Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гловацька Валентина Василівна. Розвиток підприємництва в системі становлення сільського (зеленого) туризму : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гловацька В.В. Розвиток підприємництва в системі становлення сільського (зеленого) туризму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Державний вищий навчальний заклад “Державний агроекологічний університет” Міністерства аграрної політики України, м. Житомир, 2008.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні та науково-прикладні аспекти становлення й розвитку сільського (зеленого) туризму як організаційної форми підприємництва. Виявлено та систематизовано основні причини, що стримують становлення й розвиток галузі у підприємницькому середовищі.

Проведено аналіз становлення й розвитку сільського (зеленого) туризму як форми підприємницької діяльності в господарствах населення. Визначено основні показники їх господарської діяльності, виявлено спільні й відмінні особливості функціонування господарств на засадах підприємництва, з’ясовано найважливіші мотиви, що спонукали їх власників до підприємницької активності у даній сфері.

Запропоновано забезпечити сталий розвиток сільського (зеленого) туризму в підприємницькому середовищі шляхом системної розробки організаційно-економічних заходів, які базуються на застосуванні маркетингових, фінансових, інформаційно-консультативних та екологічних підходів. Визначено та обґрунтовано необхідність запровадження кластеризації в системі становлення сільського (зеленого) туризму як підприємницької діяльності.

Розроблено стратегію розвитку сільського (зеленого) туризму в умовах підприємництва, із застосуванням прогнозних показників динаміки та визначено подальші перспективи становлення галузі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання стосовно проблемних питань розвитку підприємництва в системі становлення сільського (зеленого) туризму, що сприятиме подоланню депресивного стану в аграрному секторі економіки.

  1. Розвиток підприємництва в системі становлення сільського (зеленого) туризму відкриває нові перспективи щодо стабілізації критичної ситуації, яка склалась в аграрному секторі економіки України в результаті ринкових трансформацій. Пріоритетним в умовах перехідної економіки є вирішення соціально-економічних проблем села, що передбачає відновлення трудового потенціалу, припинення безробіття, міграційних процесів, підвищення матеріального достатку сільського населення тощо. У цьому контексті сільський (зелений) туризм слід розглядати як одне з важливих явищ сучасності, підпорядкованих дії об’єктивних законів розвитку суспільства, економічна сутність якого спрямована на підвищення зайнятості сільських мешканців, зростання їх доходів та покращення життєвого рівня в цілому.

  2. Становлення сільського (зеленого) туризму в умовах розвитку підприємництва залежить від взаємоузгодженості інтересів споживачів-відпочивальників, які формують попит у даній сфері, та власників-господарів, які забезпечують реалізацію їх потреб. Методологічною основою дослідження є формування економічних відносин, які виникають в результаті взаємодії цих суб’єктів туристичної діяльності та забезпечення необхідних умов для їх реалізації.

  3. Результати дослідження розвитку сільського (зеленого) туризму вказують на перші ознаки його становлення ще в період перебування території сучасної Івано-Франківщини у складі Польщі. В роки радянської влади така організаційна форма господарської діяльності не підтримувалась, але підпільно існувала як відпочинок у приватному секторі. Набуття Україною політичної незалежності, офіційне визнання приватної власності та підприємництва відкрили нові можливості на даній території щодо відродження знань минулих поколінь у сфері сільського (зеленого) туризму. Особливості розвитку сільського (зеленого) туризму в підприємницьких умовах на Прикарпатті обумовили необхідність диференційованого підходу до вивчення сучасного стану, тенденцій і динаміки, що дало можливість обґрунтувати методичний підхід до розробки стратегії його подальшого становлення.

  4. Аналіз становлення сільського (зеленого) туризму в господарствах населення вказує на його перспективність як підприємницької діяльності хоч вона й характеризується певними критеріальними ознаками, зокрема посезонним попитом, нерівномірністю розвитку в різних районах області, диференціацією та коливанням цін тощо. Позитивною тенденцією є активізація участі державних структур і громадських організацій у вдосконаленні нормативно-правової бази функціонування галузі шляхом ухвалення законів, проектів, розпоряджень. Для розвитку СЗТ як організаційної форми підприємництва властиве збільшення чисельності господарств населення у даній сфері діяльності, а також зростання чисельності туристів, які з певних причин надають перевагу саме цій формі відпочинку. Динамічний розвиток галузі в умовах підприємництва характеризується виявленими в області позитивними тенденціями щодо диверсифікації туристичних послуг та посилення кооперування господарств населення. На основі проведеного аналізу розроблено прогнозування розвитку СЗТ в області до 2010 р., яке свідчить про зростання величини загального доходу від даної форми підприємницької діяльності.

  5. Своєчасність виявлення причин, що негативно впливають на розвиток СЗТ в підприємницькому середовищі, та розробка організаційних заходів щодо їх усунення дає можливість покращити перспективи становлення галузі. З цією метою здійснено систематизацію цих причин, зокрема до найвагоміших віднесено: недосконалість нормативно-законодавчої бази, яка б регламентувала діяльність у даній сфері, відсутність підприємницького досвіду у власників господарств, низький рівень стартового капіталу для започаткування самостійної діяльності, недостатнє стимулювання розвитку галузі з боку держави.

  6. Запорукою успішного становлення сільського (зеленого) туризму як організаційної форми підприємництва є своєчасна розробка та надійне організаційне, правове, фінансове та ін. забезпечення реалізації стратегії розвитку галузі, в основу якої закладено вивчення соціально-економічних процесів окремих підсистем. Водночас стратегію розвитку СЗТ розглянуто як систему, функціонування якої залежатиме від синергічної взаємодії її окремих підсистем, зокрема соціальної, організаційної, економічної, екологічної. Для підвищення ефективності становлення СЗТ в підприємницьких умовах запропоновано методичний підхід до розробки стратегії його розвитку, який передбачає застосування прогнозних показників динаміки з врахуванням окремих чинників прямого й опосередкованого впливу.

  1. Проблеми економічного, соціального, екологічного, організаційного спрямування ускладнюють можливість ефективного розвитку галузі як в області так і в Україні загалом. В зв’язку із цим як один із пріоритетних шляхів підвищення результативності процесів становлення й розвитку СЗТ в підприємницьких умовах розглянуто запровадження кластеризації, в основу якої закладено добровільне об’єднання різних інфраструктурних складових, в т.ч. господарств населення, з метою спільної реалізації їх підприємницьких можливостей.

  2. Розвиток сільського (зеленого) туризму в підприємницьких умовах потребує значної підтримки на державному й регіональному рівні. Визначальною передумовою успішного процесу становлення СЗТ як організаційної форми підприємництва є розробка комплексу організаційно-економічних заходів, реалізація яких передбачає вирішення питань маркетингового спрямування, зокрема через поділ туристичного ринку на сегменти, що полягає у дослідженні економічних, соціальних, демографічних, цінових та ін. змін даної сфери, та диверсифікації основних і додаткових послуг; удосконалення системи інформаційно-консультативного забезпечення шляхом впровадження новітніх технологій; створення нових джерел фінансово-інвестиційного спрямування через впровадження ґрантів, преференційних мікрокредитів; забезпечення дотримання вимог екологізації згідно із сертифікатом “Зелена садиба”.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гловацька В.В. Сільський зелений туризм: сутність, функції, основи організації // Економіка АПК. – 2006. – № 10. – С. 148-155 (0,55 друк. арк.).

  2. Гловацька В.В. Суть та види сільського зеленого туризму // Агроінком. – 2006. – № 5-6. – С. 132-135 (0,39 друк. арк.).

  3. Гловацька В.В. Сільський зелений туризм у системі сільського розвитку Івано-Франківського Прикарпаття // Агроінком. – 2006. – № 9-10. – С. 82-86 (0,37 друк. арк.).

  4. Гловацька В.В. Чинники становлення і утвердження сільського зеленого туризму // Вісник Прикарпатського ун-ту. – 2006. – Вип. 3. – С. 100-106 (0,57 друк. арк.).

  5. Гловацька В.В. Науково-методологічне забезпечення становлення і утвердження сільського зеленого туризму // Агроінком. – 2007. – № 3-4. – С. 69-71 (0,36 друк. арк.).

  6. Гловацька В.В. Передумови зародження і становлення сільського зеленого туризму на території Івано-Франківщини // Вісник Прикарпатського ун-ту. – 2007. – Вип. 4. – С. 63-65 (0,22 друк. арк.).

  7. Гловацька В.В. Передісторія туристичного обслуговування в системі сільського (зеленого) туризму Івано-Франківського Прикарпаття // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 231: В 7 т. – Т. 6. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 1211-1222 (0,56 друк. арк.).

  8. Гловацька В.В. Підприємництво та його соціально-економічна сутність // Економіка АПК. – 2007. – № 12. – С. 57-63 (0,46 друк. арк.).

  9. Гловацька В.В. Напрями підвищення ефективності становлення сільського (зеленого) туризму // Інноваційна економіка. – 2007. – № 3. – С. 110-113 (0,17 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Гловацька В.В. Послуги господарств населення із сільського зеленого туризму // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. “Європейська наука XXI століття: стратегія і перспективи розвитку – 2006”. 22-31 трав. 2006 р. – Т. 7: Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 5-7 (0,19 друк. арк.).

  2. Гловацька В.В. Диверсифікація послуг сільського зеленого туризму // Всеукр. наук.-практ. конф. “Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України”. – 23 листоп. 2006 р. – Т. 31. – Чортків, 2006. – С. 250-252 (0,11 друк. арк.).

  3. Гловацька В.В. Розвиток підприємництва в сільському (зеленому) туризмі // Тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. “Обґрунтування переходу на біологічне землеробство. Виробництво екологічно чистої продукції”. – 30 жовт. 2007 р. – Тернопіль: ІЕТП, 2007. – С. 92-94 (0,17 друк. арк.).