Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Душков Володимир Іванович. Ринок науково-технічної інформації в структурі національної економіки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Душков В.І. Ринок науково-технічної інформації в структурі національної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. -. Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню і розробці теоретичних, методологічних, науково-методичних і концептуальних основ визначення і дослідження особливостей функціонування ринку науково-технічної інформації в структурі національної економіки.

Проведено науковий аналіз теоретико-методологічних основ дослідження ринку науково-технічної інформації. Визначено роль і місце ринку науково-технічної інформації в процесі відтворення. Виявлено особливості взаємозалежності і взаємовпливу НТП і економічної політики держави. Розроблено теоретичну схему функціонування ринку науково-технічної інформації, яку засновано на дослідженні основних особливостей функціонування ринку науково-технічної інформації. Визначено суб’єкти і об’єкти ринку науково-технічної інформації. Проаналізовано ринок науково-технічної інформації як фактор інноваційного розвитку. Досліджено макроекономічні аспекти функціонування ринку науково-технічної інформації. Виявлено проблеми втілення науково-технічної інформації на мікрорівні. Досліджено соціально-економічне інституціональне середовище розвитку і функціонування ринку науково-технічної інформації і визначено його складові. Запропоновано концепцію дослідження ринку науково-технічної інформації, що ґрунтується на класифікації теоретико-методологічних основ аналізу, і методику розрахунку ефективності позитивного впливу втілення об’єктів РНТІ у національне господарство.

На підставі проведених досліджень у дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування і запропоновано вирішення актуального наукового завдання щодо розробки заходів з підвищення ефективності позитивного впливу ринку науково-технічної інформації на національну економіку, зокрема на відтворювальний процес з урахуванням макро- і мікроекономічних аспектів розвитку РНТІ.

Основні теоретичні та практичні результати наукового дослідження зведено до таких положень.

    1. Дослідження різноманітних підходів до визначення місця науково-технічної інформації в процесі відтворення в історії економічної думки надало підстав до висновку про те, що в працях меркантилістів, фізіократів і представників класичної економічної теорії приділялася увага накопиченню багатства і капіталу, яке є більш ефективним за умови використання інтелектуальної праці. Більш глибоку увагу ролі і місцю НТІ в економічному зростанні приділено представниками неокласичного і інституціонального напрямів, які розвивають положення про інформаційну природу всіх економічних явищ і транзакційні витрати у відносинах індивідів і фірм. Найбільший розвиток інформаційна парадигма отримала в науковому напрямі інформаційної економіки, в якому науково-технічна інформація розглядається як невід’ємний чинник економічного зростання.

    Виходячи з таких посилок, розроблено концепцію дослідження ринку науково-технічної інформації, що ґрунтується на класифікації теоретико-методологічних основ аналізу РНТІ і на визначенні основних сфер впливу НТІ безпосередньо на процес розширеного інтенсивного відтворення, ринкові відносини, НТП і соціалізацію економіки. До таких сфер віднесено процес виробництва, ринкові відносини, державне регулювання і НТП. Виявлено, що НТІ є важливою складовою економічного зростання, оскільки впливає на трансформацію і модифікацію продуктивних сил і виробничих відносин.

      1. На підставі дослідження впливу ринку науково-технічної інформації (РНТІ) на процес відтворення доведено, що РНТІ є, по-перше, значущою і важливою складовою процесу розширеного інтенсивного відтворення. По-друге, його можна розглядати як результат НТП і, одночасно, у якості локомотива науково-технічного прогресу. По-третє, РНТІ є сферою і інструментом реалізації і обігу результатів науково-технічної думки. Виявлено, що РНТІ складає підґрунтя для розподілу країн світу за рівнем розвитку їх продуктивних сил і виробничих відносин.

      2. Аналіз взаємозалежності НТП і економічної політики держави, як фактору розвитку РНТІ, надав можливостей сформулювати висновки про те, що, в першу чергу, темпи НТП взаємозв’язані і взаємозалежні із світовими тенденціями міжнародного розподілу праці. НТП привів до утворення і розвитку міжнародного технологічного обміну і світового ринку науково-технічної інформації і технологій. При цьому поза залежністю від форм технологічного обміну виникають певні припони на шляху торгівлі ліцензіями. Однак, виробники активно включаються в міжнародний обмін технологіями, хоча зустрічаються з низкою проблем, у вирішенні яких може допомогти держава шляхом розробки і втілення заходів, які спрямовано на підтримку вітчизняних суб’єктів світового ринку науково-технічної інформації.

      3. Дослідження особливостей формування і розвитку ринку науково-технічної інформації дозволило розробити теоретичну схему функціонування ринку науково-технічної інформації на підставі узагальнення зовнішніх впливових факторів і внутрішнього улаштування ринку науково-технічної інформації. Аналіз упорядкування РНТІ довів, що, по-перше, виділення міжнародної торгівлі науково-технічною інформацією і технологіями, в самостійну форму міжнародних економічних відносин пов’язано із поглибленням міжнародного розподілу праці і зростаючою спеціалізацією. По-друге, відмінними рисами розвитку українського РНТІ є недостатньо розвинута система захисту об’єктів інтелектуальної власності, що ставить припони ефективній участі вітчизняного виробника інноваційної продукції в міжнародному науково-технологічному обміні. По-третє, участь у РНТІ може надати переваг українським виробникам науково-технічної інформації, які спроможні підвищити ефективність функціонування національних виробників у світовому ринковому середовищ, особливо за умови сучасного поглиблення спеціалізації, що підвищує ефективність економіки, а багатоманітність економік натомість приводить до взаємозалежності країн, і, з іншого боку, міжнародна економічна інтеграція має блоковий характер, що відбивається на стандартах науково-технічної інформації.

      4. Аналіз об’єктів і суб’єктів ринку науково-технічної інформації надав підстав до розробки класифікації суб’єктів РНТІ і визначення взаємодії між ними, серед яких виділено виробників і власників НТІ, посередників у обміні НТІ, продавців НТІ, некомерційних споживачів, покупців, державу, як суб'єкта ринку, що контролює і регулює його функціонування, і одночасно споживає науково-технічну інформацію, уповноважених органів, установ і транснаціональні корпорації (ТНК). Ринкові відносини на РНТІ здійснюються з приводу купівлі, продажу і обміну об’єкту ринку, тобто науково-технічної інформації, яку визначено, як результат науково-технічної і дослідної діяльності, який може бути втіленим у виробництво з метою зниження витрат, підвищення прибутку і прискорення темпів НТП.

      5. На підставі дослідження ринку науково-технічної інформації як фактору інноваційного розвитку доведено, що, РНТІ можна розглядати як чинник і складову інноваційного процесу. Відносини з ринкового обміну НТІ ускладнюються завдяки наявності суперечностей, серед яких можна виділити спірність аспектів, пов'язаних з інтелектуальною власністю, і складний процес відтворення інновації. Ринок науково-технічної інформації знаходиться під безпосереднім впливом невизначеності і суперечності природи самого інноваційного процесу.

      6. Дослідження макроекономічних аспектів функціонування і розвитку ринку науково-технічної інформації надало змогу виявити, що на його ефективність комплексно впливають світогосподарські і національні соціально-економічні трансформації, які відбуваються за умов розвитку інноваційних систем. Український сегмент РНТІ відстає від міжнародних тенденцій прискорення науково-технічного виробництва і обміну, оскільки він слабо фінансується і залежить від нестабільності державного регулювання науково-технічної і інноваційної сфери, що в свою чергу знижує рівень інтелектуального потенціалу, кількість і якість НДДКР, винаходів і науково-технічних розробок, тобто об’єкти РНТІ. Крім того, РНТІ знаходиться під впливом національного виробництва і ринкових відносин, які трансформуються в рамках загально світових процесів інтеграції, регіоналізації, поглиблення МРП і прискорення НТП.

      7. Аналіз проблем втілення науково-технічної інформації у національне виробництва надав змоги зазначити, що темпи і ефективність впровадження науково-технічних розробок у виробництво безпосередньо залежать від інформаційно-управлінської системи підприємства, яка має струнку і логічну структуру і засновується на процесі перетворення даних через інформацію і знання в прийняття управлінських рішень, які впливають на наступні дії, що впроваджуватимуся. У свою чергу застосування інформаційних систем залежить від особливостей стратегії управління і спрямованості окремо взятої компанії в рамках концепцій управління. Однак незалежно від підходу до управління виробничо-господарськими процесами, кожне підприємство функціонує в рамках єдиного інформаційного середовища, що дозволяє впроваджувати і використовувати інформаційні системи, які є адекватними організаційним потребам.

      Аналіз виробництва науково-технічної інформації свідчить про те, що в сучасній науково-технічній сфері України спостерігаються дублювання наукових розробок за незалежним інформаційним забезпеченням наукової сфери; низький попит на нові наукові розробки з боку господарюючих суб’єктів за причиною недостатності коштів; певний розрив між рівнем, кількістю і спрямованістю розробок і практичними потребами виробництва; недостатній рівень розвинутості ринку науково-технічної інформації, який покликаний сприяти полегшенню придбання і втілення наукових розробок і знижувати транзакційні витрати торгівлі результатами науково-технічної діяльності; слабка і нестабільна законодавча база, яка регулює відносини з приводу трансферту результатів НТП.

        1. Доведено, що соціально-економічне і інституціональне середовище розвитку і функціонування ринку науково-технічної інформації, має складну структуру, яка формується за умов загальносвітових тенденцій трансформації продуктивних сил і виробничих відносин в напрямі інформаційної економіки. Аналіз соціально-економічних і інституціональних складових РНТІ надав можливостей розробити теоретичну схему впливу на функціонування РНТІ чинників становлення і функціонування його середовища. Така схема засновується на визначенні і характеристиці базових сфер соціально-економічної життєдіяльності суспільства, що впливають на особливості функціонування і розвитку РНТІ, і до яких віднесено наступні: держава, виробництво, ринок, підприємництво, освіта і наука, соціально-економічна сфера і культура.

        Дослідження довело, що середньорічна сума «втраченого» або не отриманого ВВП через невпровадження результатів НДДКР складає приблизно 322,7 млн. грн. Таким чином, національна стратегія підвищення конкурентоспроможності економіки України має передбачати подальшу конкретизацію пріоритетів на основі чітких оцінок і прогнозних розрахунків наслідків реалізації відповідних програм і створення організаційно-економічних умов для пріоритетного розвитку винахідництва і комерціалізації результатів інтелектуальної діяльності. При цьому комерціалізація передбачає просування на ринок товарного результату науково-технічної діяльності (тобто науково-технічної інформації) як предмету купівлі-продажу в конкурентному середовищі.

Публікації автора:

статті у наукових фахових виданнях:

  1. Душков В.И., Пенькова И.В. Роль и место Украины в технологическом обмене / В.И. Душков, И.В. Пенькова // Праці ДонНТУ. - Серія: Економічна. – Д.: ДонНТУ, 2004. – Випуск 84. – С.47-51.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано основні засади дослідження ролі і місця України на міжнародному ринку науково-технічної інформації.

  1. Душков В.И., Пенькова И.В. Взаимосвязь НТП и экономической политики государства / В.И. Душков, И.В. Пенькова // Менеджер. - Д.: ДонДУУ, 2004 – №4(30). – С.26-32.

Особистий внесок здобувача: визначено основні методологічні посилки дослідження особливостей взаємовпливу економічної політики держави і поширення НТП.

  1. Душков В.И., Пенькова И.В. Информационные технологии как метод решения бизнес задач предприятия / В.И. Душков, И.В. Пенькова // Збірник наукових праць “Сучасні механізми управління ЗЕД підприємств.” – Серія: Економіка. - Д.: ДДУУ, 2005. – Випуск 43. – Т.6.– С. 236-244.

Особистий внесок здобувача: досліджено особливості впливу інформаційних технологій на ефективність бізнес рішень підприємства).

  1. Душков В.И. Рынок научно-технической информации как фактор инновационного развития / В.И. Душков // Культура народов Причерноморья. – 2006. - №80. – С. 40-43.

  2. Душков В.І. Особливості формування і становлення ринку науково-технічної інформації в Україні / В.І. Душков // «Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект». – Сб. научн. трудов. – Д.: ДонНУ, 2007. – С. 762-768

Тези доповідей та матеріали конференцій:

  1. Душков В.И., Пенькова И.В. Формирование и становление рынка информации / В.И. Душков, И.В. Пенькова // Материалы Всеукраинской научно-практической конференции “Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины”. Тези доп. (29 вересня - 1 жовтня 2004 р.) / Отв. ред. С.А. Солдатова. - Сімферополь: Таврический национальный университет им. В. Вернадского. – 2004. – С.119-120. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано основні характерні риси складових структури ринку інформації).

  2. Душков В.И., Пенькова И.В. Сравнительный анализ понятий “постиндустриальная экономика” и “информационная экономика”. /
    В.И. Душков, И.В. Пенькова // Материалы 2-й международной научно-практической конференции “Теория и практика экономики и предпринимательства”. Тези доп. (10-12 травня 2005 р.) / Отв. ред. Н.В.Апатова. - Алушта: Таврический национальный университет им. В.Вернадского. - 2005. - С.125-126. (Особистий внесок здобувача: доведено доцільність теоретичного розмежування понять «постіндустріальної економіки» і «інформаційної економіки» і наведено їх відмінності).

  3. Душков В.И. Научно-техническая информация как фактор обеспечения эффективности инновационной деятельности / В.И. Душков // Материалы четвертой всеукраинской научно-практической конференции «Менеджмент предпринимательской деятельности». Тези доп. (26-28 квітня 2006 р.) / Отв. ред. М.Н. Нагорская. – Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадського. – 2006. – С. 18-20.

  4. Душков В.И. Субъекты рынка научно-технической информации /
    В.И. Душков // Материалы V Международной научно-практической конференции “Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины”/ Тези доп. (28-30 вересня 2006 р.). - Алушта: ТНУ им. Вернадського. – 2006. - С. 15.