Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Москаленко Вікторія Василівна. Розвиток політичної психології в Україні: історична ретроспектива і новітній досвід : дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 156-184.



Анотація до роботи:

Москаленко В.В. Розвиток політичної психології в Україні: історична ретроспектива і новітній досвід. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01. – загальна психологія, історія психології. – Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Харків, 2006.

Дисертація присвячена розкриттю процесу становлення вітчизняної політичної психології в період з XIX століття по XXI століття, її періодизації, особливостям та напрямкам розвитку в Україні. Вивчено науковий статус вітчизняної політичної психології в дореволюційний, радянський і сучасний періоди. Розкрито теоретико-методологічні підходи до вивчення та аналізу специфіки формування української політичної психології в ці періоди. Проаналізовано вплив зарубіжної політичної психології на формування вітчизняної політичної психології. Виявлено стан і тенденції становлення сучасних політико-психологічних концепцій і теорій. Визначено предмет, об’єкт і термінологія вітчизняної політичної психології. З‘ясовано актуальні напрямки розвитку вітчизняної політичної психології та надано опис сучасної проблематики. Систематизовано загальний арсенал методів політичної психології. Досліджено психологічна характеристика основних об’єктів політико-психологічних досліджень в Україні та було доведено необхідність розвитку політичної психології в державі.

У результаті проведеного ретроспективного і сучасного аналізу особливостей розвитку методологічних, теоретичних та прикладних аспектів української політичної психології ми досягли мети дисертаційного дослідження, а саме виявили періодизацію, особливості та напрямки розвитку вітчизняної політичної психології.

Відповідно до завдань нашого дослідження ми дійшли до наступних висновків:

  1. Здійснений у роботі системний та істоорико-поріяняльний підходи до вивчення і систематизації теоретико-методологічної бази світової та вітчизняної політичної психології дозволяє визначити і конкретизувати процес її становлення та розвитку, який триває впродовж трьох історичних періодів: дореволюційного, радянського та сучасного.

Хронологічні рамки дореволюційного періоду означені, починаючи з 50-х років XIX до 20-х років XX ст., радянського – з 20-х років XX ст. до 90-х років XX ст. і сучасного – з 90-х років XX ст. донині. У процесі аналізу особливостей протікання відповідних періодів було встановлено, що культурно-історична ситуація є домінуючим і визначальним чинником у формуванні політичної психології в Україні.

  1. В результаті аналізу наукової спадщини українських мислителів дореволюційного періоду, наукових праць радянських та сучасних учених можна констатувати, що формування вітчизняної політичної психології – це процес тривалий та суперечливий. Сьогодні вітчизняна політична психологія розвивається перш за все екстенсивним шляхом.

Зарубіжний досвід політико-психологічних досягнень мав значний вплив на розвиток політичної психології в радянський, а ще більше в пострадянський періоди, надавши свою методологію і методи. На дореволюційний період зарубіжні дослідження політико-психологічної спрямованості суттєвого впливу не мали.

  1. Основними чинниками розвитку політичної психології в Україні впродовж історичних періодів, що досліджуються, постають, по-перше, історична динаміка культури соціуму, по-друге, власна логіка розвитку науки, по-третє, значний вплив суміжних гуманітарних наук. Показано, що аналіз особливостей дореволюційного, радянського та сучасного періодів вітчизняної політичної психології є найбільш ефективний у такій послідовності: методологія; концептуальні підходи та теорії; політико-психологічна проблематика, і нарешті, методи досліджень.

  2. Дореволюційний період розвитку політичної психології в Україні визначився як своєрідний та унікальний. Рушійним фактором становлення політико-психологічного знання у дореволюційний період є філософський світогляд українських мислителів XIX ст. Проблематика дореволюційного періоду складається у політологічному (ідеологія державного устрою, особливості міжнародної політики), етнічному (проблеми національної гідності, національного характеру, особливості українського менталітету) і психологічному (характер взаємовідносин вождя і народу, психологічні портрети еліти і пересічного українця) напрямках.

  1. Предметом дослідження радянського періоду були психологія національної еліти, психологія політики, психологія мас та масових проявів. Домінувала єдина методологія - об’єктивний підхід до аналізу політико-психологічних явищ. Заохочувалася критика буржуазних концепцій в руслі теорії соціальної предметної діяльності. Прикладний рівень молодої науки ще не мав слушного місця, в окремих дослідженнях використовувались лише історичний та компаративний методи дослідження.

  2. Теоретико-методологічні засади української політичної психології представлені трьома концептуальними підходами: владоцентрованим (в рамках якого предметом дослідження є влада), індивідоцентрованим (політичний індивід), ціннісним (особливості політико-психологічних образів особистості). Індивідоцентрований підхід до вивчення і аналізу українського політико-психологічного простору сьогодні виявляється найбільш актуальним серед наукового товариства, що надає можливість розвиватись суб’єктній парадигмі як провідній у вітчизняній політичній психології.

У структурі напрямків сучасної політичної психології виокремлено сім провідних аспектів: політична психологія особистості; психологія політичної еліти; психологія влади; психологія мас та масових проявів; етнопсихологія; електоральна психологія; галузево-прикладна психологія. Проблеми психології політичної еліти та психології влади, психологія мас та масових проявів досліджуються найбільш активно на відміну від галузево-прикладних сфер політичної психології.

7. Сучасні політичні психологи використовують методи, які переважно були асимільовані від зарубіжної політичної психології. Їх головними вітчизняними джерелами є загальна психологія (психодіагностика) та соціальна психологія. Існує дві найбільш об’ємні групи методів у сучасній політичній психології. Перша група методів стосується вивчення індивідуального суб’єкта політико-владних відносин – політичних лідерів, політичних активістів, друга – колективного суб’єкта – маси, електорату тощо.

Прикладний рівень вітчизняної політичної психології знаходиться на розвідувальному етапі. Проведений аналіз сучасних політико-психологічних методів свідчить про те, що на сьогодні українська політична психологія власного методу поки ще не виробила. В сучасній політичній психології спостерігається тенденція до переважного використання психосемантичних методів дослідження.

Результати дослідження дають змогу окреслити перспективи теоретичних і практичних розробок, що випливають із його контексту. Головним практичним наслідком проведеного дослідження є висвітлення та можливість співвіднесення різних етапів розвитку політичної психології в Україні. Перспективним, зокрема, може стати систематизація великої кількості розрізнених у часі та за науковими настановами праць у середовищі політичної психології, починаючи з поглядів видатних українських мислителів минулого і до недавніх напрацювань українських політичних психологів. Класифікаційно-порівняльний підхід дає можливість обґрунтовано зрозуміти методологічний рівень сучасної політичної психології, стан її сучасного методичного оснащення та окреслити шляхи її подальшого розвитку як у теоретичному, так і прикладному аспектах.

Оскільки вітчизняна політична психологія знаходиться на етапі становлення, відтак подальша дослідницька робота буде розвиватися через аналіз не тільки галузевих засад сучасної політичної психології, але й за предметно-змістовним спрямуванням, і, перш за все, у векторі розвитку новітньої суспільної практики, яка фактично не мала місця за радянських часів. До того ж залишається актуальним теоретико-методологічний рівень аналізу сучасних психолого-політичних розвідок прикладного характеру, що дасть змогу продовжити пошуки більш чіткого і концентрованого уявлення психологів щодо предмету політичної психології у найближчий час.

Публікації автора:

  1. Москаленко В.В. Політична еліта як психологічний феномен перехідного періоду. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 1999, № 432. – С.241-246.

  2. Москаленко В.В. Образ політичної еліти: психологічний аспект. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія, політологія”. Частини 4,5. – 1999, № 439. – С.297-300.

  3. Москаленко В.В. Еліта і маси в контексті виборів. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 1999, № 460. – С.90-92.

  4. Москаленко В.В. Особливості функціонування елітних угрупувань в Україні. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.Сер. “Психологія”. – 2000, № 498. – С.94-96.

  5. Москаленко В.В. Особливості соціально-психологічного стану масової свідомості в сучасній Україні. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 2002, № 550. Частина 2. – С.218-221.

  6. Москаленко В.В. Витоки політичної психології в працях українських мислителів кінець XIX - початок XX сторіччя. – Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 2003, № 599. – С.238-241.

  7. Москаленко В.В. Вітчизняна політична психологія: сучасний стан проблем//Психологія сучасності: наука і практика: Зб. тез Міжнародної науково-практичної конференції молодих науковців, Одеса, 27 грудня 2003р. – О, 2004р. – Ч.2. – С. 37-38.

  8. Москаленко В.В. Розвиток вітчизняної політичної психології в радянський період//Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів VII Всеукраїнської науково-практичної конференції, Київ, 15-16 квітня 2004 р. – К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2004. – Т.2. – С.134-136.

  9. Москаленко В.В. Політична психологія в Україні як теоретична і прикладна галузь: особливості історичного розвитку. - Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 2004, № 617. – С. 156-159.

  10. Москаленко В.В., Лактіонов О.М. До питання про предмет, структуру, категоріально-понятійний апарат політичної психології//Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Сер. “Психологія”. – 2005, № 653. – С.166 – 169.

  11. Москаленко В.В. Теоретико-методологічний статус вітчизняної політичної психології на сучасному етапі//Проблеми політичної психології та її роль у становленні української держави: зб. наук.праць / За заг. ред. М.М.Слюсаревського. – К.: Міленіум, 2005. – Вип.4. – С. 32 – 40.

  12. Москаленко В.В. Системний комплекс політико-психологічних методів дослідження в історичному контексті //Наукові записки Інституту психології Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К.: Главник, 2005. – Вип. 26. – Т.3. – С.158 – 162.