Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


8. Бабаян Юлія Олександрівна. Розвиток рефлексивного оцінювання як чинника мотивації досягнення молодших школярів: дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Бабаян Ю.О. Розвиток рефлексивного оцінювання як чинника мотивації досягнення молодших школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі підвищення мотивації досягнення учнів початкових класів через активізацію рефлексивних механізмів. Проаналізовано науково-теоретичні концепції та підходи до вивчення проблеми мотивації досягнення, самооцінки та рефлексивного оцінювання у зарубіжній та вітчизняній психології, розкриті вікові та індивідуальні особливості прояву цих процесів в молодшому шкільному віці, виявлений зв’язок мотивації досягнення з самооцінкою і рефлексивним оцінюванням. Розроблено та апробовано систему роботи з розвитку рефлексивного оцінювання у молодших школярів з метою підвищення у них рівнів мотивації досягнення.

Результати дисертації можуть використовуватися шкільними психологами при проведенні корекційних занять та вчителями початкових класів у навчальному процесі.

У роботі наведені теоретичне узагальнення та новий підхід до вирішення проблеми формування мотивації досягнення молодших школярів, який полягає у розкритті механізмів її формування та створенні програми навчально-виховного впливу на підвищення мотивації досягнення через розвиток рефлексивного оцінювання.

1. Зусилля практиків та науковців сьогодні спрямовані на дослідження певних організаційних форм та змістовних компонентів навчання, за яких відбувається посилення мотивації учіння. Приниження ролі мотивації досягнення істотно звужує можливості оптимізації навчально-виховного процесу і розвитку особистості учнів.

2. Мотивація досягнення є динамічним процесом керування поведінкою, який включає фактори, що спонукають, спрямовують, регулюють, підтримують, переключають та призупиняють діяльність, спрямовану на реалізацію досягнення.

3. Важливим механізмом прояву мотиву досягнення у молодшому шкільному віці є самооцінка як один з складників самосвідомості, певний підсумок розвитку самосвідомості, у якому закріплюються результати інтегративної роботи в сфері самопізнання й емоційно-ціннісного ставлення до себе. Від самооцінки залежить потреба дитини співвідносити власні можливості з метою досягнення нею самою поставлених цілей.

4. Процесуальною характеристикою самооцінки, найважливішим механізмом самооцінної діяльності виступає рефлексивне оцінювання. Саме завдяки рефлексивному оцінюванню людина осмислює свої спонуки, виробляє до них ставлення, співвідносить їх зі своїми можливостями, з цілями, способами діяльності та її результатами.

Своєчасна актуалізація рефлексивного оцінювання на рівні “зони найближчого розвитку” ставить учня в умови відповідальності за досягнення мети, вибір адекватних дій; в умови, в яких необхідно співвідносити свої можливості з наміченою метою і подальшою програмою дій, тобто обумовлює розвиток мотивації досягнення.

5. Індивідуальні особливості мотивації досягнення пов’язані з домінуванням в учінні молодших школярів мотиву прагнення до успіху, який виражає впевненість у досягненні визначеної мети, або мотиву уникнення невдачі, що виражає тривожне побоювання не зуміти досягнути поставленої мети, не виправдати очікувань. З урахуванням виявлених індивідуальних особливостей мотивації досягнення в учнів початкових класів було виділено три рівні мотивації досягнення: високий, середній та низький.

Група учнів з високим рівнем мотивації досягнення складає п’яту частину досліджуваних. Їх відрізняє наполегливість у досягненні поставлених цілей, усвідомлення необхідності знань, особиста відповідальність за досягнення мети.

Близько половини молодших школярів проявляють середній рівень мотивації досягнення. Вони намагаються досягати мети в навчальній діяльності, відрізняються сумлінним ставленням до учіння; при виконанні значущих для них завдань прагнуть переборювати труднощі, однак мотиви досягнення ще нестійкі, часто ситуативні.

Четверта частина молодших школярів показали низький рівень мотивації досягнення. Такі досліджувані малоініціативні, ненаполегливі, невпевнені у своїх силах, для них характерними є нерішучість і страх наслідків неуспіху, уникнення відповідальних завдань.

6. Мотивація досягнення пов’язана з самооцінкою. Вироблення внутрішніх основ для самооцінки, зокрема, розвиток її процесуальної сторони – рефлексивного оцінювання, забезпечує адекватність самооцінки, що сприяє своєчасному розвитку мотивації досягнення. У досліджуваних з низьким рівнем мотивації досягнення спостерігається низький рівень сформованості здатності до рефлексивного оцінювання своїх якостей, вчинків, що в цілому приводить до зниження ефективності учіння.

7. Формування мотивації досягнення можливе через розвиток рефлексивного оцінювання та зростання адекватності самооцінки, працюючи з учнями в навчальному процесі над цією здатністю в зоні найближчого розвитку.

Дотримання принципів системності та наступності етапів дослідження, відповідності змісту експерименту віковим особливостям розвитку самосвідомості молодших школярів, проблемності і цілісності, міцного закріплення досвіду в організації діяльності та розвитку свідомості учнів початкових класів забезпечувалось поєднанням різних форм роботи: спеціальної організації навчання молодших школярів з використанням методів рефлексивного аналізу, осмислення, переосмислення та оцінювання діяльності учіння, особистісних якостей партнерів по взаємодії, змістів власної свідомості; занять в групі тренінгу, які сприяли поглибленню знань молодших школярів про себе, усвідомленню та співвіднесенню причин власної поведінки, процесу і результатів власної діяльності.

8. Розвиток рефлексивного оцінювання учнів початкових класів можливий в декількох напрямках (вироблення системи оцінних ставлень до іншої людини, системи рефлексивно-оцінних ставлень до власної особистості, прагнення до самовдосконалення) і має проходити певну послідовність етапів (пізнавальний, диференційно-оцінний, поведінковий), що забезпечує переведення учнів з актуального рівня виявлення цієї здатності у зону найближчого розвитку, показником якої є розуміння внутрішніх причин власної діяльності і поведінки.

Перший напрямок реалізує усвідомлення молодшими школярами індивідуальних особливостей інших людей, зокрема різних аспектів їх “Я”; диференціацію чеснот і вад інших людей, усвідомлення і прийняття інтегрованого образу людини; розуміння зв’язку поведінки, діяльності інших людей з особливостями їх характеру.

Другий напрямок передбачає поглиблення пізнання дитиною свого “Я” з посиленням диференціації та інтеграції окремих сторін психіки, розвиток у дитини емоційно-оцінного ставлення до себе, усвідомлення засад власних вчинків.

Третій спрямований на усвідомлення дитиною можливостей власного особистісного розвитку, забезпечує появу потреби в саморозвитку, спонукає до цілеспрямованої зміни себе, до самореалізації.

За результатами дослідження розроблено методичні рекомендації для практичних психологів та вчителів початкових класів, які сприяють розвитку рефлексивного оцінювання, підвищенню в учнів початкових класів мотивації досягнення та дозволяють оптимізувати навчально-виховний процес. В рекомендаціях спрямовується увага вчителів і психологів на зміст і особливості мотивації досягнення, самооцінки та рефлексивного оцінювання в учнів початкової школи; розкрито механізм формування мотивації досягнення, який спрямований на розвиток рефлексивного оцінювання молодших школярів.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів досліджуваної проблеми. Воно відкриває перспективу щодо вивчення інших чинників мотивації досягнення, зокрема рівня домагань та каузальної атрибуції, подальшої розробки технологій розвитку мотивації досягнення у мікросоціумі “школа - родина”.

Публікації автора:

1. Бабаян Ю.О. Взаємозв’язок самооцінки з мотивацією досягнення молодших школярів // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова,1999. – Вип..3(6). – С.161 – 167.

2. Бабаян Ю.О. Рівні мотивації досягнення молодших школярів// Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2000. – Вип..11. – С.247 – 252.

3. Бабаян Ю.О. Формування мотивації досягнення молодшого школяра через розвиток рефлексивного оцінювання// Актуальні проблеми психології. – Т.1.: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія: Зб. наукових праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – К.: Міленіум, 2003. – 4.10. – С. 64 – 67.

4. Бабаян Ю.О. Розвиток рефлексивного оцінювання як чинника мотивації досягнення молодших школярів // Психологія у ХХІ столітті: перспективи розвитку: Матеріали VI Костюковських читань. – Т.1. – К.: Міленіум, 2003. – с. 45 – 49.

5. Бабаян Ю.О. Мотивація досягнення як внутрішній детермінант соціальної активності особистості // Українська еліта та її роль у державотворенні. Збірник статей до Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Київ, 2000. – С. 151 –156.

6. Бабаян Ю.О. Мотивація успіху і мотивація уникнення невдачі // Актуальні проблеми психологічної служби в системі освіти. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молоді. – Херсон, 2001. – С.8 – 11.

7. Бабаян Ю.О. Методи формування самооцінки молодшого школяра // Технології неперервної освіти: проблеми, досвід, перспективи розвитку. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Миколаїв, 2002. – С.231 – 232.

8. Бабаян Ю.О. Формування пізнавального інтересу молодшого школяра // Освітні технології у школі та вузі. Збірник статей до Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Миколаїв, 1999. – С. 67 – 70.

9. Бабаян Ю.О. Психологічні умови і шляхи формування мотивації досягнення молодших школярів // Методичні рекомендації для вчителів початкових класів і практичних психологів. – Миколаїв, 2004. – 43 с.

10. Бабаян Ю.О., Лисянська Т.М. Формування соціальної цінності школяра // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2002. – С.9 –13 (авторська концепція дослідження).