільного навчання старшокласників на основі розвитку в них здатності до самоактуалізації. Це психологізація профільного навчання і водночас профілізація діяльності психологічної служби, впровадження елементів психологічного супроводу у профільне навчання, більш інтенсивне залучення учнів до виконання науково-дослідницьких робіт з психології.

Здійснене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми. Перспективу роботи в цьому напрямку ми вбачаємо у поглибленому дослідженні взаємодії параметрів самоактуалізації й етапів процесу екстеріоризації; у розробці та впровадженні системи методів формування здатності до самоактуалізації в учнів професійно-технічних навчальних закладів освіти та студентів вищих навчальних закладів.

Публікації автора:

  1. Русова В.В. Консультативна робота психолога центру соціальних служб для молоді як засіб повноцінного розвитку особистості // Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології: Матер. міжнар. наук. конф., присвяченої 35-річчю наукової та педагогічної діяльності академіка С.Д.Максименка, в 4т. (17-18 грудня 2001р., м. Києв). – К: Міленіум, 2002. – Т.3. – С. 167-171.

  2. Русова В.В. Розвиток здатності до самоактуалізації в учнівської молоді / Педагогічний процес: теорія і практика // Збірник наукових праць. – К., 2006. –Вип. 4. – С. 303-312.

  3. Русова В.В. Проблема психологічного супроводу самоактуалізації особистості старшокласника в умовах профільного навчання // Неперервна професійна освіта: теорія і практика // Науково-методичний журнал. – К., 2006. – Вип. 3-4. – С. 115-123.

  4. Русова В.В. Модель психологічного супроводу процесу самоактуалізації старшокласників в умовах виконання профільних науково-дослідницьких робіт // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції: “Генеза буття особистості” (18-19 грудня 2006 р.). Збірник: Наукові записки Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – Вип. 27. – С.303-310.

  5. Русова В.В. Консультативна робота психолога як засіб гармонійного розвитку особистості // Проблеми та перспективи розвитку національної гуманітарно-технічної еліти: Збірник наукових праць: у 2 ч. / За ред. Л.Л.Товажнянського та О.Г.Романовського. – Харьків: НТУ ХПІ, 2002. – Ч. 1. – С. 397-400.

  6. Русова В.В. Розвиток здатності учнівської молоді до самоактуалізації як передумова майбутньої ефективності юної особистості на ринку праці // Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції від 26 травня 2006 р. “Психологія особистості безробітного”. – К., 2006. – С. 253-262.

  7. Русова В.В. Самоактуалізація особистості як інноваційна складова профільного навчання старшокласників // Порадник практичним психологам і соціальним педагогам // Науково-метод. щорічник. – К., 2006. – С. 113-120.

  1. Русова В.В. Самоактуалізація особистості як умова профільного навчання старшокласників // Проблеми і напрями розвитку особистісної готовності педагогічних працівників та учнів професійного ліцею до творчої та інноваційної діяльності: Збірник науково-методичних матеріалів / За ред. А.П.Красовського і В.В.Рибалки; кол. авторів. – К.: ІПППО АПН України та УПТО ГУОН КМДА, 2006. – С. 111-118.