Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Грицяк Ігор Андрійович. Розвиток європейського управління в контексті впливу на державне управління в Україні : дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.01 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Грицяк І.А. Розвиток європейського управління в контексті впливу на державне управління в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2006.

У дисертації розроблено теоретико-методологічні засади розвитку європейського управління з урахуванням впливу на державне управління в Україні. На основі системного підходу розкрито сутність та особливості європейського управління та певні прояви його впливу на державне управління в Україні. Визначено концептуальні і теоретичні підходи до вивчення процесу європейської інтеграції, природи та функціонування Європейського Союзу, фундаментальні теоретико-прикладні засади євроінтеграційного процесу як основи європейського управління. Доведено нормативно-правову обумовленість європейського управління. Виявлено взаємозв’язок між цілями та повноваженнями і компетенціями ЄС як інструментами здійснення євроінтеграційної політики. Установлено взаємозалежність між функціонуванням європейського адміністративного простору та розвитком європейського управління і його впливом на управлінські сфери держав-членів, держав-кандидатів і держав-претендентів на вступ до ЄС, зокрема й України, а також багаторівневий характер системи європейського управління, обґрунтовано неминучість європеїзації як прояву закономірності світового розвитку, який має певний політичний, eкoномічний, правовий і культурний наслідки в державах-членах, державах-кандидатах і державах-претендентах на вступ до ЄС. Доведено потребу у виваженому застосуванні європейських підходів до реформування державного управління в Україні. Обгрунтовано потребу в реформуванні в Україні класичного президентського правління, запровадженні європейського виміру в реформування державної служби. Доведено перспективність реформування державного управління в Україні в контексті форм правління та устрою.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми, що виявляються в теоретико-методологічному аналізі сутності й особливостей європейського управління в контексті впливу на державне управління в Україні, в його обґрунтуванні шляхом виявлення закономірностей виникнення, становлення й розвитку, особливостей обумовленості, побудови й функціонування, методологічної розробки підходів до вдосконалення системи державного управління в Україні. Отримані в процесі дослідження результати підтвердили покладену в його основу гіпотезу, а їх узагальнення дає змогу сформулювати такі висновки і внести деякі пропозиції, що мають теоретичне й практичне значення:

1. Аналіз наукових праць з проблем європейської інтеграції, європейського управління та державного управління свідчить, що проблема теоретико-методологічного аналізу сутності й особливостей європейського управління в контексті впливу на державне управління в Україні не була до цього часу предметом спеціального системного розгалуженого наукового дослідження. Окремі праці зарубіжних і вітчизняних учених висвітлюють лише певні загальні або конкретні аспекти, що побіжно стосуються проблем і розвитку європейського управління. Це дає підстави для висновку, що наукова розробка цієї проблеми є недостатньою, тому вона вибрана предметом дисертаційного дослідження.

2. На підставі аналізу концептуальних і теоретичних підходів до вивчення процесу європейської інтеграції, природи та функціонування Європейського Союзу встановлено багатовимірність, багатогранність, комплексність, складність та динамічну еволюційність методологічної основи дослідження європейських реалій, а також наявність фундаментальних теоретико-прикладних засад євроінтеграційного процесу як основи європейського управління. Дисертантом виявлено кілька підходів, за допомогою яких аналізуються і пояснюються процес європейської інтеграції та його явища: велика теорія; мезотеорія; концептуалізація. З’ясовано, що теоретико-методологічною основою досліджень європейського управління є теоретичні доробки середнього діапазону, які виражають специфічні особливості процесу європейської інтеграції та європейського управління як його явища. Показано, що положення цієї теорії зосереджуються на аспектах функціонування ЄС через його інституційну систему як організаційну основу управління, підґрунтям якої виступає новий інституціоналізм. Виходячи з цього дисертант визначив доцільність застосування під час дослідження процесів євроінтеграції трьох аналітичних підходів: історичного інституціоналізму, раціонального вибору інституціоналізму й соціологічного інституціоналізму.

3. Виявлено сутність та особливості європейського управління шляхом з’ясування суспільно-політичної природи ЄС у контексті його державного устрою та форми правління. Дослідження державного устрою Євросоюзу показало, що він більшою мірою є державою (тобто ніж недержавою) і має два рівні: рівень держав-членів (національний рівень) та рівень союзу держав-членів (наднаціональний рівень). З огляду на це європейське управління має ознаки державного управління і складається з національного та наднаціонального рівнів. У другому випадку, зокрема в процесі дослідження форми правління, встановлено, що в Європейському Союзі функціонує модель, яка передбачає поділ влади не лише за оригінальною схемою, а й постійно розвивається. Суть застосовуваного тут принципу поділу влади полягає в тому, що він забезпечує, з одного боку, цілковиту незалежність законодавчих, виконавчих і судових органів ЄС, а з другого – допускає суміщення цими органами законодавчої, виконавчої та судової функцій. У процесі розвитку інcтитуційна система ЄС як організаційна основа європейського управління набула таких особливостей, як суміщення функцій, поліцентричність структури, розподілена лояльність та поділ влад.

4. З’ясовано низку положень теорії державного управління, які для дисертаційної роботи набули характеру базової системи принципів і дали змогу визначити європейське управління як правила, процедури й дії суб’єктів управління, тобто інституцій, органів, відомств та агенцій Союзу під час виконання їх завдань, що стосуються способів, за допомогою яких вони реалізують власні повноваження відповідно до природи, цілей, функцій, структури і принципів Європейського Союзу на основі відкритості, ефективності й незалежності.

5. Обгрунтовано нормативно-правову обумовленість європейського управління, дослідження якої здійснено за трьома напрямами: вивчення нормативно-правових засад розвитку європейського управління; класифікація джерел права Європейського Союзу та виявлення їх впливу на ефективність європейського управління; типологія принципів європейського управління як відображення дії acquis communautaire. З’ясовано, що нормативно-правові засади розвитку європейського управління ґрунтуються на положеннях первинного неофункціоналізму, який передбачав спочатку “правову пов’язаність” між собою держав-членів Європейських Спільнот, а потім і між самими Європейськими Спільнотами. Основою такої пов’язаності є сама природа права ЄС, яка характеризується двома найголовнішими особливостями: верховенством стосовно національних правових систем держав-членів та прямою дією всіх положень, що застосовуються до цих держав-членів та їх громадян. Концептуально-нормативна обумовленість розвитку європейського управління пояснюється не лише правом ЄС, а й специфічною природою співвідносності (характером зв’язків) між правовими нормами ЄС та національними правовими системами держав-членів.

Доведено, що розвиток європейського управління відбувається в умовах постійного впливу на нього цілої низки стандартів, закріплених в acquis communautaire, роль яких відіграють неписані джерела права Євросоюзу, і насамперед адміністративного права, якими є відповідні принципи, визначені в державах-членах за їх спільною згодою в процесі інтеграції. При цьому встановлено, що принципи належного управління й безперервності державних та інших послуг, які входять до принципів, що випливають із концепції правової Спільноти, трактуються не лише як прояви загальної вимоги дотримуватися права ЄС, але і як відображення дії acquis communautaire на європейське управління. До них відносять відкритість, участь, відповідальність, ефективність та узгодженість. Як кожний з них окремо, так і їх сукупність важливі для встановлення демократичнішого й ефективнішого європейського управління та його подальшого розвитку.

6. Показано, що інституційна обумовленість європейського управління розвивалася досить тривалий час, з моменту виникнення інституційної системи, поетапно, в органічному й цілісному зв’язку з процесом європейської інтеграції. Установлено, що положення Маастрихтського й Амстердамського договорів про інституційну систему ЄС фактично створили організаційно-правову основу європейського управління, що дістало подальшого розвитку в Ніццькому договорі в контексті майбутнього розширення Європейського Союзу. Положення цих договорів згруповано за двома напрямами: інституційними змінами та змінами політики. Еволюція інституційної системи спричинила суттєві структурно-функціональні зміни, привела до виділення нової парадигми інституційної системи ЄС, що закріплена у відповідних положеннях Договору про запровадження Конституції для Європи.

7. Виявлено взаємозв’язок між цілями та повноваженнями й компетенціями ЄС як інструментами здійснення євроінтеграційної політики. У поєднанні із завданнями, повноваженнями, компетенціями, принципами, етапами та процедурами ухвалення рішень тощо цілі виступають потужними мотиваторами євроінтеграційних дій. Доведено також, що у засновницьких договорах ЄС закріплене своєрідне “дерево цілей”, яке складається зі стратегічних, оперативних і тактичних цілей. У поєднанні між собою цілі та повноваження й компетенції ЄС виступають “діючим тандемом”, у якому для досягнення цілей використовуються повноваження й компетенції із застосуванням принципу субсидіарності й пропорційності. Завдяки цьому досягається співвідносність засобів з цілями.

8. Установлено взаємозалежність між розвитком європейського управління і його впливом на управлінські сфери держав-членів, держав-кандидатів і держав-претендентів на вступ до ЄС, зокрема й України, з одного боку, та функціонуванням європейського адміністративного простору (ЄАП) – з другого. Доведено, що при цьому суб’єкти відносин у ЄАП керуються певними принципами, які є обов’язковими з етичних та юридичних міркувань і поширюються на всі рівні європейського управління. Ці принципи є тим, що називають “офіційно неоформленим доробком Спільноти у сфері державного управління”, який сприяє становленню й розвитку європейського адміністративного простору та європеїзації національних систем державного управління. Показано, що вони компенсують відсутність у законодавстві ЄС чітких положень, які б урегульовували відносини у сфері європейського управління й полегшували реформування національних систем державного управління країн-претендентів на вступ до ЄС. Доведено, що в контексті впливу європейського управління на державне управління в Україні при його реформуванні доцільно керуватися європейськими критеріями й цінностями.

9. З’ясовано багаторівневий характер системи європейського управління, ознаками якого на наднаціональному, національному, регіональному та місцевому рівнях є збільшення кількості суб’єктів управління, удосконалення процесуальності, підвищення ефективності в деяких сферах політики, підвищення рівня демократизму. Виявлено, що на наднаціональному рівні європейського управління відбувається змішування основних функцій – законодавчої, виконавчої й судової влади – між органами ЄС. Розкрито сутність методів національного рівня управління, до яких належить спеціальний, регулятивний, метод багаторівневої системи державного управління, метод координації національної політики та метод співробітництва на національному рівні. У дисертації змодельовано вже усталені в 15 державах-членах ЄС регіональний і місцевий рівні за типізацією форм державного устрою. При цьому встановлено, що сучасним регіональному та місцевому рівням європейського управління притаманні такі особливості, як об’єднання регіонального рівня в різних національних системах, поступове включення регіонального виміру в європейську систему, участь різних європейських регіонів у розвитку й застосуванні європейської політики та права ЄС.

10. Обґрунтовано неминучість європеїзації національних систем державного управління. Показано, що європеїзація через процес європейської інтеграції, і зокрема за допомогою дій інституцій наднаціонального рівня європейського управління, хоч і не впорядковує національні системи державного управління, проте досить інтенсивно впливає на них таким чином: завдяки виконанню і навіть примусовому здійсненню національними системами державного управління законодавства ЄС; шляхом переговорів, ухвалення рішень і їх виконання системами державної служби на національному й наднаціональному рівнях; у формі управлінської співпраці в рамках національних систем державного управління й державної служби; за допомогою прецедентного права ЄС та через створення відповідних структур у сфері національних державних служб. Усе це безпосередньо стосується України як держави-претендента на вступ до ЄС. У вітчизняній сфері державного управління європеїзація зумовлює потребу систематично виокремлювати вимоги до управлінських та організаційних структур, національної кадрової політики, законодавства про державну службу, політичних і правових процесів з метою їх кращої адаптації до європейських стандартів.

11. Доведено, що застосування європейських підходів до реформування державного управління в Україні має передбачати, насамперед, упровадження принципів європейського управління, а вже потім, у разі необхідності, – узагальнені чи конкретні моделі управління. Установлено, що функціонування сучасних політико-адміністративних систем у державах-членах Європейського Союзу відбувається у тісному зв’язку національних систем державного управління з тією чи іншою формою державного правління (президентською, парламентською, змішаною) і формою державного устрою (унітарною, регіоналізованою, федеративною) та їх взаємозалежність. Саме з цих міркувань перспективні напрями реформування державного управління в Україні доцільно пов’язувати із сучасними формами правління та формами (типами) державного устрою в державах-членах ЄС. Такий підхід забезпечує чітке розуміння того, що реформування державного управління можна досягти шляхом удосконалення форми державного правління, тобто завдяки конституційній (політичній) та адміністративній реформам, та форми державного устрою, зокрема завдяки територіальній реформі.

12. Аргументовано наявність в Україні класичного президентського правління, а не президентсько-парламентського, думка про яке нав’язувалася в останні роки. Це твердження дисертанта грунтується на сучасних розробках зарубіжних учених, які виокремлюють президентську і парламентську форми правління, що мають такі змішані форми: напівпрезидентську, яку ще називають президентсько-прем’єрською, президентсько-парламентську та парламентсько-президентську. Доведено потребу в реформуванні президентської форми правління в напівпрезидентську. Це видається цілком послідовно-логічним на сучасному етапі, що дасть змогу Україні діяти в межах знань, досвіду та компетенції, здобутих протягом всього минулого століття. Показано, що різкий перехід до парламентаризму навіть у парламентсько-президентській формі, яка запроваджується з 1 січня 2006 р., може спричинити загострення існуючих державно-управлінських проблем та виникнення нових непередбачуваних ризиків.

13. Доведено, що перспективні напрями реформування державного управління в Україні крізь призму форми державного устрою мають ґрунтуватися на сутності територіального реформування. Такий підхід виправданий тим, що дає змогу сформулювати кінцеву модель державного управління як органічного складника цілісної системи державного устрою, що в результаті приведе до взаємопоєднання державного управління й того чи іншого типу (форми) державного устрою – унітарного, регіоналізованого, федеративного. На думку дисертанта, формою (типом) територіального устрою в Україні має залишатися унітаризм, який у контексті регіоналізаційних процесів, що тривають в Європі, поступово набуватиме децентралізованої форми.

14. Обґрунтовано потребу в запровадженні європейського виміру в реформування державної служби як ключового елемента системи державного управління шляхом застосування європеїзаційних взаємодоповнюваних дій за такою логічною схемою: європеїзація – гармонізація – наближення – адаптація. Аргументовано, що успішність реалізації державних стратегій європейського вибору України безпосередньо залежить від ефективності функціонування інституту державної служби. Європейський вимір у реформуванні державної служби насамперед передбачає створення державним службовцям належних умов для набуття та розвитку відповідних навичок, необхідних для активних дій на європейській арені. Державні службовці потребують комплексної міждисциплінарної освіти, розвитку у них належної управлінської культури, що дасть їм змогу засвоїти практику держав-членів щодо процесу прийняття рішень у їх національних політико-адміністративних системах та наднаціональній інституційній системі ЄС. Теоретична підготовка стосовно особливостей становлення та розвитку інституцій ЄС, правової системи ЄС, правових актів у різних сферах внутрішнього ринку ЄС та практична здатність виконувати системний аналіз з урахуванням досвіду вирішення аналогічних питань у державах-членах, державах-кандидатах і державах-претендентах дадуть можливість державним службовцям незалежно від їх місця роботи й посади швидко й ефективно вирішувати питання, пов’язані з реалізацією державної політики європейської інтеграції, знаходити шляхи й альтернативні варіанти вирішення можливих спірних питань.

Основні наукові результати дисертаційного дослідження дають підстави запропонувати практичні рекомендації для органів влади в Україні, а саме:

при реформуванні державного управління варто керуватися не лише внутрішніми потребами й політичною кон’юнктурою, а і європейськими цінностями, стандартами й вимогами, а також копенгагенськими та мадридськими критеріями;

застосування європейських підходів до вдосконалення системи державного управління в Україні має передбачати насамперед упровадження принципів європейського управління, а вже потім, у разі потреби, - узагальнені чи конкретні моделі управління;

органи влади у процесі запровадження в Україні з 1 січня 2006 р. парламентсько-президентської форми правління мають орієнтуватися на модель практичного функціонування системи державного управління, наближену до моделей, що існують в європейських країнах з напівпрезидентською (президентсько-прем’єрською) системою правління;

результатом територіального реформування має бути запровадження в Україні територіального устрою, що має сучасну назву регіоналізованого унітаризму децентралізованого типу;

запровадження європейського виміру в реформування державної служби через застосування європейських стандартів і вимог має передбачати насамперед створення державним службовцям належних умов для набуття та розвитку відповідних навичок, потрібних для активних дій на європейській арені.

Публікації автора:

Монографії

  1. Грицяк І.А. Управління в Європейському Союзі: теоретичні засади: Монографія. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – 238 с.

  2. Розвиток суспільства: Монографія / Е.Афонін, Ю.Бажал, В.Бакуменко, І.Грицяк та ін.; За заг. ред. І.Розпутенка та Б.Лессера. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2004. – 340 с. – Авторські с. 165-176.

  3. Державне управління в Україні: централізація й децентралізація: Монографія / Кол. авт.; Відп. ред. проф. Н.Р.Нижник. – К.: Вид-во УАДУ, 1997. – 448 с. - Авторські с. 291-301.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Грицяк І.А. Форми державного устрою: зарубіжний досвід та перспективи України // Командор. – 1995. – № 2. – С. 8-10.

  2. Грицяк І.А. Місцеве самоврядування України в історії та сучасності // Вісн. УАДУ. – 1996. – № 1. – С. 53-67.

  3. Грицяк І.А. Законодавчі та виконавчі органи Європейського Союзу // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 2. – С. 237-243.

  4. Грицяк І.А. Правові акти Європейського Союзу в управлінні інтеграційними процесами // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 3. – С. 359-365.

  5. Грицяк І.А. Європейський вимір у підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації державних службовців // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Одес. регіон. ін-ту держ. упр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 1 (17). – С. 208-223.

  6. Грицяк І.А. Принципи права Європейського Союзу й концепція адміністративної реформи в Україні // Зб. наук. пр. НАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – Вип. 2. – С. 415-426.

  7. Грицяк І.А. “Єврорегіон” як управлінська форма європейської регіональної політики // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 2 (16). – С. 42-51.

  8. Грицяк І.А. Правовий статус державних службовців у державах-членах Європейського Союзу (на прикладі Великобританії, Німеччини, Франції) // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – № 3. – С. 266-275.

  9. Грицяк І.А. Основні принципи права Європейського Союзу та їх застосування в державному управлінні // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 3. – С. 43-50.

  10. Грицяк І.А. Правове регулювання транскордонного співробітництва // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 4-6 (14). – С. 67-73.

  11. Грицяк І.А. Європеїзація державного управління // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 4. – С. 38-45.

  12. Грицяк І.А. Становлення й розвиток інституційної системи Європейського Союзу // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 10-12 (16). – С. 98-106.

  13. Грицяк І.А. Законодавство про державну службу в Європейському Союзі (на прикладі Великобританії, Німеччини, Франції // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 6-7. – С. 440-446.

  14. Грицяк І.А. Конституція для Європи – основа європейського управління // Вісн. держ. служби України. 2005. № 1. С. 36-42.

  15. Грицяк І.А. Інституційна система Європейського Союзу в Договорі заснування Конституції для Європи // Державне управління в Україні: реалії та перспективи: Зб. наук. пр. НАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – С. 324-333.

  16. Грицяк І.А. Деякі особливості європейського управління // Зб. наук. пр. НАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Вип. 1. – С. 25-34.

  17. Грицяк І.А. Теоретичні та концептуальні підходи до розуміння євроінтеграційного процесу // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Одес. регіон. ін-ту держ. упр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 1 (21). – С. 14-29.

  18. Грицяк І.А. Цілі та компетенції як складники європейського управління // http: //www.nbuv.gov.ua/Artikles/Nadupu/2005-1/

  19. Грицяк І.А. Виникнення й становлення інституційної системи Європейських Співтовариств // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 2. – С. 32-42.

  20. Грицяк І.А. Органи наднаціонального рівня управління в Європейському Союзі та їх основні функції // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Одес. регіон. ін-ту держ. упр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2005. - Вип. 3 (23). – С. 92-106.

  21. Грицяк І.А. Регіональний та місцевий рівні управління в Європейському Союзі // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. –Д.: ДРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 3 (21). – С. 120-126.

  22. Грицяк І.А. Інституції наднаціонального рівня управління в Європейському Союзі та їх допоміжні функції // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2005. – № 3. – С. 9-21.

  23. Грицяк І.А. Розвиток європейського управління в контексті впливу на державне управління в Україні // http: //www.nbuv.gov.ua/Artikles/Nadupu/2005-2/

  24. Hryciak I. Адміністративна реформа в Україні в контексті європейських вимог // Polska-Ukraina-Slowacja Studia z zakresu prawa administracji i gospodarki / Pod redakcj№ Jerzego Buczkowskiego, Petro Steciuka i Nory tangovej: Wyzsza Szkola Administracji I Zarzadzania w Przemyslu. – Przemyl-Lwуw-Koszyce, 2004. – Zeszyty naukowe nr 13. – С. 14-20.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Грицяк І.А. Адміністративні методи управління в сфері державної служби // Норми етики в управлінні: Матеріали укр.-американ. симпозіуму 24-25 трав. 1994 р., м. Київ. – К.: Ін-т держ. упр. й самоврядування при Кабінеті Міністрів України, 1994. – С. 69-73.

  2. Грицяк І.А. Деконцентрація та децентралізація у державному управлінні // Проблеми теорії і практики державного управління і місцевого самоврядування: Матеріали щоріч. наук.-практ. конф. проф.-викл. складу та слухачів Академії, 31 трав. 1996 р., м. Київ. – К.: Вид-во УАДУ, 1996. С. 88-89.

  1. Грицяк І.А. Деякі питання сумісності права України і права Європейського Союзу та відмінностей між ними // Формування демократичного та ефективного державного управління в Україні: Матеріали наук.-практ. семінару, 11-12 берез. 2002 р., м. Київ / За заг. ред В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – С. 201-206.

  2. Грицяк І.А. Наближення права України до права Європейського Союзу як фактор надійності і ефективності державного управління // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. С. 169-171.

  3. Грицяк І.А. Європейські цінності як основа ефективності державного управління // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щоріч. наук.-практ. конф., 23 січ. 2003 р., м. Львів / За заг. ред. А.Чемериса: У 2 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003. Ч. 2. С. 391-395.

  4. Грицяк І.А. Європейський адміністративний простір // Адміністративна реформа в Україні: шлях до Європейської інтеграції: Зб. наук. пр. – К., 2003. – С. 78-83.

  5. Грицяк І.А. Формування правової свідомості як засіб захисту прав людини в умовах європейської інтеграції // Права людини в Україні: стан справ, проблеми, перспективи / Редкол.: Ю.І.Сватко (голова) та ін. – К.: Вид. дім “КМ Академія”, 2003. – С. 111-114. – (Б-ка Міжнар. каф. ЮНЕСКО в НаУКМА).

  6. Грицяк І.А. Аcquis communautaire: прийняття і здійснення // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва: У 2 т. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – Т. 1. – С. 119-121.

  7. Грицяк І.А. Особливості державного регіонального управління: європейський спектр // Новий етап розвитку місцевого самоврядування, реформування житлово-комунального господарства в Україні: Матеріали ІХ Всеукр. муніцип. слухань “Житлово-комунальна реформа – першочергове завдання місцевого та регіонального розвитку”, 22-26 верес. 2003 р., м. Київ – “Пуща-Озерна” / Наук. ред. М.Пухтинський. – К.: Атіка-Н, 2004. – С. 312-315.

  8. Грицяк І.А. Стандарти державного управління в умовах європейської інтеграції // Ефективність державного управління в контексті європейської інтеграції: Міжнар. щоріч. наук.-практ. конф., 23 січ. 2004 р., м. Львів / За заг. ред. А.О.Чемериса: У 2 ч. – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч. ІІ. – С. 46-50.

  9. Грицяк І.А. Принципи державного управління в умовах європейської інтеграції // Адміністративне право в контексті європейського вибору України: Зб. наук. пр. – К.: Міленіум, 2004. – С. 56-60.

  10. Грицяк І.А. Реформа державного управління через реформу державної служби // Актуальні теоретико-методологічні та організаційно-практичні проблеми державного управління: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 28 трав. 2004 р., Київ: У 2 т. – К., 2004. – Т. 1. – С. 337-338.

  11. Грицяк І.А. Гармонізація чи наближення національного законодавства у сфері державного управління з acquis communautaire? // Міжнародне економічне співробітництво України (правові проблеми): Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. / Відп. ред. В.Ф.Опришко. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 149-158.

  12. Грицяк І.А. Регіональний вимір європейського управління // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 31 трав. 2005 р., м. Київ: У 2 т. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 2. – С. 41-42.

Статті в інших наукових виданнях та навчально-методичні

публікації

  1. Грицяк І.А., Кампо В.М. Місцеве і регіональне самоврядування // Республіканець. – 1993. – № 5. – С. 54-55.

  2. Грицяк І.А. Адміністрування – не волюнтаризм // Уряд. кур’єр. – 1994. – 11 серп.

  3. Програма та методичні матеріали курсу права Інституту державного управління і самоврядування при Кабінеті Міністрів України / За наук. ред. зав. каф. (координатора програми) права, канд. юрид. наук І.Грицяка. – К., 1994. – С. 1-12.

  4. Грицяк І.А. Періодизація місцевого самоврядування України // Місцеве та регіональне самоврядування України. – К., 1995. – Вип. 3-4 (12-13). – С. 85-97.

  5. Грицяк І.А., Бадешко Л. Деякі аспекти організації державної служби у Франції // Місцеве та регіональне самоврядування України. – К., 1995. – Вип. 3-4(12-13). – С. 134-137.

  6. Грицяк І.А. Комунальні рівні в Баварії: комунальний устрій та вибори. Персонал у комунальному управлінні: Пер. з нім. – К.: Ін-т держ. упр. і самоврядування при Кабінеті Міністрів України, 1995. – 42 с. – (Сер.: Місцеве (територіальне) самоврядування).

  7. Грицяк І.А. Унітарна децентралізація чи федеральний централізм? // “Вільна спілка” та сучасний український конституціоналізм”: Драгоманів. зб. / За ред. Т.Г.Андрусяка. – Л.: Світ, 1996. - С. 193-202.

  8. Грицяк І.А. Регіональна політика та місцеве самоврядування // Абетка української політики: Довідник / Авт.-упоряд.: М.Томенко (кер. кол.), Л.Бадешко, В.Гребельник та ін. – К.: Смолоскип, 2002. - Вип. 5. – С. 71-92.

  9. Грицяк І.А. Правові аспекти євроатлантичного впливу у сфері економіки // Економічні аспекти розширення НАТО / За ред.: Б.Лессера та І.Розпутенка. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2002. – С. 25-37.

  10. Грицяк І.А. Правові вимоги та співучасть у транскордонному співробітництві: чи існує ідеальна правова структура? // Транскордонне співробітництво / І.Бондарчук, І.Грицяк, А.Даруліс та ін.; За заг. ред. Б.Лессера та І.Розпутенка. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2003. – С. 40-58.

  11. Грицяк І.А. Форми правління і стабільність та ефективність державного управління // Парламентсько-президентська форма правління: Україна та німецький досвід: Зб. наук. пр. / За наук. ред. І.В.Розпутенка. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2003. – С. 29-43.

  12. Грицяк І.А. Регіональна політика та місцеве самоврядування // Абетка української політики: Довідник / Авт.-упоряд.: М.Томенко (кер. кол.), Л.Бадешко, В.Гребельник та ін. – К.: Смолоскип, 2003. - Вип. 6. – С. 75-95.

  13. Грицяк І.А., Озірська С.М. Європейський вимір у підготовці державних службовців // Навчальний процес у закладах системи перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів: досвід та проблеми: Зб. наук. та наук.-метод. пр. / Кол. авт.; За заг. ред. В.І.Лугового, І.В.Розпутенка, В.Г.Понеділко. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – Вип. 1. – С. 32-43.

  14. Грицяк І.А. Європейське управління в Договорі про запровадження Конституції для Європи // Право України. – 2005. – № 4. – С. 118-122.

  15. Legal requirements and legal participation in cross-border cooperation: is there any “ideal” legal structure? // Cross-border cooperation. Editors-in-chief Barry Lesser and Ivan Rozputenko. – Kyiv: K.I.C., 2003. – P. 33-49.

Підручники та навчальні посібники

  1. Грицяк І.А. Правове регулювання державної служби // І.В.Зуб, Б.С.Стичинський, І.А.Грицяк. Трудове право: курс лекцій. – К.: Вид-во УАДУ, 1996. – С. 153-175.

  2. Грицяк І.А. Право та інституції Європейського Союзу: Навч. посіб. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2004. – 260 с.

  3. Грицяк І.А., Немиря Г.М., Палій О.М. Європейська інтеграція (опорний конспект дистанційного курсу навчальної дисципліни): Навч. посіб. – К.: Центр навч. л-ри, 2004. – 44 с. – Авторські – с. 11-27.

  4. Грицяк І.А. Дослідження систем управління: Навч. посіб. // Електронне видання Головного управління державної служби України. – К.: , 2005. – 104 c.

  5. Грицяк І.А. Україна на шляху до європейського адміністративного простору //Адміністративне право України. Академічний курс: Підручник / Редкол.: В.Б.Авер’янов – гол.: У 2 т. – К.: Юрид. думка, – 2005. – Т. ІІ. – C. 523-538.