Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Рибаченко Олеся Миколаївна. Розвиток виробництва і формування ринку продукції цукробурякової галузі (на матеріалах Вінницької області) : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Рибаченко О. М. Розвиток виробництва і формування ринку продукції цукробурякової галузі (на матеріалах Вінницької області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2009.

У дисертаційній роботі розглянуто питання теоретичної сутності аграрного ринку, встановлено значення конкурентоспроможності аграрної продукції на зовнішньому ринку, визначено специфіку розвитку ринкових відносин у цукробуряковій галузі.

Обґрунтовано організаційно-економічні напрями відтворення цукробурякового виробництва.

Запропоновано: провести групування цукрових заводів на основі комплексного аналізу всіх техніко-економічних показників їх виробничої діяльності; створити потужні регіональні міжгалузеві об`єднання, застосувати стратегію диверсифікації виробництва у переробних підприємствах.

Проведені дослідження сучасного стану цукробурякової галузі, взаємовідносин між суб’єктами цукрового виробництва, аналіз ефективності вирощування цукросировини та її переробки, а також особливостей формування і функціонування регіонального й національного ринків відповідної продукції дали змогу сформулювати теоретичні та практичні висновки, запропонувати авторську оцінку й рекомендації щодо подальшого розвитку сільськогосподарських і промислових підприємств, підвищення ринкової привабливості їхньої продукції.

    1. Ринок продукції цукробурякової галузі в Україні на сучасному етапі позбавлений системності розвитку й функціональності його інструментів та інститутів, призначених задовольняти комерційні інтереси суб’єктів аграрного бізнесу і забезпечувати продовольчий баланс на споживчому ринку. Характеристика ринкової кон’юнктури свідчить про стихійні коливання пропозиції цукру у зв’язку із скороченням його виробництва (2000, 2002 рр.) або надвиробництвом (2003, 2006 рр.), варіацію попиту в межах мінімального значення – 36,1 кг у 2002 р. і максимального – 40 кг у 2007 р., сезонність формування цін на відповідний продукт.

    2. Основними недоліками функціонування вітчизняного ринку цукру впродовж кількох останніх років залишаються домінуючі позиції давальницької форми розрахунків, частка яких у 2006 р. досягла майже 60%, відсутність державних товарних інтервенцій продукції на ринок у період ажіотажного попиту на цукор, а також імпорт (легальний і нелегальний) цукру-сирцю тростинного та білого цукру на митну територію нашої держави. Порівняно з національним, регіональний ринок цукру має лише певні територіальні особливості функціонування, тому відображає загальні риси процесів і проблем у цукробуряковій галузі країни.

    1. Негативною особливістю нинішнього етапу розвитку цукробурякової галузі є зменшення комерційного інтересу до виробництва продукції буряківництва і цукрової промисловості. Аналіз структури посівних площ технічних культур у досліджуваній Вінницькій області показав, що частка зайнятої під цукрові буряки земельної площі у 2006 р. становила 46% показника 1990 року. Кількість сільськогосподарських підприємств, які займалися вирощуванням цукрових буряків, за семирічний період зменшилася у 2,5 раза.

    Аналогічна тенденція спостерігається у розвитку переробних підприємств цукробурякової галузі регіону. Так, станом на 2006 рік діяв 21 цукровий завод, що на 18 менше, ніж десять років тому. Масове припинення діяльності об’єктів цукрової промисловості пов’язане із стихійною приватизацією їх майнових комплексів, що припала на 1995-1997 рр., а також із подальшими змінами власників цукрових заводів, їх перепродажем з метою одержання прибутків.

    1. Аналіз діяльності аграрних і промислових підприємств цукробурякової галузі Вінницької області виявив нерівномірний їх розвиток упродовж 2000-2003 рр. Чітка тенденція до зростання обсягів виробництва цукрових буряків і цукру, підвищення рівня економічної ефективності намітилась у подальших роках. Так, за період з 2000 по 2006 р. за рахунок інтенсивного вирощування цукрових буряків, тобто підвищення їх урожайності на 57%, за умови скорочення зібраних площ на 3%, валовий збір культури зріс на 52%.

    Початок нового етапу трансформування відносин власності інвестиційного спрямування з поглибленням внутрішньогалузевих і міжгалузевих зв’язків у цукробуряковій галузі сприяв підвищенню виробничих і фінансово-економічних результатів діяльності цукрових заводів досліджуваної області. У 2006 р. обсяги виробленого цукру досягли максимального значення за останні десять років і становили 344,8 тис. т.

      1. Позитивну роль у поліпшенні техніко-економічних показників діяльності суб’єктів цукробурякової галузі регіону нині відіграють потужні фінансові й торговельні структури як інтегратори. Зокрема, за рахунок інвестування Крижопільського і Погребищенського підприємств, що належать концерну «Укрпромінвест», вдалося модернізувати їх технічну базу, в результаті продовжилася тривалість сокодобування, підвищилися середньодобова продуктивність, вихід цукру та інші показники. У сировинних зонах цих цукрових заводів у 2006 році врожайність вирощування культури в середньому в 1,5 раза перевищувала середню по галузі.

        1. Внаслідок неврегульованості виробничих відносин на ринку кінцевої продукції дедалі більша частка цукру (27% у 2004 р., 31% у 2005 р. і 51% у 2006 р.) переходила у власність сільськогосподарських підприємств. Це зумовлено розширенням давальницької схеми розрахунків окремих цукрових заводів із постачальниками цукрової сировини. Подальша гармонізація економічних взаємовідносин між суб’єктами галузі залежатиме від того, наскільки швидко відбудеться перехід до контрактної форми співпраці.

        2. Характерною рисою формування ринку цукру у Вінницькій області є його експортна орієнтація. Проте, як показав аналіз структури експортно-імпортних операцій з цукром та іншими цукровмісними продуктами, останні експортні поставки цукру з цукрових буряків були у 2002 р. в обсязі 3 т, що свідчить про втрату цукрової галузі регіону своїх експортних позицій.

        3. Групування переробних підприємств регіону за техніко-економічними показниками виробництва (з використанням методу кластерного аналізу) дало змогу диференціювати підходи щодо визначення перспектив їхнього розвитку. У відповідності з цим розроблено економіко-математичну модель для обчислення довгострокових прогнозних даних виробництва цукру групою конкурентноздатних переробних підприємств регіону. В результаті, п'ятнадцять провідних цукрових заводів Вінницької області у 2015 р. вироблятимуть 477,4 тис. т цукру, що на 57% більше показника 2006 р.

        4. Для прискорення адаптації вітчизняної цукробурякової галузі до нинішніх торговельно-економічних умов у країні, а також з метою підвищення конкурентоздатності вітчизняних підприємств і їх мобільності у протистоянні із світовими фінансово-економічними ризиками необхідно здійснити його реструктуризацію. Створення потужних агропромислових формувань холдингового типу за принципом концентрації виробничих потужностей сільськогосподарських, цукрових і спиртових підприємств, а також за умови залучення капітальних інвестицій торговельно-фінансових структур і розвитку наукоємного виробництва забезпечить ефективність цукробурякової галузі.

        5. З урахуванням можливостей виробничого потенціалу цукробурякової галузі регіону опрацьовано організаційно-економічні заходи щодо стимулювання й розширення експортних позицій галузі. Їх суть зводиться до розробки стратегії диверсифікації виробництва і використання відповідної продукції. У цьому аспекті доцільним є налагодження виробництва:

        - пектину на малопотужних і неефективних підприємствах цукрової промисловості;

        - мелясного спирту й етанолу в межах регіональних агропромислових холдингів із залученням цукрових заводів як постачальників для виготовлення експортної продукції;

        - різних видів основної продукції цукровиробництва, у тому числі жому (сухого, пресованого), рідкого, інвертованого цукру тощо.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Рибаченко О. М. Деякі проблеми бурякоцукрової галузі в умовах вступу України до СОТ / О. М. Рибаченко // Агроінком. – 2007. – № 3–4. – С. 4–6.

  2. Рибаченко О. М. Виробничий потенціал цукрової галузі та його використання / О. М. Рибаченко // Вісн. Сумськ. нац. аграр. ун-ту. Серія: Фінанси і кредит. Випуск 2. – Суми : СНАУ. – 2007. – С. 321–325.

  3. Рибаченко О. М. Новий етап формування економічних зв’язків у цукробуряковому підкомплексі / О. М. Рибаченко // Економіка АПК. – 2008. – № 1. – С. 48–53.

  4. Рибаченко О. М. Інтенсивні технології у буряківництві та їх ефективність / О. М. Рибаченко // Зб. наук. праць Вінниц. держ. аграр. ун-ту. Економіка й організація сільськогосподарського виробництва / Випуск 33. Вінниця. – 2008. – С. 199–208.

  5. Рибаченко О. М. Трансформація майнових відносин у бурякоцукровому підкомплексі / О. М. Рибаченко // Агроінком. – 2008. – № 1–2. – С. 24–27.

  6. Рибаченко О. М. До методології аналізу перспектив галузевого розвитку / О. М. Рибаченко // Економіка АПК. – 2008. – № 9. – С. 15–19.

В інших наукових виданнях:

  1. Рибаченко О. М. Конкурентоспроможність виробництва цукру в умовах вступу України до СОТ : тези міжнар. наук.-практ. конф. [“Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства”], (Харків, 1–2 бер. 2007 р.) / М-во аграр. політики, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. – Х. : Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва, 2007. – С. 72–74.

  2. Рибаченко О. М. Адаптація виробництва до ринкових умов і вирішення проблеми розвитку сільських територій: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Проблеми розвитку депресивних регіонів”], (Ніжин, 25–26 квіт. 2007 р.) / М-во освіти і науки, Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Ніжин. : ТОВ “Видавництво “Аспект-Поліграф”, 2007. – С. 93–96.

  3. Рибаченко О. М. Концентрація виробництва як фактор підвищення ефективності буряківництва: матеріали міжнар. наук. конф. [“Економічні, екологічні та соціальні проблеми сталого розвитку аграрного сектора економіки”], (Харків, 1–3 жовт. 2008 р.) / М-во аграр. політики, Харк. держ. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва, 2008. – С. 73–74.

  4. Рибаченко О. М. Використання кластерного аналізу при визначенні перспектив розвитку цукрової галузі / В. І. Бойко, О. М. Рибаченко // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право). – 2008. – № 1–2. – С. 689–694 (автором проведено класифікацію цукрових заводів у Вінницькій області за техніко-економічними показниками їх виробничої діяльності).