Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Самойленко Ірина Володимирівна. Розвиток психологічної готовності старшокласників до оволодіння професією стоматолога : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / АПН України; Інститут психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2007. — 179арк. — Бібліогр.: арк. 154-179.



Анотація до роботи:

Самойленко І.В. Розвиток психологічної готовності старшокласників до оволодіння професією стоматолога. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – Київ, 2007.

На основі теоретичного аналізу та експериментального вивчення проблеми готовності до професійного навчання стоматолога визначено шляхи її формування. Така готовність тлумачиться як стан особистості, настановлення на певну поведінку, комплекс мотиваційних, орієнтаційних, інтелектуальних компонентів, а також сукупність таких рис особистості, як працездатність, упевненість, зосередженість, спостережливість уважність. Теоретично обґрунтовано й експериментально апробовано методики діагностування і формування індивідуально-психологічних якостей слухачів підготовчих курсів та учнів профільних класів відповідно до вимог, які ставить праця стоматолога. Розроблено методичні рекомендації щодо формування готовності старшокласників до оволодіння професією стоматолога, що ґрунтуються на комплексному врахуванні їх вияву в залежності від віку і місця проживання оптантів та використанні активних форм і методів роботи зі старшокласниками, зокрема, групових тренінгових занять.

1. Представникам професії лікаря-стоматолога притаманні специфічні та професійно необхідні важливі якості, зміст і сутність яких було уточнено в процесі теоретичного аналізу літературних джерел та матеріалів роботи експертної фахової комісії лікарів-стоматологів з досвідом викладання фахових дисциплін. Найважливіші з них – працездатність, упевненість, зосередженість, спостережливість, уважність.

2. Процес формування психологічної готовності майбутнього лікаря-стоматолога як суб’єкта професійно-медичної діяльності може бути суттєво прискорений за умови впровадження у програми допрофесійної підготовки розвивальних психотехнік, зокрема тренінгу, розробленого автором даного дослідження. Це дає можливість не тільки покращити попередній відбір абітурієнтів з потрібним рівнем розвитку необхідних базових психофізичних якостей, а й оптимізувати комплекс цих якостей у старшокласників з високим рівнем професійної мотивації.

3. Застосовування розробленої автором дисертації системи психодіагностичних методів дослідження психологічної готовності призвело до напрацювання методики кількісної оцінки значущих психологічних якостей кандидатів на фахову підготовку лікаря-стоматолога та статистично суттєвої їх корекції у визначеному рамками експертного дослідження напрямку.

4. Застосування складеної та верифікованої експериментальним шляхом програми психолого-педагогічного тренінгу з метою оптимізації психологічної готовності особистості до оволодіння професією стоматолога на етапі довузівської підготовки суттєво поглибило інтереси старшокласників до діяльності типу “людина-людина”, посилило внутрішню мотивацію і спрямованість на майбутнє.

5. Підтверджено ефективність розробленої й апробованої автором програми психолого-педагогічного тренінгу з метою оптимізації готовності старшокласників до оволодіння професією лікаря-стоматолога, яка дає можливість у стислий термін визначати ступінь психологічної готовності майбутнього абітурієнта до обраного фаху, оптимізувати у нього комплекс професійно значущих психологічних якостей. проводити соціальну адаптацію кандидатів з різних місць проживання (міста чи села) і створювати початкові навчальні колективи з підвищеним рівнем психічної взаємодії і соціальної толерантності.

У перспективі планується продовжити дослідження успішності, стосунків у студентському колективі майбутніх стоматологів, змін мотивації у студентів, їх ставлення до професії, особливостей опанування практичними навичками під час навчання у ВНЗ тими слухачами підготовчих курсів, які відвідували психолого-педагогічний тренінг, а також їхню подальшу професійну діяльність за фахом лікаря-стоматолога.

Публікації автора:

  1. Можливості використання тренінгових процедур для оптимальних параметрів професійної позиції у професійному самовизначенні студентів медичного вузу // Психологія. Зб. наукових праць Київського державного педагогічного університету імені Драгоманова. – Вип.3(10). – К., 2000. – С. 288-294.

  2. Особистісне та професійне самовизначення у структурі професійної підготовки // Психологія. Зб. наукових праць Київського державного педагогічного університету імені Драгоманова. – Вип.1(8). – К., 2000. – С. 262-267

  3. Особливості формування професійної спрямованості та проблема мотивів вибору професії // Психологія. Зб. наукових праць Київського державного педагогічного університету імені Драгоманова. – Вип.14. – К.,2001. – С. 276-280.

  4. Теоретичні основи формування мотивів вибору в учнів професії медичного профілю // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Науково-педагогічний журнал Київського інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України. – Вип.1. – К., 2005. – С. 118-123.

  5. Проблеми професійного відбору абітурієнтів на перехідному етапі до ринкової економіки // Тези навчально-методичної конференції “Особливості організації навчального процесу на перехідному етапі до ринкової економіки”. – Полтава, 1997. – С. 26-27.

  6. Психологічні аспекти проблеми прояву активності студентів у процесі навчання. – у співавт // Тези навчально-методичної конференції “Шляхи оптимізації педагогічної взаємодії у системі викладач – студент в умовах реформування вищої школи”. – Полтава, 2003. – С. 84-85.

  7. Моделювання навчального процесу як педагогічна проблема у ВНЗ // Тези навчально-методичної конференції “Сучасні підходи до викладання теоретичних і клінічних дисциплін у медичному вузі”. – Полтава, 2005. –С. 194-195.

  8. Фактори психологічної готовності до діяльності лікаря-стоматолога // Тези навчально-методичної конференції “Сучасна сім’я. Освіта Медицина. Психологія. Психотерапія. Можливості співпраці.” – Полтава, 2007. – С. 50-51.