Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Куліш Тетяна Володимирівна. Розвиток лізингу для аграрних підприємств у ринкових умовах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Куліш Т.В. Розвиток лізингу для аграрних підприємств у ринкових умовах. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Сумський національний аграрний університет. – Суми, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено розробці теоретичних і методологічних положень розвитку лізингу для аграрних підприємств у ринкових умовах.

Уточнено економічну сутність лізингу та агролізингу як сукупності економіко-правових відносин. Визначено передумови розвитку лізингу, що сприяють регулюванню та стимулюванню розвитку лізингу для аграрних підприємств.

Доповнено класифікацію видів лізингу за наступними ознаками: галузь, строки дії договору лізингу, джерела фінансування, спосіб нарахування виплат, ступінь ризику лізингоодержувача. Обґрунтовано методичні підходи до оцінки ефективності розвитку лізингу на якісному й кількісному рівнях.

Запропоновано систему регіонального лізингу, що ґрунтується на забезпеченні ефективного державного контролю за цільовим використанням фінансових ресурсів та поєднанні функцій лізингодавця і інвестиційної організації в особі банка. Запропоновано методичні підходи до оцінки ефективності придбання техніки за лізингом, яка враховує визначення ефективності лізингу в порівнянні з іншими засобами залучення інвестицій та передбачає скоординованість лізингових платежів з доходами лізингоодержувачів за рахунок введення розрахункового нормативу річної доходності, який ураховується при розрахунку лізингових платежів.

В рамках дисертаційного дослідження нами була розв’язана важлива науково-прикладна задача щодо розвитку лізингу для аграрних підприємств у ринкових умовах, що є актуальним для аграрних підприємств, які мають низьку технічну забезпеченість господарств, що призводить до втрат урожаю та є причиною низької продуктивності праці. Отримано нове наукове обґрунтування даної задачі, що полягає в удосконаленні системи регіонального лізингу, розкритті методичних підходів до оцінки ефективності розвитку лізингу для аграрних підприємств, обґрунтуванні методичних підходів до оцінки ефективності використання лізингових засобів, розробці заходів з удосконалення державного регулювання розвитку лізингу для аграрних підприємств. В результаті реалізації завдань та заходів, визначених у роботі, аграрні підприємства можуть значно підвищити результати своєї діяльності, зокрема збільшити обсяги виробництва продукції, підвищити продуктивність праці, фондозабезпеченість, фондовіддачу, норму прибутку.

1. В результаті досліджень виявлено, що лізинг має потрійну економічну основу і містить в собі одночасно якості кредитної угоди, інвестиційної і орендної діяльності, що тісно поєднуються і взаємопроникають один в одного. Дослідженнями встановлено, що лізинг - це економіко - правові відносини, які виникають з придбанням лізингодавцем у власність майна та передачею його у тимчасове володіння і користування лізингоодержувачам на визначений термін і за визначену. Одним з видів лізингу, що розвивається в системі агропромислового комплексу, виділено агролізинг. Доповнено класифікацію видів лізингу за наступними ознаками: за розміром угоди, за строками дії договору, за джерелами фінансування, за ступенем ризику лізингоодержувача. Як наслідок розширено понятійний апарат, поглиблені сутнісні характеристики лізингу, є можливість лізингоодержувачу певніше визначитися з вибором того чи іншого виду лізингу і його модифікації.

2. Аналіз історії розвитку лізингу свідчить, що з минулих часів і до сьогоднішнього часу необхідність застосування лізингу підтверджується практикою. Сьогодні, в цілому, сформована інфраструктура лізингового ринку, що має великі перспективи і потенціал. Однак, на відміну від світової практики, обсяг операцій фінансового лізингу в нашій державі є надзвичайно низьким, що свідчить про наявність впливу негативних чинників, які стримують розвиток лізингу в Україні. З метою регулювання та стимулювання розвитку лізингу для аграрних підприємств виявили передумови розвитку лізингу: історичні, економічні, організаційно-технічні, суспільно-політичні, науково-дослідні, соціальні, правові та інноваційно-інвестиційні.

3. Консолідуючим фактором інтересу аграрних підприємств до лізингу, як до засобу залучення інвестицій, є оцінка реальної ефективності лізингу на якісному й кількісному рівні. Якісна оцінка зводиться до визначення зростання показників обсягу (збільшення обсягів виробництва, продуктивності праці, прибутку, рентабельності, скорочення строку окупності, підвищення якості продукції та її конкурентоспроможності). Кількісно ефективність лізингу для лізингоодержувача визначається порівнянням двох грошових потоків чистого доходу, що залишається в розпорядженні підприємства, у двох варіантах його стійкого розвитку. Саме „вимога стійкого розвитку” принципово відрізняє даний підхід від інших. „Вимога стійкого розвитку” обумовлює розгляд лізингу як інвестиційного проекту із залученим капіталом.

4. Дослідженням виявлено, що попит на лізингові операції та послуги в Україні зумовлений, насамперед, несприятливим станом парку устаткування. За роки реформування зупинився процес простого відтворення сільськогосподарської техніки. Обсяг придбаної техніки за 2004-2006 роки скоротився вдвічі, а по деяких видах техніки в три рази. Забезпечення технологічної потреби сільськогосподарської техніки в аграрних підприємствах за 2006 р. становило 30-75%. Низька технічна забезпеченість господарств призводить до втрат урожаю сільськогосподарських культур. Одним з перспективних напрямів, що пожвавить процес оновлення основних засобів в аграрних підприємствах, є використання лізингу. Дослідження показали, що розвиток лізингу для аграрних підприємств знаходиться на низькому рівні та потребує значного вдосконалення.

5 Важливим моментом удосконалення лізингової діяльності в аграрних підприємствах є система регіонального лізингу в Запорізькій області, яка сприяє забезпеченню ефективного контролю за цільовим використанням фінансових ресурсів. Механізм державного фінансового лізингу більш зручний для лізингоодержувача, ніж придбання товару на пряму у постачальника, так як митне оформлення, виплата відповідних податків і зборів лягає на лізингову компанію. З метою скорочення кількості посередників і наближення до джерела фінансування ефективним буде поєднання функцій лізингодавця і інвестиційної організації в особі банка (відділ кредитування інвестицій).

6. В якості результативного шляху щодо розвитку лізингу є обґрунтування методичних підходів до ефективності придбання техніки за лізингом, які враховують визначення ефективності лізингу в порівнянні з іншими засобами залучення інвестицій та передбачають скоординованість платежів з доходами лізингоодержувачів. Щоб банк не втратив додатковий дохід у зв’язку з перенесенням строків виплат, пропонуємо ввести розрахунковий норматив річної доходності, який враховується при розрахунку лізингових платежів, що принципово відрізняє дану методику від існуючих.

7. Розвиток лізингу для аграрних підприємств не можливий без формування ефективного та надійного державного регулювання. Інструментами такого впливу є пільгове оподаткування інвестицій в основні фонді і пріоритетне кредитування лізингодавців. Для реалізації цього на рівні Запорізької області необхідні інвестиції в сумі 6524,79 млн.грн. В результаті застосування лізингу, як засобу оновлення основних фондів, аграрні підприємства можуть значно підвищити результати своєї діяльності, зокрема збільшити обсяги виробництва продукції на 10-20 %, підвищити продуктивність праці на 10-15%, фондозабезпеченість та фондовіддачу на 9,5-15%, норму прибутку на 0,2 – 2,4 відсоткові пункти.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Куліш Т.В. Економічні та правові основи становлення лізингових відносин / Т.В. Куліш // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 2. – С. 145-148.

  2. Куліш Т.В. Державне регулювання лізингу в АПК на регіональному рівні / Т.В. Куліш // АгроСвіт. – 2007. – № 3. – С. 18-23.

  3. Куліш Т.В. Оцінка ефективності лізингових операцій / Т.В. Куліш // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – № 3. – С. 25-28.

  4. Куліш Т.В. Сучасний стан та перспективи розвитку лізингового бізнесу в АПК / Т.В. Куліш // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 3. – С. 135-138.

  5. Куліш Т.В. Лізинг в технічному переоснащенні аграрного сектору / Т.В. Куліш // АгроСвіт. – 2007. – № 17. – С. 21-24.

  6. Куліш Т.В. Розвиток лізингу в Україні / Т.В. Куліш // Вісник Харк.нац.тех.ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 54 – Харків: ХНТУСГ, 2007 р. – С.233-239.

  7. Куліш Т.В. Правові аспекти організації лізингу в АПК / Т.В. Куліш // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво – 2007 - №1. – С. 181-184.

У інших виданнях:

  1. Куліш Т.В. Актуальні проблеми розвитку лізингу / Т.В. Куліш // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації: Матеріали щорічної міжнародної науково-практичної конференції. 31 жовтня 2007 року. У 2-х т. – Т. 2. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 97-99.

  2. Куліш Т.В. Роль банківського сектору у розвитку лізингу / Т.В. Куліш // Стратегии развития Украины в глобальной среде / Материалы международной научно-практической конференции 26-28 октября 2007 г. – Симферополь: издательский центр Крымского института бизнеса, 2007. – С. 85-87.

  3. Куліш Т.В. Лізинг як інструмент інвестиційної діяльності / Т.В. Куліш // Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України: Матеріали наук.-практ. конф., 27 листопада 2007 р. – Х.: Вид-во ХаРІ НАДУ „Магістр”, 2007. – С. 128-130.

  4. Куліш Т.В. Вдосконалення страхового регулювання лізингових операцій аграрних підприємств / Т.В. Куліш // Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства: Тези Міжнар. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 21 березня 2008 р.): У 2 т.; Т І. – Дніпропетровськ: ДДФА, 2008. – С. 111-112.

  5. Куліш Т.В. Інвестиції через механізм лізингу / Т.В. Куліш // Стратегія забезпечення сталого розвитку України // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. м. Київ, 20 травня 2008 р. – У трьох частинах / РВПС України НАН України. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч.3. – С. 204-205.

  6. Куліш Т.В. Переваги фінансового лізингу / Т.В. Куліш // Проблеми та перспективи становлення фінансової системи України: Матеріали Х Всеукраїнської наук.-практ.конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, м. Севастополь, 10-13 жовтня 2007р. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2007. – С.117-119.

  7. Куліш Т.В. Діяльність лізингових компаній в Запорізькій області / Т.В. Куліш // Фінансові ринки та інститути: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 7-8 грудня 2007 р. у 2-х томах. Т.1. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2007. – С.267-270.

  8. Куліш Т.В. Лізинг – складова інноваційного розвитку / Т.В. Куліш // Інноваційно-інвестиційна модель розвитку національної економіки: матеріали 1 Міжнар. Наук.-практ.конф., 26 лют. 2008 р., м. Донецьк / Нац. Акад. наук України, Донец. Нац. Ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Ін-т економіки промисловості; ред.кол.: Шубін О.О. – Донецьк: ДонНУЕТ імені Михайла Туган-Барановського, 2008. – С.106-108.