Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Кисельова Олена Євгенівна. Розвиток механізму інвестування регіонального електроенергетичного комплексу (на прикладі АР Крим) : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Кисельова О.Є. Розвиток механізму інвестування регіонального електроенергетичного комплексу (на прикладі АР Крим). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 - Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – НАПКБ, Сімферополь, 2005.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних і методичних підходів по розвитку механізму інвестування структурного реформування електроенергетики в регіональному аспекті.

Аналіз динаміки та особливостей розвитку інвестиційного процесу в електроенергетиці України та АР Крим показав, що інвестиційна діяльність в електроенергетиці ще не достатньо впливає на розвиток регіональної економіки й розвівається пасивно, що не дозволяє забезпечити динамічний ріст потенціалу галузі в економіці АР Крим.

Автором формалізовано методичне забезпечення інвестиційного планування в регіональному електроенергетичному комплексі, особливістю якого є узгодженість точного обґрунтування потрібності в інвестиційних коштах з урахуванням впливу засобу фінансування на тарифоутворення в електроенергетиці регіону. Удосконалені методичні положення передпланового дослідження ефективності інвестування регіонального розвитку електроенергетики з метою оцінки інвестиційного потенціалу, привабливості та ризиків.

Обґрунтовані основні інструменти реалізації механізму інвестування регіонального розвитку електроенергетики шляхом моніторингу інвестиційної безпеки, моніторингу інвестиційної діяльності, інвестиційного планування й економічного обґрунтування вибору джерела фінансування розвитку регіонального електроенергетичного комплексу.

Практична цінність дослідження полягає в тому, що вперше визначена ефективність інвестування структурного реформування електроенергетики АР Крим шляхом впровадження нової техніки і технологій (парогазових установок ПГУ-20) з використанням різних джерел фінансування.

Головним результатом проведеного дослідження є розробка організаційно-економічних інструментів реалізації механізму інвестування регіонального розвитку електроенергетики. Головний результат дослідження базується на наукових положеннях і практичних результатах.

У рамках наукових положень отримані наступні результати досліджень.

1. Удосконалено концептуальні положення управління регіональним розвитком енергетики. Основними елементами системи управління регіональним розвитком необхідно розглядати: планово-прогнозну діяльність, організаційно-управлінську структуру, важелі й інструменти механізму управління. Розвивати господарські комплекси регіонів України неможливо без модернізації електроенергетичного комплексу – важливої ланки інфраструктури регіону, що визначає рівень його розвитку. Застосування категорії «фактор регіонального розвитку» значно розширює теоретико-методичну базу управління регіональним електроенергетичним комплексом у фінансово-економічних аспектах.

2. Удосконалено елементи комплексного аналізу специфічних взаємозв'язків енергетики й економіки регіону на сучасному етапі розвитку. Дослідження сучасних підходів до системного моделювання економічних процесів в енергетику показало, що на сьогодні має місце тенденція до використання менш строгих і більше прагматичних методів і моделей аналізу й прогнозування в енергетиці. Це, особливо в сполученні з розвитком технічних засобів аналізу й розрахунків, дозволяє мінімізувати час і кошти на одержання результатів, які мають практичну й теоретичну значимість. Автором висунута гіпотеза: на відміну від думки про те, що збільшення загального рівня цін у регіоні може залежати від росту цін на енергоресурси, на Україні, як на регіональному енергетичному ринку, рівень цін може мінятися від зміни обсягів імпорту енергоносіїв.

3. Одержали подальший розвиток методичне й інформаційне забезпечення інвестування регіонального розвитку електроенергетики. У роботі уточнені теоретичні положення застосування факторів активізації інвестиційної діяльності в регіональному електроенергетичному комплексі: інвестиційний потенціал, що характеризується фінансово-економічними, соціальними й еколого-географічними властивостями і регіональні інвестиційні ризики. Фінансово-економічний потенціал – необхідна, але не достатня умова виникнення інвестиційних мотивацій. Інвестиційну діяльність у регіональному електроенергетичному комплексі повинен супроводжувати прийнятний рівень фінансово-економічного, соціального, екологічного й техніко-технологічного ефектів як для регіону в цілому, так і для суб'єкта електроенергетичного комплексу. Використання факторів інвестиційної активності є базою реалізації механізму інвестування регіонального розвитку електроенергетики.

4. Уперше проаналізовані особливості відбірного етапу в прийнятті інвестиційних рішень за допомогою результатів експертних оцінок через використання кількісних показників оцінки ефективності інвестиційних проектів у практичній діяльності електроенергетичного комплексу, визначений склад джерел фінансування підприємств електроенергетики України. Результати проведеного дослідження дозволять вченим і менеджерам, що працюють у сфері енергетики, цілеспрямовано усувати існуючі практичні недоліки на різних етапах інвестиційного планування.

5. Одержало подальший розвиток застосування методу рейтингових оцінок. Використання запропонованого інтегрально-рейтингового підходу до оцінки інвестиційної привабливості електроенергетичного комплексу АР Крим розглядається в дисертаційній роботі як елемент науково обґрунтованих передпланових досліджень. Даний підхід припускає, у першу чергу, дати оцінку фінансово-економічного потенціалу виробників електроенергії. На другому етапі оцінюється фінансово-економічний потенціал електроенергетичного комплексу АР Крим як регіональної генеруючої компанії. Третім етапом є оцінка інвестиційної привабливості електроенергетики України.

В рамках прикладних положень це дозволило вперше оцінити інтегральний рейтинг фінансово-економічного потенціалу Кримських генеруючих систем (КГС) серед виробників електроенергії України. Останні місця КГС у рейтингах характеризують електроенергетичний комплекс АР Крим як виробника електроенергії з низьким фінансово-економічним потенціалом. Проте, досить високий рейтинг електроенергетики дозволяє приймати інвестиційні рішення на користь економічного розвитку електроенергетичного комплексу АР Крим.

У рамках прикладних положень отримані такі результати досліджень.

6. Одержали подальший розвиток дослідження причин, умов і факторів інвестиційної кризи у вітчизняній енергетиці. Проведений аналіз показав, що інвестиційна діяльність в електроенергетиці України ще не досить впливає на розвиток регіональної економіки й розвивається пасивно, що не дозволяє забезпечити динамічний ріст потенціалу галузі в економіці АР Крим.

Аналізуючи взаємозв'язки обсягів виробництва готової продукції, цін палива, паливної складової й умовно-постійних витрат на величину тарифу на тепло- і електроенергію, дисертантом була виведена й уперше проведена апробація модифікованої формули прогнозування тарифу на тепло- і електроенергію, що розраховується непрямим методом. Дана теоретична розробка дозволила створити математичні моделі прогнозування тарифів на тепло- і електроенергію для Кримських генеруючих систем. Запропоновані моделі дозволяють спростити процес прогнозування тарифів в електроенергетиці АР Крим.

7. Розвиток прикладних досліджень ризикованості інвестиційної діяльності енергетичного комплексу АР Крим на основі розроблених анкет і експертного опитування дозволяють зробити висновок про те, що наявність фінансових ресурсів, необхідних для фінансування інвестиційного процесу, є найбільш важливою обставиною прийняття інвестиційних рішень. Значний вплив на здійснення інвестиційної діяльності в електроенергетиці АР Крим будуть робити законодавство й державні гарантії в сфері інвестиційної діяльності.

8. Уперше в роботі запропоновані методичні рекомендації з інвестиційного планування в регіональному електроенергетичному комплексі, на які отримане авторське посвідчення. Методика дозволяє обґрунтувати потреби в інвестиційних коштах для електростанцій, вибрати найбільш ефективне джерело фінансування, визначати величину тарифів на тепло- й електроенергію в результаті здійснення інвестиційної діяльності на теплоелектростанціях і ін.

9. Уперше обґрунтовані організаційно-економічні інструменти реалізації механізму інвестування регіонального розвитку електроенергетики: схема моніторингу інвестиційної безпеки регіонального електроенергетичного комплексу АР Крим; модель моніторингу інвестиційної діяльності в регіональному електроенергетичному комплексі; методика інвестиційного планування в регіональному електроенергетичному комплексі й методика обґрунтування вибору джерела фінансування розвитку регіонального електроенергетичного комплексу АР Крим.

Практичне застосування запропонованих інструментів реалізації механізму інвестування регіонального розвитку електроенергетики дозволить підвищити рівень господарської самостійності, формувати стійку фінансову базу функціонування електроенергетики регіону, удосконалювати регіональну структуру виробництва енергії, усунути диспропорції в розвитку електроенергетики АР Крим і України й, як наслідок, підвищити енергетичну автономію півострова.

Публікації автора:

Публікації в спеціалізованих виданнях:

Толокновская Е.Е. (Киселева Е.Е.) Оценка влияния реализации инвестиционных проектов на деятельность предприятий // Культура народов Причерноморья.– 1999. – № 7. – С.48-52.

Толокновская Е.Е. (Киселева Е.Е.) Контроллинг инвестиционных проектов // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 11. – С.34-37.

Киселева Е.Е. Экономические аспекты развития электроэнергетики Украины // Экономика Крыма. – 2003. – № 6. – С.29-34.

Киселева Е.Е. Применение интегрально-рейтингового подхода к оценке финансово-экономического состояния генерирующих компаний Украины // Ученые записки ТНУ. – 2003. – № 5. – С.44-53.

Киселева Е.Е. Проблемы и перспективы инвестирования регионального развития электроэнергетики // Ученые записки ТНУ. – 2004. – № 1. – С. 99-106.

Киселева Е.Е. Современная практика использования рейтинговых исследований в региональной экономике // Экономика и управление. – 2005. – № 1. – С.25-29.

Киселева Е.Е. Сигал А.В. Инвестиционные риски при развитии экономического потенциала предприятий электроэнергетики Украины на этапе прогнозирования // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 159. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.140-146. (Личный вклад соискателя: идея и постановка задач исследования, разработка анкет, проведение анкетирования специалистов энергетики Украины, анализ рисконасыщенности факторов, интерпретация результатов).

Кисельова О.Є., Сігал А.В. Аналіз ризикованості інвестування в електростанції АР Крим // Схід. – 2002. – № 7. – С.23-25. (Особистий внесок здобувача: ідея дослідження, постановка задач дослідження, розробка анкет, проведення анкетування фахівців енергетики АР Крим, аналіз ризиконасиченості факторів, інтерпретація отриманих результатів).

Авторські посвідчення:

Методика инвестиционного планирования на предприятиях электроэнергетики: А.с. № 7311. Украина. Державний департамент інтелектуальної власності / О.Є. Кисельова - № 7117; Заявлено 31.01.2003; Опубл. 20.03.2003.

Інші друковані праці:

Толокновская Е.Е. (Киселева Е.Е.) Моделирование денежных потоков инвестиционного проекта // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики». – Сімферополь: Научно-издательский центр КАПКС, 2000. - С.152-155.

Толокновская Е.Е. (Киселева Е.Е.) Инвестиционная привлекательность электроэнергетики, как фактор энергетической и экономической безопасности Украины // Збірник наукових праць міжнародної науково-практичної конференції „Політичні, економічні та екологічні проблеми енергетичної безпеки і транспортування енергоресурсів в Україні”. – К.: Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, 2001. - С.185-188.

Киселева Е.Е. Проблемы и перспективы развития теплоэлектростанций Автономной Республики Крым // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Управление социально-экономическим развитием регионов Украины и АР Крым». – Сімферополь: Таврида, 2002. - С.206-209.

Киселева Е.Е. Анализ инвестиционной привлекательности электроэнергетики Украины // Материалы Всеукраинской научно-практической конференции «Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины». – Симферополь, 2002. - С.85-86.

Киселева Е.Е. Проблемы финансового обеспечения инвестиционного процесса на предприятиях электроэнергетики Украины // Материалы Международной научно-практической конференции молодых ученых „Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях». – Донецк: Донецкий национальный технический университет, 2003. – С.168-173.

Киселева Е.Е. Оценка инвестиционной привлекательности отраслей промышленности Украины // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2003”. Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С.17-20.

Киселева Е.Е. Мировой опыт реформирования электроэнергетики // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Управление региональным развитием». – Симферополь: Крымская академия природоохранного и курортного строительства, 2003. – С.50-52.

Кисельова О.Є. Фінансовий менеджмент малого бізнесу // Підприємництво.: Навч. посібник / Під ред. В.А.Подсолонко, Т.Л. Міронової. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003. - С. 191–224. (Особистий внесок здобувача: сформульовані особливості фінансового менеджменту малого бізнесу).