Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Лаврик Уляна Валеріївна. Розвиток системи управління земельними ресурсами : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Лаврик У.В. Розвиток системи управління земельними ресурсами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.

В дисертаційній роботі проаналізовано сучасний стан та проблеми використання земельних ресурсів України. Визначено поняття системи управління земельними ресурсами з урахуванням особливостей її об’єкта, виокремлено складові цієї системи та проаналізовано ефективність їх функціонування у сучасних умовах господарювання. Систематизовано методи та інструменти економічного механізму управління земельними ресурсами, шляхом їх поділу на групи за характером впливу. Доведено, необхідність перегляду та визначені суперечливі моменти існуючої методики визначення нормативної грошової оцінки земель. Для вирішення зазначених питань запропоновані рекомендації з вдосконалення нормативної грошової оцінки орних земель, що забезпечує врахування сучасних умов господарювання сільськогосподарських товаровиробників. Запропоновано механізм страхового захисту якісного стану орендованих земельних ділянок та надані методичні рекомендації щодо визначення страхового тарифу і премії, що дозволить підвищити відповідальність та зацікавленість орендарів у дбайливому використанні земельних ресурсів. Обгрунтовано необхідність удосконалення фінансування охорони, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів, вказано шляхи покращення і резерви залучення додаткових фінансових ресурсів. Визначено напрями підвищення ефективності фінансового забезпечення за рахунок розвитку нових форм фінансування з використанням досвіду зарубіжних країн.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуального наукового завдання щодо розвитку сучасної системи управління земельними ресурсами шляхом розробки і впровадження відповідних рекомендацій, що сприятиме підвищенню результативності управління земельними ресурсами в сучасних умовах господарювання.

В результаті наукового дослідження, проведеного в дисертаційній роботі, сформовано наступні висновки:

1. Аналіз теоретичних основ управління земельними ресурсами довів, що вони є досить специфічним об’єктом управління: земля – це засіб та умова виробництва, що за своїми специфічними особливостями значно відрізняється від інших засобів, земля – це природний ресурс, який перебуває у тісному зв’язку зі всіма іншими природними ресурсами, земля – це об’єкт соціально-економічних зв'язків, тобто об'єкт власності і господарювання. Все зазначене обумовлює той факт, що за своїм складом земельні відносини є неоднорідними. Серед них вирізняються відносини, що виникають у сфері реалізації права власності, використання, охорони і відтворення. Тому при побудові системи управління земельними ресурсами необхідно особливу увагу приділити специфічним особливостям земельних ресурсів як об’єкту управління. Дослідження сучасного стану земельних ресурсів України дозволяє охарактеризувати його як загрозливий, а головною причиною такого стану є нераціональне та необґрунтоване їх використання суспільством в процесі господарської діяльності.

2. Розвиток товарно-грошових відносин, зміна форм власності, динамічне середовище господарювання призвели до значних змін в процедурі управління земельними ресурсами. Це обумовило необхідність системного підходу до управління земельними ресурсами в умовах трансформації економіки. Для вирішення поставлених проблем у дисертаційній роботі уточнено сутність і зміст поняття «система управління земельними ресурсами», що розглядається як сукупність взаємопов’язаних, погоджених між собою методів та інструментів управління земельними ресурсами, які діють з урахуванням законів і принципів управління та використовуються відповідними організаційними структурами для досягнення поставленої цілі, шляхом вирішення і реалізації конкретних задач. Виділено основні складові системи управління, серед яких суб'єкт та об'єкт, функції, мета і задачі, закони, принципи, методи та інструменти управління, а також проаналізовано наявність і ефективність взаємозв’язку між ними. Застосування системного підходу дозволяє враховувати вплив багатьох факторів на результативність всієї системи управління земельними ресурсами.

3. Уточнено поняття «економічний механізм управління», який розглядається як складова системи управління земельними ресурсами і являє собою сукупність економічних методів управління, що створюють матеріальну зацікавленість землевласників та землекористувачів в забезпеченні раціонального використання, охорони та відтворення земельних ресурсів. На основі узагальнення світового та вітчизняного досвіду систематизовано економічні методи та інструменти управління земельними ресурсами шляхом їх поділу на групи за характером впливу, проаналізовано ефективність їх функціонування і визначені перспективи розширення можливостей кожної групи. Встановлення чіткої приналежності економічних інструментів до певної групи дає можливість здійснювати вибір найбільш дієвих з них для вирішення конкретних задач.

4.Аналіз літератури, присвяченої питанням оцінки природних ресурсів, дозволив зробити висновок, що сьогодні існує велика кількість підходів до економічної оцінки природних ресурсів, виникає їх дублювання, що ускладнює порівнянність результатів та збільшує вірогідність помилки. У зв'язку з цим, доведено доцільність виокремлення укрупнених методичних підходів до оцінки природних ресурсів (класичні – затратний, результатний, змішаний, а також ринковий та комплексний підходи), а також чітко окреслена сфера застосування кожного з них, що дозволяє спростити процедуру вибору методичного подходу для вирішення конкретних задач розвитку системи управління земельними ресурсами.

5. Доведено, що економічна оцінка земель 1988 р. не може слугувати об’єктивною основою нормативної грошової оцінки. По-перше, в процесі реформування земельних відносин в економічних галузях відбулися досить значні зміни: структурні, пов’язані з появою нових форм господарювання; занепад матеріально-технічної бази; посилення деградаційних процесів; недостатність фінансових ресурсів. Зазначені проблеми потребують здійснення нормативної грошової оцінки земель на новій інформаційній базі. До того ж сама методика оцінки має ряд суперечностей: рівень коефіцієнта норми рентабельності, величина абсолютного рентного доходу, терміну капіталізації, зміна основних складових розрахунку нормативної грошової оцінки (зниження урожайності, підвищення виробничих витрат, постійне вибуття з господарського використання деградованих та малопродуктивних земель), ігнорування витрат на збут продукції. Зазначені моменти не дозволяють отримати об’єктивної величини грошової оцінки землі, в результаті чого втрачається стимулюючий вплив цього інструменту регулювання земельних відносин.

6. Для вирішення протиріч діючої методики нормативної грошової оцінки орних земель надано рекомендації з її вдосконалення. Запропоновані рекомендації дозволяють проводити перегляд результатів з визначеною періодичністю, а також за умови зміни землекористувачів, використовуючи вихідні дані на дату оцінки, окрім щорічної їх індексації на рівень інфляції, та забезпечує врахування сучасних умов господарювання сільськогосподарських товаровиробників. Впровадження цих рекомендацій дозволяє визначити адекватну існуючим умовам господарювання величину грошової оцінки земель, що стане дієвим інструментом забезпечення їх раціонального використання.

7. Визначено, що однією з головних причин незавершеності формування та низької ефективності функціонування практично кожного інструменту управління земельними ресурсами, відсутності узгодженості між ними і, як результат, низької дієвості всієї системи управління є недостатнє фінансування. Для вирішення зазначеної проблеми запропоновано механізм розширення можливостей фінансування охорони, відтворення та раціонального використання земельних ресурсів. Впровадження запропонованого механізму дозволить забезпечити надходження коштів для реалізації програм охорони та захисту земельних ресурсів, їх перерозподіл на користь більш ефективних господарів та забезпечення останніх фінансовими ресурсами для оновлення матеріально-технічної бази, запровадження ґрунтозахисних технологій, робіт із захисту земель від ерозії, деградації, а також відтворення родючості грунтів.

8. Розроблено та впроваджено механізм страхового захисту якісного стану земельних ділянок, наданих в оренду, в рамках якого розглянуті рекомендації щодо визначення збитків, нанесених власникам земельних ділянок в результаті погіршення їх якісного стану, процедура розрахунку страхового тарифу з урахуванням специфіки об’єкта страхування, передбачена система знижок до страхової премії. Впровадження цього механізму, по-перше, сприятиме встановленню матеріальної зацікавленості орендарів у більш дбайливому ставленні до орендованої земельної ділянки, а, по-друге, стане джерелом відшкодування збитків у разі завдання шкоди земельній ділянці в результаті нераціональної діяльності орендарів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Лаврик У.В. Оцінка якісного стану земельних ресурсів / У.В. Лаврик // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. – 2006. – Ч.2, вип.4(36) - С.83-94.

2. Лаврик У.В. Методи експертної грошової оцінки земельних ділянок та особливості їх використання в умовах ринку нерухомості України/ У.В. Лаврик //Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. - Науки: економіка, політологія, історія. – 2006. - №1 (21). – С.13-23

3. Лаврик У.В. Грошова оцінка земель та сучасні тенденції її зміни / У.В. Лаврик //Культура народов Причерноморья, Крымский научный центр Национальной академии наук МОиНУ, Таврический национальный университет В.И.Вернадского, межвузовский центр „Крым”. – 2006. – №78. – С.40-45.

4. Лаврик У,В. Вдосконалення класифікації підходів до економічної оцінки природних ресурсів / У.В. Лаврик // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. - вип. 117. – 2007. – №31-3. - С.257-264.

Матеріали наукових конференцій

5. Лаврик У.В. Учение Вернадского о биосфере и ноосфере и экологические проблемы земельных ресурсов / У.В. Лаврик // IV международная научная конференция 21-25 апреля 2005 года, г. Донецк ”Творческое наследие В.И. Вернадского и современность” (Вернадские чтение). – Донецьк:НПП ”ВІК”, 2005. – С.128 – 130.

6. Лаврик У.В. Специфика регулирования рынка земли / У.В. Лаврик, В.М. Хобта //Матеріали 6 міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених «Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі»,В 2-х частинах. – Ч.2.Донецьк: РВА ДонНТУ, 2005.- С. 3 – 5.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано існуючі підходи до регулювання ринку землі.

7. Лаврик У.В. Деякі аспекти методичних підходів щодо визначення земельного податку / У.В. Лаврик // V Міжнародна науково-практична конференція «Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку»: Матеріали конференції. - Донецьк: ДонДует ім. Туган-Барановського, 2005. – С.50-52.

8. Лаврик У.В. Проблемы становления земельного рынка / У.В. Лаврик // 2-я научно-технической конференции молодых специалистов «Азовмаш - 2005».Материалы конференции, г. Мариуполь, Азовмаш. – Маріуполь, 2005. – С.46-47.

9. Лаврик У.В. Обґрунтування підходів визначення економічної оцінки природних ресурсів / В.М. Хобта, У.В. Лаврик // Проблемы повышения эффективности деятельности предприятий в современных условиях: Матеріали всеукр. Наук. – прак. конф. Студентів, аспірантів, молодих вчених, 6-8 жовтня 2005 р. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2005. – С.100-101;

Особистий внесок здобувача: систематизація підходів до економічної оцінки природних ресурсів

10. Лаврик У.В. Рентний підхід до оцінки земель / У.В. Лаврик // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку України: історія і сучасність. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. – Донецьк: НПП «ВІК», ДонНТУ, 2005. – С.87-89.

11. Лаврик У.В. Еколого-економічна оцінка використання земельних ресурсів Донецької області/ У.В. Лаврик // Відкритий діалог: влада, промисловість та громадське суспільство. Сталий розвиток довкілля в Україні. Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції (18-21 вересня 2006 р.). – Маріуполь: МДГУ, 2006. – С. 196-200.

12. Лаврик У.В. Деякі аспекти проблеми оцінки землі в Україні / У.В. Лаврик // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні наукові дослідження – 2006”. Том 31. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С.80-83.

13. Лаврик У.В. Економічна оцінка природних ресурсів в управлінні / У.В. Лаврик // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти, 16-17 травня 2006 року. – Полтава:РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч.1. – С.51-53.

14. Лаврик У.В. Грошова оцінка землі та необхідність її перегляду у сучасних умовах / У.В. Лаврик //ІІІ науково-практична конференція «Донбас – 2020:наука і техніка – виробництву», 30-31 травня 2006 року,м. Донецьк, ДонНТУ. – Донецьк, 2006.

15. Лаврик У.В. Грошова оцінка землі та її вплив на ефективність інвестиційних проектів / У.В. Лаврик // 5 Міжнародна конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління» (20-22 квітня), м. Київ, НТУУ „КПІ”. – Київ, 2006. – С.118-119.